לפני כמעט שנתיים מצאה את עצמה דנית גרינברג (28) מחוץ לדלת הבית המשותף שלה ושל הגרוש שלה, אליאב אוזן. בלילה שבו החליטו להיפרד היא לבשה פיג'מה קיצית ונעלה כפכפי אצבע. אפילו מזוודה לא הייתה שם. היא התניעה את הרכב שלה ונסעה ישרות לבית הוריה שבפתח תקווה. ההורים פינו את חדר הילדות שלה כדי שתוכל להישאר בו כמה שתרצה, החברות פתחו בוואטסאפ קבוצת חמ"ל כדי לוודא שלא תישבר, אבל אל מול הדאגה האינטנסיבית של החברים והמשפחה, גרינברג עצמה החליטה שדיכאון לא בא בחשבון.

"הייתי אצל ההורים שלי בדיוק שני לילות והדבר היחיד שעשיתי בבית שלהם היה לחפש דירה לעצמי", היא מספרת בעודנו יושבות בדירה המפוארת שלה בהרצליה. "אמרתי לעצמי שאם אני נשאבת לכאב של הפרידה אני אכנס לבור שאני לא יודעת מתי ואיך אצא ממנו. הבנתי שאין מה לעשות, אלה החיים ואני חייבת לעמוד על הרגליים. ברור שבכיתי והייתי בדאון, אבל גם שמתי לעצמי יעד מתי אני מפסיקה להישאב לתוך הבכי".

והיעד היה?
"מחר. היה יום אחד של שבר ולמחרת בחרתי להפסיק. אמרתי לעצמי 'די, נגמר הסיפור של הזוגיות שלכם והכל לטובה'. זה בסדר. נפרדנו, זה היה מבחירה, אני לא קורבן של אף אחד וידעתי שהפרידה תעשה לי רק טוב. כשהייתי צעירה יותר היה לי בראש מסלול של צבא, תואר, חתונה וילדים. אצלי זה לא עבד ככה, וזה בסדר".

את מתחרטת לפעמים?
"אין לי על מה להתחרט, מה שאני יודעת היום לא ידעתי פעם. אבל עזבי, אני לא אוהבת לדבר בדיעבד, אין לי שום סיבה להסתכל אחורה. היום טוב לי".

דנית גרינברג (צילום: שי פרנקו)
חליפה: michalshop | צילום: שי פרנקו

אנחנו יכולות לעשות הכל יותר טוב מגברים

שלוש מאות אלף העוקבים של גרינברג ברשתות החברתיות יכולים להעיד: היא אכן לא מסתכלת אחורה. האינסטגרם שלה, למשל, היה מורכב עד לפני שנתיים מאוסף של לוקים מוקפדים, חיי זוגיות שנראו מושלמים ותמונות של לק ג'ל. היום, הוא מלא בשידורי לייב, סרטונים גלויי לב על זוגיות ופרידות, וגולת הכותרת - "תחזית מזג האוויר מאת דנית רופ", שבהם גרינברג מספקת את פרשנותה למזג האוויר וצוחקת על העולם, ובעיקר על עצמה. "למרות שנראה שתמיד הייתי ספר פתוח, זה ממש לא היה ככה. עד לפני שנתיים שמתי גבול מאוד גדול בין החיים האישיים שלי לחיים ברשת. באינסטגרם הייתי מאוד מאופקת, היה חשוב לי שהכל יראה הכי יפה, מדויק וזוהר שאפשר. שעממתי אפילו את עצמי, כמה אפשר לפרסם תמונות של ציפורניים?", היא צוחקת. "היום אני מגדירה את עצמי כיוצרת תוכן וכמובילת דעת קהל עבור נשים".

את פמיניסטית?
"חד משמעית, אני מדברת באינסטגרם שלי רק בלשון נקבה ולא אכפת לי מהעשרים וחמישה אחוז גברים שעוקבים אחרי. אני לגמרי פמיניסטית, אני חושבת שאם הייתה כאן ראשת ממשלה הכל היה מתנהל הרבה יותר טוב, אנחנו יכולות לעשות הכל הרבה יותר טוב מגברים. אם אני שומעת גבר אומר 'אני עוזר לאשתי לגדל את הילדים' או 'לקחתי אותה כשהייתה בת 26' אני משתגעת. מה זה? מה זה 'אני עוזר'? מה זה 'לקחתי אותה'? השפה הזו מרתיחה אותי".

