אורלי ויינרמן חוזרת לעניינים. הפוסטים השמאלנים-רדיקלים שהעלתה בפייסבוק בתקופה האחרונה עוררו בה עניין מחודש, והיא, ככל הנראה, מבסוטה מזה. ויינרמן, לנצח עוגן "משמש", העלתה בעיצומה של המלחמה פוסטים בעד "פלסטין הכבושה" ונגד ישראל, אותה כינתה isra-hell. הציבור זעם, והיא מצדה טענה שכאמור קיבלה איומים על חייה, מה שהוביל לחצי התנצלות מצדה.  "היא אוהבת אקשן ואוהבת שמדברים עליה", מספרת מקורבת. "היא תמיד אהבה מאוד תשומת לב".

בימים אלה שוהה ויינרמן בחו"ל: תחילה הייתה בברזיל, בהמשך במוסקבה, משם היא ממשיכה להעלות פוסטים בקצב של כעשרה ביום. עשר שנים אחרי ש"שמש" ירדה, היא חיה כאילו המסך אף פעם לא ירד עליה. ברוכים הבאים ליקום של אורלי ויינרמן, שבו בלונד זוהר ואג'נדה פרו פלסטינית משמשים בערבוביה.

חריפה ושחצנית

כמה פרטי טריוויה הכרחיים: ויינרמן בת 43, נולדה ברמת אביב, אבא מהנדס, אמא פסנתרנית ואשת תרבות שעובדת במרכז רוזין. היא אמצעית בין שני אחים, וכנערה חיה בדרום אפריקה, לשם נסעו הוריה לשליחות. בגיל 17 חזרה לארץ והתקבלה ללהקת צעירי תל אביב. בצבא הייתה בלהקת חיל האוויר, ולאחר מכן נרשמה ללימודי משחק בבית הספר לי סטרסברג בניו-יורק. היא עברה בדרך גם ביפן, וב-97' התחילה לשחק בסדרה "שמש" בתפקיד עוגן, המזוהה איתה יותר מכל.

"המשפחה שלה נורמטיבית לגמרי, אנשים מקסימים", מספרת המקורבת. "אמא שלה אישה מהממת, גם אחותה מקסימה". בסביבתה מספרים על טיפוס שחצן, ולא תמיד נעים. "פעם התקשרתי אליה לבקש ממנה להתראיין לכתבה והיא ענתה בזלזול: 'אני לא אתראיין לכתבה הזאת כי היא פשוט מטופשת ולא מעניינת'", מספר עיתונאי שמכיר אותה וביקש להישאר בעילום שם. "זו בדיוק אורלי. היא בחורה מאוד מתנשאת. היא מזלזלת באנשים שהיא לא תופסת מהם, ולא מפחדת להגיד בפנים את מה שהיא חושבת. בהחלט עוף מוזר".

אורלי ויינרמן (צילום: אביב חופי)
באירוע. מתרועעת בלא מעט השקות | צילום: אביב חופי
אם יש משהו שכל מכריה מסכימים עליו, זה העובדה שבניגוד לבת דמותה עוגן – ויינרמן כלל לא טיפשה. "היא  הייתה ילדה מחוננת ותלמידה מצטיינת, ויש לה זיכרון פנומנלי", מספר מקורב. "היא זוכרת הכל - שמות, אירועים, תאריכים, וגם מה כתבו עליה ומתי, ומי היה הכתב. טקסטים היא לומדת בשניות: מסתכלת על הדף, וכבר יודעת הכל בעל פה. יש בה סוג של גאונות".

אליעד נחום, מי ששיחק בסדרה את הילד החמוד בר והיום הוא כבר בן 24, מספר על שחקנית מקצוענית וחרוצה: "היא תמיד הייתה מגיעה בזמן, יודעת בעל פה את כל הטקסטים. כילד היא הייתה בשבילי ממש כמו אחות גדולה, הייתה יושבת לעזור לי המון בשיעורים. אורלי היא בחורה חריפה וסופר אינטליגנטית".

