מייקל ג'קסון, התמונה האחרונה (צילום: אתר ET Online)
ג'קסון. התמונה האחרונה | צילום: אתר ET Online

הזמר מייקל ג'קסון הלך לעולמו בגיל 50, לאחר שנמצא חסר הכרה בביתו שבהולמי הילס אשר בלוס אנג'לס. מותו נקבע ב-14:26 שעון קליפורניה, זמן קצר לאחר שהגיע לבית החולים. אלפי מעריצים התאספו עם היודע דבר מותו של ג'קסון מחוץ לבית החולים, כשהם ממררים בבכי.

על פי הדיווחים, אנשי שירותי ההצלה שהוזעקו לביתו של ג'קסון מצאו אותו חסר הכרה לאחר שלקה בדום לב. הם פינו אותו למרכז הרפואי של אוניברסיטת UCLA שם ביצעו בו הרופאים פעולות החייאה, אך לשווא. אחותו של ג'קסון, לה-טויה, נראתה יוצאת בוכה מבית החולים.

משטרת לוס אנג'לס מונתה לחקור את מותו של מלך הפופ וכבר היום (שעון ישראל) תתבצע הנתיחה שלאחר המוות, שתוכל להבהיר את נסיבות המוות המדויקות.

"מת לי חבר"

הוליווד, כמו העולם כולו, מזילה הלילה דמעה על מותו של ג'קסון. מדונה מסרה הודעה למגזין פיפל: "אני לא יכולה להפסיק לבכות בעקבות החדשות. תמיד הערצתי את מייקל ג'קסון. העולם איבד את אחד הגדולים אבל המוזיקה שלו תחיה לנצח. לבי עם שלושת ילדיו ומשפחתו".

אורי גלר, חברו הטוב, התראיין לרשת הטלוויזיה BBC ואמר: "אני בהלם, אני הרוס. הוא החבר הכי טוב שלי. הוא התאמן לקראת הקאמבק הגדול של חייו, הוא היה בכושר מעולה. רק לחשוב שהעולם איבד את מייקל ג'קסון, שמייקל לא בחיים יותר, זה פשוט בלתי נתפס. אני לא יכול להאמין שהוא איננו".

השחקן ג'ו פשי, חבר קרוב נוסף, אמר: "היה פשוט כיף איתו, הוא תמיד ידע להמציא את עצמו מחדש. אף אחד לא הבין מאיפה יש לו כל כך הרבה אנרגיות, וכנראה שבסוף הלב שלו הכריע".

מושל קליפורניה ארנולד שוורצנגר: "העולם איבד את אחת הדמויות המשפיעות ביותר בעולם המוזיקה. למרות שהיו שאלות רציניות בקשר לחייו האישיים, אין ספק שמייקל היה בדרן מצוין".

השחקנית ג'יין פונדה כתבה בטוויטר שלה: "אני המומה. חברי מייקל ג'קסון מת. הוא גר איתי למשך שבוע אחרי שצילם את 'מותחן'". דמי מור הוסיפה גם היא בטוויטר שלה: "אני עצובה מאוד לשמוע על מותם של מייקל ג'קסון ופארה פוסט, במיוחד עבור הילדים שלהם"

"קשה לאהוב אותו וקשה לא לאהוב אותו", אמר בשידור חי מגיש CNN לארי קינג. "אין דרך לתאר את מה שקרה היום מלבד שוק גדול. אני רואה את כל לוס אנג'לס בוכה מול הבית חולים". קינג הוסיף כי הכין תוכנית מיוחדת בעקבות מותה של פארה פוסט אך לדבריו, מותו של ג'קסון מעמיד הכל בפרספקטיבה אחרת.

המעריצות של מייקל ג'קסון בוכות בבית החולים (צילום: רויטרס)
מעריצות בוכות מחוץ לבית החולים | צילום: רויטרס
 

לפני כחודש דיווח הסאן הבריטי כי ג'קסון לקה בסרטן העור. דוברו של ג'קסון הכחיש את הדיווח, והבהיר שמצבו הבריאותי טוב, הוא אינו סובל מאף מחלה, ושסיבוב הופעות הקאמבק אמור להתקיים כמתוכנן.

באמצע חודש יולי היה אמור ג'קסון להתחיל את מופעי הקאמבק שלו בלונדון. הכרטיסים ל-50 ההופעות שנקבעו, מיולי ועד למרץ 2010, אזלו תוך כמה שעות מפתיחת הקופות.

מייקל ג'קסון מת: עולם הבידור בוכה
עלייתו ונפילתו של מלך הפופ-הרגעים הגדולים של מייקל ג'קסון
הקאמבק שכבר לא יהיה
גם גוגל קרס בפני מלך הפופ
אורי גלר מספיד את חברו הטוב
המוות הפתאומי - כל הספקולציות

השנים הראשונות

ג'קסון נולד ב-1958 למשפחה קשת יום מגארי, אינדיאנה. אבי המשפחה, ג'וזף ג'קסון, היה מוסיקאי מתוסכל שעבד בפלדה. בנוסף, הוא היה אב נוקשה ושתלטן שהאמין שכישרונם המוסיקלי של בניו הצעירים הוא הכרטיס לתהילה ולעושר. 