תגידי, דנית בת ה-22 שהשתתפה ב"האח הגדול" ידעה להגיד את הדברים האלה?
"מה פתאום", היא מחייכת. "עד לפני כמה שנים לא הייתי אישה מועצמת, אז איך יכולתי להעביר את המסר הזה לאחרות? בשנים האחרונות עברתי שינוי מטורף, התבגרתי, התפתחתי ולמדתי המון. היום אני רואה את העולם אחרת. היום איי דונט גיב אה פאק, באמת אבל. לא אכפת לי כבר מה יגידו, מה יחשבו ואם יאהבו אותי. זו אני, ככה טוב לי, השתחררתי".

דנית החדשה?
"כן, אני רואה את זה ככה. אם הסביבה שאת חיה בה דורשת המון תעסוקה ותשומת לב, איך יהיה לך זמן לפתח את עצמך? אם יש לך סביבה מכילה, בן זוג שאוהב אותך ללא תנאים, את פורחת. וכן, היום אני סוף סוף פורחת".

דנית גרינברג (צילום: שי פרנקו)
חליפה: עופרי מצא | תכשיטים: c Clair | צילום: שי פרנקו

אבל זה לא קרה ביום. מה התחיל את השינוי?
"זה היה כשאליאב ואני פתחנו את הקליניקה שלנו ביחד. למדתי להיות בוסית, פתאום הייתי צריכה לקבל החלטות ולקחת אחריות". 

אחרי תפיסת האחריות שהתרחבה וכמה חודשי אידיליה אישית ועסקית מתוקשרת, התחיל הסכסוך, מתוקשר לא פחות. השניים התגרשו ("לרגע לא רציתי לחזור אליו") והתכתשו באופן פומבי על העסק ("אם לזוגות אחרים יש תינוק, לנו יש את הקליניקה להילחם עליה"). היא סיפרה בראיון ל"ידיעות אחרונות" על הנישואים, שלדבריה היו זרועים בניסיונות שליטה של אליאב בה, צעקות שספגה כשלא הסכימה לבשל לו ומריבות שבמסגרתן הוא זרק אותה מהבית. הוא מצידו הכחיש וטען בראיון לאתר זה ש"אחרי הפרידה דנית הטרידה אותו בטלפון עד שחסם אותה", ושמימן אותה לכל אורך מערכת היחסים ביניהם".

"אני מימנתי את עצמי בזוגיות שלנו", היא אומרת בנחרצות. "אני הרווחתי את הכסף שלי בשתי ידיים מהקליניקה שלנו, מהקמפיינים שלי ומהעבודות שאני לוקחת באינסטגרם. הרווחתי יפה וניצלתי את הכסף. אני כן יכולה להגיד לך שאף פעם לא הייתה לי בראש השאלה מה יקרה אם ניפרד, גם כי לא ראיתי את זה קורה וגם כי כנראה לא רציתי שזה יקרה. ראיתי את הזוגיות שלנו כחיים במקשה אחת ורמת החיים שלנו הייתה בהתאם. היינו מלא בחו"ל, היה לנו בית גדול עם בריכה, חופשות, בגדים, הכל".

דנית גרינברג (צילום: שי פרנקו)
טוטאל לוק: בוטיק Ash | צילום: שי פרנקו

לא נעים לי להגיד לאיזה סכומים סירבתי

רמת החיים שגרינברג מדברת עליה עלתה לה ביוקר. יומיים לאחר הפרידה המתוקשרת היא עברה לגור בדירת שני חדרים ברמת השרון. "זו הייתה דירה פיצית בבניין לא משהו. השכירות של הדירה הייתה 4,500 ש"ח בחודש, ולהגיד לך שידעתי איך אני הולכת לשלם שכר דירה? לא, לא ידעתי. כשחייתי עם אליאב לא היו לי חסכונות, לא חסכתי, לא שמרתי ולא חשבתי יותר מדי. זו הייתה טעות. לא שמרתי לירה לבנה ליום שחור".

