בהכרזת העצמאות האמריקאית נכתב שחור על גבי קלף כי כל בני האדם נולדו שווים. מצד שני, הכרזת העצמאות נכתבה הרבה לפני שהעולם ידע לאיית את המילים קרדשיאן, ג'נר או בקהאם. אז בעוד שרובנו נפנטז על שיחת המיליונים מאראלה אבל נמשיך לסנן את ברכה מהבנק, יש את אלה שאצלם כל יום זה פרק של "מסודרים".

בייבי פוש

מה נגיד, כנראה שמגיע לנו חוסר השוויון הזה כי זה מה ששומר על האיזון הקוסמי או איזו תיאוריית ניו אייג' כזו או אחרת. זה הרי ידוע שיצר האדם רע מנעוריו -  פשענו, חטאנו, עווינו. בקיצור, נדפקנו ביג טיים. עוד לפני שידענו דיאטת הזון מהי, כבר מצאנו את עצמנו מלקטים פירות מעץ הדעת וחטפנו על כך עונש לדיראון עולם. הוכינו משמיים ונגזר עלינו, הנשים, בצער ללדת בנים. אין ספק שהאמונה בכך שאבולוציונית כולנו מגיעים מאותו האב הקדמון ואנטומית אמורים להיות זהים אמורה להוות איזשהו מקור נחמה, אבל הרשו לנו להיות הפופרז בפיטי פארטי שלכם: כשאת ביונסה או ויקטוריה בקהאם, או לעזאזל, אפילו כשאת בר רפאלי או ניקול ראידמן, יש לנו הרגשה שהייאוש על האפטר שוק של החטא הקדמון נעשה הרבה יותר נוח. האפידורל מרגיש כמו שמפניה יוקרתית, הדחיפות כמו סשן פילאטיס מחטב והצאצא שיוצא לאוויר העולם מגיע עטוף בשלייה מעוצבת עם טיקט של בייבי פראדה צמוד לחבל הטבור.

עוד בטרם יפלוט על המיילדת את הקיא הראשון שלו שיימכר למרבה במחיר באיביי, הבייבי סלב כבר מבין לאיזה מקום בהיררכיה הוא נולד. הוא יצווח רק כשהנאני'ז בסביבה, יחייך באופן מושלם בכל פעם שיידלק אור וכמעט תמיד יראה כאילו נשלף זה עתה מעוד סשן צילומים של אן גדס.

בזמן שהחברים שלו לשנתון יתענגו ממריחת החיתול שלהם על הקירות בבית בפרץ אומנות מודרנית, יעדיפו תזונה שמורכבת בעיקר מעוגות בוץ מקושטות בזבובים ויתענגו על פליידייטים בעירום בארגז החול, הבייבי סלב ימצא את עצמו מחרבן בפיג'מת מעצבים שעולה יותר מתקציב הביגוד השנתי של רובנו, עובר שיעורי סטיילינג כבר בגיל שנה ולומד לא לירוק על אנה וינטור בגיל שנתיים.

נורת' ווסט (צילום: גטי)
שמישהו יוציא אותי מפה. נורת' ווסט עושה וודג' בזמן שג'יידן עושה פייס בומב | צילום: גטי

מצד אחד, הכי אוי אוי אוי. באמת נורא קשה לנהל חיים של אושר כשנגזר עליך לחיות בעושר ובעושר. להיוולד עם שם משפחה כמו ג'ולי פיט, נואלס, קרוז או דפ זה באמת עונש משמיים. בגדי המעצבים, החופשות היוקרתיות, מסיבות יום ההולדת הגרנדיוזיות, המתנות המטורפות, המסעדות, האירועים. הידיעה שמספיק שתחלום בהקיץ על משהו והוא כבר יגיע אליך במהדורת דלוקס נדירה ועוד יגידו לך תודה שהסכמת להיראות בנוכחותו. תאמינו לנו, הלב שלנו מדמם כמו סטייק נא.

מצד שני, הלחץ להפוך למבוגר קטן כשאתה עוד מצמיח שיניים, מתנייד בסלקל ורק רוצה להפליץ בשקט בלי שההורים שלך יסמפלו את זה לסינגל הבא שלהם, יכול לא פעם להוביל לתוצאות הרסניות (ע"ע מקולי קאלקין, לינדזי לוהאן ודרו בארימור – ילדי פלא מול המצלמה וילדי פוסטר להתמכרות מוקדמת לסמים, אלכוהול וחיי הרס).

