בשבוע הבא תחגוג מייגן מרקל את יום הולדתה הארבעים במסיבה שתיערך במונטסיטו, קליפורניה. מרקל מתגוררת שם עם בן זוגה, הנסיך הארי, עם שני ילדיהם – ארצ'י בן השנתיים וליליבת' בת החודשיים. כמו כל דבר שבני הזוג עושים, המסיבה בטח תסוקר בלהט במדורי הרכילות, כך שנוכל לדעת בדיוק כמה הוזמנו מהקולגות מהארמון ומי נעלב. ההערכות הן שמשפחת המלוכה תשלח את ברכותיה למייגן, למרות היחסים הרעועים. כרגע לא ברור מה יכללו החגיגות, אבל פרשנים בריטים מעריכים שזה יהיה מאורע ראוותני כי "האמריקאים נוטים לעשות ביג דיל מיום הולדת ארבעים, והיא נראית כמו מישהי שתעשה לעצמה מסיבה". זה היופי אצל הבריטים, הם לא יפספסו הזדמנות להשחיל ניואנסים עדינים של השחרה, גם אם זה יום הולדת עגול, נניח.

היחסים בין מייגן לממלכה הבריטית ידעו עליות ומורדות. אם להיות כנים אלה היו בעיקר מורדות, תלולים במיוחד. הדוכסית מסאסקס כל כך לא פופולרית בבריטניה, עד כדי כך שהאדם היחידי בבית המלוכה שפחות פופולרי ממנה הוא הנסיך אנדרו שהוקע בעקבות חשיפת קשריו עם ג'פרי אפשטיין. או במילים אחרות: על מנת להיות יותר שנוא ממייגן בממלכה כרגע, אתה צריך להיות מעורב בפרשיית פדופיליה. מבחינת הבריטים, מרקל היא היוקו אונו שהפרידה בין הנסיך הארי למשפחת המלוכה. היא הואשמה בשקרנות, נרקיסיזם, אגוצנטריות, התנתקות ממשפחתה, צביעות והתעמרות. היא מצידה האשימה את בריטניה ומשפחת המלוכה בגזענות, בידוד, חוסר קבלה ומידה מסוימת של התעללות. מי צודק? אין לנו מושג, אנשים הם מורכבים, גם משפחות, בטח שאומות.

מייגן מרקל (צילום: PHIL HARRIS POOL AFP via Getty Images)
מייגן ומשפחת המלוכה | צילום: PHIL HARRIS POOL AFP via Getty Images

השנה וחצי האחרונות היו די מטורללות עבור מייגן והארי. אפשר לתחום אותן לכל מה שקרה בין ה"מגזיט" – אותה עזיבה מתוקשרת של בית המלוכה והגעה לאמריקה - לבין הלידה של ליליבת' לפני חודשיים. אבל מייגן הייתה דמות שנויה במחלוקת עוד לפני כן. כבר כשהוצגה בפני הממלכה, ב-2016, היחס כלפיה היה אמביוולנטי. היא הרי אמריקאית, גרושה, חצי שחורה, מבוגרת מהארי בארבע שנים, שחקנית. הם רוצים את הנסיכות שלהם תמימות וצחורות ומעריצות את בית המלוכה, ככה יותר קל לשלוט בהן (ככה גם קל יותר להרוג אותן בתאונת לימוזינה במנהרה, אם להיות נבזיים לרגע).

ואם יש משהו שאי אפשר לעשות עם מייגן מרקל, זה לשלוט בה. עושה רושם שמייגן, שנולדה בלוס אנג'לס לאם שחורה ואב לבן, תמיד הייתה טיפוס עצמאי, דעתן ושאר תארים שנוטים להצמיד לנשים שמפחדים מהן. בגיל 11 כבר הפכה לאקטיביסטית כששלחה מכתב תלונה ל"פרוקטר אנד גמבל" על פרסומת לסבון למדיח כלים. הפרסומת, אגב, שונתה. היא הייתה מהילדות ששולחות מכתבים להילארי קלינטון ולפי ויקיפדיה מגדירה את עצמה כמעריצה של נועם חומסקי (מסוג הדברים שאנשים אומרים על עצמם כדי לספר שהם שמאלנים חכמים). היא קרובה מאוד לאמה, דוריה, אבל בנתק עם יתר המשפחה. אחותה מלכלכת עליה בלי סוף וטוענת שהיא משתמשת באנשים סביבה ודורכת עליהם כדי להתקדם בקריירה, אחיה החורג הפציר בהארי לא להינשא לה מכיוון שהיא "כלבה אנוכית" וגם והיא ואביה, שמסתמן כמקבילה אנושית לפח אשפה, ביחסים עכורים מאוד שניגע בהם בהמשך.