אז מה עושים?
"ההורים שלי עזרו לי. יותר מזה, גם כשלקחתי עורך דין שייצג אותי בגירושים, נראה לך שהיה לי כסף? ההורים שלי ואני לקחנו הלוואה, ועד היום אנחנו משלמים עליה בתשלומים. "הם אמרו לי את מה שהם אומרים לי תמיד: אנחנו נעשה הכל בשביל שהבת שלנו תהיה מאושרת, שמחה וחופשייה".

לדירה הקטנה ברמת השרון היא קראה דירת מעבר. "ידעתי שמבחינתי זו רק תחנה בדרך, הבנתי שאני צריכה להמציא את עצמי מחדש. באותה תקופה הייתי מאוד מחוזרת מבחינה עסקית, הגיעו אלי המון הצעות מקליניקות בנוסף לזו שניהלתי. התקשרו אלי ואמרו 'רק תשימי את השם שלך על הקליניקה שלו, קחי כסף ותקבלי חמישים אחוז מהרווחים'. לא נעים לי להגיד לך לאיזה סכומים סירבתי".

רגע, למה?
"לא הרגשתי בשלה. רציתי לקחת צעד אחורה ולחשוב מה אני, דנית, רוצה לעשות בחיים בשביל עצמה. בחודשים האלה ברמת השרון עברתי התבוננות פנימית שאין לה מחיר. ישבתי בבית, קראתי ספרים, שמעתי הרצאות TED. עשיתי דברים שיעצימו אותי מבפנים. החודשים האלה בנו אותי וגרמו לי להבין מה אני אוהבת. הבנתי שמה שאני אוהבת זה לייצר תוכן ולהעביר הלאה את המסרים שחשובים לי. הרי מה זה רשת חברתית? זה פינג פונג. אני גם מעבירה תכנים שמעניינים את הקהל שלי, אבל גם הפידבק שאני מקבלת מהקהל שלי ממלא אותי ומרים אותי בסופו של דבר. זו מערכת יחסים לכל דבר וזה מה שהייתי צריכה".

דנית גרינברג (צילום: שי פרנקו)
חליפה: michalshop | צילום: שי פרנקו

חודשיים אחרי הפרידה המתוקשרת, דווקא מערכת היחסים שלה עם הקהל עלתה מדרגה. בסרטון שהעלתה לאינסטגרם שלה תחת הכותרת "פרידות ומה שביניהן", לראשונה היא דיברה בפתיחות על הפרידה מהבעל אליאב אוזן והקושי בלהיות לבד. הסרטון זכה לכמעט רבע מיליון צפיות ולאלפי תגובות אוהדות, שאישרו את התחושה הפנימית שזה מה שהיא צריכה לעשות. כמה חודשים בדירת המעבר הספיקו לגרינברג והיא החליטה להתקדם. לראשונה היא חסכה קצת כסף שהרוויחה מהקליניקה, משיתופי פעולה באינסטגרם ומהחברות שעבורן היא מדגמנת (גרינברג היא השגרירה הישראלית של המותג avene ופרזנטורית של מותג האופנה FASHION CLUB) והחליטה לשכור דירת יוקרה במגדלי הרצליה. "נכון, עדיין לא הייתי במצב כלכלי שיכולתי לאפשר לעצמי להשכיר דירה במגדל הזה, אבל אמרתי לעצמי: דנית, אם את מרגישה שאת יכולה לחיות בדירה שעולה שבעת אלפים בחודש, את תעבדי קשה ותעמדי בזה. חתמתי על החוזה של הדירה הזו בלי שאני יודעת שיהיה לי כסף, ובטח שלא לשנה שלמה".

שוב צעד לא ממש אחראי.
"בעבר אולי הייתי רואה את זה כחוסר אחריות, אבל כשחתמתי על הדירה הייתי במקום אחר, ראיתי את זה כשאפתנות. האמנתי בעצמי שאני הולכת לעבוד הכי קשה שיש כדי לחיות בדירה שאני הכי רוצה ולנהל את החיים ברמה שאני רוצה. זה שאני גרושה לא אומר שאני לא יכולה לחיות ברמת חיים מספקת וכיפית שאני בוחרת".

להתאהב במשהו טוב

בינואר האחרון הצטרף לדירה דייר חדש, בן זוגה של גרינברג, היזם ברק חקמט. הם הכירו לפני ארבע שנים על הסט של תוכנית הטלוויזיה "זוג מנצח", שבה השתתפה גרינברג עם אוזן, וברק היה עובד הפקה. "כשהכרתי את ברק ניסיתי לשדך אותו לחברה שלי, שלחתי לו 'היי מותק, אני חייבת להכיר לך מישהי'. למזלי אפילו דייט לא יצא מהשידוך הזה".

