יאנה יוסף בשמלת ערב שני חלקים של אלון ליבנה (צילום: תום מרשק)
יוסף. סיפור חיים שובר קופות | צילום: תום מרשק

הספיקה לנו הצצה זריזה באימאז' הראשון של יאנה יוסף מדלגת במדרגות הכניסה לבית "האח הגדול" בשביל לחרוץ שמדובר בדיירת שמדיפה ניחוחות גמר בכל פסיעה. ועכשיו, שבוע וחצי לפני אירוע השיא של העונה, כמעט ואפשר להוסיף את סימן הקריאה על התחזית.

היופי המהפנט, הסטייל המקורי, דעתנות נחרצת ופלירטים מתמשכים עם הזכר הבולט של הבית, מיתגו את יוסף כאחת הדיירות הבולטות של העונה, עם סיכוי רציני להתחבב על מנהל הבנק שלה ממש בקרוב. פני החרסינה והלוק המצודד, שבוודאי יובילו כמה קמפיינים בשנה הקרובה, רחוקים מלהסגיר את עלילת חייה המרתקת של יוסף, שרק הסינופסיס שלה יכול להימכר בתור תסריט לסרט דרמה משובח.

היא נולדה לפני 23 שנים בטג'יקיסטן כשזו הייתה עדיין חלק מברית המועצות. אביה יהודי ואימה חצי מוסלמית וחצי נוצרייה. כשהגיעה לגיל 5 החליטה המשפחה לעשות עלייה לארץ הקודש והתמקמה בשכונת שפירא בדרום ת"א, שם התגוררה יאנה עד הכניסה שלה לבית "האח הגדול".

אין תמונה
הכל התחיל בטג'יקיסטן

במהלך השנים הפכה יאנה לאחות בכורה לעוד שלושה אחים קטנים, ולקחה על עצמה חלקים נרחבים בחינוך אחיה הקטנים ובפרנוס הבית. "המציאות שלה הייתה מאוד קשה מהילדות ועד עכשיו", מפרשן אריק בר החבר הקרוב. "היא תמיד עובדת בשתיים-שלוש עבודות ועזרה לאימא שלה בנטל של לפרנס את הבית. יאנה בעצם היא זאת שמגדלת את האחים שלה, הולכת לאספות הורים ועושה כל מה שצריך עבור המשפחה שלה".

המציאות הכלכלית הלא פשוטה אליה נחתו משפחות העולים החדשים בתחילת שנות ה-90, הפכו את חייה של יאנה למורכבים, אבל דווקא הדת שלה היא מה שיגרום לה לקשיים לא פשוטים בשנות ההתבגרות שלה. בצעירותה היא למדה בביה"ס דתי ושמרה על אורח חיים דתי עד לפני מספר שנים.

"אבא שלה מאוד רצה שהיא תהיה בבית ספר דתי", מספרת אימה לולה יוסף, "למרות שאני לא יהודייה על פי הדת דווקא אני התחברתי לדת יותר מכולם ורציתי שיאנה תהיה אישה מסורתית. כשעלינו לארץ ידענו שאנחנו יהודים לכל דבר כי בטג'יקיסטן הולכים לפי האבא אבל פה בישראל הולכים לפי האימא, אז זה יצר בעיות. משרד המשפטים לא אישר את הגיור והכריח אותנו לעשות גיור מחדש".

יאנה יוסף ומשפחתה (צילום: mako)
עם משפחתה. קשורה מאד לאביה | צילום: mako

"כעסה מאוד על אימא שלה"