אמא שלה, מירי ויינרמן, מסכימה, כמובן: "אורלי היא בחורה מאוד חכמה ומבריקה, תמיד הייתה התלמידה הכי טובה והכי מצטיינת והילדה הכי יפה", היא אומרת. "היא גם דוברת ערבית באופן רהוט: היא תמיד אמרה שאלו השכנים שלנו וחשוב מאוד לתקשר איתם ולדעת לדבר את שפתם. היא למדה ערבית בבית ספר לשפות. חבל שעושים לה את מה שעושים. יש לנו בעיות גדולות יותר להתעסק איתן מאשר אורלי. באמת שכולנו כואבים את המצב".

איפה הכסף?

הסיבוב האחרון של ויינרמן בתודעה הציבורית היה לפני שתי דקות, בזמן המלחמה בעזה, כשפרסמה בפייסבוק דעות פוליטיות שהכעיסו הרבה אנשים. "אין ספק שהיא הקצינה פוליטית עם השנים", מספרת מקורבת שמכירה את ויינרמן היטב. "היא אוהבת להרגיש מיוחדת, נועזת, לא כמו כולם. מבחינתה כולם מטומטמים ורק היא צודקת, ככה היא מתנהלת בחייה הפרטיים, וככה היא גם מבחינה פוליטית. היא אוהבת את החתרנות הזאת נגד המדינה, ומאוד בעניין של לנהל מאבקים".

אבל לאחרים הוא קוסם קצת פחות: פעילותה ברשת גרמה למכרים להתרחק ממנה, ולסלבס להתנער ממנה ואף לנזוף בה בפומבי. גיא פינס, שלום אסייג, מיה דגן, יון תומרקין, דנה רון, אייל גולן, ליאור נרקיס ועוד רבים – הצהירו במלים אלה או אחרות שהיא צריכה להתבייש באמירותיה. אנשים רבים שקשורים אליה בצורה זו או אחרת, סירבו להתראיין לכתבה מחשש ששמם ייקשר בשמה: "לא רוצה לדבר על אורלי ויינרמן, אני לא קשור אליה" היה המוטיב החוזר, וקולגה מוכר שעבד איתה הוסיף: "היא פשוט בושה, הדעות שלה הן גועל נפש".

חיי החברה שלה מורכבים: רבות מהחברות שלה, מספרת מקורבת, הן דוגמניות שהיא פגשה באירועים. "אורלי יודעת לשמור על קשרים ולטפח אותם. היא אוהבת לפנק חברות בכרטיסים להצגות מהמרכז שבו עובדת אמא שלה, שייהנו עם הילדים. לפעמים היא גם מצרפת חברים לנסיעות לחו"ל: 'השיגו לי כרטיסים, בואו איתי'".

ויינרמן זכורה לקהל הישראלי בעיקר מ"שמש", שיא בקריירה שלה שאותו לא הצליחה לשחזר. "לפני עשר שנים בערך היא ניסתה את מזלה בארה"ב, אבל היא חזרה לארץ עם הזנב בין הרגליים", מספרת המקורבת. "היא חשבה שהיא מרילין מונרו ושהיא תגיע ויפרשו לה שטיח אדום. זה כמובן לא קרה".

אירוע השקה אלון לבנה - אורלי ויינרמן (צילום: עודד קרני)
"חשבה שיפרשו לה שטיח אדום". אורלי ויינרמן | צילום: עודד קרני
במהלך השנים היא הבליחה פה ושם בתפקידים קטנים, בסדרה "פאזל" וב"רק בישראל". היא הצטרפה לעונה החמישית של "רוקדים עם כוכבים", אבל הצופים הדיחו אותה כבר בתכנית השנייה. ויינרמן, לטענת מקורבים, התקשתה לקבל את הבשורה: "אורלי נורא אוהבת לרקוד ומאוד התרגשה מהתכנית. ההדחה מאוד ביאסה אותה, והיא אמרה שזה לא יכול להיות, שזו קונספירציה נגדה ושהיא תתבע את ההפקה. די מהר היא הבינה שלא כדאי לה לעשות מזה עניין".

