עידן האינסטגרם נתן לנו אפשרות לקבל את פיסות הרכילות שלנו ישירות מהמקור, אבל שום דבר לא משתווה לטרנד ספרי הזיכרונות של הסלבס. המצטרפת החדשה למועדון היא ג'יידה פינקט סמית', שפרסמה בחודש שעבר את הספר "Worthy" ("ראויה", בתרגום חופשי).

השחקנית בת ה-52 עברה חיים מלאי הרפתקאות: ילדות קשוחה בבולטימור עם הורים שסובלים מהתמכרויות, עיסוק בסחר בסמים בתיכון, הפיכתה לשחקנית מפורסמת - וניהול מערכת יחסים מתוקשרת עם שחקן מפורסם אחר, אחד בשם וויל סמית'.

עכשיו, בתחילת שנות החמישים שלה, וכשהיא אמא לשלושה - ג'יידן בן ה-25, ווילו בת ה-22 וטריי בן ה-30 - היא מפרסמת אוטוביוגרפיה עם הרבה מאוד פרטים עסיסיים על חייה - וכמה גילויים מפתיעים שתפסו אותנו לא מוכנים.

הסטירה בטקס האוסקר

ג'יידה שיחקה בלהיטים כמו "מדגסקר" או סרטי סדרת ה"מטריקס", אבל בזיכרון הציבורי צרובה בעיקר תקרית שהייתה מעורבת בה בשנה שעברה במהלך טקס פרסי האוסקר ה-94. כידוע, היא סובלת מאלופציה - מחלה שגורמת לנשירת שיער, ועקב כך מתהדרת בקרחת אייקונית למדי. כשהמנחה כריס רוק החליט להתבדח על חשבון הקרחת שלה, בעלה וויל סמית' עלה לבמה - והיכה את רוק מול הקהל והמצלמות: "אל תשים את השם של אשתי בפה המז***ן שלך". 

בספר שכתבה מוקדש פרק שלם לתקרית, תחת הכותרת "הבדיחה הקדושה, הסטירה הקדושה והלקחים הקדושים". מתברר שג'יידה חשבה שמדובר בכלל בבדיחה מבוימת: "ראיתי את הכוח של הידיים של וויל משכיב לוחמים מקצועיים בזירת האגרוף יותר מפעם אחת. זה חייב להיות מבוים. אחרת, איך כריס עומד על הרגליים כאילו כלום לא קרה?" כתבה. "רק כשוויל צעק לכריס מהמושב שלו הבנתי את סדר הגודל של הסיטואציה. ועדיין, לא ברור לי למה וויל התעצבן כל כך. חיינו בנפרד ובאנו לטקס כמשפחה, לא כבעל ואישה. אבל כששמעתי את וויל צועק 'אשתי' בכאוס של אותו הרגע, פתאום חוויתי באופן מיידי רגע של 'אוי שיט... אני אשתו!'". 

מתברר גם שהסטירה הזו הגיעה אחרי "עשורים של חוסר כבוד" בין סמית' לרוק, שהתחילו "הרבה לפני שמי מהם ידע שאני קיימת". ג'יידה לא מסבירה כיצד נולד הדם הרע, אבל מציינת שהוא התחיל עוד בשנות השמונים, עם "חוסר הבנה עצום שאין לי מספיק פסיכולוגים או עורכי דין כדי להתחיל להסביר". במהלך השנים רוק סיפר הרבה בדיחות על חשבונה ועל חשבון בעלה - ועדיין, עד לאותה סטירה היא חשבה שהיחסים ביניהם טובים. 

וויל סמית', כריס רוק (צילום: Lee Celano/WireImage, Getty Images)
“עשורים של חוסר כבוד”. וויל סמית' וכריס רוק | צילום: Lee Celano/WireImage, Getty Images

הבדיחה של רוק גרמה לה לגלגל עיניים בגלל כל האנשים "שמצבם גרוע יותר משלי", אבל מה שהכעיס אותה היה הנרטיב שנוצר סביבה - נרטיב שבו "אני האישה הנואפת שהציתה טירוף בבעלה באמצעות מבט אחד. להאשים את האישה זה לא חדש, והייתי מאוד ברורה בנושא".

