הישרדות 5 פרק 8 - אירית רחמים (צילום: גיא קרן)
אירית. עבדה קשה בשנה האחרונה | צילום: גיא קרן

אירית רחמים הצליחה לנצח את החוק הבלתי כתוב של תוכניות הריאליטי, שבו הטיפוס העממי המזרחי שמשלים הכנסה בשווארמה תמיד יהיה יותר אהוד מאשת עסקים עשירה, שאוספת את האפר של המתחרים שלה באגרטלים.

האסטרטגיה שאירית רחמים הציגה אולי לא הייתה דומיננטית וסקסית לצופים, אבל ראויה להערכה רבה ובצדק רב עברה להכרעת המושבעים.

אירית, אלופת הקשרים החברתיים, השתמשה באי בכל הכישורים שהפכו אותה למפיקת אירועים מצליחה בארץ כשהרעיפה שבחים על כל הסביבה, נתנה לאחרים לבצע את העבודה השחורה, בזמן שהיא רק חיבקה ונישקה את כל המודחים.

אל תעזו להאשים את אירית בהצלחתה! היא אינה אשמה בכך שבגרסה הישראלית ההצבעה האחרונה מתרחשת בארץ שנה אחרי ההתרחשויות על האי.

היא גם אינה אשמה בכך שהפיינליסטים נאלצים להתחרות על אהדת הקהל ושלאשת עסקים יש הרבה פחות סיכוי מול גבר נאה ופועל פשוט ועממי. היא עשתה את מה שהיא יודעת הכי טוב לעשות כל חייה- לא לוותר! היחידה שצריכה לעשות חושבים היא ההפקה.

ובכל זאת מגיעה לאנשי התכנית גם מילה אחת טובה על כך שלראשונה הוחלט לוותר בגמר על שיחות האיחוד עם המודחים לפני ההצבעה, ובכך נחסכה מאיתנו צפייה בת כרבע שעה של שיחות על אירועים ששכחנו מקיומם.

גמר הישרדות 5 (צילום: ראובן שניידר)
שלישיית הגמר. העיקר שהגמר היה קצר | צילום: ראובן שניידר

כאבי גב

אבל השאלה היותר חשובה היא איך ייתכן ששחקן כל כך דומיננטי כמו גב פשטי מפסיד את הבכורה לשחקנית כמו אירית שמכרה את חבריה לשבט בעבור נזיד קוקוס?

התשובה היא שאת הישרדות ישראל משחקים 90 דקות על האי ועוד זמן פציעות מושבעים בארץ. כך שבזמן שגב הבריק לכבוש שערים על האי, את הפציעות של המושבעים חבשה אירית במשך שנה בארץ באירועים שונים.

רבים חשבו, בצדק רב, שהגיע לו לזכות. גב היה שחקן מצוין, ששלט באופן מוחלט בכל המהלכים של העונה מתחילת האיחוד. מצויד בחן, בקסם ובאינטיליגנציה רבה הוא הצליח להוליך אחריו שולל כמעט את כל נבחרת המושבעים.

הישרדות 5 פרק 8 - גב פשטי (צילום: גיא קרן)
גב. הגיע לו לזכות | צילום: גיא קרן

הוא סגר חשבון אישי עם לירון שטראוס שביקש להדיחו, הוא הקדים תרופה למכה ופירק את הברית של יונתן ולולו ששעטו אל הגמר, הוא היחידי שהשכיל לחבק את גיורא בזמן שיתר השורדים רק הסיתו נגדו, הוא השלה את שונית ולמעשה היווה את מרכז העלילה והביא את השלשה שלו כל הדרך אל הגמר.

למעשה, אירית ישבה בגמר רק בגלל שהמשחק נעצר על ארבעה פיינליסטים ומישהו היה צריך למלא את הכסא הריק לצד השלשה של גב הגדול.

הדבר הכי מתסכל בהפסד של גב, זה שרבים הסיכויים שהוא היה זוכה בגמר אם מועצת השבט האחרונה הייתה נערכת על האי ולא פה.

גב הוא הקורבן הקלאסי של שינוי הפורמט במובן הזה שההצבעה מתרחשת חודשים אחרי שהמשחק כבר הסתיים ובהצבעה מתערבבים שיקולים של יחסים אישיים.

אירית רחמים, גיורא, הישרדות 5 (צילום: אלעד דיין)
הישרדות לא משחקים רק על האי | צילום: אלעד דיין

אם שמתם לב, גב כמעט שלא זכה לחשיפה אתמול בעריכה של מועצת הגמר הגדול. הסיבה לכך נעוצה בהחלטה עגומה של רוב המושבעים להעניק לאירית, ובמקרה שהיא תודח על ידי הקהל אז לנטלי, את הניצחון.

החיים בזבל

איזה כיף לראות שהגימיק הישראלי המטופש והמיותר של הצבעת הקהל התפוצץ להפקה הציונית ישירות בפרצוף, כך שבאופן אבסורדי ובלתי הגיוני בעליל אותו שורד שהודח על ידי הקהל זכה שתי דקות לאחר מכן בתואר חביב הקהל. הגיוני נכון?

לאור העובדה שיניב רוחן היה היחידי שהודח מבין ארבעת הפיינליסטים, נעשה צדק רב בכך שהוא לא עבר להכרעת המושבעים. יניב יכול להתנחם בדרך הארוכה שעשה במשחק שהייתה נגדעת אלמלא החלטת ההפקה להחזירו ואין כמו החופשה המפנקת שבה זכה כחביב הקהל כדי לחגוג את כל החוויה האדירה הזו.

יניב רוחן השרדות 5 פרק 20 (צילום: גיא קרן,  יחסי ציבור )
גם אהוב הקהל וגם מודח ראשון על ידי הקהל? | צילום: גיא קרן, יחסי ציבור

"הישרדות" יוצאת ביום שבת הקרוב לצילומי העונה השישית והשביעית בחופי תאילנד. העונה הקרובה עומדת לעבור שינוי מרענן עם צוות משתתפים על טהרת הסלבס בלבד דוגמת עזאם עזאם, איתי תורג'מן, מייקל לואיס, הראל מויאל, ענבל גבריאלי, אושרי כהן ואחרים. וטיפ חינם ממני לשורדים שבדרך, תיזהרו מאושרי כהן ותמהרו לשבור את הברית בינו לבין תורג'מן.

>> כמה רייטינג היה לגמר אמש?