יום 1 בבית האח הגדול, מעיין חודדה לגלריית תגית (תמונת AVI: האח הגדול)
חודדה. עטיפה בעייתית | תמונת AVI: האח הגדול

קוראים לה מיכל רזניק, היא בנקאית בת 31, נשואה פלוס שתי ילדות, ויש לה סטטוס נוסף בחיים - היא אחותה של מעיין חודדה. רגע אחרי ההדחה של אחותה מבית "האח הגדול" בעקבות התנהגותה במהלך השבועיים האחרונים, מיכל מנסה לאסוף את השברים ולהבין מה בעצם קרה פה. ולא, היא לא בדיוק יוצאת להגנה על אחותה הקטנה.

"אני חיה בשבועיים של סיוט מתמשך", היא מודה, "זה היה נורא, זה היה מזעזע, לא יודעת איך ליהקו אותה לתוכנית הזאת. מה הם חשבו לעצמם? מהשנייה שהיא נכנסה לשם אני רק מתפללת שהסיוט הזה ייגמר. זה רמס אותי, זה פירק אותי. לא שאני מתנשאת אבל אני במקום אחר, האנטיתזה שלה, אנשים לא האמינו בכלל שיצאנו מאותה בטן, שהתחנכנו באותו בית, שגדלנו באותה משפחה".

לטענת מיכל, אם מעיין לא הייתה נכנסת לבית "האח הגדול" זה היה חוסך הרבה צער - גם למשפחה וגם למעיין. "היא תתרסק עכשיו. למעיין יש עטיפה בעייתית. בפנים, עמוק עמוק, אם מקלפים, יש לה רגש, יש לה מצפון ויש לה לב טוב, אבל היא לא מתאימה לתוכנית כזאת. כשהיא שפכה מים קרים על אלין אמרתי לעצמי שבפעם הבאה זו תהיה כוס מים רותחים".

היו לה בעבר התפרצויות אלימות?
"מהרגע שהיא נולדה היא מורדת. היא הייתה ילדה מדהימה עד גיל חמש, אחר כך התחילו הצרות. אומרים שיש השפעה של החינוך והמשפחה אבל במקרה של מעיין היא פשוט נולדה עם אופי בעייתי. היא קיבלה את כל הכלים בבית, פינקו אותה ברמות שאתה לא מבין. אבא שלנו היה הרבה שנים ימאי ואני ואחי הקטן לא היינו רואים אותו חודשים. כשהיא נולדה הוא עזב את הים והתגייס למשטרה. היא באה לבית גדול ולשני הורים שהם בבית, למשפחה חזקה, מפרגנת ואוהבת. לצערי היא תמיד בחרה להתחבר לאנשים שמדברים כמו שהיא מדברת עכשיו".

 כאמור, הצרות עם מעיין החלו הרבה לפני "האח הגדול". בגיל 15, שבוע לפני החתונה של מיכל, ברחה אחותה הקטנה מהבית. במקום שמיכל ובעלה לעתיד יתעסקו בהכנות לחתונה, הם נאלצו לנסוע לאילת ולחפש את האחות הסוררת. "היא רצתה לצאת למועדונים, ההורים שלי התנגדו ובשנייה שההורים שלי גילו התנגדות היא ברחה. רק בנושא של סקס וסמים היא לא נגעה כי את זה השרישו לנו. היא כל כך פוחדת וחרדה מזה שהיא לא העזה להתקרב. אני ובעלי ירדנו לאילת ונכנסנו עם ניידת משטרה לכל השכונות בעיר, חיפשנו אותה מדלת לדלת במשך לילה שלם. אחרי שמצאנו אותה והגיע רגע החתונה היא החליטה לבוא לחתונה בשמלה לבנה וזה עוד משהו שאפשר להגיד על הטקט שלה".

אז איך נתתם לה ללכת לתוכנית הטלוויזיה הכי נצפית בישראל?
"חשבתי שתהיה לה חוויה, שזה יהיה סוג של תיקון, שהיא תהיה סלב ותשתמש בזה כפלטפורמה לעשות משהו חיובי, אבל לא. במקום זה המשפחה מרוסקת. ההורים שלי וההורים של מוטי לא יוצאים מהבית ואימא שלי לא מפסיקה לבכות כי אומרים לה 'איך גידלת דבר כזה'. למזלי אני בחופשת לידה, אחרת לא יודעת איך הייתי יכולה להתמודד עם זה שכולם רואים את אחותי מתנהגת ככה".

המשימה שהרסה הכל

אין תמונה
מיכל רזניק. לא חוסכת ביקורת מאחותה

זרע הפורענות, על פי מיכל, נטמן כבר ביום הראשון של התוכנית, כשמעיין ומוטי קיבלו את משימתם הראשונה: להיפרד למשך שבוע ולהכחיש כל קשר ביניהם, כשמוטי מציג את עצמו כבן זוגה של אלין. "המשימה הזאת פשוט שברה אותה. היא נראתה כמו ילדה אבודה כזאת שחטפה טראומה. כל הזמן קינן בה הפחד הזה שמוטי יעזוב אותה ופתאום בום זה הגשים את עצמו וזה התפוצץ לה בפנים".

