אין תמונה
לירית בלבן. גם אצלי בחיים יש התפרצויות זעם
לא חסרות סיבות להתמכר לעונה החדשה של "הבורר": הכריזמה של איבגי, האותנטיות של שלומי קוריאט והצ'ארם של יהודה לוי תמיד יהיו שווים אובססיית צפייה בכל VOD, אבל את הערך המוסף לדרמה של הוט מביאה איתה נעמי כפית, שבכל פריים שלה מצליחה לגנוב את ההצגה מחדש.

על המיתוג של הנציגה הנשית ממשפחת הפשע אחראית לירית בלבן (39), שלמרות קרירה פעילה כשחקנית תיאטרון, סדרות וסרטים היא נשארת חקוקה כבתו של ברוך אסולין. "זו בהחלט דמות שנורא תפסה והמון אנשים אוהבים ומעריצים אותה", אומרת בלבן וחושפת אישיות ואינטליגנציה שכל כך רחוקות מהדמות שהיא משחקת למופת. "זה מדהים לראות כמה אנשים התחברו לדמות זאת. כבר לא קוראים לי לירית יותר, לאיפה שאני הולכת זה תמיד נעמי כפית ומספיק שמישהו אומר את השם הזה אז אני מיד מסובבת את הראש. קשה לאנשים לעשות את ההפרדה ביני לבין הדמות הזאת שהם כל כך אוהבים".

איך בכלל נוצרה הדמות הזאת?
"הדמות הזאת בעצם התחילה בסרט 'אהבה קולומביאנית', ושם היא בעצם נוצרה. רשף לוי רצה להמשיך עם הדמות הזאת גם כשהוא התחיל עם הבורר. הוא פנה אלי וסיפר לי על הדמות של נעמי וככה התחיל הרומן שלנו עם הבורר. כמובן שהדמות קיבלה הרבה יותר הקצנה מהדרך שבה היא הוצגה בסרט".

יש דמיון בחיים האישים שלך לנעמי כפית?
"על פניו אין שום קשר ביני לבין הדמות הזו. אני גם לא דתייה ולא מסורתית כמוה, וזה משהו שתמיד מצליח להפתיע אנשים שרואים אותי ומתפלאים שאני לא דתייה. אני חושבת שהדבר היחיד שכן דומה ביני לבינה זה סוג מסוים של אנרגיה או התפרצויות של זעם שיכולות להתרחש אצלי גם בחיים האמיתיים, אבל כמובן שלא בשפה הזאת שהיא משתמשת. אני חושבת שאנחנו חולקות אולי נוירוטיות מסוימת, זה כן".

אין תמונה
אוהבת את הפערים בין הדרמה לבין ההומור
"בן פורת יוסף" וכל הסלנג של הדמות, מגיע ממך?
"כל המונחים וכל השפה של הדמות נכתבת בצורה מופתית על ידי רשף לוי. הדבר היחיד שאני מוסיפה זה את הצורה ואת התזמון של אותם משפטים. כמו בעונה השנייה שהיה את הסצנה של הסקס שלי על החלון ופתאום החלטתי שזה זמן טוב לצעוק בן פורת יוסף, וזה היה די משעשע. ישנם כל מיני תוספות שלי בטקסט וכבר מדובר בסוג של שפה שפיתחתי. בחיים האמתיים לא תמצא אותי משתמשת במונחים האלו אבל זה מדהים איך שאני באה לשחק את נעמי הדמות הזאת פשוט פורצת ממני באופן מפתיע".

את נעולה בטייפאקסט של נעמי כפית. כמה זה מתסכל?
"בתור שחקנית זה בהחלט יכול להיות קצת מתסכל. אני נורא מוחמאת מזה שאוהבים את הדמות הזאת אבל זה קצת מקבע ואני יכולה לעשות עוד המון תפקידים. לצערי קשה לאנשים להשתחרר מהדמות וגם התפקידים שמציעים לי בדרך כלל דומים לדמות של נעמי. למזלי בתיאטרון יוצא לי לגוון הרבה בדמויות אבל זו באמת בעיה שמתקבעים על דמות מסוימת ולאנשים קשה לראות אותך עושה משהו אחר".

לא חייבים להציץ שוב על נפלאות "הסנדק" בשביל לדעת שהתעסקות בגיבורי פשיעה זה משהו סקסי שתמיד יעורר עניין ולא לחינם "הבורר" הפכה להיות להצלחה מסחררת. לצד התשבחות והמעמד של סדרת קאלט, היצירה של רשף לוי זוכה גם לקמצוץ ביקורות ממי שטוען לגלוריפיקציה של הפשע ולמעבר מדרמה נוקבת לשעשוע קומי. מסתבר שגם לאחת מגיבורת הסדרה יש כמה הערות למקצה שיפורים. "תמיד היה משהו פרודי בדמות של נעמי וגם בשאר גיבורי הסדרה. אני אוהבת את מה שרשף עשה עם הדמות הזאת, אבל אני בהחלט חושבת שאין לה מספיק סיפור דרמטי והייתי רוצה לראות איפה אפשר לפתח את הדמות עוד וליצוק לה עוד תוכן".

ומה את משיבה לאלו שטוענים שהסדרה שמה את עולם הפשע באור הזרקורים החיובי?
"אני חושבת שזה קצת מגוחך להגיד שהבורר נותן לגיטימציה לעולם הפשע. דווקא זה שיש פה אלמנט קומי ופרודי די מנטרל את הטענות האלו. הגדולה של רשף היא לדעת לצחוק על כל הנושא הזה ולהוציא את הצדדים המצחיקים שבו. אני נורא אוהבת את הפערים שיש בסדרה בין הדרמה לבין ההומור ואת הקריצה הזאת בין הפשע והאלימות לצחוק ולהגזמה. קצת מפתיע אותי שאנשים לוקחים את זה כל כך קשה וצריך לדעת גם לא להתייחס לזה בכזו רצינות. מה שכן צריך לדעת גם להגביל את הצפייה בתוכנית מגיל מסוים. אם היה לי ילד קטן לא הייתי נותנת לו לראות את הבורר, זה נראה לי לא בריא במיוחד".

אין תמונה
ברחוב כבר לא קוראים לה לירית יותר, רק נעמי
תני לנו קצת ספוילרים ותספרי לנו מה עוד צפוי לנו במהלך העונה הנוכחית.
"מן הסתם אני לא יכולה לנדב יותר מידי פרטים, אבל נעמי יולדת במהלך העונה וזה הולך להיות נחמד. ישנן המון דמויות חדשות ומעניינות שצפויות לקחת חלק והסוף של הסדרה הולך להיות נורא מפתיע. כמה מהדמויות החשובות לא הולכות להמשיך איתנו לעונה הרביעית, זה אני יכולה להגיד".

נעמי כפית לא צפויה להיות בניהן, אני מקווה.
"למזלי לא. אני נורא שמחה שלא הרגו אותי כי בבורר, ברגע שאתה מקבל את התסריט ורואה שלא הרגו אותך אז, רק אז אתה יכול לנשום לרווחה".

הולכת להיות גרסה אמריקאית לבורר. חשבת כבר מי יגלם שם את הדמות שלך?
"ממש אין לי מושג אבל אני יודעת שהם נורא אהבו את הדמות הזאת. אולי יעשו לה אדפטציה של איזו קתולית משוגעת כי גם שם הרי הקטע של הדת הוא נורא חזק. אני לא ממש מתמצאת בשחקנים הוליוודים אבל אולי שר יכולה לגלם את הדמות שלי, זה יכול להיות מגניב".