אריק איינשטיין אחוזות החוף (צילום: נועה שפיגלמן)
נפרדים מאריק באמצעות שלטי החניונים | צילום: נועה שפיגלמן
תל אביב, העיר בה אריק איינשטיין גדל, פרח, נולד ומת, עושה כבוד לגדול הזמרים: ברשת חניוני "אחוזת החוף", שבבעלות עיריית תל אביב, נפרדו מהזמר המוערך במחווה ספונטנית. הכיתוב "מלא" או "פנוי" על שלטי החברה ברחבי העיר, המדווח כמה מקומות נותרו בכל חניון באזור, התחלף בשעות הבוקר בכל חמישים שניות במילים "שלום לך, אריק". "אריק היה תושב תל אביב וזמר גדול וזאת המחווה האישית הקטנה שלו אליו, זה המעט שמגיע לו", אומר שרלי בן סימון, משנה למנכ"ל החברה, תמשך היום עד שעות אחר הצהריים ברחבי תל אביב.

גם בתי קפה ברחבי העיר, כמו ההורקנוס שברחוב אבן גבירול בעיר והג'רמייה שברחוב ירמיהו, לא יכלו להישאר אדישים לאובדן והחליפו את המוסיקה המושמעת במקום לפלייליסט של שירי אריק איינשטיין.

במסעדת "כתר המזרח" ברחוב אבן גבירול בתל אביב, שם היה נוהג אריק אינשטיין לשבת שעות ארוכות מזמנו, הדפיסו מודעות אבל מיוחדות עליהן נכתב: "אבלים על מות חברינו, גדול הזמרים בישראל", ותלו אותן ברחבי המסעדה. "זה מה שהספקנו לעשות בינתיים", אמרו היום במקום, "אולי בהמשך תגיע מנה על שמו, או מחווה אחרת".

מודעות אבל על אריק איינשטיין ב"כתר המזרח" (צילום: תומר ושחר צלמים, KateRiep_Godbye)
מודעות אבל על אריק איינשטיין ב"כתר המזרח". מתוך עמוד הפייסבוק של לינוי בר גפן | צילום: תומר ושחר צלמים, KateRiep_Godbye

אבל במועדוני הספורט של הפועל תל אביב

מועדוני הכדורגל של הפועל ת"א בכדורסל ובכדורגל, הקבוצה שאיינשטיין אהב בכל מאודו, הודיעו כי הם מתכוונים כמובן לעשות כבוד לאוהד מספר אחת. קבוצת הכדורגל, כמו גם נציגי קבוצת הכדורסל, יתייצבו היום בטקס בכיכר רבין ולאחר מכן בהלוויתו. "במשחק החוץ שמתוכנן ביום שבת בקריית שמונה, ביקשנו לערוך דקה דומיה", אומרים בקבוצת הכדורגל, "אלא שבמקום שתיקה, זאת תהיה דקה של מחיאות כפיים. במהלך המשחק נענוד סרטים שחורים כאות אבל".

בקבוצה מספרים כי במשחק הבא שיתקיים בבלומפילד הם מתכננים לערוך טקס לזכרו של אינשטיין. כמו כן, מדברים במועדוני הספורט על הנצחה קבועה של הזמר, כמו קריאת שם אולם הכדורסל שבצפון תל אביב על שמו. "אנחנו עוד בוחנים כמה רעיונות", אומרים במועדון, "אריק היה איש צנוע שלא חיפש את הכבוד ואנחנו מנסים לחשוב על משהו שהכי יתאים לרוחו".

בינתיים, אוהדי הפועל תל אביב בכדורסל עצמם, התארגנו למחווה עצמאית לכבודו של איינשטיין. מחר, הם מתכננים להתכנס במקום בו הוצב בעבר אולם אוסישקין – אולם הבית של הקבוצה שנהרס בשנת 2007. "כל אוהדי הפועל תל אביב מוזמנים להגיע", כתבו בקבוצה מיוחדת שנפתחה בפייסבוק וצברה תוך שעתיים מאות חברים.  האוהדים הונחו להגיע בחולצה אדומה ועם כלי נגינה, למי שיש, למה שכינו "מפגש פרידה מהאוהד מספר 1". "המטרה: להיפרד מאריק בדרך שלנו, באוסישקין, עם השירים החברים והאהבה להפועל", הסבירו שם.

אריק איינשטיין נרות זכרון ליד ביתו (צילום: מתוך הפייסבוק של Sharon Arami)
נרות זיכרון ליד ביתו של איינשטיין בתל אביב | צילום: מתוך הפייסבוק של Sharon Arami