ההצעה של כריס רוק

יש עוד פאנץ' אחד אחרון בסיפור עם כריס רוק: מתברר שבעבר, כשחשב שוויל וג'יידה מתגרשים, רוק התקשר אל ג'יידה והציע לה לצאת. "הייתי כזה, 'למה אתה מתכוון?', והוא היה כזה, 'את וויל לא מתגרשים?' והייתי כזה, 'לא, כריס, אלה רק שמועות'. הוא נחרד והתנצל מעומק הלב ובזה זה נגמר". 

ה"גירושים ללא גירושים" מוויל סמית'

אלה אולי היו רק שמועות, אבל היה להן בסיס כלשהו: כבר שבע שנים שוויל וג'יידה חיים בנפרד. "תמיד הבטחנו שאם באמת נסיים את הנישואים, נעשה זאת בשותפות חברית כדי לשמור על המשפחה. במילים אחרות, נבחר להתגרש מבלי להתגרש - להיפרד בתנאים שלנו, בלי התערבות מצד גורמי החוק", היא כותבת. בסוף 2016 "וויל ואני הסתכלנו אחד לשנייה בעיניים והחלטנו להיפרד בכל מובן חוץ מאשר המובן החוקי. להישאר משפחה, לא לאבד את החברות ולשמר את מדיניות השקיפות המלאה שלנו - בלי סודות על מה אנחנו עושים ועם מי".

ההחלטה הזו הגיעה בעקבות משבר שתפס אותם אחרי כמעט 20 שנה של נישואים. היא הייתה לא מרוצה "באופן כרוני", ומערכת היחסים סבלה מ"פערים בלתי ניתנים לגישור": "זו לא הייתה אשמתו של אף אחד. כמה שרציתי שהוא יאהב אותי, זה לא היה יכול לקרות אם אני לא אוהב את עצמי - ואותו הדבר לגביו. היו לנו תמונות בראש של איך נראה זוג נשוי באושר - והתמונות שלנו לא תאמו". 

גלריה 8.7 - וויל סמית' וג'יידה פינקט  (צילום: Kevin Winter, GettyImages IL)
צילום: Kevin Winter, GettyImages IL

תקרית הסטירה מהשנה שעברה, אגב, דווקא קירבה בין השניים. ג'יידה מבהירה שהסיבה להתנהגותו של וויל הייתה "המאבקים האישיים שלו", אבל במקום להפנות אליו את גבה כמו רבים אחרים, היא ידעה "בפעם הראשונה מזה שש שנים" שהיא תעמוד לצדו "כאשתו, לא משנה מה". היא כותבת: "הסטירה הקדושה עזרה לי ללמוד איך ללכת עם וויל יד ביד, ולהיות לפיד של אהבה עבורו עד שהוא יוכל למצוא את זה שלו". 

וויל סמית', ג'יידה פינקט סמית' (צילום: Kevin Winter/Getty Images)
וויל סמית', ג'יידה פינקט סמית' | צילום: Kevin Winter/Getty Images

עוד גילוי מעניין הוא שהזוג, יחד עם כמה חברים ובני משפחה קרובים, עשו איוואסקה (טקס רוחני שבו רוקחים צמח כסם פסיכדלי הנצרך כחליטה לשתייה) יחד בתחילת השנה. בסוף הטקס היא כותבת: "הסתכלתי אל וויל והרגשתי שונה. ההיסטוריה המורכבת שלנו לא שינתה את האמת הבלתי מנוצחת: כבר לא יכולתי להכחיש את הקשר הרוחני בינינו". היא אמרה לסמית' שהוא "המלך של ליבה" - והוא אמר לה בתגובה שהיא "המלכה של ליבו", אבל "שנינו הבנו שההצהרות האלה לא היו רומנטיות, אלא חושלו בתוך אש אדירה", וכך השניים יכלו "להתענג על האמת של מה שנשאר - אהבה ללא תנאים".

