גלעד ארדן חתונה אורלי וילנאי וגיא מרוז (צילום: שוקה)
גלעד ארדן. הציע לצאת למכרז | צילום: שוקה

ההכרזה על מכרז מחודש להפעלת ערוץ 10 צפויה להתבטל. כפי שמסתמן עתה, ערוץ 10 יפקיד ערבויות לשם השבת מחוייבויות התוכן שלו בסך של כ-70 מיליון שקל - ובתמורה יוארך זכיונו בשנתיים נוספות.

במקביל, בשלב זה יידחה מועד השבת כ-26 מיליון שקל - אותם חייב הערוץ בגין דמי זיכיון - למועד מאוחר יותר שייקבע בין הערוץ לבין הרשות השנייה. כמיליון שקל בגין חוב עבור תמלוגים למשרד האוצר ישולמו באופן מיידי.

במהלך השעות האחרונות (א') ישבו יחד ראשי ערוץ 10 יחד עם שר התקשורת, אריאל אטיאס, ואנשי משרדו, כמו גם עם נציגי הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, במטרה להגיע להסדר שיאפשר את הארכת הזיכיון של ערוץ 10 ואת ביטול פרסום המכרז באופן מיידי.

עתה, אטיאס צפוי להגיש לוועדת הכלכלה של הכנסת בקשה לאישור התקנות החדשות, שמשמעותן חזרה לתאריך המקורי בו אמורה היתה להתקבל ההחלטה הסופית באשר לעתיד ערוץ 10 - בסוף חודש פברואר. ועדת הכלכלה צפויה לאשר בקשה זו.

בכוונת אטיאס לסיים עוד הערב או לכל המאוחר מחר את גיבוש המתווה להשבת החובות של ערוץ 10, זאת בטרם מינוי ועדת מכרזים על-ידי מועצת הרשות השנייה, כפי שאמור להתקיים בישיבתה מחר.

מבחינת אטיאס, בערוץ 10 עשו כברת-דרך שלא נעשתה בעבר עם ההכרה במחוייבויות, כמו גם ההסכמה להעמיד בגינן ערבויות שיהיו ניתנות למימוש במקרה שהערוץ לא יעמוד במלוא מחוייבויות התוכן שלו בהיקף של 70 מליון שקל.

המשמעות של העמדת הערבויות היא שלמעשה אם ערוץ 10 יוציא רק חלק מהסכום בגין המחוייבויות - הסכום הנותר יחולט ויועבר לידי התעשייה. כאמור, אטיאס הסכים לבצע הפרדה בין מחוייבויות העבר של הערוץ בתחום התוכן לבין המחוייבויות לרשות השנייה, כסף איתו ניתן להמתין למועד מאוחר יותר - זאת על-פי סיכום שיקבע בין הערוץ לבין הרשות.

השר אטיאס: ביקורת משני הצדדים. ארכיון (צילום: חדשות 2)
אריאל אטיאס. נלחם למען ערוץ 10 | צילום: חדשות 2

אטיאס אמר היום ל"גלובס": "הרגשתי נכונות מצד ערוץ 10 להתאמץ לקראת הצרכנים והיוצרים, שזה המחוייבויות שלהם לתוכן ולהעניק ביטחונות, על מנת שהם יעמדו במחוייבות התוכן. לנו כרגולטור יש חובה לעשות כל מאמץ על מנת לאפשר את התחרות בתקשורת - הן בעבור היוצרים, הן עבור הצרכנים והן עבור המפרסמים. מי שחושב שיוצאים למכרז ובטוח עשומדים בתור אנשים או בעלי ממון בלי לעשות היתכנות כלכלית ולהמשיך להפסיד, מטעה את הציבור. ואם יהיה מכרז חדש, ברור שהרשות השנייה תצא למכרז עם מחוייבויות הרבה יותר קטנות מאלה שמבקשים היום מערוץ 10 לתת לצופים. אנו עושים מאמץ מתוך חובה לדאוג לצרכנים ולתחרות ונקווה שנצליח. אם לא, נדע שעשינו הכל".

יש לזכור כי על אף שח"כ גלעד ארדן הוא זה שהטיל את הפצצה ביום שלישי שעבר, כאשר קבע כי יש לצאת במכרז חדש על ערוץ 10 באופן מיידי, היה זה ארדן שהציע כבר לפני חודשים רבים את האפשרות לפיה הערוץ יפקיד ערבויות כנגד חובות העבר שלו בתחום התוכן - דבר שיבטיח את השבת החובות מחד ואת הארכת הזיכיון מנגד. היו אז לא מעט גורמים שיצאו נגד ההצעה של ארדן, שכאמור מאומצת היום.

למרות שעד שהמתווה שיושג היום לא יקבל את אישור ועדת הכלכלה, ועד שהערוץ לא יפקיד את הערבויות בגין התוכן, הדברים טרם ייסגרו סופית - נראה כי הסאגה סביב היציאה למכרז על ערוץ 10 עומדת בפני סיום. עתה נותר לחכות ולראות האם בעלי המניות של ערוץ 10 יחליטו כי עדיף להם מיזוג לתוך רשת או שמא לרשת עדיף המיזוג לתוך ערוץ 10 - שאלה שתשובה לה אמורה להינתן בימים הקרובים.