נותרו שנים ספורות

מילים: אברהם חלפי
לחן: גיא בוקאטי

נותרו שנים ספורות, אני יודע
כי ספורות נותרו לי
לכן אני רודף
לכן אני רודף

יש נצח ואם איננו
מפטיר אני בצער
אין דבר, אין דבר

חי אני פרידה
חוזרת יום, חוזרת לילה
מחיי

לכן אני רודף
לכן אני רודף
 

ביום ראשון, רק לפני חמישה ימים, הגיע אריק איינשטיין לביתו של המפיק המוסיקלי הצעיר גיא בוקאטי כדי לסיים להקליט מספר שירים חדשים. השניים ישבו בסלון ביתו של בוקאטי, שוחחו על ספורט ועל דברים אחרים שהטרידו את איינשטיין ואז ישבו והקליטו שיר העוסק במוות מאת המשורר האהוב עליו - אברהם חלפי ז"ל. אריק איינשטיין שלף בפינצטה כישרונות צעירים לשיתופי פעולה פוריים ובהם שלום חנוך, יוני רכטר ומיקי גבריאלוב. לפני כשבע שנים אריק בחר בבוקאטי, אז מוזיקאי אלמוני, כשותפו ליצירה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"כשבאתי אליו עם הטקסט הזה", אמר בוקאטי, "קראתי לו אותו בטלפון והוא אמר לי: 'זה כבד משהו, מה, ניפול עכשיו על העולם?'. לא חלמתי שנותר לו הרבה פחות זמן לחיות. היה לי תמיד ביטחון מלא - וכל הזמן אמרתי לו את זה - שהוא יגיע לגיל 90 או 100. הוא אמר לי: 'איפה, על מה אתה מבסס את זה?'. אמרתי לו את זה כי הוא הוא נראה כמו משהו מפואר ומקסים. היה בו משהו יוצא דופן".

בוקאטי סיפר על היום שבו צלצל הטלפון, ומעברו השני נשמע קולו של האמן שהלך לעולמו. "הוא אמר לי 'הלו, תגיד, מה אתה אומר שנעשה איזה שיר ביחד?".

איינשטיין ובוקאטי (צילום: חדשות 2)
איינשטיין ובוקאטי | צילום: חדשות 2

השירים שאיינשטיין ובוקאטי הוציאו לא זכו להשמעות רבות ברדיו ולא הותירו חותם גדול על המוזיקה הישראלית. "כשהוא התחיל לבוא אליי ולעבוד הוא אמר לי: 'אתה יודע, אולי אנחנו בהתלהבות שנינו, אבל תזכור שאנחנו עושים את הדברים בשביל הדבר עצמו", סיפר שותפו של איינשטיין ליצירה. "הוא אמר לי 'אני כזה, שלא יבלבלו לי את המוח עם קידומים ויחסי ציבור'. הוא אמנם מאוד שמח כששמעו אותם, אבל הוא לא היה מתוסכל מזה שלא השמיעו".

ביום שבו גלעד שליט חזר מהשבי, בוקאטי ואיינשטיין הפיקו במהירות שיר לכבודו. גם השיר הזה לא הושמע רבות ברדיו, אבל דווקא אתמול, אחרי מותו של אריק - גיבור השיר התוודה ב"ידיעות אחרונות" כי היצירה הזו עזרה לו לחזור לשגרה. "מה שגלעד שליט אמר היה הרגע הראשון שבו קיבלתי מכה והבנתי שאין פה את אריק", ציין בוקאטי בצער. "כי אם יש דבר שהכי הייתי רוצה לעשות בעולם זה להרים טלפון לאריק ולהגיד לו: 'שמעת'?".

בימים שלפני מותו הפתאומי של אריק, עבדו בוקאטי ואיינשטיין במרץ על שלושה שירים חדשים על פי טקסטים של המשורר האהוב על איינשטיין - אברהם חלפי ז"ל. אחד מהם, שאותו הקליטו בשבועות אחרונים, נקרא "אדם בחדרו" - והוא עוסק בזקנה. השבוע, המרדף התמידי של אריק אחרי השקט - הגיע לקיצו.