הכירו את קבוצת האנשים שבשבילם יום העצמאות הוא רק עוד תירוץ לראות בפעם המי יודע כמה את סרט הקאלט "מבצע סבתא". הם צפו בו מאות פעמים כל אחד, מכירים כל משפט בעל פה, והספיקו לחקור כל תמונה וכל פריים.

בדרך כלל זה התחיל בצבא, אבל השחרור לא מנע מהם מ"לגמור כמו מוטי בננה בציריך", ולהמשיך במנהג. "בבוקר היינו רואים פעמיים, אחרי החדר אוכל בצהרים עוד פעם, כל יום, כל היום", כך סיפר צלי לבני. "הסרט נגמר? לא קרה שום דבר - מריצים להתחלה ורואים אותו שוב, בין שבע לשמונה פעמים ביום", הוסיף גונן שטפנסקי מקיבוץ רמת יוחנן.

36,000 מעריצים בפייסבוק

אם היינו רוצים לחשוב שמדובר בקומץ של משוגעים, אז ממש לא כך הדבר. 36 אלף לייקים יש לעמוד של הסרט בפייסבוק, פי שישה מגבעת חלפון אינה עונה, ופי חמישה לצ'רלי וחצי. לכל ההצלחה הזו אחראית אסתר שאול, שנולדה במאה הקודמת באוקראינה, ועל סיפור הבאתה לקבורה נוצר הסרט.

"זה סיפור אמיתי שקרה בשנת 1993, כשאני ושני אחיי נאלצנו להתמודד עם הקבורה של סבתא שלנו", סיפר דרור שאול במאי הסרט. אסתר, בדיוק כמו בסרט, הייתה סבתא של שלושה אחים, אחד קצין בכיר בצה"ל (קרמבו), שני בעל חוש טכני מצוין (בני), והשלישי מתולתל וחולמני (עידן). כאשר הודיעו לאחים ש"סבתא חיה מתה", לאף אחד לא היה זמן להילחם בתקנות הקיבוץ, כך שבסידורי הלוויה טיפלו האחים.

קרמבו הפך לבכיר בשב"כ

בעמוד הפייסבוק של הסרט כבר גילו את כל הפרטים העסיסיים על כוכבי הסרט. הם יודעים שאחיו של דרור, ההשראה לדמות של קרמבו, באמת מיהר לפעולת חיסול מחבלים ביום הלוויה. כיום, הוא בכיר מאוד בשב"כ, עד כדי כך שאנחנו לא יכולים לחשוף את שמו. "אני חושב שהוא די מרוצה מזה", מספר דרור, "האנשים שעובדים איתו יודעים שהוא 'קרמבו', ומבקשים ממנו חתימות".

השחקן צח שפיצן, שמשחק את עידן, הפך מזמן לכתב כלכלי בידיעות אחרונות, והוא מעיד שהסרט הגיע לדרגים הכי גבוהים במדינה. "יום אחד מגיע אליי העוזר של אריאל שרון, וסיפר לי שעומרי שרון הביא את הסרט במתנה לאביו. הוא צפה בו ופשוט התפקע מצחוק", אמר שפיצן.

עכשיו, יוצא DVD עם קטעים שטרם נראו, מעין גרסת הבמאי לסרט. עוד רגעים שהמעריצים השרופים יראו עשרות פעמים, עד שידעו כל קטע בעל פה. ועד יום העצמאות הבא, מי שלא גמר "כמו מוטי בננה בציריך", יש לו הזדמנות להשלים פערים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק