אביבית בר זוהר למגזין
בר זוהר. האישה והתוספות | צילום: ליאור קסון

בדרך הביתה הפלאפון של נופית, אחותה של אביבית בר זוהר, לא מפסיק לצלצל. הן יושבות אחת ליד השנייה, ומדי כמה דקות מעבירות ביניהן את המכשיר בריטואל קבוע, משתדלות לעמוד בקצב. על הקו: מעריצים מכל קצוות הארץ שכואבים את ההדחה של האחות המפורסמת, מתקשרים לתמוך, אומרים לה שהיא אדם טוב לב. השיחה שלנו נקטעת פעם אחר פעם, כשלתשומת לב מיוחדת זוכה מעריצה בת 60 פלוס שפשוט חייבת לדבר עם הכוכבת הנולדת. במהלך העונה היא התקשרה לבית המשפחה מספר פעמים, ועכשיו, פחות מ-24 שעות אחרי שבר זוהר הודחה מבית "האח הגדול" רגע לפני הגמר, סוף סוף יש לה הזדמנות לגעת ולשוחח לראשונה עם הקסם. והיא מציבה לה פייט רציני בתחום הדרמה.

"אוי, את כמו אמא שלי את", פוצחת אביבית במסע הרגעה למעריצה המבוגרת, שבורת הלב מההדחה. "את נשמה אמיתית. גם אמא שלי בכתה כל פעם שראתה אותי בוכה. אבל הכל בסדר, עכשיו חג, בואי נשמח. אל תדאגי, הכל יהיה בסדר, אני שמחה. אני לא מאמינה שאת אוהבת אותי ככה, זה כל כך מחמיא לי. את מקסימה, את רוצה שאני ונופית נבוא אליך? מה? מה זאת אומרת לקנות לי ג'יפ? מה פתאום. תבואי אליי בשבוע הבא, אני אכין לך עוגה טעימה".

אביבית בר זוהר למגזין
התמודדות עם קשיים | צילום: ליאור קסון

השיחה מסתיימת ועל לחייה של בר זוהר מופיעות הדמעות המוכרת כל כך. אלה שזלגו באופן קבוע ב-87 הימים שהייתה בבית. פעם זה היה בגלל צבי, פעם בגלל תוספות שיער, פעם בגלל שוקולד השחר. עכשיו, בכל מקרה, הן דמעות אמת של מציאות חדשה.

"זה מרגש אותי, אני לא יכולה לקלוט את זה", מתייפחת בר זוהר. "נשים מבוגרות מצלצלות ומציעות לשלם לי לימודי משחק, לקנות לי אוטו, אומרות לי שהן רוצות בת כמוני. אני המומה מכמות האהבה הזאת. את לא מבינה כמה אנשים באו להורים שלי ואמרו להם שהם רוצים בת כמוני. ועכשיו אנשים בוכים לי בטלפון, כאילו הם קוראים הספד. יש עשרות טלפונים של אנשים בוכים. אני לא מאמינה שעשיתי כזה הד, אני לא יכולה לעכל את זה. מבחינתי אני אביבית, כמו שאני מתנהגת עם החברים שלי ועם המשפחה שלי ככה הייתי. אבל עכשיו כולם יודעים על האובססיות שלי, עם הבגדים והגברים והצחוק שלי. אלו דברים שתמיד המשפחה שלי אמרה לי 'די, תפסיקי' ועכשיו כולם מכירים אותם ומדברים על זה. לפני שבאתי לתכנית קראו לי בראץ, הבובות האלו עם השיער, הריסים, השפתיים. ידעתי שילדות קטנות יתלהבו ממני, אבל לא חשבתי שנשים מבוגרות יאהבו אותי. תגידי, את קלטת שהם רוצים בת כמוני?".

אביבית בר זוהר
כולם רוצים בת כמוני | צילום: רועי ברקוביץ'

אם אתה עשיר - תיתן

אחרי כמעט שלושה חודשים בבית ועם אינסוף שעות מסך, אתם לא באמת יודעים הרבה על אביבית בר זוהר. מי שנולדה לפני 30 שנה במזכרת בתיה, בבית עם עוד ארבע אחיות ואח, הצליחה לעטוף את עצמה בצחקוקים מדודים ומחשופים נדיבים, לדבר בלי סוף על חיי זוהר, יהלומים, גברים ומרצדסים - ולהתרחק עד כמה שאפשר מהיומיום הפשוט והאפרורי שהיה מנת חלקה מרבית חייה. אלא שמספיקות כמה דקות ללא זמזום דק של מצלמות כדי להבין שמאחורי החיוך הצבוע היטב של בר זוהר ואורח החיים הנוצץ, עומדת אסטרטגיה מחושבת מאוד ששמה במקום הראשון את הצורך לסייע למשפחה שלה.

