גמר השרדות 2009 - 2 (צילום: אלעד דיין)
שי. זכה בצדק | צילום: אלעד דיין

אומרים שאין הנחתום מעיד על עיסתו אבל תרשו לי לטפוח לעצמי קצת על המוח. לפני ארבעה חודשים עבאדן גיסנו עלה כאן עם הטור הראשון המנתח את הישרדות הפיליפינים. לאחר צפייה בעשרים וחמישה מתמודדים שהעבירו יחד לילה אחד על החוף, כתבתי ששי אראל, המסעדן מקרית אתא, יהיה השורד האחרון. אורי גלר, מלפניך!

קרב סכינים

המשפט הכי מזוהה עם שי אראל הוא "המודח הוא העוף שמתבשל, כל היתר הם תבלינים ואני היד שמערבבת ובוחשת". מהרגע הראשון למשחק אראל היה בעיניי השחקן הטוב ביותר, וכפי שהוא עצמו היטיב לבטא זאת בנאומו האחרון: "שורד אחרון צריך להיות מורכב ממכלול של תכונות: הישרדות, נחישות ואסטרטגיה". אז איך הוא עשה את זה?

1. מפגן האסטרטגיה הגאוני הראשון של שי בא לידי ביטוי ביום השני למשחק, כששכנע את נועה לבחור בזיו גלברט ולשלוח את טל כהן לאי הנעלמים. כך הכשיר את הקרקע לאחת ממערכות היחסים הפוריות ביותר שנראו כאן בכל שלוש העונות, כזו שגם שמשון ויובב ויוסי וג'אגר היו מתקנאים בה.

אין תמונה
זיו. אהבה ממבט ראשון

2. שי וזיו מקימים מסעדה משגשגת, ממנים את חנוך ואבי לאחראי משמרת ובוחרים ביעל, נטלי והדס לתפקיד מלצרית. כל מלצר שמעז להתלונן על תנאי השכר נשלח לזרוק את האשפה באי הנעלמים. יעל מפוטרת, כיוון שיש לה תלונות על האוכל.

3. עם ערבוב השבטים, שי מאבד את שותפו הדורסני לטובת קואצ'ר רוחני שמחבר אותו לצד הנשי שבו. שי קורא מחדש את המפה ומגבש ברית חזקה עם אחד המתמודדים היותר מקסימים שנראו בכל העונות, טל אנגלנדר, שזכה אתמול בצדק רב בתואר חביב הקהל. ליאורה מצטרפת למסעדת קאראו, אך חנוך לא מוכן להכניס אותה למטבח.

4. אבי מפוטר, כיוון שיצא לבלות עם מלצרים ממסעדת טינאגו. הדס מקודמת לתפקיד אחראית משמרת.

5. עם איחוד השבטים, שי מנסה להחזיר עטרה ליושנה, אבל מגלה שזיו מוכן לחזור למסעדה רק בתנאי שטלכו נכנס כשותף. שי מחליט להתנגח ראש בראש ומפספס את ליאורה, שמחליטה לערוק ולהצטרף כשותפה במסעדת טינאגו.

6. הרגע המכריע עבור שי במשחק - השף מאבד את היתרון המספרי. העסקים קורסים והעובדים מפוטרים בזה אחר זה. הוא מחליט בגאוניות רבה לשנות טקטיקה, סוגר את המסעדה ומתקבל לעבודה כטבח במסעדת טינאגו. הוא מרכין ראש בפני השפים הראשיים, ליאורה וטלכו, מצטרף כשותף, מסכסך ביניהם ומתחיל לנעוץ סכינים בגב העובדים.

7. ליאורה וטלכו עושים טעות חמורה ולא מדיחים את שי. הוא מגיע לגמר יחד עם טלכו, שאינו אהוד על הסועדים, עם ליאורה שהסתכסכה עם עובדים על שטויות כמו כומין, ועם טומי שרוצה שיאהבו את האוכל שהוא בישל רק כי הוא חמוד. השף אראל גונב את ההצגה מתחת לאפם ולוקח את כל הקופה. שאפו!

העונה החמה

הישרדות 11.11 - טומי מהישרדות (צילום: גיא קרן,  יחסי ציבור )
טומי. לא רק חביב הקהל | צילום: גיא קרן, יחסי ציבור

"הישרדות הפיליפינים" אמנם לא חפה מהמצאות מיותרות, דוגמת אי הנעלמים ושברי פסל החסינות, אבל היא ללא ספק הטובה ביותר מבין שלוש העונות של התוכנית, בעיקר הודות לליהוק מצוין. ואגב, אם קודם חשבתי שהסיבה לכך שהעונה הזו טובה מקודמותיה היא שההפקה סוף סוף הפיקה לקחים ונמנעה מלקדם מתמודדים מסוימים, כיום אני מבין שגם אם הייתה התערבות מסוג זה או אחר, היא נעשה בצורה כל כך אינטליגנטית שהצופים לא יכלו להבחין בה. עכשיו כל זה לא משנה, כי בדיוק כמו בשנה שעברה דווקא שי, השחקן שלא זכה לחסד והגיע לגמר אך ורק בזכות עצמו, הוא זה שניצח. הצדק נעשה, המשימה הושלמה.

הישרדות 4

בחודשיים האחרונים נפגשו מפיקי ועורכי התוכנית עם שורדים לשעבר והציעו להם לחזור ולקחת חלק בעונה נוספת. מדובר בעונה קצרה יותר, בת חודש ימים, שהשבטים בה יורכבו משבעה משתתפים ותיקים שיתחרו מול שבעה מתמודדים חדשים. השאיפה היא לצלם את העונה החדשה במרץ. הבעיה שפרט לאיגור ומשה, מרבית השורדים הותיקים דורשים תגמול כספי שספק אם הפקת הישרדות תענה לו, כך שייתכן שהפרויקט יידחה. מה שבטוח, גיא זו-ארץ יהיה שם.

>> משחק מכור בגמר "הישרדות"?