השרים החדשים (תמונת AVI: חדשות)
מתוך השבעת הממשלה. השרים שיאמרו את דברם | תמונת AVI: חדשות

אתמול, ברוב פאר והדר, הושבעה בישראל ממשלה חדשה, גדושה במספר חסר תקדים של 30 שרים. שלפי מה שקראתי, זה שווה ערך ל-150 מיליון שקלים ולפי מה שאני יודע, זה שווה ערך לפתרון בעיות של הרבה משפחות שאין להם כסף לחגוג את חג הפסח. יש שם שרים עם תיקים חשובים, שרים עם תיקים הזויים (השר המקשר בין הכנסת לממשלה? טוב שאין שר שמקשר בין הממשלה לפיצריה הקרובה) ושרים שלא נשאר כסף לקנות להם תיק.

תוך כדי שהתבוננתי בנבחרת סופר-העל החדשה-ישנה שאמורה לפתור לנו את כל הבעיות ולהגשים לנו את כל החלומות, לא יכולתי שלא לשים לב שהרבה מהשרים פשוט נורא מזכירים דמויות ריאליטי אהובות יותר ופחות. 

בנימין נתניהו - דן מנו / יוסי בובליל

צפו בנאום נתניהו (תמונת AVI: חדשות)
נתניהו. לא עבר לשבט הבנות | תמונת AVI: חדשות

סביר להניח שמי שהתרגש מהשבעתו של ביבי, סימס לאחת משתי דמויות בולטות שכבשו את המסך שלנו בשנה וחצי האחרונות: דן מנו או יוסי בובליל. צד ה"נתניהו" של ביבי תואם את דמותו של מנו: נצר למשפחת אליטה, פיקח, מאד כריזמטי, מתבטא היטב ומשדר סוג של ווינריות. בדיוק כמו דן, גם הוא סובל מתדמית מתנשאת ולא אמינה של מישהו שימתיק את אוזניך עם סיסמאות בחירות ריקות מתוכן, אך מאחורי הגב לא יהסס לזרוק ארס, לסכסך ולפלג את העם. מי שאהב את דן ("הם חבורה של פחדנים קוקסינלים, שונא אותם"), יאהב גם את ביבי ("השמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים"), ותמיד ישמיע באוזני המבקרים את התירוץ הקבוע ש"גם לכלוך זה בסך הכל חלק מהמשחק".

צד ה"ביבי", לעומת זאת, תואם את דמותו של יוסי בובליל. בדיוק כמו בובליל, גם ביבי זהו שם מטופש וקליט שכיף לצרוח אותו בהשתלחות אל מול אותם שמאלנים/פרידמנים שחיים להם במגדלי השן. בין אם זה ביבי שמחייך בזחיחות אל מול המון משולהב, או בובליל שמספר איך כמעט שכנע בחורה לשכב עם כל חבריו כדי לזכות בכסף - קהל השרופים שלהם תמיד יסלח להם ויאשים את הפרידמנים על העלאה באוב של מעשים מלפני מאה שנה. 

אגב, בדיוק כמו יוסי ודן, גם על ביבי הימרו מהסקר הראשון שיקח את המשחק וגם הוא, בקו הגמר, הפסיד בספירת הקולות לבחורה שמולו. דבר אחד בכל זאת יש לזקוף לזכותו של ביבי, וזה שלקו הגמר הוא הגיע מבלי שהעבירו אותו למפלגת הבנות.

ציפי לבני - שפרה קורנפלד

שפרה קורנפלד (צילום: אלעד דיין)
שפרה קורנפלד. לא מנהיגה - כריזמטית | צילום: אלעד דיין

סביר להניח שמי שהלך בבחירות עם ציפי לבני, השתגע גם על שפרה קורנפלד בעונה הראשונה של "האח הגדול". בדיוק כמו שפרה, גם על ציפי אף אחד לא הימר בתחילת המשחק שתסיים אותו כמנצחת, או שלפחות תיתן פייט כל כך גדול. בדיוק כמו שפרה, גם ציפי לא הובילה שום מהלך בולט במיוחד ובעיקר התעסקה במלאכת סריגת יחסי החוץ. 