בואי תני טיפ לבחורה צעירה שרוצה לחיות את החיים הטובים. איך מגיעים לזה?
"קשה להסביר, וזה לא על רגל אחת. זה משהו בפנים, את צריכה לרצות את זה מאוד. לי יש מטרה: אני רוצה לדאוג למשפחה שלי. לאמא שלי ולאבא שלי. זה הכוח המניע מאז ומתמיד, לדאוג להם לדברים הבסיסים - בית. שלא ינדדו בשכירות. אחר כך מגיעות גם ההנאות שלי. אני חולה מגיל צעיר, הייתה לי קדחת ים-תיכונית (FMF) ומגיל ארבע הם ניסו למצוא תרופה למחלה שלי. לקחו אותי להמון רופאים, גידלו אותי לתפארת, ועכשיו התפקיד שלי זה לדאוג להם. כל הגברים שלי ידעו את זה: קודם כל כסף לעזור להורים שלי ואחר כך הדברים האחרים. זו העסקה, זה הדיל".

אז כבר כשאת מתחילה לצאת עם גבר את אומרת לו שהוא צריך להעביר כסף למשפחה שלך?
"לא, לא בהתחלה. כשמאוהבים כן. אז כל אחד מביא את הכסף שלו, ואז בדרך כלל אני אומרת 'את זה ואת זה אני מפרישה להורים שלי, ואחר כך אפשר להתפנק'. בני הזוג שלי ידעו, ולא רק שהם ידעו - הם שמחו ונתנו מעצמם. אני באמת חושבת שאם גבר עשיר ויש לו, ומאוהבים, למה שלא ייתן? אני מעניקה חום ואהבה ותמיכה, זה לא דברים שאפשר למדוד בכסף".

אז את תמיד בוחרת בגברים עם כסף.
"לא תמיד, רק בשנים האחרונות זה קרה. נראה לך שאם אני אתאהב במישהו ישנה לי אם יש לו כסף? נראה לך שאם יש לי משל עצמי אני לא אתן? ברור שכן. אבל אם לגבר יש, אני חושבת שזה הגיוני ולגיטימי שהוא יעניק. אני בחורה שיודעת להסתדר, עבדתי בהרבה עבודות. עבדתי כברמנית בלילות ובעוד המון דברים לא זוהרים. אם צריך להתפרנס אני אמצא עוד עבודה, תמיד אדאג לעצמי ואוכל לעזור למשפחה שלי.

ממה באמת את מתפרנסת, מה את עושה ביומיום שלך?
"אני מתעסקת בנדל"ן".

מה זה אומר? תיווך?
"כן, תיווך מול קבלנים. אני יכולה לא לעשות עסקה כמה חודשים אבל כשאני עושה עסקה זו עסקה טובה. ביומיום אני קובעת פגישות, יוצאת לפגישות עבודה. אז נכון, היו לי בשנים האחרונות גברים עם כסף שלא רצו שאעבוד ונתנו לי, אבל זה לא אומר שזה ככה תמיד. בסופו של דבר, אני רוצה שאמא שלי תהיה גאה בי, אז אם יש לי אופציה, זה קודם כל לדאוג להם. אם לא יהיה לי כסף אני אלך פחות לקוסמטיקאית, לא אעשה תוספות, אקנה דברים זולים. אני יודעת להסתדר".

אביבית בר זוהר למגזין
יודעת לסובב גבר | צילום: ליאור קסון

או עוז זהבי או רן דנקר

את הגברים העשירים שהיא מדברת עליהם, הודתה בר זוהר כבר מאז שעלתה על המרקע שלכם, היא השיגה בעזרת לא מעט מיומנות נשית. מי שהצליחה להתקרב לרגב, לכבוש את ערן, להלהיט את אביב ולעורר את צבי בתוך בית האח הגדול, מסתבר, יודעת להסתדר גם לא רע בכלל בחוץ. כל שנדרש הוא קסם אישי ותשוקה אינסופית. לתשומת לב, הכוונה.

"היא מגנט לגברים, היא צריכה לכתוב ספר איך להתנהג לגברים", אומרת נופית האחות. "היא פשוט יודעת איך לדבר איתם".

"תמיד שואלים אותי את זה, מה את עושה לגברים", מצטרפת בר זוהר למטר המחמאות. "נכון, נופית? כל הזמן שואלים אותי 'מה את עושה לגברים?' אנשים חושבים שאני מכשפת אותם".

