אבי סינגולדה 1 (צילום: אייל בינבנישתי)
"אני איש קטן מירוחם". אבי סינגולדה | צילום: אייל בינבנישתי

אבי סינגולדה הוא "גיבור הגיטרה" של ישראל. כך נקבע במצעד הגיטריסטים הגדול שדורג על ידי גולשי אתר mako ושודר היום, יום העצמאות, ברשת ג' של "קול ישראל". סינגולדה זכה למירב קולות הגולשים באתר, והקדים גיטריסטים ותיקים ממנו.

-שלום אבי סינגולדה, ברכות על הזכייה.
"תודה רבה. אני לא מעכל, לא מאמין. כי מי אני? איש קטן שאוהב לנגן מילדות. זה מה שאני עושה כל היום וכל הלילה. זה מה שאני עושה בחיים. חוץ מהמשפחה, אין יותר מזה בעולם. אם לא הייתי מנגן אולי הייתי קשור עם אלקטרודות בראש. בצעירותי גדלתי בירוחם וכל מה שעשיתי זה ניגנתי. כל היום שמעתי רדיו ואבא שלי ז"ל ניגן בלהקת חתונות והייתי שומע אותו. הייתי מנגן כל יום מהצהריים אחרי בית ספר ועד חצות. אתה נולד עם משהו, עם כישרון שאתה מגלה עם הזמן. אני לוקח את הכישרון, לומד, ואם זה גם מקצוע שמפרנס אז זכית. אם אתה חי מזה, אז זה בכלל גדול. ואם אתה עושה דברים יצירתיים שנשארים ומגיעים לעוד אנשים אז בכלל זכית כפול ומכופל".

גדל על "כוורת"

-ניצחת את השמות הכי גדולים, לפי בחירת הקהל.
"יש ברשימה הזו שמות שהם באמת גדולי הגיטריסטים בארץ ולכן הכבוד בעיני כל כך גדול. אני זוכר שכנער הייתי בשוק מ'כוורת'. דני סנדרסון, אפרים שמיר, יצחק קלפטר ואולארצ'יק ורכטר. כולם שם ענקים. יש גאונות מוזיקלית ויצירתיות שהיא ממש פסיכית. הם מוזיקאים תותחים אחד אחד. את 'כוורת' למדתי בעל פה ימינה ושמאלה. איך הם ניגנו, מה הם עשו, כל דבר. השירים אולי נשמעים קלילים אבל הם לא קלים לנגינה. יש לי מופע שרץ פעם בחודש ובו אני מכסה קלאסיקות, והכנסתי גם קטעים של כוורת כמו 'התמנון האיטר' ועוד קטעים".

דני סנדרסון הופעה 4 (צילום: עודד קרני)
גיבור של הגיבור. דני סנדרסון | צילום: עודד קרני

-אז כבר לא צריך לשאול אותך את מי אתה היית בוחר ל"גיבור הגיטרה" שלך.
"מבחינתי, להיות באותה רשימה עם דני סנדרסון, יצחק קלפטר ואפרים שמיר זה מדע בדיוני. ראיתי אותם בגיל 13 בירוחם בהופעה של 'כוורת והתרגשתי כמו אני לא יודע מה. כשאני פוגש לפעמים את סנדרסון או קלפטר זה כיף כי הם אנשים מדהימים. אני לא מאמין שאני איתם באותה רשימה".

-אתה מזוהה מאוד כגיטריסט של שלמה ארצי, שאמר עליך שיש לך את הטכניקה הכי טובה בארץ.
"אני לא אדבר על עצמי. קשה להמעיט בכל מה ששלמה תרם לי ולקריירה שלי. גם לפניו ניגנתי בהפקות והצגות, אבל הוא לקח אותי וברגע שהתחלתי איתו זה אחרת. אולי הוא מדבר על ורסטיליות. כי כשבאים לאולפן צריך לשלוט בכל הכלים - בוזוקי, מנדולינה, קלאסית, ספרדית, חשמלית, וצריך להגיע לרמה הכי גבוהה בסגנון של כל כלי - בלוז, רוק, מטאל. אני מרגיש שאני חייב ללמוד ולדעת הכל על הכלי. כנראה שזה מצא חן בעיניו של שלמה הדבר הזה".