ההפקה עשתה החלטה נכונה בהדחה שלה?
"לגמרי, החלטה נבונה ויפה שעה אחת קודם. זה היה צריך להיות הרבה לפני וזה היה יכול להיגמר הרבה יותר גרוע. אתה לא מבין איך רווח לי. מה שכן, אני כועסת על האנשים שליהקו אותה. הבנתי שהיו שיחות עם פסיכולוגים, איך לא עלו על זה? איך לא העמידו אותה בסיטואציה דומה כדי לראות איך היא מגיבה לכל מיני מצבים? אתה שומע שבהפקות הגדולות האלו הם עוברים בדיקות ושיחות עם פסיכולוגים. תלך לאברבנאל, ככה מתנהגים אנשים לפני טיפול. היו לה מצבים שהיא הייתה עם אצבע בפה והתחבקה עם מוטי ופתאום אתה רואה ילדה אבודה כזאת, כמו בסרט 'נערה בהפרעה'. אבל אני בשלב של הכעס, אני לא מסוגלת לחשוב על לרחם עליה עכשיו, אני כועסת, אני כל כך כועסת".

היא מקללת גם אתכם?
"בטח. אנחנו נתונים למצבי רוח שלה, מנסים ליצור איזושהי יציבות במשפחה בארוחות ערב בימי שישי, אבל עם הפה שלה ועם הקריזות שלה זה בלתי אפשרי. זאת ההתנהלות שלה. בהתחלה אמרתי 'היא צעירה, זה יעבור לה', אבל זה חלק ממנה. היא פשוט נולדה עם אופי כזה".

"מוטי עשה לעצמו נזק"

מוטי חודדה (תמונת AVI: האח הגדול)
מוטי. לא מצליח לרסן אותה | תמונת AVI: האח הגדול

את מוטי מכירה מיכל עוד מבית הספר, שם למד שנה מעליה. לדבריה, הוא אמר לה לא פעם שההיכרות איתה דרבנה אותו לפתח קשר עם מעיין. "הוא חשב שאני והיא אותו שטנץ", אומרת מיכל, "אבל בשנים האחרונות הייתה הידרדרות. הוא ילד טוב אבל הוא נגרר ואני כועסת גם עליו. איך הוא נתן לה לצאת עם השמלה הזאת? בשנייה שראיתי מה שהיא לובשת התמוטטתי, היא נראתה כמו מתאבקת סומו, זה היה יכול להיות מצחיק אם זו לא הייתה אחות שלי.

"אמרתי לו לפני התוכנית, 'מוטי, תוודא שמה שהיא לובשת לא יהיה צעקני מדי, שזה יתאים לפרופורציות שלה', כי אני מכירה את סגנון הלבוש שלה, והוא הבטיח לי שזה יהיה בסדר. אני גם כועסת שהוא היה צריך לחכות שזה יבוא מההפקה. לא ראית את המצב לפני? הוא גם עשה לעצמו נזק".

איך הקשר שלך איתם?
"אני לא כל כך בקשר איתם מאז החתונה. אני חושבת שהשנה וחצי שהיא נשואה ושהיא לא עובדת תסכלה אותה. היא תמימה, חסרת טקט, מנבלת את הפה, אבל נראה לי שקשה לה עם זה שהיא לא עושה כלום".

מוטי לא מדרבן אותה לעשות שינוי בחיים שלה?
"למוטי יש כוח אבל הוא פשוט לא מודע לו. כל מה שהיא צריכה זה גבולות והוא במקום שהוא יכול להציב את הגבולות האלו. הוא פשוט צריך להגיד לה 'גברת, או שאת הולכת לטיפול, מתאזנת, מפסיקה עם המצבי הרוח האלה, מפסיקה עם התפרצויות הזעם האלה, או שאת תמצאי את עצמך לבד'. זה יועיל גם לזוגיות שלהם וגם לה".

ואיך את עוזרת לה?
"אין לי יותר מדי שפה משותפת איתה. מאוד קשה לי שלא להטיף לה אבל היא לא מסוגלת לקבל שום סוג של ביקורת, מבחינתה היא מושלמת והחיים שלה נהדרים. אני התפטרתי מלהיות העובדת הסוציאלית שלה".

ילדה רעה מבית טוב

בית "האח הגדול" הוא לא המקום היחיד בו חודדה לא מצאה את מקומה: את הלימודים בתיכון היא סיימה בקושי, בלי תעודת בגרות, וגם בצבא לא שירתה. "אבל צריך גם להבין שלמרות כל הרעש והצלצולים היא סוג של עבריינית צעצוע ולא מעבר לזה", מסבירה מיכל, "ההורים שלי גידלו שלושה ילדים טובים וכל הזמן השאיפות והרצון שהכל יהיה בסדר ולרצות את כולם ופתאום מגיע אליך דבר כזה והם לא יודעים איך להתמודד".

אין תמונה
זקוקה לטיפול
נשמע שאתם באמת משפחה טובה.
"זה מה שאוכל אותי, זה מה שכל כל מרסק ושובר אותי. כי אם זו באמת הייתה משפחה ענייה, נחשלת או אלימה אז היה איזה הסבר, אבל לא היה חסר לנו שום דבר אף פעם, זו ילדה שמסתובבת עם הכרטיס אשראי של ההורים שלה. היא קיבלה יותר חיזוקים ויותר חיבוקים מכולנו כי היא הייתה זקוקה לזה ותראה מה קרה, הראנו לה אור והיא מחזירה לנו בחושך".

איך המשפחה תקבל אותה עכשיו?
"ההורים שלי יקבלו אותה באהבה, בכל זאת, זו הבת שלהם, אבל אין לי ספק שהם יגידו לה מה הם חושבים על ההתנהגות שלה וישתפו אותה בכמה היא אכזבה אותם. מבחינתי, אני מנתקת קשר בשנים הקרובות. ואני לא מגזימה".