עמוס לביא
לביא. יהי זכרו ברוך | תמונת AVI: מעורב ירושלמי

השחקן עמוס לביא הלך הערב לעולמו בגיל 57 ממחלת הסרטן. לביא אושפז אתמול בבית החולים איכילוב בתל אביב והבוקר הידרדר מצבו.

לביא נולד בשנת 1953 בלוב. קריירת המשחק שלו החלה לפרוח בשנות ה-80 כשבין השאר כיכב בסרטים "אות קין", "מישל עזרא ספרא ובניו", "בנות" ו"חימו, מלך ירושלים".

בשנת 1993 זכה לביא בפרס אופיר על תפקידו בסרט "שחור" ושנה לאחר מכן לקח חלק בסרטו המצליח של דורון צברי, "האח של דריקס". בשנת 1996 זכה בפרס אופיר נוסף על תפקידו הראשי בסרט "נשים".

כמו כן כיכב בסרטים "שושלת שוורץ", "ימים של אהבה", "מינכן" של סטיבן שפילברג ו"כבוד" של חיים בוזגלו שעלה השנה לאקרנים.

במקביל לקריירה הקולנועית המצליחה, כיכב לביא לאורך השנים בסדרות הטלוויזיה "תמונות יפואיות", "סיטון", "אהבה מעבר לפינה" ו-"15 דקות".

בתיאטרון זכור לביא בעיקר מתפקידיו בהצגות "בן חור", "יצרים", ו"תפוחים מהמדבר" ואף זכה בפרס השחקן הטוב ביותר בפסטיבל עכו.

לביא הותיר אחריו ארבעה ילדים מארבע נשים שונות, ביניהן השחקנית אוולין הגואל. מועד הלוויתו טרם פורסם.

אין תמונה
לביא. כמה עצוב על איש גדול ושחקן נדיר

חברו הטוב, הסופר דודו בוסי, אמר הערב אחרי היוודע מותו: " קשה לי לבטא במילים את ההרגשה עם מותו של עמוס. זה כל כך מפתיע, כל כך חדש וטרי, כמו פיגוע או איזו תאונת דרכים. ככה פתאום הבן אדם הלך. אתמול ישבנו בקפה ופתאום בום! הבן אדם איננו.

"המחלה הארורה קיננה בו ארבעה חודשים ואתמול הייתה לו קריסת מערכות וזהו, נפטר. ליבי ליבי על ילדיו ונשותיו ועל שרה שטרן בעלת הקפה שאירחה וטיפלה כמו אימא.

"הכרתי את עמוס במשך שמונה שנים. זה בן אדם שהביא איתו שמחת חיים בדרכו היחודית, עם העראק ועם הרעשנות. תמיד בא בטוב, תמיד מביא אנרגיות. אבידה גדולה לכולנו. אני אתגעגע אליו נורא. יהי זכרו ברוך".

גילה אלמגור הגיבה בדמעות: "אני בהלם פשוט בהלם. הרגע נודע לי. האיש היפה הזה, האיש הצעיר והמקסים הזה כבר לא איתנו. אני בשוק. קשה לי, אני לא מעכלת, קשה לי מאוד. זו אבידה נוראה של אדם בשיא החיים שלו.

"הכי נורא זה שאף אחד לא ידע שהוא חולה. אם היינו יודעים היינו יכולים לעזור לו, לתמוך בו. הוא התחיל הצגה חדשה בהבימה והוא היה לא מאופס בחזרות ועכשיו אני מבינה מדוע".

"הופעתי איתו בסרט 'שחור' והיה לי העונג להיות במחיצתו, בילנו הרבה ביחד על הסט ונפגשנו המון לאורך השנים במפגשי קולנוע. אני לא מעכלת שהוא נפטר, אין לי מילים פשוט, אני הרוסה".

מרגול שיתפה: "יש כאב גדול שלא נותן לי מנוח. עמוס היה שחקן מופלא ואיש מופלא לא פחות. היה לי הכבוד שהוא יקשט את הקליפ שלי ל"עץ ירוק מפלסטיק". ישבתי על ידו בהכנעה והיה לי יום קסום במחיצתו של האיש היקר הזה.

"לא היה לי מושג שהוא חולה, הוא היה יפה תואר ומוצק וזה לא נתפס שהוא לא איתנו יותר, אבל זו דרכו של עולם. אבל נפל על כולנו, עמוס הלך לעולמו בגיל צעיר ובאמצע החיים. כולנו נחסר את האיש הגדול הזה". 

ציפי פינס הגיבה: "התאטרון איבד את אחד מבניו המובחרים ביותר. שחקן נפלא ואדם מיוחד. זוהי אבידה עצומה לכולנו. נתגעגע אליו".

חיים בוזגלו, שעבד איתו בשלושה סרטים, אמר: "כיבדתי את הרצון שלו לא לדבר על המחלה למרות שידעתי מזה. הוא היה שופע חיים. אדם שכולו חיות ופתאום לחשוב על זה שהאיש הזה מת זה לא נתפס. איבדתי אח היום. הוא היה אדם מלא הפכים, מלא הומור ושמחת חיים. שחקן בזכות".