אין תמונה
דורה. לנו היא בכל זאת נראית קצת בוגרת יותר

ערוץ ניקולודיאון חשף את גרסתה החדשה של דמות הילדים האהובה דורה, שמבוגרת מעט יותר מדמותה של המקורית ומצוידת בטוניקה, חותלות וסנדלים. דורה החדשה, כך הודיע הערוץ, אמורה להיות מותאמת לילדות בגיל בית הספר ומתאפיינת בדימוי עצמי גבוה, אינטלקט מפותח ורוח הרפתקנית.

הודעת הערוץ הגיעה בעקבות גל מחאות של הורים בארה"ב, שטענו כי אין זה ראוי ליצור לדורה מראה נועז יותר, וכי בובה שמשדרת מיניות אינה מתאימה לילדיהם. הורים רבים אף העלו עצומה לאינטרנט, שקראה לערוץ לשמור על הלוק הנוכחי של דורה. 

לא מן הנמנע שפרסום דמותה הנועזת של דורה ולאחר מכן התיקון, נועדו בכדי לעורר פרובוקציה במטרה להגביר את פרסומה של הדמות המצוירת, המככבת גם בפרסום מוצרים נלווים רבים בארה"ב בהשקעה של מיליארדי דולרים.

בכל מקרה, הסטייליסטית ליאת אשורי דווקא די מרוצה מדורה החדשה: "התלבושת נראית לי חמודה, קצת כמו מהספר "פרוט" (פירות), או גיבורת מנגה מקומיקס היפני. יש בה גם משהו נצחי, התלבושת הזו יכולה להישאר רלוונטית גם בעוד 10 שנים, ודורה עדיין תיראה כמו בובה של ילדים".

מה את חושבת על השינוי?
"אני שמחה שהדמות החדשה לא נבחרה להיות עוד היידי מ-RTL, כי אם דמות מסויימת נועדה ספציפית לילדים, היא צריכה להיות באופן חד משמעי נטולת רמזים מיניים וללא סקס. יהיו להם הרבה דימויים כאלה כשהם יגדלו, אז לפחות עכשיו שיהיה משהו שיבדיל אותם. זה מה שהיה חסר לנו, דורה זנותית".

"דורה החדשה מביאת את בשורת ה'די לתספורת שפרה', מוסיף הסטייליסט איתי בצלאלי. "מילדה חסרת פרופורציות בלי שום חוש אופנתי, היא הפכה לילדה הכי נכונה שמתאימה את הבגדים לצורה שלה. רק על השרשרת הייתי מוותר, זה כבר טו מאץ'".

"ניקולודיאון עשו לנו טיזיניג", מסבירה העיתונאית והאמא דנה ספקטור, "הם שמו לדורה החדשה צללית, מיני וכתבו שהיא הולכת לבלות עם בחורים, כדי שאימהות יתרגזו שמא נקבל איזו פרחה שתלמד את הילדה בת השלוש שלי לבנות ציפורניים ולעשות פן. פחדנו שלא נקבל את דורה החוקרת אלא את דורה החופפת, איזו מאיה בוסקילה על עקבים. בסופו של דבר התברר שהם לא עשו לה שום דבר נורא - היא נשארה ילדה חמודה עם לבוש צנוע. הם עבדו על כולם בעיניים ועשו מהלך שיווקי מגעיל כדי שיהיה רעש ועצומות אמריקאיות".

מה בכלל סוד הקסם של הדמות הזו? על מה כל ההיסטריה?
"דורה היא הרי עובדת זרה. היא באה מהג'ונגלים הדרום אמריקאיים, היא מלמדת ספרדית, ואפשר גם לראות שיהיה לה שפם כשהיא תהיה בת 12. היא הפוכה מברבי הבלונדינית, היא כאילו הפיליפינית של ברבי וזה כל היופי - היא האנדר-דוג המושלם, ילדה דרום אמריקאית חמודה כמו הרבה ילדות בקומיקסים יפניים ואין בה שום דבר ייחודי. ילדה בת שנתיים הרי היא עדיין לא כוסית, וכל הילדות בגיל הזה נראות כמו בן. עכשיו אני ממש רגועה שהיא לא לובשת מחוך ועקבים".

גם הילד המאומץ החדש של מדונה לעולם לא יידע את דורה הישנה

ומה חושב הילד של כוכי מרדכי? בעיקר שאמא שלו היא השטן. שאלון רוח