שתיהן לא ניחנו באופי כריזמטי של מנהיגה, אך הפופולריות שלהן מרקיעה שחקים. פחות בזכות הישגיהן, ויותר בזכות הסלידה של קהל הבוחרים/מסמסים ממי שהן מתמודדות מולו. וכמובן שיש לציין לטובה את העריכה, שהצליחה לשווק לנו דמות של אשה מוסרית וערכית מבלי שאף פעם באמת נזכה לראות מי מסתתרת שם מאחורי הקארה או החליפות.

איווט ליברמן – נתן בשבקין / עידן קפון

הפתרון: כלכלה. השר ליברמן, ארכיון (צילום: חדשות 2)
ליברמן. אין נאמנות - אין חסינות | צילום: חדשות 2

אמנם לבשבקין יש ריבועים בבטן ואילו לי ולליברמן יש עיגולים, אבל שלושתנו אוהבים לדקלם את שמות משפחתינו בקול גדול. נתן אוהב לומר ש"בשבקין זה מותג", אצלי זה התבטא ב"לא סתם אויב, עידן קפון" ואצל ליברמן, למרות שמפלגתו מונה לא פחות מ-15 חברי כנסת, האות היחידה שמתנוססת על פתקי ההצבעה של ישראל ביתנו היא 'ל'. 

שלושתנו גם ניחנים בהמצאת סיסמאות קצרות, פרובוקטיביות ומאד קליטות כמו "רק ליברמן מבין ערבית" או "שלחו אותי לקרב בלי כדורים" או "קר פה קצת נכון? אז בוא נדליק אש". אבל למרות הדמיון הרב, רק בשבקין חולק עם ליברמן את אהבתו הגדולה לערבים. אני וליברמן, לעומת זאת, דומים בכך שלא משנה מי רציתם שיזכה - נעמה, דן או נועם; ביבי, ציפי או ברק - בסופו של דבר רק קפון/ליברמן קבעו מי יהיה השורד האחרון.

אלי ישי - אשר סימוני

אם תמכתם במפלגת ש"ס שבראשות אלי ישי, סביר להניח שסימסתם גם עבור אשר מהעונה הראשונה של "האח". הרבי אמנם הכריז ש"ליברמן זה השטן" ושדתיים לא נוהגים לשבת בבריכה לצד בחורות חשופות, אבל כשמיליוני שקלים מונחים מול העיניים, הרבי יכול לשבת בשקט בצד. הרי זה פלא: ש"ס כן יושבת בממשלה לצד ליברמן, ואשר כן ישב בבריכה לצד הבנות.

אהוד ברק - רנין בולוס

רנין בולוס, פרימיירה מהיר ועצבני (צילום: שוקה כהן)
רנין בולוס. אנשים בממשלה הזאת כאלה צרי מוחין | צילום: שוקה כהן

אם תמכתם בכניסתו של ברק לממשלת הימין של נתניהו, סביר להניח שגם סלחתם לרנין. כי בדיוק כמוה, גם ברק הבטיח מול המצלמות קבל עם ואומה לעזוב את הבית של נתניהו, ובדיוק כמו רנין, גם הבטחותיו של ברק מחזיקות מעמד לא יותר ממספר דקות.

בוז'י הרצוג – יואב כספי

הוא בחור נחמד, פוליטיקלי קורקט, נאמן, נצר למשפחה אמידה בעלת שם בתחום המשפט, יוצא סיירת מטכ"ל ואין אף פעם מילה אחת רעה להגיד עליו (אולי חוץ מההסכמה שלו להיכנס לממשלה). אבל למרות הנתונים המאד מחמיאים, כשהוא מתחיל לדבר הוא תמיד נשמע לי קצת כמו ברווז. קצת מזכיר את יואב, לא?

דניאל הרשקוביץ – כל מי שהודח ראשון

אם יש לכם מושג מי זה דניאל הרשקוביץ, לאיזה מפלגה הוא שייך ומי הוא בכלל, אז אתם בטוח זוכרים את אירית מ"הישרדות איי הפנינה", מורן שמואלי מ"כוכב נולד 6 ואת ליסה ועוז מ"היפה והחנון". למה? כי כולם הודחו כל כך מהר מהעונה שלהם, כך שאם אתם זוכרים אותם, סימן שאתם כמוני - בקיאים בהרבה שטויות.