ההפתעה השקרית של וויל מה"רומן" שלה

בשנת 2020 סמית' הצטרף אל אשתו לפרק של סדרת האינטרנט שלה "Red Table Talk", ושם דיברו על הקשר שלה עם הזמר אוגוסט אלסינה. ג'יידה הופתעה מכך שסמית' רמז שנעשה לו עוול או שמשהו הוסתר ממנו: "בשלב הזה וויל היה חופשי כמו ציפור כבר ארבע שנים", והרמיזה שהרומן שלה נשמר ממנו בסוד "לא הייתה נכונה". 

העבר שלה כסוחרת סמים

בספר ג'יידה צוללת גם אל העבר הרחוק יותר - ומגלה, למשל, שכשעבדה כסוחרת סמים בצעירותה היא נכנסה לסיטואציות מסוכנות מאוד. באחת מהן הוטמנה לה מלכודת, והיא מצאה את עצמה עם אקדח מוצמד לרקה. כאמור, שני הוריה התמודדו עם התמכרויות, ובכל זאת היא הפכה לסוחרת בסמים, זאת משום שבשכונה שלה בבולטימור "סוחרי הסמים היו אלה עם הכסף - וזה מה שנתפס כהצלחה". באותה תקופה הסמים נכחו בכל מקום: "יכולת להשתמש בהם, יכולת למכור, אבל לא יכולת להימנע מהם". החלטתה למכור סמים הייתה "הפתרון שלי באותה תקופה כדי לשרוד. והוא עזר לי, אבל גם סיכן אותי מאוד, ופגעתי בהרבה אנשים בדרך". 

ג'יידה סמית' בצעירותה (צילום: Eric Robert/Sygma/Sygma via Getty Images)
ג'יידה פינקט סמית' בצעירותה | צילום: Eric Robert/Sygma/Sygma via Getty Images

ההתמודדות שלה עם דיכאון ומחשבות אובדניות

לאחר יום הולדתה ה-40, ג'יידה סבלה ממחשבות דיכאוניות. היא כותבת: "התחלתי לחשוב על איך להיכנס לתאונה קטלנית שלא תיראה כאילו נעשתה בכוונה - למען הילדים שלי. אם אישאר כמו שהייתי, במה יכולתי לעזור להם בכל מקרה? ובכלל, אמרתי לעצמי, הם יהיו בסדר. יהיה להם את אבא שלהם, שהוא אבא מסור ונהדר". התכנון שלה לנסוע עם הרכב ישר מעבר לקצה צוק ידוע לשמצה על 'מלהולנד דרייב' עמד בסתירה צורמת מאוד לאופן שבו החיים שלה נתפסו מבחוץ: הזוהר, החיוכים, האחוזות והפרמיירות: "פניתי למקורות חיצוניים כדי למלא את החלל שהיה לי בפנים". 

ג'יידן ווילו סמית'  (צילום: Andrew H. Walker, GettyImages IL)
משפחת סמית' | צילום: Andrew H. Walker, GettyImages IL

התפנית בסיפור, למרבה ההפתעה, הגיעה דווקא בזכות סמים. היא שמעה חבר של בנה ג'יידן מציין שאביו השתתף בטקס איוואסקה, שבו שותים סמים פסיכדליים - ושנודע כעוזר לחרדות ולדיכאונות. היא החליטה לתת לזה צ'אנס - ומאז השתתפה יחד עם בעלה וילדיהם (לאחר שהגיעו לבגרות) בטקסי איוואסקה מספר פעמים. "האיוואסקה עזרה לי", אמרה. "היא העניקה לי מערכת יחסים חדשה ואינטימית עם עצמי שלא הייתה לי קודם". מאז הפעם הראשונה שהשתמשה בסם, אי שם ב-2011, "המחשבות האובדניות נעלמו לחלוטין", ג'יידה מספרת.