עבור הילדה המתבגרת בבית הספר הדתי הידיעה על כך שעל פי חוקי המדינה היא בכלל מוסלמית, לא הייתה קיימת כלל, עד שמפגש ברבנות שינה את התמונה. "בזמן שהיא עשתה שירות לאומי היא הכירה בחור ורצתה להתחתן איתו", מספר בר, "כשהם הגיעו לרבנות אמרו לה שהיא לא יכולה להתחתן כי היא מוסלמית. זה נחת עליה כרעם ביום בהיר, היא כעסה מאוד על אימא שלה שלא סיפרה לה את זה עד עכשיו. הקונוטציה שיש למוסלמי בארץ ידועה. ישר משייכים את זה לדברים רעים ויאנה ידעה את זה. היא ביטלה את החתונה עם הבחור וחזרה בשאלה בעצם. הייתה לה תקופה של כעס מאוד גדול וחיפוש עצמי אבל בשנה האחרונה היא החליטה שהיא רוצה להתגייר והחלה את התהליך. הוא נפסק בגלל הכניסה שלה ל'אח הגדול' אבל אין לי ספק שהיא תמשיך אותו כשהיא תצא".

בגיל 18 הסטטוס המורכב של יאנה מקבל עוד תפנית לא פשוטה כאשר אב המשפחה פותח עסק של מוצרי ים המלח ברוסיה ועובר להתגורר שם במשך רוב ימות השנה. נטל החינוך והעזרה הכלכלית על הבת הבכורה בבית רק מתעצם. "אבא שלה מגיע פעם בחודשיים לבקר אבל הקשר בניהם מעולה", מגלה האם, "יאנה מטורפת על אבא שלה ובכלל הדבר הכי חשוב לה בעולם זה המשפחה שלה. אנחנו משפחה מאוד מלוכדת, אומנם אין הרבה כסף אבל יש המון אהבה".

אחרי שהשליכה את החצאית הארוכה מבינה הבחורה הצעירה כי היא בורכה ביכולות אסתטיות משובחות והחלום לפרוץ לתודעה מתחיל להמריא. היא נרשמת ללימודי משחק ומפנטזת בלילות על פריצה לתעשייה. במקביל היא נרשמת לסוכנויות ניצבים ואפילו מקבלת תפקיד זוטר כניצבת בפרסומת לתפוזינה (חפשו אותה בשנייה 0:04).

יאנה יוסף (צילום: mako)
התחנכה בבית ספר דתי | צילום: mako

היא מתחילה לעבוד בחנות בגדים בתל אביב אצל החבר הקרוב אריק בר, ממלצרת במסעדות ואפילו מהגרת לתקופה קצרה לאילת שם היא מוצאת עבודה כשוליית קוסם במופע מצליח בעיר. "אין סוכנות דוגמנות שיאנה לא הלכה אליה אבל תמיד פסלו אותה בגלל הגובה שלה", מספר בר, "היא ניסתה לפרוץ המון שנים אבל תמיד שמו לה רגליים. אחרי שהיא חזרה מאילת ובכתה אצלי בחנות ששום דבר לא קורה איתה, החלטתי לקחת אותה בתור פרויקט, להתאבד עליה ולדאוג שהיא תממש את הפוטנציאל שלה. דבר ראשון תיקנו לה את השיניים, קנינו לה בגדים חדשים ושיננו לה את הסטייל לגמרי. כל התסרוקות שלה עם הגלח בצד זה משהו שאני החלטתי שכדאי שאעשה לה וזה פשוט כבש את המדינה. היא באה לדגמן בשבוע האופנה בתחנה ואנשים פשוט נדהמו ממנה ומהיופי שלה. פתאום התחילו להגיע מלא הצעות מכל מיני גופים, ואחת מהם הייתה לבוא ולהשתתף באח הגדול. לא היה לי ספק שזה משהו שיכול להזניק לה את הקריירה".

לפני שהשתלטה על ליבו של קותי וגרמה לדפיקות לב מואצות עבור לא מעט מגברברי המדינה, המראה האטרקטיבי של יוסף הפך אותה לאושיה מבוקשת אצל לא מעט זכרים בעיר, כולל מיני רומן עם הזמר נתן גושן ואפילו התערבבות קלה עם אייל גולן. "עם אייל לא באמת היה שום דבר רומנטי", מסביר בר, "הם הכירו לשבוע והוא די נדלק עליה אבל לא היה שם שום דבר, אפילו לא נשיקה. עם נתן גושן היא יצאה שלושה חודשים הרבה לפני שהוא היה זמר השנה ומישהו מוכר. הוא היה אז בתחילת דרכו ולמרות שהוא מכחיש את זה היום הוא היה מטורף עליה וגם כתב לה את הבית הראשון ב"גבולות הגיון"- הלהיט הכי גדול שלו, אז שלא יספר סיפורים".