בהפקות נוספות כבר לא השתתפה, למרות שמכרים מספרים שהציעו לה, "בעיקר כל מיני הפקות בשקל כאלה של כוכבים נופלים, שהיא לא הסכימה בשום אופן לקחת בהן חלק", אומרת המקורבת. "חברים אמרו לה – לכי על זה, זאת הזדמנות בשבילך לחזור לתודעה, אבל היא מסתכלת עלייך במבט רצחני כזה של 'מה את רוצה ממני'. מבחינתה היא תמיד בתודעה, תמיד רלוונטית".

וישנו, כמובן, עניין הבלונד: "המראה שלה מאוד חשוב לה", מספרת המקורבת. "בתקופה של 'שמש' היא הייתה בחורה מלאה, אבל לפני עשר שנים בערך היא עשתה דיאטה, והיא מאוד אוהבת את זה שאנשים בשוק מזה שהיא כזאת רזה – הדבר הראשון שאומרים לה כשרואים אותה במציאות: 'וואו, איך את כזאת רזה'. היא לא אוכלת סוכר ולא דברי חלב, ומקפידה על תפריט דל שומן. היא יודעת לשמור, וכשנותנים לה להתאמן בחינם במכוני כושר – היא עושה גם ספורט".

טיפוח התדמית הבלונדינית עד עצם היום הזה בא לידי ביטוי גם בהיותה תובעת סדרתית, או לפחות מאיימת: "היא מאיימת בתביעה על כל אייטם הכי קטן שלא מוצא חן בעיניה, זה ממש מצחיק", מספרת כתבת שבחרה להישאר בעילום שם. "העורכת שלי הייתה מקבלת ממנה מכתבי איום על ימין ועל שמאל, על האייטמים הכי מופרכים, עד שיום אחד פשוט החלטנו שלא נפרסם עליה שום דבר – מטוב ועד רע. במשך שנים לא היה עליה בעיתון שלנו אפילו אייטם אחד". בין השאר תבעה למשל את חברת ההפקות "טדי" שהפיקה את שמש, והאשימה אותה בהלנת שכר.

מצבה הכלכלי של אורלי ויינרמן הוא חידה בעיני רבים: היא חיה את החיים הטובים, עם נסיעות לחו"ל ובגדי יוקרה, אבל כבר שנים שהיא אינה עובדת לפרנסתה. מאיפה הכסף? בראיון לעיתון "רייטינג" שפורסם לפני כעשור, אמרה ויינרמן שהיא חיה "מירושה".
האמת פחות נוצצת: וויינרמן אמנם באה לארץ ממשפחה אמידה, אבל כשהיא בארץ היא גרה עם ההורים, והתכשיטים שאיתם היא נראית בהשקות היא לוקחת בהשאלה בדרך כלל. יחצנים מספרים שכאשר מזמינים אותה לאירועים מתוקשרים ולהשקות היא מבקשת סכומי כסף מטורפים. "היא דורשת אלפי שקלים כדי להגיע לאירוע, וכאילו, מי את?", צוחקת יחצנית מוכרת. גם כשהיא נסעה למונדיאל הקודם, לפני ארבע שנים, זה לא היה על חשבונה

גם אם את כמעט כוכבת עבר, כזו שהייתה הדבר הבא לפני 15 שנה, יש הרבה מתנות חינם בחוגי הסלבס, וויינרמן יודעת לקטוף אותן. "אם יש מישהי שדוהרת על תהילת העבר שלה, זו אורלי ויינרמן", אומרת המקורבת. "היא מקבלת המון דברים בחינם – מבגדים ואביזרים ועד נסיעות לחו"ל. לאורך כל השנים היא ידעה לעשות את השואו הזה, לשמור על הגחלת. לתחזק את הבלונד, אני קוראת לזה: מבחינתה היא הבלונדה האולטימטיבית שצריך להודות לה על זה שהיא נושמת לידך".