הכל זה במראה?
"תראי, יש הרבה בחורות יפות, וכנראה שזה לא מעניין אם אני יפה. גם יאנה יפה מאוד. למה הם נשארים? אולי בגלל החום שאני מעניקה להם. הרי מה זה גבר? זה ילד".

וילד מקנא כשאת מדברת איתו ואחרי חמש דקות עוברת לשחק עם מישהו אחר.
"כן, בדיוק. כולם אמרו שאפילו צבי נכנס מישהו אחד לבית ויצא מישהו אחר, שהוא התנהג אחרת לידי. ישב איתי כשאני אוכלת, החזיק לי את היד".

אביבית בר זוהר
הריסים לא יורדים אף פעם | צילום: רועי ברקוביץ'

הנהג שמסיע אותנו מסתכל במראה הקדמית ואומר שאישה יכולה לסובב גבר, אבל שהמשחק הזה נגמר ברגע שנכנסים למיטה. אביבית מגחכת. הם נשארו תמיד, היא מספרת, זו היא שלא רצתה. "תראי, אמרתי את זה גם בתוכנית: הגבר זה ראש הבית, האישה זה הצוואר וזה מה שמניע את הראש ומסובב את הבית איך שהיא רוצה. אישה יכולה לגרום לגבר להרגיש שהוא הכי טוב, אישה יכולה לגרום לגבר ללכת איתה לאן שהיא רוצה, אבל בדרכים מתוחכמות. אני יכולה לגרום לגבר לעשות מה שאני רוצה, אבל לתת לו לחשוב שזה היה בכלל רעיון שלו".

איך, באמצעות בכי?
"לא, יש שיטות", היא צוחקת. "כשסופי סיפרה בבית שהחבר שלה לא מסכים שהכלב יישן איתם במיטה, מה אמרתי לה? קחי תיק, תגידי לו שאת נוסעת להורים ליומיים, שאת צריכה קצת לחשוב. ביומיים האלו הוא יישן בלעדייך ויתחרפן עד שהוא יסכים שתביאי עשרה כלבים למיטה. הוא יתקשר ויגיד לך 'מאמי, חשבתי על זה ואני רוצה'. ככה גם הרווחת את מה שרצית וגם טיפחת לו את האגו".

את חושבת שאת וצבי תמשיכו להיות יחד גם בחוץ?
"אני לא יודעת. המון אמרו לי שהוא דיבר עליי לא בסדר. פתאום באו אליי אנשים ואמרו שהוא התנהג אליי לא בסדר, אז אני לא יודעת. יכול להיות, ואולי זה בגלל שהיינו שם".

עכשיו, כשתעשי הרבה כסף, תהיי מסוגלת להיות בלי גבר עם כסף? בלי התלות בגברים?
"ברור. אני לא יודעת אם לצבי יש כסף. אמרו עליי גם שאני יוצאת עם אוליגרכים. זה כל כך מצחיק. אני אוהבת אותם צעירים ושחומים, בחיים לא יצאתי עם גבר מבוגר. האקס שלי בן 37 והוא הכי מבוגר שיצאתי איתו. זה לא הסגנון שלי. יש לי משיכה לצעירים".

אייל גולן או יאיר לפיד?
"אייל גולן, ברור. אבל אני אוהבת גם את עוז זהבי. הוא יודע שאני אוהבת אותו?", היא שואלת את אחותה, וזו מבשרת לה שזהבי עזב לאחרונה להוליווד. "אז רן דנקר, גם רן דנקר חמוד".

לאביבית קשה עם המצב ובלי השיער
בוכה בלי דמעות? | תמונת AVI: mako

"נכנסתי לאח הגדול כי רציתי תכנית בישול"

אם היה ספק, אז בר זוהר לא חוששת לפנטז על רומנים מתוקשרים עם סלבס. מי שבמשך שנים עשתה ניסיונות כושלים להשתלב בתעשיית הבידור – ועל הדרך הצטלמה בעירום חלקי כנערת "אגו", ניסתה את מזלה בתוכנית "האודישן הגדול" והנחתה תחרות היאבקות נשים בבוץ – יודעת שהיא היום שם מוכר בכל בית, ומתכוונת לתחזק את המעמד כבר מההתחלה. תור ארוך של אנשים מחכה לה בכל תחנה ביום העמוס הזה, מבקש להצטלם ולחבק. חלק אפילו הביאו קופסאות שוקולד השחר כדי לשחזר יחד איתה את סצנות הזלילה. היא משתפת פעולה עם כולם, סופגת באהבה כל שאלה, מבט וחיוך. היא מקבלת אותי בנשיקה ידידותית, וכעבור שלוש דקות כבר מזמינה למסיבת יום ההולדת שלה שתתקיים בעוד חודש, "בטח באיזה מקום גרנדיוזי". 