לבסוף נחתה יוסף בזרועותיו החטובות של עמית חשאי, סטאנדפיסט בן 24, לזוגיות ארוכה שנמשכה למעלה משנה ונגנזה סופית רק מספר חודשים לפני שהיא התבצרה בנווה אילן. "נפגשנו בבית ספר למשחק שלמדנו בו ביחד", משחזר חשאי, "בהתחלה לא ממש סבלנו אחד את השנייה אבל מהר מאוד התחברנו והפכנו להיות לחברים טובים ואחרי זה גם לזוג. יאנה היא פשוט נשמה ענקית עם לב ענק וזה מה שמשך אותי אצלה. כולם חושבים שהמראה שלה הוא מה שמשך אותי אבל להיפך, אני דווקא תמיד סלדתי מהיופי הרוסי. במקרה של יאנה מה שגרם לי להתאהב בה זה קודם כל המשפחה המדהימה שלה ואיך שהיא דואגת להם. היא עבדה בשלוש עבודות בשביל לפרנס את המשפחה וקרעה את התחת בלילות בזמן שאני הייתי מתפרנס מלהצחיק אנשים וזה יצר קצת בעיות בקשר. היא מאוד רצתה לעסוק בתחום המשחק והדוגמנות וזה לא הלך לה בקלות. בסופו של דבר היא הבינה שדרך ריאליטי יש לה את הסיכוי הכי טוב".

יאנה יוסף (צילום: mako)
היא עוד תחזור בתשובה | צילום: mako

חשאי לא בונה על קאמבק עם האקסית, אין לו בעיה לפרגן לקשר הקרוב שנרקם בינה לבין לקותי ובטוח שהחיבור ביניהם הוא אמיתי לחלוטין. "זה נראה לי מאוד לגיטימי מה שקורה בניהם. אני יודע שיאנה מאוד מתחברת לגברים שיש מאחוריהם סיפור ונראה לי שקותי הוא כזה. אני בהחלט יכול להבין את החיבור ביניהם ואני רואה את הדמיון שיש ביני לבינו בקול הצרוד, במראה וקצת במניירות".

"זאת לא היאנה שאני מכירה"

חוץ מיחסי צ'ילבה מתמשכת עם אביבית ומקבץ קריזות מינוריות, אין בכלל ספק שהרומן הלא ממומש עם קותי הוא סיפור העלילה שמרכיב את העונה של יאנה. לסביבה הקרובה יש את התובנות שלה לגבי הקשר הלא שיגרתי בין השניים והתנהלות של יאנה בבית. "היא בן אדם הרבה יותר שליו בחוץ, היא בחורה טובה מדי שתמיד סולחת לאנשים שפוגעים בה, ובאח הגדול פחות רואים את זה", מסבירה אתי ממו החברה הקרובה.

"כשהיא אמרה לאביבית שהיא נערת ליווי פשוט הייתי בהלם כי זאת לא יאנה. היא בחיים לא מקללת ותמיד מכבדת אנשים לא משנה מה הם אמרו לה. הוולגריות שלפעמים יוצאת ממנה בתוכנית מפתיעה אותי וזה בהחלט לא היאנה שאני מכירה. כנראה שהסיטואציה הלא טבעית שהיא נמצאת בה מוציאה ממנה דברים לא טובים. מה שכן, היא בחורה מאוד קנאית ותמיד הייתה קנאית גם לבני הזוג שלה וגם לחברים שלה".

יאנה יוסף (צילום: מתוך פייסבוק)
עם אריק והחברה הטובה. קנאית גם לחברים | צילום: מתוך פייסבוק

הקטע עם קותי אמיתי? הוא הסגנון שלה?
"ליאנה אין טייפ קאסט מוגדר של גברים. אם מישהו בא לה טוב באנרגיות אז היא תלך איתו. לגבי קותי אני בטוחה שהיא לא תהיה איתו בחוץ והיא גם אמרה את זה. היא צריכה גבר מתון שיאתגר אותה ויעשה לה טוב".

