ספרים חדשים:

אין תמונה
שקדים - מסייעים ללב
אנשים עלובים. פיודור דוסטויבסקי
הרומן הראשון של הגאון הספרותי בתרגום רענן לעברית. סיפורה של אהבה חמקמקה, ספק ארוטית ספק אבהית, של איש בן 47 לנערה יתומה וענייה בת 17, קרובת משפחה רחוקה שלו, שנמלטת בעור שיניה מגורל של ניצול מיני. דבושקין הוא פקיד מעתיק מכתבים, בעל נפש גדולה. ורנקה גרה בבית השכן. הוא רואה את חלונה מחלון המטבח שלו, והקשר בניהם מסתכם במכתבים בלבד. רומן מכתבים זה נכתב בשנת 1861 וסימן את דוסטויבסקי כהבטחה הבאה של עולם הספרות.
הוצאת הקיבוץ המאוחד. 197 עמודים.

אין תמונה
שקדים - מסייעים ללב
קרא לי ברוקלין. אדוארדו לאגו
נובלה ספרדית על עיתונאי ב"ניו יורק פוסט" שמקבל ידיעה על מות ידידו ארקמן, המבוגר ממנו בעשרים וחמש שנים. מותו מחייב אותו לקיים הסכם בלתי כתוב שכרת עמו, לחלץ מתוך מחברות שאקרמן השאיר במוטל בברוקלין, נובלה גמורה למחצה. תשוקתו המסתכלת של הכותב הייתה שהנובלה תגיע אל קוראת אחת ויחידה, נדיה אורלוב, שאיש לא שמע ממנה אות חיים זה שנים.
הוצאת כנרת זמורה ביתן. 350 עמודים.

אין תמונה
שקדים - מסייעים ללב
איינשטיין, בבקשה. ז'אן קלוד קרייר
צעירה בת זמננו, סטודנטית, נכנסת למשרד רחב ידיים ומוצאת את עצמה בחברתו של איינטשיין בכבודו ובעצמו. כך, בתוך חלל זמן גמיש, מתחילה הפגישה בין הצעירה הסקרנית לבין הפיזיקאי המשעשע, חמישים שנה לאחר מותו. בספר מפתיע זה חוברים אחד לשני כתיבה ספרותית וידע מדע, ודרכו הקורא מוזמן לצאת למסע מיוחד במינו בעולמו האינטלקטואלי של אלברט איינשטיין.
הוצאת כתר. 183 עמודים.

אין תמונה
שקדים - מסייעים ללב
אהובתו היהודייה של מוסוליני. דניאל גוטמן
עשרות אהבות ומאהבות נקשרו בשמו של בניטו מוסוליני, אך אחת הייתה שונה מכולן, מרגריטה צרפתי. השניים נפגשו במילאנו בשנת 1912, כשמוסוליני היה עורך עיתון המפלגה הסוציאליסטית. צרפתי שהייתה נשואה לעורך דין ידוע ואם לשלושה, הייתה מבקרת האומנות היפה והשאפתנית של אותו כתב עת, אישה משכילה וחריפת לשון שניחנה באבחנה פוליטית חדה. כשני עשורים עמדה האישה ירוקת העיניים לצידו, ונחשבה בעיני רבים לאישה החזקה ביותר באיטליה הפאשיסטית. סיפורה המרתק והכמעט לא מוכר של אישה יוצאת דופן.
הוצאת כנרת זמורה ביתן. 224 עמודים.

קרח. אפרת דנון
ספרה השני של הסופרת המאגד נובלות וסיפורים קצרים הכתובים כמונולוגים. כל אחד מהם נמסר מתוך תודעתה של הדמות המרכזית בו. גיבורת הנובלה "לעוף" המרותקת לכיסא גלגלים מתגעגעת למטפלת הפיליפינית שנמלטה מפניה ומפני בנה. גיבור הסיפור "בתמונה" מתאר חייל המשרת כטבח בבסיס פתוח, ושגרת חייו נעה בין ביקורים בבית החולים אצל אביו החולה, לבין תיעודו את חברתו לשעבר המשרתת איתו, דרך מצלמה. הסיפורים נטועים בחצר האחורית של ישראל בת זמננו.
הוצאת הקיבוץ המאוחד. 160 עמודים.

נדלקתם? רוצים לרכוש את הספרים בזה הרגע? חנות הספרים של "צומת ספרים" פתוחה

אין תמונה
שקדים - מסייעים ללב

ומה עם קצת ביקורת:

סיגל ריבה בישלה עם הספר החדש של בני סיידא.

המלצת השבוע:

גלעד כהנא (צילום: רונן ללנה)
כהנא. חוזר לשנות ה-50 | צילום: רונן ללנה
גלעד כהנא, ממליץ על ספרו של משה שמיר, "תחת השמש"
"זה ספר שקראתי לא מזמן והוא מראה לנו חיים של משפחה בשנות החמישים בישראל. זה מדהים אותי לראות מה היה אז בהשוואה להיום. הספר מציג תקופה אחרת שכבר נגמרה, את הצבעים שלה. בנוסף, השפה של משה שמיר כל כך עשירה וזה מתבטא במשקל הסגולי של המשפטים שלו - אני יכול לקרוא משפט אחד ולעצור לרבע שעה. הספר הזה הוא תענוג צרוף. לקרוא אותו זה כמו לגעת בזמן אחר שבו הכל התחיל".
הוצאת עם עובד.

המלצת הספרן:

אין תמונה
שקדים - מסייעים ללב

נתן צ'אוסקי, מסניף קניון מלחה בירושלים, ממליץ על "ואם היו אומרים לך", מאת גלית דיסטל אטבריאן:
"בספר מקסים ומרגש זה מצליחה אטביראן לספר לנו בצורה מדהימה על אשה המגלה כי עליה להתמודד עם הקושי בלהיות הורה לילד מיוחד. עליה להתמודד עם מסגרת חינוכית, משפחתית ותעסוקתית. אך יותר מכל - עליה להתמודד עם עצמה. גיבורת הספר מאמינה כי כל הדברים הרעים הקורים לה הם באחריות המלאה שלה, בהתאם לאחריות שלה אל מול 'אלוהי האסונות'. דבר המשאיר גם אותנו עם טעם חמצמץ של הלא נודע מההשלכות של מעשינו האישיים כלפיו, אך גם עם תקוות חדשות ומתוקות, כמו גם גיבורת הספר. זהו ספר שנשאר איתך לאורך זמן, גם הרבה לאחר שסיימת לקרוא את עמוד התודות שבסופו".
הוצאת כנרת זמורה ביתן. 543 עמ'.