אין תמונה
השורדים. מרחו את הזמן

העונה הנוכחית של הישרדות מוכיחה שאמרתה של ליסה גנץ, מפיקה ומלהקת אמריקאית, לפיה "90 אחוז מכל תוכנית ריאליטי זה ליהוק" נכונה בהחלט. כי עם כל הכבוד ל-10% אחוז הנותרים של נופים אקזוטיים, טוויסטים מביכים ומנחה שפועל על בטריות, הצופים בבית מצפים לראות על המסך דמויות מעט יותר מרתקות מפקיד הבנק. אז נכון שאני מעט לא אובייקטיבי אבל בהשוואה לדמויות של איי הפנינה, משה מלצר חולון הוא אלוהים חיים.

מספר הפרומואים שערוץ 10 מעלה מדי שבוע גדול לדעתי ממספר ההפצצות בעזה. כך הספקתי ללמוד בעל פה ש"השבוע במועצת השבט השורדים עומדים לקבל את הבשורה שכולם פחדו ממנה". אז מסתבר שהבשורה שכולם פחדו ממנה היא שבמשך שעה שלמה ישבנו וצפינו לחינם איך מאיר וגיא מקבלים/זוכים בחסינות אישית ואריק רוקם מזימות, רק כדי לגלות שמועצת השבט סגורה היום לרגל פציעתו של גל. אז מי שכדאי לו להתחיל לפחד החל מיום רביעי זה לא השורדים, אלא ערוץ 10, כי אף צופה לא אוהב שעושים צחוק מהאינטליגנציה שלו, אפילו שזה עבד להם היטב במשך עונה שלמה. בשביל לראות את גיא זו-ארץ מפגין כישורי משחק של שחקן טלנובלות סוג (רמת אביב) גימל, מספיק לרכוש כרטיס לפסטיגל.

הגל שנכשל

הדחתו של גל אולי גרמה לדמעות אצל חברי השבט, אבל היא הייתה עצובה מאד בשביל איש אחד בלבד וזה גל עצמו כי דג אחד שובב נאלץ לבצע את מה שבשבקין, גיא ואיתי לא היו מספיק פיכחים ואמיצים כדי לעשות. גל מאד הזכיר לי במשחקו את ריצ'ארד האץ', זוכה העונה הראשונה בארה"ב, ואלמלא הפציעה גדולים הסיכויים שהוא היה מגיע רחוק מאד במשחק. הוא אמנם היה קצת שמנמן, קצת מבוגר, מאד עצלן, מאד לא דוגמן, אבל הכי חשוב- מאד פיקח.

ביומיים הראשונים על האי הוא הבחין בכך שבשבקין רוקם ברית של "חתיכים, צעירים ואירית" ועל כן הקדים תרופה למכה ונחפז לרקום ברית נגדית מגובה בקודקודים אריק ואפרת, במש"קיות הת"ש אנסטסיה ונטע-לי (אותן וודאי היה משליך בהמשך) ובשקית חימום בשם נסרין אותה זרק מיד לאחר השימוש הראשוני.

הוא כבר התחיל לתכנן את הדחתו של בשבקין בהמשך הדרך, אבל נאלץ להותיר את התוכנית כצוואה לאריק, רופא הילדים החמוד שאוהב לשקר, ללכלך ולדקלם למצלמה בצורה כל כך משעממת שלא הייתה מביישת אפילו את הרובוט המנחה.

אבל גל יצא מהמשחק באופן פתאומי מדי וערוץ 10 דורש הרי שני פרקים בשבוע, אז ההפקה שלא יכולה לוותר על פרק של חסינות אישית ביום שבת ועל בשבקין שמביא רייטינג, המציאה מה שמכונה ביידיש, קונץ. הם יתנו לשורדים להילחם על חסינות אישית, לזמום מזימות ולספק להם חומר לפרק שלם ואז, רגע לפני הסוף, יראו לשורדים את גל, גיבור ישראל, מתחנן בהירואיות שלא ידיחו אף אחד אחר מלבדו. ואם עדי אשכנזי הייתה משתתפת בהישרדות, זה הרגע שבו היא הייתה קמה וצורחת "מה זה השטויות האלה?".
אם השורדים לא היו מצביעים נגדו, הפצוע כן היה חוזר פתאום למשחק? איך בדיוק? על רגל אחת? או שאולי הוא היה מנהל אותו מהלפטופ במשרד? ואם לשורדים באמת ניתנה זכות בחירה, אז איך זה שזו-ארץ ניהל את ההצבעה כמו בבחירות לנשיאות סוריה בהרמת יד? ושיא הגיחוך נשבר כשצעד בדרמטיות רגשנית אל עבר הלפיד של גל, שכנראה צימח רגליים וצעד אל מועצת השבט בכוחות עצמו. הרבה זמן לא צחקתי כמו אתמול.

שבט פרס ושבט חסינות

אין תמונה
מאיר. חוק דן מנו חל גם עליו

מעולם לא הייתי עד לעונה של "הישרדות" שבה שבט אחד זוכה אך ורק בפרסים (קניבה) והאחר בחסינויות (בארו). המצב הזה חריג במיוחד לנוכח העובדה שהחשיבות האמיתית של הפרסים, מעבר לפינוק ולקריאות העונג של אנסטסיה לועסת אננס, היא להעניק לשבט הזוכה את הכוח הדרוש כדי להגיע יותר מחוזקים פיזית ומוראלית מהשבט היריב לקרבות על החסינות. אז איך קורה שקניבה, למרות האננסים וציוד הדיג המובחר שאנחנו היינו יכולים רק לחלום עליו בעונה שעברה מובסים פעם אחר פעם במפגשי החסינות ביניהם? התשובה היא אחת ויחידה- אסטרטגיה כושלת.

קניבה כל כך שקועים במלחמות פנים בתוך השבט שלהם, שהם כנראה שכחו שבארו עדיין קיימים במשחק. גל, אריק ואפרת כל כך התאמצו לחזק את שליטתם בשבט באמצעות שקרים ותככים, שהם אולי הצליחו להבטיח את מקומם, אבל גם יצרו קרע שפיצל את השבט לשניים ומונע ממנו להגיע כאגרוף אחד אל הקרב. אז אולי בארו נראים מאוחדים ומשעממים יותר, אבל לשעמום הזה יש חשיבות אסטרטגית שנועדה לגרום לכל השבט, כולל למיעוט שבתוכו, להילחם בכל הכוח על חייו.

בכל מקרה, מה שלא עושה השכל, תעשה הרי ההפקה. בטור הקודם צפיתי שאם קניבה תפסיד בפעם השלישית במשימת החסינות, ההפקה תאלץ להתערב על מנת להציל את השבט הרייטינגי מתבוסה ועל כן תבצע ערבוב בין השבטים. קניבה אכן הפסידו וההפקה אכן התערבה ושלפה מחדש את חוק דן מנו שמעביר אנשים משבט לשבט ללא סיבה. וכך, קניבה זכו לפתע בכוח של גבר (מאיר) על חשבון אישה (נטע-לי); נתן, גיא ואיתי זכו בפירוקה של נטע-לי מהברית של אריק-אפרת-אנסטסיה ובאפשרות למשוך את מאיר לצד שלהם ומאיר, שחקן שיוצר עניין טלוויזיוני ולבטח היה המודח הראשון של שבט בארו, נחלץ מהסכנה. כל כך מושלם שזה פשוט מביך לצפייה.