ערוץ 10 נלחם על קיומו (תמונת AVI: חדשות)
ערוץ 10 נלחם על קיומו | תמונת AVI: חדשות

אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, נראה שישראל 10 עלתה על דרך המלך להמשך הזיכיון שלה בערוץ 10. ל"גלובס" נודע כי הרשות השנייה ומשרד האוצר הגיעו להסכמה בדבר חובות העבר של ערוץ 10 בקולנוע. הפתרון הושג לאחר שברשות ובאוצר הסכימו כי הערוץ יתמש לכיסוי חובותיו בז'אנר קולנוע ישראלי - כ-24 מיליון שקל - בקרן מיוחדת של משרד האוצר לעידוד היצירה הישראלית, עליה דווח לראשונה ב"גלובס". הקרן, שלפי המתווה הראשוני תחזיק בכ-60 מיליון שקל, תחל לפעול עוד השנה. גורמים ברשות השנייה מסרו כי אם אכן נושא הקולנוע יבוא על פתרונו, הרי ששאר הסוגיות הפתוחות בין ערוץ 10 לרשות השנייה ומשרד האוצר הן "אבנים קטנות" כהגדרתם, וניתן יהיה להכריז על חידוש הזיכיון לישראל 10 בישיבת מועצת הרשות השנייה ביום חמישי הקרוב.
לאחר שבשבוע האחרון הגיש הערוץ הצעה משופרת, והסכים להגדיל את הערבויות להשקעה בתוכן לכ-19 מיליון שקל במקום 15 מיליון שקל, סוגיית ההשקעה בקולנוע נותרה אבן הנגף היחידה בדרך להסדר. כזכור, גם נושא התמלוגים, דמי הזיכיון וההשקעה או הערבויות להשקעה בתוכן באו פחות או יותר על פתרונן.

לערוץ 10 חובות בתחום הקולנוע בהיקף של 24-36 מיליון שקל, לפי חישובים שונים: על פי חוק, ערוץ 10 מחויב להשקיע מדי שנה כ-8 מיליון שקל בקולנוע (36 מיליון שקל ב-8 שנים), בדומה לערוץ 2. יחד עם זאת, דו"ח תורג'מן, שפורסם על ידי מועצת הרשות השנייה, מצא לנכון לקבוע כי הערוץ יוכל להשקיע סכום של כ-4 מיליון שקל בשנה - בדומה לקשת ורשת, שמשקיעות כל אחת 4 מיליון שקל בשנה, מה שמהווה השקעה של 24 מיליון שקל ב-8 שנים.

הגורמים הרגולטוריים מודעים לכך שלא ניתן בימים אלה לדרוש מהערוץ, שעד כה לא השקיע לאורך 8 שנים בקולנוע, להתחייב להעברת הסכום באופן מיידי. מנגד, היוצרים דורשים את התשלום והמחוייבות בגין הקולנוע.

בנוסף, אם יהיה ויתור על סעיף הקולנוע - תהיה בעיה גדולה מול זכייניות ערוץ 2, שכן הן השקיעו בקולנוע בהתאם למחויבויות. אם יוותרו על חובות העבר של ערוץ 10 בתחום, יצטרכו להשיב את הכספים הללו גם לזכייניות ערוץ 2, דבר שלא ניתן יהיה לעשות.

מהנהלת הרשות השנייה נמסר בתגובה כי "נכון לשעה זו סוגיית הקולנוע נמצאת עדיין בדיונים עם נציגי האוצר והתקשורת". ממשרד האוצר נמסר בתגובה, כי "נקים את הקרן רק כשתושלם הרפורמה בענף הטלוויזיה".