יש אישה גדולה מהחיים

מי שהכיר את מייגן לפני שהחלה לצאת עם הנסיך הארי, ככל הנראה צפה בדרמה המשפטית "Suits" שבה כיכבה במשך לא מעט עונות ושבתה את ליבם של אנשים שנמשכו לכוכב הראשי ו/או אוהבים טלוויזיה בינונית. במסגרת דיג הרפש על מייגן, עלו טענות להתנהגות דיוואית ודרישות מופרכות עוד בזמן צילומי הסדרה, למשל שלא יביטו בה ישירות ושלא יצלמו את כפות רגליה. אחד הצלמים הגדיר את זה כהתנהגות של איי ליסטית כשהיא אפילו לא קרובה לשם. ובכן, היום היא בהחלט כן. מייגן החלה לצאת עם הנסיך הארי ב-2016, שנתיים לאחר מכן הם נישאו. היא אמנם פרשה מעולם המשחק, אבל אין מה להשוות את הכוכבות שלה אז לזו של היום.

מייגן מרקל (צילום: AARON CHOWN AFP via Getty Images)
מייגן והארי עם המלכה אליזבת' | צילום: AARON CHOWN AFP via Getty Images

אם הדיוואיות של מייגן הייתה שם עוד לפני שהפכה לדוכסית, אפשר רק לדמיין את הזינוק אחרי הנישואים. וזו באמת אחת ההאשמות הנפוצות כלפיה – החל מגוסטינג שעשתה לחברות מהרגע שקיבלה הצעת נישואים, דרך אביה ואחותה שזועמים עליה עוד מאז שלא קיבלו הזמנה לחתונה ולא מהססים לטנף עליה תחת כל עץ רענן, וכלה בעובדי הארמון שטוענים להתעמרות מצידה. לטענתם, שלושה משרתים (אוקיי, היום נהוג לקרוא לזה עובדי משק בית) התפטרו בגללה.

ברקע ישנו גם הריב המתוקשר עם קייט, שאירע לפני החתונה של הארי ומייגן ובמסגרתו נטען כי מייגן פגעה בקייט במסגרת ויכוח על שמלתה של ילדת הפרחים, שרלוט, בתם של וויליאם וקייט. חבריו של הארי מתייחסים למייגן כאל "500 אחוז סיוט", וגם נטען כי וויליאם אמר את המשפט "הדרך שבה האישה האיומה הזאת התייחסה לצוות שלי הייתה אכזרית". וזה עוד לפני שהגענו לנטייה של מייגן, והאמת שגם של הארי, לשקר פה ושם, או לעקם את האמת לצרכיהם, לפחות לפי אי אלו דוגמאות שתכף נגיע אליהן.

ומצד שני – הסיקור התקשורתי בבריטניה לגבי מייגן מוטה לרעה. היא והארי מצויים בסכסוך מתוקשר עם הדיילי מייל, ובהתחשב בכך שאת רוב מה שאנחנו יודעים על מייגן קיבלנו מהתקשורת הבריטית, לא ברור עד כמה אובייקטיבית ומאוזנת הדמות שמוצגת בפנינו. כי הנה, עובדת משק בית שסיימה לעבור בביתם החדש של הזוג בקליפורניה אמרה שהעבודה איתם הייתה נפלאה ובדיווחים על השניים במסעדות ובילויים, נטען כי הם מתנהגים רגיל לגמרי, באדיבות ובנדיבות.

לגבי הטענות נגדה כי לא הזמינה את אחותה ואביה לחתונה ומסרבת לקשר עמם, אפשר פשוט להסביר שאביה, מכל מה שעולה עד היום, הוא איש איום ונורא. הוא אמר בראיונות שהעזיבה של הארי ומייגן את בית המלוכה נעשתה "רק כדי לרפד את חשבון הבנק שלהם". בינתיים הוא טוען שבית המלוכה צריך לממן גם אותו, סוחר בתמונות ילדות וסרטוני עבר של בתו, מתראיין לכל אחד שמציע לו כסף ואפילו מאיים לתבוע אותה על זכויות ביקור לנכדיו. השיא היה בשנה שעברה, כשהצטלם לסרט תיעודי שבו חשף פרטים אישיים, צילומים ותכתובות בינו לבין מייגן תמורת סכומי עתק. זה קרה אחרי שמייגן שלחה לו מכתב שבו היא מבקשת ממנו לא לדבר על יחסיהם בתקשורת, ואותו הוא כמובן הקריא בראיון עצמו. קלאסה. אז לא, מייגן לא צריכה לחטוף על כך שהתנתקה מפלגים בעייתיים ורעילים במשפחתה, להפך.