אפשר להגיד שהשגת את המטרה שלשמה נכנסת לאח הגדול. את מפורסמת.
"נכנסתי לאח הגדול כי רציתי תכנית בישול. רציתי להתפרסם בקטע של הבישול והאפייה, וחשבתי שככה אולי אקבל הזדמנות כזאת. שזה יקדם אותי. היה לי חשוב שגם יכירו את אביבית, כי לכל מקום שהלכתי, כל החיים, תמיד שפטו אותי ישר בגלל המראה החיצוני. אם זה אמהות של חברים, חברות, כולם. רציתי שאנשים יכירו באותי באמת. עד היום, לכל מקום שהייתי הולכת היו שופטים אותי, ונמאס לי להצטדק. כי העיניים לא שלי, והאף לא שלי, והשיער. שום דבר לא שלי ובזה מתמקדים. ידעתי שתוכנית טלוויזיה בסדר גודל כזה יכולה להוציא אותי טוב או רע, אבל רציתי שידעו שאני חמה, ומבשלת, ואדם עם יכולות נתינה. כי כמה אני יכולה? כל החיים זה היה 'אביבית היא ככה ואביבית היא ככה'. אז חשבתי שמי שיראה אותי כאן יבין סופסוף מי זאת אביבית. למרות שלא ידעתי שיהיו כל כך הרבה בלגנים וקשיים".

אביבית בר זוהר
עם חבריה היהלומים | צילום: ליאור קסון

ובאמת, התקופה של בר זוהר בתוך הבית בנווה אילן לא הייתה פשוטה. כבר מההתחלה היא משכה אליה לא מעט אש, בעיקר מצד הדיירות בבית, ובסוף נשארה מבודדת למדי, כשהיא מותירה מאחוריה שובל של תוספות שיער מתפוררות ותחושה עמוקה של החמצה. "היה לי קשה מאוד, בסוף אפילו הצחוק שלי לא היה. הייתי מרוסקת ובודדה", היא מודה. "הייתי צמודה לצבי במשך חודש וחצי והם בינתיים התחברו ביניהם. יאנה, שרי, סער, סופי, ערן, קותי. אני רוצה לשבת עם עצמי ולראות את העונה. חשוב לי לראות מה כל אחד אמר עליי. אני רוצה לדעת למה התנהגו ככה ומה אמרו".

בעיקר אמרו עלייך שאת שטחית.
"אמרו גם שאני לא חכמה ושאני טיפשה. אבל אף אחת מהבנות שאמרה את זה לא ניהלה בעצמה שיחות פילוסופיה עמוקות. ויאנה, למשל, בכלל לא ידעה כמה זה ארבע ועוד שבע. אני זו שעשיתי את כל החשבונות בבית, יש לי ראש למספרים. התנהגתי כמו שאני חיה בחוץ, לא ייחסתי חשיבות למצלמות. אני יודעת שזה נשמע מצחיק כי הבנתי שכל הזמן ראו אותי מסתכלת במראה, אבל שכחתי שכל מראה בבית האח היא מצלמה. וכן, יש לי שריטה עם מראות. זה מילדות. כל הזמן אני בודקת, הרגל מגונה. אין לי הסבר, זה כמו כסיסת ציפורניים, כמו לעשן. אין לי הסבר לזה, באמת".

_OBJאת מבינה בכלל למה זה מוזר? בכית בגלל תוספות שיער.
"כי זה טלוויזיה, כי כולם רואים אותי. בבית שלי, בחיי היומיום, אני לא מתאפרת. בבית אני עם קוקו, שמלת כתפיות ונעלי אצבע".

בתקופה הקרובה, בכל מקרה, היא לא מתכוונת להיות הרבה בבית. בפקולטה למדעי הליהיא גרינר, כך נראה, בר זוהר הולכת להיות תלמידה מצטיינת – וכבר היום היא לא פוסלת קמפיין הלבשה תחתונה. אלא שהיא עדיין לא שם, פשוט כי יש בית אחד שבו עדיין יש לה כמה חשבונות לא פתורים. "תגידי, מי את חושבת שיזכה?", היא שואלת אותי.

תמיר? סער?
"סער? את חושבת? בעיניי זה או תמיר או קותי. אני לא אבין אם יאנה תזכה. תמיר הוא נשמה, בחור טוב לב, למרות שהיו אנשים שכבר אמרו לי שהוא דיבר עליי. זה נכון, הוא דיבר עליי?"

איפור ושיער: נטלי לוין, תכשיטים: עודד קאשי