למרות ההסתייגות המסנוורת של החברה הטובה, עבור אריק בר, החבר והמנטור הצמוד, החיבור של יאנה עם קותי הוא הרבה יותר משמעותי ממה שרובנו נוטים לחשוב. "אם הם היו נפגשים בחוץ אז אני בהחלט חושב שזה היה מבשיל לקשר רומנטי. יאנה מרגישה מאוד טבעית עם קותי והיא לא צריכה שום מגננות אתו. היא אוהבת גברים שהאף שלהם לא למעלה והוא בדיוק כזה. גם הוא מחפש אישה צנועה ויאנה היא בדיוק הטיפוס שלו. בקיצור מצא מין את מינו".

אז למה לעזאזל עוד לא קרה בניהם שום דבר פיזי?
"כי קותי פחדן. הוא מפחד מה יגידו עליו בחוץ בגלל שיאנה היא מוסלמית. אם זה היה תלוי בה אז כבר מזמן הרומן הזה היה מקבל תפנית רומנטית והיינו רואים אותם מתנשקים ומתחבקים כל הזמן. יאנה היא בחורה מאוד אינטימית ומאוד מחבקת אבל קותי כל הזמן מציב לה גבולות. הוא בדיסוננס עם עצמו כי הוא רוצה אותה אבל יש לו בעיה עם זה שהיא מוסלמית. הוא פחדן וחבל, כי הוא בדיוק הסגנון שלה. אם קותי ירצה להעביר שלב ביחסים בניהם אז יאנה תסכים בלי לחשוב בכלל. צריך להבין שיאנה היא בסך הכל ילדה שעדיין מחפשת את עצמה ובודקת את הגבולות שלה עם גברים".

אין תמונה
עם קותי. הוא מפחד

"אני לומדת להכיר את יאנה מחדש"

גם האימא לולה מסכימה לאשר כי אין לה שום בעיה עם זה שקותי ינחת אצלם בבית לארוחת שישי בערב. "הוא מאוד חמוד ואני מאוד מחבבת אותו", היא מספקת את הגושפנקא, "אני מרגישה שאני לומדת להכיר את יאנה מחדש בעקבות התוכנית ואני מאוד מרוצה מהתנהלות שלה בבית. כל המצב עם קותי נובע מזה שהיא עדיין בחורה צעירה ועוד לא ממש מגובשת בדעות שלה על גברים. אני לא יודעת מה יקרה בינה לבין קותי בחוץ אבל אני חושבת שהוא בחור מקסים ואני גם בקשר טוב עם המשפחה שלו".

אפילו אם היא לא תעמוד אחרונה ברגע הכריזה הסופי של אסי עזר ותגהץ ריביות על מיליון שקלים, כבר ברור לכולם שיאנה יוסף הצליחה לתקוע יתד שבוודאי ישאיר אותה בתודעה הרבה אחרי שקצבת התהילה הזמנית שלה תסתיים.

לחבר הטוב ולמי שככל הנראה יזכה לנהל אותה בחוץ, יש כבר תכניות חוצות אוקיאנוסים עבור הבחורה. "אני בטוח שהיא תזכה בתוכנית אבל גם אם לא המטרה שלנו היא להגיע להוליווד, לא פחות. אני יודע שיהיו כאלו שיצחקו עלינו אבל אנחנו מכוונים הכי גבוה. בשלב הראשון שכרתי ליאנה דירה בפלורנטין בכדי שהיא תוכל לעבור לגור שם ולא תחזור לגור אצל ההורים שתסתיים התוכנית. יש סביבה ההתעניינות עצומה וכבר קיבלתי המון פניות והצעות לקמפיינים ודברים נוספים בשבילה. אין לי ספק שהיא תגיע הכי רחוק שאפשר".