מייגן מרקל (צילום: פרטי)
מייגן בצעירותה, יחד עם אמה דוריה ואביה תומס | צילום: פרטי

ובכלל, מדובר באישה פמיניסטית שבאה עם סט ערכים חדש ששינה לחלוטין את בית המלוכה. היא דרשה שבחתונתה ינאם כומר שחור כדי לכבד גם את המורשת שלה, היא ביקשה שיוכרז כי צ'ארלס "מלווה את הכלה" ולא, כפי שנהוג, "מוסר את הכלה", היא השמיטה את המילה "ציות" מהנדרים וגם התעקשה לדבר בטקס, דבר שנשים לא מורשות לו בטקסי נישואים של בית המלוכה. אז אולי היא דיווה ובלתי נסבלת, אבל כל הפעולות האלו שהיא התעקשה עליהן ובטח גרמו להם לשנוא אותה עוד יותר, הופכים אותה לאישה מעולה ובאד אס לגמרי. ובינינו, אם צריך לבחור בינה לבין הפכסם החיוור שהוא קייט מידלטון, מייגן לגמרי לוקחת. היא מודל הרבה יותר כיפי ונכון לילדות ולנשים.

אומנות הפאסיב-אגרסיב

על מנת להבין עד כמה מייגן יוצאת דופן בתולדות בית המלוכה הבריטי, חייבים לחזור לשני אירועים שהתרחשו בשנתיים האחרונות: העזיבה של הזוג את בריטניה והראיון אצל אופרה ווינפרי. ההחלטה של מייגן והארי לעזוב את בית המלוכה פורסמה בינואר 2020, אבל ככל הנראה תוכננה חודשים ארוכים לפני כן. ההודעה הרשמית של הזוג הייתה מנומסת ופאסיבית-אגרסיבית להחריד, וכללה עקיצות כמו "היינו רוצים תפקיד חדש ומתקדם יותר" (=יא עתיקים פרימיטיבים) ולהיות "עצמאיים כלכלית" (=בניגוד אליכם, עלוקות אוכלי חינם). אבל בגדול – למייגן פשוט נמאס. היא לא הייתה אהובה בממלכה, היא הרגישה שמתנהגים כלפיה בגזענות, קייט מידלטון התפז"מה עליה, היא רצתה את החופש האישי שלה ונשבר לה מכללי הטקס הבלתי פוסקים שהיא חיה בהם.

וזה די מדהים. היא לא הרכינה ראש וחיכתה שהבריטים יאהבו אותה, היא באה ואמרה להם - פאק איט, רוצים ברקזיט? תקבלו מגזיט. חלק מהאאוטסיידריות נובעת מערכי ליבה אמריקאיים, אין בה את הכבוד המשתק כלפי בית המלוכה, עמוק בפנים היא בטח חושבת שכל זה קצת דבילי. אם היא הייתה בריטית היא ככל הנראה הייתה ממשיכה לאכול חרא ושוקעת באומללות נצח שקטה, אבל היא לא. זה פעפע ובעבע, היא לא הסכימה להתכופף תחת השפלות קטנות בשם מוסד המלוכה או המשפחה, היא אמריקאית, ואין דבר אמריקאי יותר מאשר לקדש את האושר האישי על פני הציוויים החברתיים הנוקשים.

מייגן מרקל (צילום: shutterstock)
מייגן והארי ביום חתונתם, מאי 2018 | צילום: shutterstock

העובדה שהארי עזב יחד איתה מדהימה לא פחות. נכון שהוא לא מוותר על המלוכה כי הוא רק השישי בתור (בשביל למלוך הוא צריך להרוג את אבא שלו, את הנסיך וויליאם ואת שלושת ילדיו) ועדיין, הוא התנתק מחייו כפי שהכיר אותם והוא עשה את זה בשביל אשתו. ואולי גם בשביל הילדים שלו ואולי, מי יודע, גם כי להיות נסיך זה לא כזה מקצוע נחשק ובא לו לנהל חיים עם יותר משמעות, שזאת מחשבה מילניאלית הגיונית ותואמת גיל.

