זיב הישרדות 3 (צילום: גיא קרן,  יחסי ציבור )
זיו. עיוור מהצלחה | צילום: גיא קרן, יחסי ציבור

פרצי הבכי, תרגילי האסטרטגיה, מטבעות הלשון הססגוניים, המניירות הערסיות, שגעון הגדלות, אתמול פתאום הכל היה מובן לי. אחרי חודשיים באוויר, אמא שלי לפתע גילתה לי ששמה של סבתי ז"ל מלפני הנישואין היה גלברט, בדיוק כמו שם משפחתו של זיו. הכי עומר ולירן גלעדי.

האיחוד המרגש

עד עכשיו לא הצלחתי להבין מה בדיוק צבע הבנדנות של שבט האיחוד. במה הוא שונה מהצבע של טינאגו? אומרים שזה לא סגול אלא ארגמן? יותר מדי "פרויקט מסלול" בשביל אי אחד. ומנסאקה? מאיפה הביאו את השם הזה? קומבינציה בין מונגה מהקטקטים למוסקה יוונית?

אבל עזבו, שמתם לב שהפעם השורדים לא קיבלו מחנה נטוש אחרי מסיבת האיחוד, אלא חזרו לאי מלא הפתעות כאילו מדובר ביום כיף של חברת היי-טק? בעונה הראשונה חזרנו לאי ריק והיינו צריכים לבנות את הכל מחדש, בעונה השנייה השורדים זכו בהקלה ונותרו עם הברזנט, ובעונה השלישית הוסיפו גם ערסל ומיטה. אולי בעונה הרביעית פשוט יבנו להם צימרים?

תסמונת גלברט

לא אריק אלפר ולא אופיר דלאל תרמו לקידומה של הקהילה ההומו-סקסואלית בישראל, כשם שעשו זאת שלושה גברים סטרייטים, אבות לילדים, בשם טלכו, שי וזיו. אם היום ילדים לומדים על סיפור אהבתם ההירואי של דוד ויהונתן, בעוד אלפיים שנה הם ילמדו על משולש השורדים הזה. טוב, עם ליהוק נשים כנועות ופאסיביות כמו הדס וריקי, מה הפלא.

וכמו בתנ"ך, גם ההיסטוריה ההישרדותית מלמדת שמאבקי כוח בין שני שחקנים דומיננטיים עתידים להסתיים במפלתו של האחד ומשיכתו למלך המשחק של האחר. בעונה שעברה היו אלה אפרת ונטע-לי שהפכו בן לילה מבנות ברית ליריבות מושבעות, אפרת הודחה ונטע-לי העפילה לגמר - והכל בגלל תמונה של סבא של צביקה פיק. עכשיו הגיע תורם של הגברים להכנס לקולוסיאום שבפיליפינים ולהלחם ביניהם לקול תרועותיה של הדס "איזה כיף, איזה כיף".

המבחן של שי

הוא הגיע לפיליפינים לפני חודש עם הבגדים שעל גופו, השאיר את כל משפחתו מאחור, עבד קשה, גר במחסה עלוב, אכל מעט, פתח מסעדה קטנה, סעד במסירות לוחם חסר יד והדיח את כל מי שלא אהב את המרק שלו. אחרי חודש בלבד שי הפך לסיפור הצלחה מסחרר, בעל רשת מסעדות מצליחה בפיליפינים או כמו שהמקומיים אוהבים לקרוא לו בפחד "השף". וכעת, כמו בהרבה סיפורים מתחום העסקים, השותף זיו, ששי אהב אותו כמו אח, לא אהב את הבחירה באנגלנדר למנהל התפעול במקום טלכו ולכן פתח מסעדה מתחרה משלו. או כמו ששי אומר "הוא רוצה להשאיר את הכתר על הראש".

שי הישרדות 3 (צילום: גיא קרן)
שי. המבחן הגדול | צילום: גיא קרן

אז ברוכים הבאים למבחן הכי גדול של שי במשחק. אם יפסיד בו - יודח. אם יעמוד גם בו - יוכיח שאין ראוי ממנו לתואר השף האחרון.

הבעיה שגם זיו וגם שי סובלים מאותה בעיה בדיוק - עודף ביטחון עצמי שמעוור אותם וכך הם ביצעו אתמול שתי טעויות ענקיות. שי מצידו הפסיד את ליאורה מכיוון שחשב שהיא תסתפק בלנצח, כמו ריקי והדס, בטיפים של מלצרית, בזמן שיכול היה להבטיח לה קידום למסלול ניהול. תרם לכך גם סמנכ"ל השיווק, חנוך, באחת האמירות היותר מטופשות ששמעתי במשחק: "טבעי שאנשים נדחקים לצד". הוא בהחלט צודק, הם נדחקים לצד של טינאגו.

זיו וטלכו מצידם ביצעו את הטעות הגדולה ביותר בסוף משימת החסינות. הישרדות, כבר ידוע, זה משחק מלא הפתעות וזיו כבר הסגיר שהוא צופה אדוק גם בגרסה הישראלית וגם באמריקאית ("אתה יודע מה זה בליינדסייד? זה או הכוח הכפול או חסינות"). כך שכאשר גיא הכריז אתמול ששני שורדים ישלחו לדו-קרב שישפיע על מועצת השבט, אסור היה להם לשלוח לשם גם את שי וגם את חנוך, ששייכים לאותה ברית. על טעויות משלמים ובמזומן ומהר גיסנו. אבל תכלס, מה היינו עושים העונה בלי שי וזיו? כנראה מעבירים ערוץ.

הפספוס של אנגלנדר

טל הישדרות 3 (צילום: גיא קרן,  יחסי ציבור )
אנגלנדר שוב מספיד לטום. בדרך החוצה? | צילום: גיא קרן, יחסי ציבור

רצה הגורל ולארבעה שחקנים בלבד ניתנה העונה הזדמנות לשחק גם בקאראו וגם בטינאגו ולכרות בריתות חדשות: נטלי, זיו ליאורה ואנגלנדר. את נטלי אפשר להוציא מהמשוואה, זיו הפך לאריה עם ביצים בשני המחנות, ליאורה הפכה לזנב שמהתל באריות בשני המחנות, ואנגלנדר? כלום, נאדה, גורנישט. הוא חתיך, הוא מביא קוקוסים, כולם אוהבים אותו, אבל אסטרטגית? אפילו ריקי היא אריק אלפר לידו.

לאנגלנדר הייתה הזדמנות אדירה לשנות את תמונת המשחק לטובתו. יש לו קשרים מצוינים בשני הצדדים, אבל הוא העדיף לשבת ולהמתין ששי ימליץ לו מה לעשות. איפה החברות העתיקה עם אוהד? למה לא לאסוף איתך גם את ליאורה כשאתה, דרך אגב, השחקן היחידי ששהה במחיצתה כל המשחק. איפה ההשפעה שלך על אביגיל שמעריצה גברים שכמותך? איפה כל הכריזמה על חבריך לשעבר משבט טינאגו שמחכים להוראה של טלכו להצביע נגדך? אם אכן תודח ביום רביעי כשם שזיו מתכנן, אשתמש בשפה המשפטית: "אין לך להלין, אלא על עצמך".

ואם שמתם לב, אתמול הייתה זו הפעם השלישית שטומי מנצח את אנגלנדר. עד עכשיו זה היה על ערסל, ברזנט וחסינות שבטית, אתמול זה היה על חסינות אישית. הכי כואב שיכול להיות.

אי הציטוטים

מאסקנה הישרדות 3 (צילום: גיא קרן,  יחסי ציבור )
מה זה לעזאזל מנסאקה? | צילום: גיא קרן, יחסי ציבור

1. "הייתי מעדיף להיות זמר בלהקת בנים. כי לרקוד אני יודע, מוזיקה אני אוהב, הבעיה רק לשיר" (זיו מקווה למנף את הפרסום).
2. "לא יכול לראות את ליאורה, בא לי להקיא" (חנוך מגלה שאפשר להקיא גם על בטן ריקה).
3. "זיו משחק בסרט, או יותר נכון זאב רווח, החקין של זיו משחק שם" (טלכו מעמיק מדי ב"חגיגה בסנוקר").
4. "בעיניי כשמישהו נותן מילה, הוא עומד מאחוריה. אם הוא לא עומד מאחוריה, האו פסול כאדם. גם אם זה משחק" (הזהרתי אתכם בטור הראשון שחנוך יהפוך למלך "הראויים")
5. "אה, או.קיי, בסדר... איזו כלבה" (ליאורה בעוד מפגן אהבה לריקי).
6. "בוא נגיע ישר למועצת השבט וזהו. חבל לעבור בחסינות. זה מיותר" (גם זיו מבין שהפרקים קצת ארוכים).7. "טוב, אתה שר את השורה הראשונה" (הדס מתכוננת ל"כוכב נולד 8").

והציטוט הנוסף:
"זה כמו מדינת ישראל והוא פתח לי ככה את עזה, את פלסטין בתוכי. הם זורקים אבנים, הם מציקים. בוא נוריד להם את הראש ואז נעשה גירוש". (יש לי הרגשה קלה ששי לא נמנה על בוחרי מרצ).

רק דבר אחד לא מובן לי בכל הפרק של אתמול - אם השורדים קפצו ביום הראשון מהרפסודה כשרק הבגדים שלהם על גופם, אז איך זה שבימי קאראו היו לזיו נעליים אפורות ובמנסאקה הם אדומות?

אין תמונה
זיו. מה קרה לנעליים?