אין תמונה
חביב. לא אשם

בדיוק בשביל פרקים כמו זה של אתמול המציאו את המסך הקטן. מדובר ללא ספק בפרק המשובח ביותר של "הישרדות", וההדחה של עידן חביב לא רק הייתה ההדחה הכי מדהימה של העונה - היא גם הצילה את ההפקה מהשגיאות החמורות של עצמה.

כי דמיינו רגע מה היה קורה אילו עידן אכן היה מגיע לגמר, כפי שחזו השמועות הכוזבות. כולנו היינו צועקים שהנה ההפקה שוב התערבה ודחפה את בחיר ליבה עד לקו הסיום. ברוך השם, לא עוד. בזכות אנשי קניבה אנחנו שוב זוכים לצפות בתחרות אמיתית ומותחת ולא בתיאטרון בובות. מי שיזכה בעוד חודש וחצי בלבד יהיה המתוחכם מכולם ורק הוא או היא יהיו השורד האחרון.

חביב ההפקה

מאז יום איחוד השבטים, חביב הפך מסתם 'עידן חביב' ל-'עידן חביב ההפקה' והמיט בכך אסון על אמינותה של העונה השנייה, שנבחנה בזכוכית מגדלת לאור תעלולי השנה שעברה. כבר במסיבת האיחוד, בעוד חבריו מסתפקים בתמונות וצמה מגיל 17, עידן זכה בגיטרה שתסייע להפגין את כישוריו המוזיקליים בפני החברים והקהל בבית; בשבוע שעבר, רגע לפני שהודח, קיבלו הוא וחבריו רמזים לפסלון חסינות חדש שבא לבקר מישראל והוסתר בערך כמו שהשדיים של אורית פוקס מתחבאים מהעולם. ואתמול קיבלו עידן ויואב בסך הכל 3 רמזים שונים ופשוטים באי הגלות והנה, הופ, הפתעה! פסל חסינות נוסף בידם.

חביב כמובן לא אשם ביחס המועדף אבל האירוניה היא שדווקא החיבוק החם הפך עבורו לחיבוק דב, ואת זה רק מי שהשתתף באותה חוויה יכול להבין. הסיבה היא, שמהרגע שבו החל לזכות ביחס מועדף הבינו השורדים על האי שאין מצב שהוא יחזור מאי הגלות ללא פסלון ולכן הכינו תוכנית חיסול מושלמת, כזו שגם ההפקה לא תוכל לעצור, תוכנית שנשענת על מהלך אסטרטגי מוכר במקבילה האמריקנית - שיטת 'פיצול הקולות'.

התרגיל המבריק

מניסיוני העשיר עם תגובות הרחוב הישראלי, שחציו חושב שמדובר בשידור חי וחציו השני חושב שמשימות החסינות מצולמות בעפולה, אני בטוח שרבים לא הבינו מה לעזאזל קרה שם אתמול. אני גם בטוח שכולכם מייחסים את גאוניות המהלך לאריק. עם זאת, לאחר שהקדשתי לכך מחשבה בשעות הלילה, הבנתי שלהצלחה כמו שאומרים יש אבות רבים. המהלך שזעזע את התמונה מורכב למעשה משלושה חלקים:

וטו: אלמלא זכייתה של אנסטסיה במשימת הוטו, המהלך הזה כלל לא היה מתאפשר. למה? כי אם היה קורה מצב הפוך ועידן, איגור או יואב היו זוכים במשימת הוטו, אז מישהו מקניבה היה מושתק ומאזן הכוחות החדש היה 3 לבארו מול 5 לקניבה ואופיר. במצב כזה שבט קניבה המתוגבר היו לכל היותר יכולים לפצל את קולותיהם ל-3 קולות לעידן ו-2 קולות ליואב (או להפך) וכך הייתה מתקבלת תוצאת תיקו בלבד (מול 3 הפתקים עם השם של אריק). לכן יש לזקוף את ההצלחה גם לזכותה של אנסטסיה, וכמובן גם למדונה שלא קנתה בית בארסוף, ליודה ונינט שלא התחתנו, ללונדון וקירשנבאום שכמעט התגרשו ולשמעון פרס שהסתפק במוסד הנשיאות.