"אריק איינשטיין אמר לי: 'תעשה סולו שיישאר כמו פסל, להרבה זמן'"

-מדברים עליך כעל מוסד של הקלטות.
"אני מכור לזה. אם אני מקליט עם מישהו מ'כוכב נולד' או מישהו ותיק, או מקליט סקיצות עם מישהו - זה בשבילי אותה הנאה מנגינה. ואם יש בזה גם תרומה למוזיקה וליצירתיות ולעזור במה שאפשר אני עוד יותר נהנה. אני בא מאהבת נגינה ואוהב לתרום להקלטה איפה שאני יכול, דרך הכלי שאני מנגן עליו וגם מעבר.

אין תמונה
גם בזכותו. שלמה ארצי

"כשהקלטתי עם אריק איינשטיין את האלבום 'יש בי אהבה' הגענו לשיר 'בגללך' ולפני שהקלטתי את הסולו אריק אמר לי: 'תעשה סולו שיישאר כמו פסל להרבה הרבה הרבה זמן. סולו שיהיה חלק מהשיר כמו בית או פזמון, שיזהו אותו עם השיר, והוא פשוט צדק. כשאתה עושה משהו - שיהיה עם לב ונשמה. לא ניגנתי וזהו, אלא כדי שתהיה משמעות. אני בא מכלום ורוצה שהכל יהיה בסדר. אני עדיין איש קטן מירוחם שבא לנגן בכיף".

-אבל הפכת לגיטריסט כוכב.
"לפעמים אני מרגיש שאוהבים אותי, אבל כל הקרדיט לשלמה. כשהתחלתי להופיע איתו ב'ירח' הוא אמר לי 'בסולו תעמוד לידי ולפני', ודחף אותי לנגן, דחף אותי עם 'בעיטה' לכיוון קהל. בהופעה שלו הנגנים זה חלק ממש חשוב במופע וזה משפיע, אין מה לעשות. זה לזכותו, ללא ספק".

-הילדים שלך מנגנים?
"הילדים מנגנים, אבל הם לא בקטע מקצועני. הם מנגנים פסנתר, גיטרה, תופים, כי הכלים נמצאים בבית, אבל זה בשביל הפאן. הם אוהבים לנגן, אבל הלכו לדברים אחרים. זה לא מקצוע קל וצריך להיות ממש טוב כדי לשרוד בו. צריך לתת את הנשמה כל הזמן. אם אין את זה, לפעמים זה קשה".

-מה נאחל לך?
"בריאות ולהמשיך לחפש דברים חדשים. בעיקר ליצור ולהתגרות אני אוהב לנסות ניסיונות חדשים. לפני חמש שנים בא אלי ירון גוטפריד ואמר לי בוא נחבר יצירה לתזמורת קאמרית וגיטרה. הופעתי בקונצרטים איתו ועם הפילהרמונית. נלחמתי על זה כל יום במשך ארבעה חודשים, לנגן ולהתאמן. כשמזמינים אותי אני שמח להצטרף לפסטיבל הג'אז, או לאמן מחו"ל שמגיע לארץ, איפה שרק אפשר אני מוכן ללכת".

נבחרת הגיטריסטים של ישראל, מקומות 2-20:

ברי סחרוף, יהודה קיסר, יצחק קלפטר, דויד ברוזה, יהודה פוליקר, ארז נץ, דני סנדרסון, גבע אלון, אהוד בנאי, חיים רומנו, שמוליק בודגוב, דודו טסה, פיטר רוט, בנואה נחייסי, רוני פיטרסון, יזהר אשדות, אריס סאן, יוסי אלפנט, גרי אקשטיין.

*הזוכה אבי סינגולדה יקבל גיטרה מיוחדת מתנת רשת ג' ו"מרום כלי נגינה".