בחודש דצמבר האחרון, וזמן לא רב אחרי שעזבה את משפחת המלוכה יחד עם הנסיך הארי, מייגן מרקל חשפה בגאווה כי השקיעה מיליונים בחברת המשקאות האלטרנטיביים "Clevr Blends". מייגן שיבחה את המדיניות האתית הגבוהה של המותג ושלחה לחברתה הטובה והמגה-מפרסמת, אופרה ווינפרי, חבילה עמוסה בכל טוב שהיא קידמה בסטורי שלה. אלא שבשעות האחרונות האידיליה העסקית מתנפצת לרסיסים, אחרי שהדיילי מייל הבריטי חשף קשרים עסקיים של "Clevr Blends" עם ספק סיני שמומקם באזור בו מתקיים רצח עם אכזרי לכאורה.

על פי הדיווח, החברה של מייגן קיבלה כ-19 טונות של אבקת חלב שיבולת שועל מהספק הסיני Xinjiang Haiyan International Trade"", שמשרדיו הראשיים ממוקמים במרחק ארבעה קילומטרים מארבעה מתקני מעצר שהוגדרו חשודים כאתרי חינוך מחדש, בתי כלא ברמת אבטחה גבוהה ואזורים בהם מתנהלות עבודות בכפייה. ארגוני זכויות אדם דחקו בחברות מערביות לנתק את כל הקשרים עם החברות באזור בגלל הפרות זכויות מחרידות, שכוללות שימוש נרחב בעבודות כפייה, מעצר של מיליוני מוסלמים, שימוש בשיטות "חינוך מחדש" ואונס שיטתי של נשים.

View this post on Instagram

A post shared by Meghan Markle (@meghanmarkle_official)

בשנה שעברה חמישה ארגוני ענק הודיעו על ניתוק הקשרים עם רשתות האספקה בשינג'יאנג, בשל החשש שהעובדים במפעלים לא יכולים לדבר בחופשיות עם פעילי זכויות האדם מחשש לנקמה. גם חברות הענק ברברי, H&M ו- Marks & Spencer הודיעו כי הן מפסיקות לרכוש כותנה מהאזור בשל החשש מעבודות כפייה.

מקורבים למייגן מרקל בחרו שלא להגיב לידיעה, אבל הדגישו בעבר כי היא לא תעבוד עם חברות שלא עומדות בסטנדרטים האתיים הגבוהים ביותר כשזה נוגע לזכויות אדם. נציג חברת " Clevr Blends" אמר שהוא לא יודע על הקשר המפוקפק, והוסיף: "תודה שהבאתם את הנושא לידיעתנו".

View this post on Instagram

A post shared by Clevr Blends (@clevrblends)