יש לי אהוב בכלא בלוב

את השמועות על שוגר דדיז, המקורבת מכחישה בתוקף. יש לה הרבה מחזרים מבוגרים ועשירים, אבל "היא מעדיפה אותם צעירים. גברים רוצים לפנק אותה כי היא אורלי ויינרמן, הם פשוט מתלהבים מזה, אבל היא לא בעניין". אין אף רומן שנקשר בשמה: מערכות יחסים רציניות לא היו לה, למעט קשר של שנתיים, אחרי הצבא. "זה היה רציני והיא כמעט התחתנה איתו", מספרת המקורבת, "אבל זה נגמר – אורלי טוענת שביוזמתה. מאז לא הייתה לה אהבה משמעותית". 

אורלי ויינרמן - סיף אל אסלאם אל קדאפי (צילום: אימג'בנק / Gettyimages)
מחכה לו. סייף אל אסלאם קדאפי, בנו של שליט לוב ואקס | צילום: אימג'בנק / Gettyimages
בסצנה המרכזית בסרט של ויינרמן, מככב סייף אל אסלאם קדאפי, בנו של שליט לוב לשעבר, שמאייש גם את הקאבר פוטו שלה בפייסבוק. מי שמכיר את הסיפור מקרוב מוכן להישבע: ויינרמן עדיין לא איבדה תקווה להיות אהובתו הנצחית של קדאפי ג'וניור, שבינתיים מסתתר מהשלטונות אשר מנסים להביאו לדין.

"היא פגשה אותו ב- 2006 באירוע בלונדון, והוא הזמין אותה אליו", מספרת מקורבת. "הם נפגשו פעמים ספורות בלבד, ושמרו על קשר טלפוני לא מחייב. הוא חי באנגליה, נורא ג'נטלמן, וזה קסם לה. לדעתי החלום שלה הוא עדיין להתחתן איתו. מספרים שמתישהו הקשר ביניהם התנתק, אבל אורלי נזכרה בו ברגע שהייתה מהפכה בלוב ורצחו את אבא שלו ואת אח שלו. לפני שלוש שנים היא פעלה לשחרורו בעזרת עו"ד לזכויות אדם. אורלי לא דיברה עם הבן של קדאפי כבר שנים, אבל היא הייתה מאוד רוצה לחיות איתו. אני לא יודעת עד כמה זאת אהבת אמת, אבל מאוד מוצא חן בעיניה הרעיון של להיות בת הזוג שלו, היא מאמינה בזה ורוצה את זה".

העובדה שמדובר בבנו של אחד הרודנים האכזריים בעולם, שהואשם במעשי רצח ואונס אכזריים, לא מבלבלת אותה: "מבחינתה הוא לא קשור לפשעים של אבא שלו והוא לא צריך לשלם את המחיר".

איך הסיפור עם קדאפי הבן מסתדר עם העובדה שבעבר ניסתה ויינרמן להתקרב לדת, בהשפעת חברה שחזרה בתשובה? "אל תחפשו היגיון", אומרת המקורבת, "אורלי פשוט סקרנית ואוהבת אקשן, וזה חלק מהעניין". על התקופה ההיא מספרת המקורבת: "אורלי עשתה אז שבתות עם החברה, וממש אומצה למשפחתה. אבל זו הייתה אפיזודה חולפת".

עד כמה הרווקות היא נקודה רגישה אצלה, אפשר היה ללמוד לפי התייחסותה לדברים שכתבה עליה ליהיא לפיד. בטור שלה שפורסם בידיעות תקשורת, כתבה לפיד ש"איש לא התחתן איתה", וויינרמן נפגעה מאוד, וקטלה את לפיד בפייסבוק שלה. "ברור שזאת נקודה רגישה", אומרת המקורבת, "אורלי תמיד רצתה להקים משפחה, היא אף פעם לא הייתה מהנשים האלה ששוקלות את עניין הילדים או שמכריזות שהן לא מעוניינות במשפחה. אני יודעת שהיא מאוד מאוד רוצה ילדים. כרגע זה החלום שלה". 

אורלי ויינרמן לא הגיבה לנאמר בכתבה על אף נסיונות המערכת לקבל את תגובתה.

>> לכל כתבות המגזין