אין תמונה
אפרת בוימולד - "הטיגריס הלבן" 

"קראתי לאחרונה את הספר הזה, והוא באמת מקסים. אדיגה כותב נפלא, בייחוד שהספר הוא ספר ביכורים. הספר קולח, ומכניס אותך היטב לעולם הזה. להודו. אתה ממש מרגיש שאתה שם. הכתיבה רגישה, ומיד התחברתי לגיבור של הספר. את הסוף מאוד אהבתי, על אף המעשה הקשה. אני לא רוצה להרוס למי שעוד לא קרא, אבל אי אפשר לא להבין מאיפה המעשה הסופי של הגיבור נובע. הספר מנציח את מלחמתם של רבים כמוהו בעולם, הוא נגע לליבי, למרות שהוא מתעסק במשהו קצת רחוק, זה מרגיש קרוב."


בלראם האלוואי, הטיגריס הלבן, הוא אדם בעל פנים רבות: משרת, פילוסוף, יזם, רוצח. במהלך שבעה לילות, לאורה של נברשת מגוחכת עד להצחיק, מספר לנו בלראם את סיפורו המצמרר - איך הגיע להצלחה כה גדולה בחייו בעזרת תבונתו ותושייתו בלבד. הוא נולד למשפחה ענייה בכפר במרכז הודו ובגיל

 צעיר הוצא על ידי הוריו מבית הספר ונשלח לעבוד בבית תה. בעודו כותש פחם ומנקה שולחנות טיפח חלום על בריחה אל חיים אחרים, הרחק מגדותיו של הגנגס הקדוש ששאב אל מעמקיו שרידים של מאות דורות. בלראם נשכר להיות נהג המשפחה של האיש העשיר ביותר בכפרו. מאחורי ההגה של מכונית ההונדה, מתגלה לעיני בלראם עולמו החדש - עולם של פשע, שחיתות ובצע. מאת: ארווינד אדיגה. הוצאת ידיעות ספרים.

אין תמונה
אריק אלפר - "עם אורז לא מתווכחים" 

"הספר הוא קובץ של סיפורים קצרים שכל פעם שיש לי קצת זמן אני חוזר אליו. מה שיפה בספר הזה, הוא שהוא מדבר איתך בגובה העיניים. אין פה הרבה דרמות. הוא פשוט מתאר אנשים כמוך וכמוני. הסיפורים מרתקים וכמובן כתובים בשפה המיוחדת של אורלי קסטל בלום שהולכת עד הקצה."

ספק אם יש לספרות העברית דמות מעוררת יותר ומטלטלת יותר מאורלי קסטל-בלום. ב17 השנים שחלפו מאז החלה לפרסם, העמידה ארבעה קבצי סיפורים, חמישה רומנים וספר ילדים אחד. ספריה תורגמו לתשע שפות שונות, והיא גורפת התעניינות עצומה ברחבי העולם. פעם אחר פעם מגדירה הסופרת המוערכת, יחסים בין צורה ותוכן בספרות; היא נעה בין הטרגי לקומי ובין הריאלי לפנטסטי ומישירה פנס אל לב המאפליה הבורגנית - בורגנות שאותה היא עוקצת מבפנים ואשר גיבוריה מאלתרים את קיומם עד גבול האבסורד. הוצאת כנרת זמורה ביתן, אורלי קסטל בלום.

אין תמונה
מיכל ינאי - "שומרת אחותי" 

"סיפור המסגרת של הסרט עוסק בזוג הורים שילדתם בת השש חולה בסרטן, ומכיוון שהם לא מצליחים למצוא לה תרומת מח עצם, הם מולידים לה אחות שתהיה התורמת שלה. האחות גדלה, ובגיל שלוש עשרה היא מחליטה למצוא לעצמה עורך דין כאומרת "עד כאן". היא לא רוצה לתרום ולעזור למשפחתה. הסיפור עצמו עוסק במערכת יחסים מורכבת בתוך המשפחה, ומדבר על נאמנות עזרה ואהבה. הוא קשה לקריאה אבל כתוב מדהים. ספר חובה."

מקבלת החלטה שאולי אין להעלותה על הדעת, החלטה בתקרע את משפחתה לגזרים ושעלולה להיות הרת אסון לאחות שהיא אוהבת. הספר מעלה ומתמודד עם מספר שאלות נוקבות – מה פרוש להיות הורה טוב, אחות טובה, אדם טוב? האם מוסרי לעשות הכל להצלת חייו של ילד גם במחיר הפרת זכויותיו של האחר? האם כדאי לנסות לגלות מי אתה באמת? מאת ג'ודי פיקו, הוצאת כנרת זמורה ביתן.

רוצים 10 ספרים במתנה? בחרו את ספר השנה העברי שלכם ואולי תזכו במארז של עשרה מרבי המכר הגדולים של השנה.

עוד בmakoבידור: קבלו את החדשה של ציון ברוך, רז מאירמן בראיון לקראת גמר "המירוץ למיליון", הספרים של דודו טופז, בר רפאלי משחקת טניס, יודה ונינט מחפשים דירה, חיים רביבו מוכר את הבית, הפקת הפסטיגל הציעה לאייל גולן מיליון שקל ויו גרנט שוב מסתבך