לפיכך, הוא אימן אותם וניהל ביד-ברזל את הקריירה המוסיקלית של להקתם, Jackson 5 ,אותה הקים ב-1966, כשג'קי, הבכור, בן 16 והצעיר, מייקל, בן 8. ב-1969, אחרי כמה שנים של הופעות אינטנסיביות, הוחתמה הלהקה, עם מייקל כסולן, על חוזה בחברת התקליטים האגדית "מוטאון", ובתחילת שנות ה-70 הפכה להרכב המצליח ביותר של החברה.

אין תמונה
המוצלח באחים

במקביל, טיפחה "מוטאון" את קריירות הסולו של מייקל ואחיו ג'רמיין, מה שחיבל בהצלחת הלהקה הקולקטיבית. לצד אלבומי חמישיית ג'קסון, הוציא מייקל ג'קסון ארבעה אלבומי סולו מצליחים: Got to Be There ,Ben, Music and Me ו-Forever Michael , שחיזקו את מעמדו כמוכשר מבין האחים לבית ג'קסון.

Off the Wall, שיצא ב-1979, היווה נקודת ציון משמעותית בקריירה של ג'קסון בן ה-21. היה זה אלבומו הראשון כאמן בוגר, והצלחתו העצומה, בעיקר בזכות הסינגלים“Rock With You”, ו-"(Don’t Stop (Till You Get Enough” ושהגיעו שניהם למקום הראשון בארה"ב, עזרה לג'קסון לבסס את עצמו כאמן סולו עצמאי.

האלבום ששיגע את העולם

שום דבר לא הכין את ג'קסון להצלחה חסרת התקדים של אלבומו הבא, Thriller, שיצא בסוף 1982. האלבום, שהופק על ידי קווינסי ג'ונס, כלל לא פחות משבעה להיטי ענק. שניים מהם, “Billie Jean” ו-“Beat It” , הגיעו ב-1983 למקום הראשון בארה"ב.

האלבום בילה 37 שבועות במקום הראשון בארה"ב, הגיע לראש המצעדים בכל מדינה מערבית אחרת בעולם, ועד מהרה נמכר בעשרות מיליוני עותקים והפך לאלבום הנמכר בהיסטוריה. האלבום זיכה את ג'קסון ב-12 מועמדויות לפרס ה"גראמי", מתוכן זכה בשמונה.

אין תמונה
האלבום הנמכר ביותר בעולם

ב-1987 פרסם ג'קסון את האוטוביוגרפיה שלו, “Moonwalk”, ועבר להתגורר בחוות "נברלנד" בקליפורניה, בה מימש את רוב הפנטזיות הילדותיות שלו, מהקמת פארק-שעשועים פרטי ועד לגן-חיות עם בעלי-חיים אקזוטיים ונדירים, שם הרבה לארח ילדים מכל העולם.

בתחילת 1991 חתם ג'קסון עם חברת התקליטים "סוני" על החוזה היקר ביותר בתולדות תעשיית המוסיקה, שהכניס לכיסו 65 מיליון דולר, ובהמשך השנה הוציא את Dangerous. בתחילת 1992 יצא מייקל ג'קסון לסיבוב הופעות עולמי במהלכו הופיע גם בישראל.

השערוריות

ב-1993 ספגה תדמיתו הנקייה של ג'קסון מהלומה כבדה כשנתבע על ידי אחד הילדים שהתארחו באחוזתו, ג'ורדי צ'נדלר, בטענה שג'קסון ביצע בו מעשים מגונים. התביעה יושבה בתחילת 1994 באמצעות הסכם פשרה חשאי בין ג'קסון למשפחת הילד. בהמשך אותה שנה נישא ג'קסון במפתיע לליסה מארי פרסלי, בתו של אלביס, בנישואים תמוהים במיוחד, שם הצהירו השניים שוב ושוב על אהבתם ומשיכתם ההדדית.

מייקל ג'קסון חוזר לבמה (תמונת AVI: חדשות)
השנים הפחות טובות | תמונת AVI: חדשות

 שנתיים אחר כך התגרש ג'קסון מפרסלי, ונשא לאישה את דבי רואו, אחות במרפאת רופא העור שלו. רואו ילדה את שני ילדיו, פרינס מייקל ופאריס מייקל.  

בשנת 2002 נולד לג'קסון בן נוסף, מאישה שזהותה נותרה בסוד. הבן נקרא פרינס מייקל השני, אך זכה לכינוי "בלאנקט" (שמיכה). ג'קסון זיעזע את העולם בנובמבר של אותה שנה, כאשר, כשהתארח במלון בברלין, הוציא את התינוק אל המרפסת וניפנף אותו מעבר למעקה הבטיחות אל המעריצים שחיכו לו למטה.

 בשנת 2003 עלתה האשמה נוספת נגד ג'קסון כאשר ילד נוסף בן 12, שהתארח אצל הזמר, חשף כי זה התעלל בו מינית, וג'קסון נעצר. הוא שוחרר בערבות של 3 מיליון דולר, והמתין למשפט. ב-2005 החל משפטו המתוקשר של מייקל ג'קסון. בין השאר, דווח שם על הימצאותם של חוברות וספרים בהם מצולמים נערים עירומים.

ביוני 2005 נמצא ג'קסון זכאי מאשמת ניצול מיני של הילד. מיד לאחר הזיכוי עזב ג'קסון את ארצות הברית. הוא נענה להזמנתו של יורש העצר של בחריין, ועבר להתגורר שם.

סייע בהכנת הכתבה: אורן מוקד.