אין תמונה
אופיר. יעשה הכל נגד איגור

 אופיר: כמו במקרה של אנסטסיה, גם ללא אופיר פיצול הקולות לא היה אפשרי, ולכן נשאלת השאלה מי אחראי לגיוסו המבריק של אופיר לשורות השבט היריב? האם זה אריק שכרת איתו ברית, איגור שהתעלל בו ודחף אותו לזרועות האויב, או אולי בכלל איתי (שרק עיניים הישרדותיות שמצוידות באמצעי ראיית לילה יכולות להבחין שהעורכים מונעים מעיניי הצופים את תרומתו האמיתית)?

שימו לב לפרט חשוב! איתי, שכבר זכה פעמיים בחסינות אישית ומהווה איום פיזי מאד בולט, לא נמצא על הכוונת של עידן וחבריו. ומי כן נמצא שם? אריק, שאני מנחש שגם מול צ'יקיטה הוא היה מפסיד במשימת חסינות. איך זה קורה? כי אנחנו לא רואים את התמונה המלאה. זה קרה גם בשבוע שעבר. עוד לפני שאופיר ואריק כרתו ברית, היה קטע קצר בו איתי אמר למצלמה "אנחנו שש והם שלוש". רק רגע, שישה, שלושה? איך זה ייתכן אם לבארו יש את עידן, איגור, יואב ואופיר? אז או שהעורכים התבלבלו בסידור הקטעים על המחשב, או שאולי אופיר עבר לקניבה עוד קודם ולאיתי הייתה השפעה על כך?

תהא התשובה אשר תהא, אופיר, כמו טובים ורבים לפניו (בשם מאיר ומיכל ומירית) העדיף לעבור לרעות בשדות זרים מאשר להמשיך לחטוף צעקות מפיראט בשם איגור, שחושב שהוא נמצא בספינת עבדים ויכול לנגוח בכל מי שלא מציית לקודים החברתיים של העולם שרק הוא גר בו. 

פיצול הקולות: המהלך הכי משמעותי של המשחק הינו מהלך מוכר וידוע בגרסה האמריקנית שהומצא בעונה ה-13 שצולמה באיי קוק. המהלך הזה נועד לעקר את הצורך להמר מי בדיוק יהיה זה שישלוף את פסלון החסינות בכך שמצביעים גם נגד מתמודד נוסף. וכך גם אם מישהו שהצבעת נגדו שולף לבסוף את פסלון החסינות, אז חבר שלו מודח במקומו.

המוח

אין תמונה
האפרתי. אחראי על הכל

אז מי היה אחראי למהלך המבריק של פיצול הקולות? אריק, איתי, אנסטסיה, נטע-לי או אופיר?

אם מיד עניתם אריק, סימן שאתם תמימים מאד כי אתם שבויים במלכודות העריכה. לכם אני ממליץ להשאר לצפות ב"הישרדות" מהספה בבית, כי זה לא המשחק בשבילכם. התשובה היא שאף אחד לא הראה לנו מי הציע לפצל את הקולות ובאותה מידה שזה יכל להיות אריק, זה יכל להיות כל אחד מאנשי קניבה ואני בטוח שזה יכל להיות רק מישהו שהכיר היטב את הישרדות ארה"ב. אם קראתם קצת כתבות על השורדים, הייתם מגלים שהאפרתי הצעיר הוא מורעל "הישרדות" אמיתי וצפה בכל העונות של הסדרה. את זה לא תראו בעריכה!

והרי התחזית: אופיר מסתבך או שאולי בעצם יסתבך מי שמסתבך עם אופיר, כי למגשר יש פסלון רק שהפעם אף אחד לא יודע עליו.