אין תמונה
הכרטיס להופעה של ג'קסון

לקרוא במדורי הרכילות על התנהגותו הביזארית של מייקל ג'קסון זה דבר אחד. לחוות אותה אישית במשך חמישה ימים זה סיפור שונה לגמרי. בספטמבר 93' הגיע ג'קסון, אז בשיא תהילתו, לשתי הופעות בפארק הירקון בתל אביב במסגרת הסיבוב העולמי לקידום אלבומו "מסוכן". המפיק הישראלי חיים סלוצקי ומפיק העל מרסל אברם (שמאוחר יותר הגיש תביעת מיליונים נגד ג'קסון) היו האחראים המקומיים על פרויקט הענק. 70 אלף כרטיסים נמכרו לכל מופע - הישג שלא חזר על עצמו מאז, לפחות עד שתגיע אלינו בספטמבר מדונה ותנסה ליישר קו. כך או אחרת, ג'קסון ופמלייתו התמקמו בסוויטה הנשיאותית במלון דן בתל אביב וכותב שורות אלה קיבל על עצמו את המשימה להיצמד למלך הפופ מרגע נחיתתו בנתב"ג ועד רגע המראתו.

כל הפרטים על מותו של מייקל ג'קסון
האם העולם יחזה בהלוויה של מייקל?
מייקל ג'קסון מת: עולם הבידור בוכה
מי יזכה בילדים של מייקל ג'קסון?
עלייתו ונפילתו של מלך הפופ-הרגעים הגדולים של מייקל ג'קסון
הקאמבק שכבר לא יהיה
גם גוגל קרס בפני מלך הפופ
אורי גלר מספיד את חברו הטוב
המוות הפתאומי - כל הספקולציות

בכנות, אחרי צפייה במייקל ג'קסון ממרחק כמה מטרים (עד היום מפתיעה העובדה ששומרי הראש שלו הניחו לפמליית העיתונאים המקומית להתקרב אליו כל כך), העובדה שהצליח לשרוד 16 שנים נוספות מעוררת השתאות. רזה היא המילה הראשונה העולה בתודעה. דקיקות חולנית של דחליל ספק מהלך ספק נידף ברוח, שרק על הבמה בפארק הירקון הפך לפלא מחולל ומתנועע להפליא. פנים חיוורות צבועות באיפור כבד, עצמות לחיים שנדמה שיתפרקו בכל רגע, משקפי שמש ענקיות שסרב להסיר. כאשר דיבר תמיד לחש, וגם המקורבים נאלצו להיצמד אליו כדי להבין אותו.

מעל הכל הפתיעה אותנו, העיתונאים שליוו אותו בביקורו בארץ, העובדה שזכינו לראות אותו לעיתים קרובות כל כך. הסברה הייתה שג'קסון, כמו כוכבי על רבים אחרים שבקרו באותה תקופה בארץ, ישהה רוב היום בסוויטה הממוזגת ויצא מהמלון בעיקר להופעות ובחזרה מהן. טעינו. מלך הפופ נחת בישראל בערב ראש השנה, מה שלא מנע ממנו לדרוש לצאת למסע קניות כמה שעות אחרי שהתמקם במלון דן. העובדה שכל החנויות כבר נסגרו לקראת החג לא הטרידה אותו. הוא דרש לבקר בחנות מזכרות, חנות תקליטים, חנות ספרים וחנות למשחקי וידיאו. אז גילינו בדרך הקשה שמייקל ג'קסון חי בעולם המתנהל כולו לפי כללים אותם הוא קובע.

ראש השנה בדיזינגוף סנטר

בלית ברירה התקשרו אנשי ההפקה הישראלית לבעלי החנויות המבוקשות בדיזנגוף סנטר בתל אביב, ואחרי שהובטח להם שיעשו בשעה קופה של שבוע, וגם יזכו לראות את מייקל ג'קסון מקרוב, חזרו במיוחד לסנטר ונפתחו שוב לעסקים. צפייה בג'קסון עושה קניות היא חוויה בפני עצמה. הוא לא נגע, חלילה, בכסף בעצמו. במקום זה הסתובב בכל חנות, בחן את המוצרים שנשאו חן בעיניו, ואז הצביע על אלו שבחר לרכוש ואחד מאנשי פמלייתו היה אוסף את ערימת הפריטים (רובם מיותרים עבורו לחלוטין, כמו קלטת ילדים של נורית הירש) ומשלם ביציאה.