השניים עברו לקנדה וממנה לקליפורניה, שבה נולדה לפני חודשיים בתם השניה, ליליבת'. השניים הצהירו שיביאו לעולם רק שני ילדים על מנת להפחית את טביעת הרגל הפחמנית שלהם בעולם, הם אפילו קיבלו על כך פרס מארגון סביבתי, מה שהוביל להאשמתה של מייגן בצביעות כי למרות דאגתה לסביבה, היא מעולם לא היססה לטוס במטוסו הפרטי של חברם הקרוב של בני הזוג, אלטון ג'ון.  

שמה השני של התינוקת ליליבת' הוא דיאנה, כמחווה לסבתה המנוחה של התינוקת, הנסיכה דיאנה, אישה שכולנו התאבססנו השנה על פודקאסטים אודותיה ועל עונה של "הכתר" שסיפרה את הסיפור שלה. נראה שדיאנה היא האדם היחיד ממשפחת המלוכה שמייגן מחבבת, חלק מזה קשור ככל הנראה לעובדה שהיא מתה. אבל שווה לחשוב על הדמיון וההבדלים ביניהן – שתי נשים שנקלעו למערכת יחסים רעילה עם ארמון, אחת לא שרדה אותה, השנייה הצליחה להימלט. וגם אם מייגן באמת אדם בלתי נסבל, אין ספק שעל האקט הספציפי הזה היא הייתה מקבלת מדיאנה רק תשואות.

הנסיך והאבירה

המהלך השערורייתי השני שעשו השניים, מלבד המגזיט, הוא ההופעה אצל אופרה ווינפרי במרץ האחרון. ראיון בן תשעים דקות שבו השניים סיפרו על החלטתם לעזוב את בית המלוכה ועל הדרך שחררו עליו ארגזים של תלונות וטענות. "החיים במשפחת המלוכה היו בודדים והיה לי מעט מאוד חופש" היא סיפרה, "כולם דאגו ממה שאני עושה ומאיך שאני נראית אבל אף אחד לא דיבר איתי על רגשות". היא סיפרה כי לא ידעה איך יושבים ומשלבים רגליים נכון, אפילו לא את ההמנון הבריטי שאותו למדה בגוגל.

בהריון שלה הבהירו לה שהנסיך ארצ'י לא יקבל אבטחה כי הוא לא יהיה נסיך, וגם הביעו דאגה לגבי כמה כהה יהיה עורו. היא סיפרה גם שכשהצטרפה למשפחה לקחו ממנה את הדרכון ואת רישיון הנהיגה, כי להיות דוכסית ולהיות עובדת זרה זה כנראה די דומה. בשלב מסוים מייגן נכנסה לדיכאון שלווה במחשבות אובדניות והארי פחד שמייגן תסיים כמו אמו, דיאנה.

מייגן מרקל (צילום: JACK HILL POOL AFP via Getty Images)
הספר של הארי יחשוף מי הביע דאגה בנוגע לגוון העור של הילדים. משפחת המלוכה | צילום: JACK HILL POOL AFP via Getty Images

השניים התייחסו לבית המלוכה לאורך הראיון כאל "הפירמה" ו"המוסד" ולא, נגיד, המשפחה. הארי הסביר שהוא היה לכוד שם כמו שאחיו ומשפחתו לכודים, הם דיברו כמו שני אנשים שיצאו מהסיינטולוגיה. הארי אמר שהיה לכוד בארמון ומייגן הצילה אותו. זה מתוק, היפוך תפקידים של הנסיכה הכלואה בטירה והאביר שבא לחלץ אותה.

עם עזיבתו, סיפר כי אביו הפסיק לענות לו לטלפונים ושגם הקשר עם וויליאם התערער. "יש הרבה מרחב ביחסים שלנו כרגע", אמר בדיפלומטיות על אחיו. הראיון עורר סערה עצומה בבריטניה והמלכה ביקשה מהארי ומייגן להשיב את תאריהם המלכותיים ולחזור להיות אנשים שאינם דוכסים. בתקשורת הבריטית קראו לזה בגידה, לא רק במשפחה (או במוסד, אם תרצו) אלא גם בבריטניה.

ההאשמות כלפי מייגן בשקרים או בעיוות האמת עלו בין היתר בעקבות הראיון הזה. למשל, השניים טענו שהתחתנו בחתונה סודית שלושה ימים לפני חתונתם בחצר הארכיבישוף בקנטרברי (ובואו נודה שהסיבה היחידה לכתבות על בית המלוכה היא הזכות להשתמש במילה "ארכיבישוף"), אבל הסאן חשפו שהתאריך שבו נקבו לא מצויין בתעודת הנישואים שלהם, והשניים מיהרו להוציא הבהרה כי הם רק החליפו נדרים ולא ממש התחתנו שם, בחצר הארכיבישוף.

גם טענותיהם לגבי העצמאות הכלכלית החדשה שלהם התבררו כמופרכות. מייגן והארי התבכיינו לא מעט בתקשורת על כך שהארמון חתך אותם כלכלית ושהם צריכים להסתדר לבד מעכשיו, ולמעשה חיים על קרן הנאמנות שהותירה להם דיאנה. אבל האמת היא שזה רחוק מלהיות מדויק. התפרסם כי הנסיך צ'ארלס העביר לזוג 4.4 מיליון פאונד לאחר הפרישה מהארמון ובכלל, הם עושים המון המון כסף. כמה? תחשבו לבד – השניים חתמו על חוזה עם נטפליקס שמוערך במאה מיליון דולרים, שבמסגרתו יצרו תכנים טלוויזיוניים, בחלקם גם יופיעו. בימים אלו מייגן מפיקה סדרת ילדים על ילדה בשם פרל שמושפעת מדמויות נשיות לאורך ההיסטוריה.

מלבד נטפליקס, הארי חתם עם הוצאת הספרים פינגווין על חוזה לספר שיראה אור בשנה הבאה. ואמנם הרווחים מהספר ילכו לצדקה, אבל התשלום שקיבל על כתיבתו הוא עשרים מיליון דולר. מיותר לציין שהספר מלחיץ לאללה את בית המלוכה, בין היתר כי הארי יספר בו על גילויי הגזענות שהתגלו בארמון כלפי מייגן וילדיהם העתידיים, וצפוי לציין במפורש מצד מי הם היו. מלבד כתיבת הספר, הארי גם מחזיק במשרה בכירה בחברת קואוצ'ינג וייעוץ נפשי.

מייגן מרקל (צילום: PETER NICHOLLSAFP via Getty Images)
מייגן והארי | צילום: PETER NICHOLLSAFP via Getty Images

גם על שיתוף הפעולה עם אופרה ווינפרי נטען כי השניים קיבלו תשלום נאה, והשנה הוציאה מייגן ספר ילדים שגם עליו, אין ספק, קיבלה המון המון דולרים. הספר נקרא "הספסל" והוא מתאר מערכת יחסים בין אב לבנו שתחביבם הוא לשבת ולהרהר על ספסל. הספר נקטל בביקורות ואף הואשם בפלגיאט מספר אחר שמערב גם הוא, ובכן, ספסל, אם כי מחברת הספר המקורי טוענת כי אין קשר בין שני הספרים.

אז כנראה שלמרות התמיכה הכלכלית המוגבלת מהארמון (עד כמה שמיליוני פאונד יכולים להיחשב כתמיכה מוגבלת), הארי ומייגן יצליחו להחזיק את הראש מעל המים. למעשה, יכול להיות שהם אפילו שדרגו את עצמם כלכלית מאז עזיבת בית המלוכה. הם אמנם נאלצים לעבוד ("לעבוד"), אבל גם משוחררים משלל מגבלות, תכתיבים, טקסים וקידות.

בחודשים האחרונים הארי מנסה לשקם את יחסיו עם בני משפחתו. הנתק לא קל לו. בלוויה של סבו, הנסיך פיליפ, אליה הגיע בלי מייגן שהייתה אז בהריון מתקדם עם ליליבת', הוא פגש את אחיו ואביו והם שוחחו. יכול להיות שהמרחק יועיל לכולם, ירכך את הקושי והפגיעה. ממרחק של יבשת פלוס אוקיינוס כולם נוחים ונסבלים בהרבה. מייגן, ככל הנראה, תמשיך לטרלל את בית המלוכה גם בגיל ארבעים, וזה גם בסדר, מה שבטוח זה שהממלכה לא קיבלה את הכלה שהיא רצתה, אבל בהחלט את זאת שהגיעה לה.