דנית גרינברג (צילום: שי פרנקו)
חליפה: סאקס | תכשיטים: c Clair | צילום: שי פרנקו

ארבע שנים עברו מאז אותה הודעה, ולפני ארבעה חודשים הם נפגשו שוב במקרה, הפעם במיקונוס, כשהיא רווקה מבוקשת והוא מחפש זוגיות. "לפני הטיסה לא חשבתי על זוגיות בכלל, רציתי להיות לבד עם עצמי, אבל ביום שהגעתי פגשתי את ברק על החוף והתאהבנו אחד בשנייה מהרגע הראשון. בילינו שמונה ימים מלאים ביחד והיה לנו ברור שזה זה. באותה תקופה עבדתי עם הפסיכולוגית שלי על השאלה למה קשה לי להכניס מישהו חדש ללב שלי, אבל כשראיתי את ברק זה פשוט קרה, לא הייתי צריכה לחשוב יותר מדי, באמת, כשזה זה, זה זה".

"אחרי שמונה ימים, בבוקר של הטיסה שלנו חזרה לישראל שמעתי אותו מדבר בטלפון ואומר שהוא צריך להאריך את החוזה בדירה שלו בפלורנטין כי הוא נגמר בסוף החודש. אחרי שהוא ניתק את השיחה הסתכלנו אחד לשני בעיניים ואמרתי לו 'חשבתי על משהו'. הוא חייך אלי ושאלתי אותו למה שיאריך את החוזה שלו בכלל, שיעבור לגור איתי. הוא חשב על זה גם וככה זה קרה, הכי הכי קיטש שיכול להיות".

אחרי הדברים שעברת במערכת היחסים הקודמת, היה לך חשש להיפגע בזוגיות חדשה?
"בואי נגיד ככה, לא פחדתי להתאהב, אבל נורא רציתי להתאהב במישהו טוב. פחדתי להיכנס למשהו לא טוב שישבור לי את הלב".

כשגרינברג מדברת על ברק מצתוות לחיוך הקבוע שלה ניצוץ בעיניים שאי אפשר לפספס. "אני הכי מאוהבת שאפשר. ברק גבר סופר מכיל, סופר מפרגן, הוא הכי קורן ושמח שיש, הוא בא ממשפחה מדהימה וטובה, וכולם אוהבים אותו. כל החיים חלמתי שתהיה לי זוגיות כמו של ההורים שלי, שזו הזוגיות הכי מדהימה ושוויונית שאפשר, ועם ברק זה מה שיש לי".

דנית גרינברג (צילום: שי פרנקו)
חליפה: בוטיק עמנואל | צילום: שי פרנקו

אז סיימת עם באד בויז.
"תשמעי טוב, אני סיימתי. לצערי הרב לפעמים בחיים אנחנו לוקחים דברים כפרויקט אנחנו אומרות לעצמנו 'אני אשנה את הבן אדם', 'אני אהפוך את הבן אדם ליותר טוב', 'הוא בסוף יתאהב בי ויהיה כמו שאני רוצה'. היום אני שואלת למה? למה להכניס ראש בריא למיטה חולה?".

חווית גם אלימות במיטה החולה הזו?
"לא אלימות פיזית, אבל אלימות מילולית ופסיכולוגית. כשאת בתוך הסיטואציה את לא באמת מבינה מה קורה. כל הסימנים המקדימים שמדברים עליהם היום, רק בדיעבד את מבינה אותם. אלה תמרורי אזהרה שאת לא רואה אותם כשאת שם. כשאת בזוגיות שבה אין לך שניה לעצמך, כשאת כל הזמן עסוקה בלעשות טוב, בלהרגיע את הרוחות ובללכת על ביצים, כשאת לא יכולה להגיד את דעתך מחשש לתגובה לא טובה מהצד השני - את צריכה לעוף משם".

מה עוד למדת ממערכות היחסים הקודמות שלך?
"למדתי שהדבר הכי חשוב זו תקשורת, לפתוח את הדברים על השולחן ולדבר גם על מה שפחות טוב. עד שהכרתי את ברק לא ידעתי מה זו תקשורת אמיתית וכנה. לא ידעתי מה זה להתווכח ואפילו לריב בצורה מכובדת ויפה. עם ברק למדתי שאני יכולה להעביר מסר בלי להרים את הקול, כי שומעים אותי גם כשאני לוחשת".

View this post on Instagram

A post shared by דנית גרינברג | Danit Greenberg (@danitgreenberg)

לא מזיז לי

חודש אחרי שהכירו ושלושה שבועות אחרי שעברו לגור ביחד, גרינברג ובן הזוג סגרו לעצמם חופשה קצרה בדובאי. חופשה שתוכננה להימשך שבוע, אבל בפועל ארכה יותר מחודש. "טסנו לדובאי כשהיה אפשר ואז פשוט ברחנו מבידוד. מדובאי עברנו למלדיביים, מהמלדיביים לאיסטנבול, מאיסטנבול שוב לדובאי. ואז, כמו שכולם ראו, נפלתי ושברתי את הרגל, אז היינו צריכים לחזור לארץ ולבידוד".

כן, בואי נדבר על הנפילה.
"הנפילה זה תסריט שמי שהיה כותב אותו היה מיליונר לדעתי. רצתי במלון עם האייפון תוך כדי שעשיתי סטורי של תחזית מזג האוויר, התלהבתי, דילגתי, לא שמתי לב שהבריכה מתחילה ופשוט עפתי, הטלפון שלי עף, אני נפלתי למים, והכל תועד. ואז התחלתי לזעוק לעזרה אבל אף אחד לא היה שם. איכשהו משכתי את עצמי מהמים תוך כדי שאני צועקת לברק, הלכתי על ארבע עד החדר וצעקתי לו בטירוף. בסוף נכנסתי, אבל הוא היה במקלחת אז הוא לא ידע מכלום".

מהדברים שיקרו רק לדנית גרינברג.
"זה גם מה שאני חושבת! תקשיבי, הכל השתבש לנו בחופשה הזו, לא רצו להעלות אותנו על טיסה לדובאי כי לא הייתה לנו ויזה, בטורקיה איבדנו את הדרכונים, הנפילה שלי, המלונית, הכל קרה. אם זה לא היה מצחיק זה היה עצוב, אבל אין, זה היה הכי מצחיק בעולם, תיעדתי את הכל. זאת אני, למה שלא אשתף בזה את העוקבים?".

ומה עם המחיר שאת משלמת על להיות את? יש תגובות לא קלות, אנשים כותבים שאת על סמים, שאת טיפשה או גרוע מזה.
"אני באמת שואלת, למי יש זמן ואנרגיה לכתוב תגובה רעה? מסכנים, כנראה ממש כואב להם ורע להם בבית שהם צריכים להגיב רע על אחרים. זה לא מזיז לי, זו חלק מההשלמה שלי עם עצמי".

דנית גרינברג (צילום: שי פרנקו)
דנית גרינברג | צילום: שי פרנקו

מה עוד כוללת ההשלמה שאת מדברת עליה?
"אם פעם היה לי חלום של חתונה וילדים, היום אני כבר מבינה מה זה אומר להביא ילד לעולם. זו לא סיסמה, 'בא לי ילד', היום אני כבר יודעת במה זה כרוך, מי אני, מה הערכים שבונים אותי ואיזו אמא אני אהיה. היום אני מבינה שאת חייבת להיות שלמה עם עצמך כדי להעביר את זה הלאה".

 את שם?
"אני הכי לא לחוצה על ילדים, ועל חתונה בכלל לא. אם לבן זוגי יהיה חשוב להתחתן אני אזרום, אבל כרגע חתונה זה לא משהו שאני שמה עליו את האצבע ואומרת 'אין, אני חייבת להתחתן ולהביא ילדים'. היום אני חושבת שחתונה, בעיקר דרך הרבנות, זה בזבוז של כסף, אנרגיה וזמן. אפשר להקים משפחה גם בלי כל הבלאגן, וכשזה יגיע זה יגיע".

השתתפה בהכנת הכתבה: יפעת הללי אברהם

צילום: שי פרנקו | סטיילינג: אייל חג'בי ל"סולו" | איפור: נועם כהן | שיער: עידן בקשי