הביקור המפתיע ביותר היה בחנות התקליטים. מי שציפה שג'קסון ירכוש מוזיקה מתוצרת כחול לבן התבדה. הוא רכש דיסקים של ברברה סטרייסנד, הבי.ג'יז, קווינסי ג'ונס וסטיבי וונדר. כאשר שאלנו אחד ממלוויו מדוע ג'קסון רוכש דיסקים שמובן מאליו שיש לו עותקים מהם בספרייה הביתית שלו, הסבירו לנו שמדובר בפולחן קבוע בכל מדינה אליה הוא מגיע לראשונה. לבקר בחנות תקליטים מקומית ולרכוש את אותם הדיסקים, לא למטרות האזנה אלא בגלל התווית "Made in Israel" המוטבעת בגב העטיפה.

מוזר? הביזאר האמיתי החל רק ביציאה מחנות התקליטים, אז הבחין מלך הפופ בפוסטר ענק של תינוק בנעליים קטנטנות, שהיה תלוי בחלון הראווה של חנות נעליים סמוכה. ג'קסון מיהר לדרוש את הפוסטר, אך למרבה הצער לא ציין חנות נעליים ברשימת הדרישות המוקדמת שלו והיות והחג כבר היה בפתח לא ניתן היה לאתר את הבעלים ולהזעיק אותו למקום. 

בשלב זה החל ג'קסון לדרוש בתוקף, תוך שהוא רוקע ברגליו, שהחנות תיפתח והפוסטר הנחשק יחזור איתו לחדרו במלון ומיד. רק אחרי שהובטח לו שבבוקר למחרת הפוסטר יגיע אליו ממוסגר ומוכן לתלייה נאות לעזוב את המקום. עם זאת טל כץ, המוכרת ששרתה אותו בחנות התקליטים והפכה לימים אשת יחסי ציבור במחלקה העברית של חברת התקליטים NMC, זוכרת שיחה לבבית עם איש נעים הליכות ואדיב בצורה יוצאת דופן. עד היום היא מחזיקה בבעלותה תמונה משותפת עם ג'קסון.

We are the world גרסת תזמורת צה"ל

אין תמונה
ד"ש לנורית הירש

במהלך ימי הביקור הנותרים, המשיך ג'קסון להרעיף על התקשורת המקומית שלל אייטמים תמוהים. ערב אחד דרש שמתחם הלונה פארק בגני התערוכה בתל אביב ייסגר לטובת בילוי פרטי עם כל צוות המופע שלו ובני משפחותיהם. ביום שאחרי יצא לביקור במחלקת הילדים במרכז הרפואי בלינסון בפתח תקווה, כשהוא לבוש בחולצת מדי א' של חיל האוויר ודרגות סרן. 

יומיים אחרי הגיע לביקור בבסיס צריפין, אז ויתר על המדים אחרי שהובהר לו שהתחזות לקצין נחשבת בישראל לפלילית גם אם אתה מייקל ג'קסון. הוא הצטלם למזכרת עם בוגרות קורס צוערות, שהדגימו לכבודו תרגילי סדר על מגרש המסדרים, ותזמורת צה"ל נגנה עיבוד מחריד ל "We are the world", שג'קסון לא טרח להודות עליו בטענה שהוא חושש מהצלמים הרבים במקום. בדיעבד התברר שהנגנים בתזמורת גויסו בצו 8 לחזרות לקראת ביקורו של מלך הפופ בצריפין והפרשה עוררה סערה ציבורית גדולה.

והיה עניין הילדים. כבר אז. במהלך הביקור בארץ הוצמדו לג'קסון שניים כאלה, בנים של אנשי הצוות הטכני במופע שלו. ילד יהודי בן 12 וילד קוריאני בן עשר. תפקידם היה, בעיקר, להיות זמינים עבור ג'קסון כאשר זה החליט להשתעשע עם בני גילו המנטאלי. גם אם זה קורה בשתיים לפנות בוקר, כמו שאכן קרה בלילה שאחרי המופע השני בפארק הירקון. כל העיתונאים (בשלב זה כבר היינו מותשים לחלוטין) האמינו שג'קסון השברירי יצנח למיטתו וינחר בשלווה עד הבוקר שאחרי, אז יועד לצאת לשדה התעופה ולעזוב את ישראל. 

בפועל, האדרנלין טרף את שנתו של ג'קסון והוא החליט לצאת לבלות במרכז למשחקי וידיאו. חנות באג בדיזינגוף סנטר נבחרה כיעד, הבעלים הוזעק ממיטתו בידי ההפקה הישראלית, ושני הילדים נשלפו ממיטותיהם ונצפו מדדים בעיניים בוהות לצד ג'קסון הנלהב בדרכם לסנטר, שם השתעשע הכוכב עד אור הבוקר.

אחרי שעזב את מלון דן, התברר שג'קסון גם ביקש לפנות חלק נכבד משטח הסוויטה שלו מרהיטים, כדי לפנות מקום לצעצועים הרבים שרכש. כמו כן הותיר כמה חריצים ברצפת הסוויטה אחרי שרכב על אופניים בין החדרים. הוא היה אז בן 34. יהי זכרו ברוך.