ואו אז מתעורר הג'יני בבקבוק ושואל: האם ילדי סלבס כמו הצאצאים של וויל סמית וג'יידה פינקט וג'וני דפ וונסה פארדי, באמת צריכים את הרחמים שלנו? האם מה שנראה לנו כהתגשמות של פנטזיה, כחיים מושלמים וכמציאות שרובנו היינו מוכנים למכור את נשמתה של אמנו עבורה היא למעשה קללה לא קטנה?

תנו לגדול בשקט

בואו נהיה כנים רגע עם עצמנו. גם אם הדבר הכי מעושר שנפל בחלקנו הוא הסיבים שאנחנו אוכלים, יש איזו תחושה של גילטי פלז'ר לא מוסבר בצריכת טראש מזוקק על החיים המופלאים של הסלבס. למרות שכולנו חיים באותו מרחב וזמן, תמיד תרחף מעל ראשנו התחושה שהם חיים ביקום מקביל אלינו, טוב יותר, נוח יותר, קל יותר. ייתכן מאד שזה גם נכון. רובנו, אף אם לא נודה בכך, גם נהנים לצקצק בלשון בחוסר פרגון לחיי הנוחות והבטלה שלהם, וגם זה כך נראה בצדק. בעוד אנחנו, הפרולטריון, עובדים מצאת החמה עד צאת הדיבוק שהינו שבוע העבודה ובעיקר מפנטזים על חופשת הכל כלול פעם בשנה, הסלבס קמים בבוקר לעוד יום של אירועים יוקרתיים, סכומי כסף דמיוניים ומציאות שבה כל יום הוא ליבינג לה וידה לוקה.

ואם בהורים נפלה צהבת מה יגידו צאצאיהם? לא, באמת, מה הם יגידו? אם ההורים שלהם בנו, לרוב בעשר אצבעות ובדרך קשה, את המסלול שלהם לחיי העושר אך היה להם גם זמן להסתגל גם לצדדים הפחות נוצצים שמגיעים איתם כמו ההתעסקות הבלתי פוסקת של הפפראצי בחייהם, הסטוקרים והמאבק הבלתי נגמר על הזכות לקצת פרטיות בעולם שכבר לא מכיר את המושג "אין כניסה", ילדי הסלבס נולדו לתוך המציאות הלא פשוטה הזו מבלי שהכירו או ניתנה להם האפשרות לבחור במשהו אחר.

ביונסה, ג'ייזי, בלו אייבי (צילום: Mark Davis, GettyImages IL)
עוד בוקר שבו אבא ואימא מתנשקים מול מיליארדי אנשים בעולם. בלו אייוי עם ג'יי זי וביונסה | צילום: Mark Davis, GettyImages IL

כשנורת' ווסט קרדשיאן או בלו אייבי נואלס קרטר מתחזקות בגיל שלוש וארבע מלתחות בשווי מיליוני דולרים, מפרנסות צוותי סטייל וגלאם, זוכות לגור באחוזות פאר, לטוס במטוסים פרטיים לאתרי נופש יוקרתיים ולחגוג ימי הולדת או אפילו סתם מסיבת גמילה מהמוצץ בתקציב של מדינת עולם שלישי ושוות על הנייר יותר מהמשכורת שנרוויח כנראה עד שנצא לפנסיה, אי אפשר שלא לקנא בהן וזה רק הולך ומתעצם עם הגיל.

קחו לדוגמא את אסופת המשובטים של דיוויד וויקטוריה בקהאם. הבן הבכור ברוקלין רק בן 17, וכבר מנהל אורח חיים של פלייבוי שגילו כפול משלו. הוא מחזיק בחברה הוליוודית נוצצת (השחקנית קלואי גרייס מורץ), לומד (בעיקר כשבא לו) בתיכון יוקרתי לבני עשירים בלבד, מתחזק הון עצמי שכבר נושק למיליון (שלא מגרד אמנם את זה של הוריו שנאמד ב-600 מיליון דולר, אבל בואו ניתן לו כמה קמפיינים להגיע לשם), זכה ללמוד נהיגה וכעת גם להתנייד במכונית פאר וכמובן מתזז בקלילות ובטבעיות בין השקות יוקרתיות ברחבי הגלובוס, מככב בקמפיינים ככוכב בזכות עצמו (בדומה לאחיו הצעיר רומיאו) ומחזיק רשימה מעוררת קנאה של חברים אייליסטרים מיוחסים כמותו.

האם צריך לרחם עליו? כנראה שלא, ומצד שני, תחשבו על כל הדברים שחבריו לשנתון חווים באנונימיות ויכולים לטאטא מתחת לשטיח כפאלטות נעורים מביכות והוא לא. אם ישתכר ויקיא, זה יהיה מרוח למחרת על שערי עיתונים. הוא יצליח להשתחל בקלות למסיבות שלגמרי לא תואמות את גילו, ייחשף לסמים ואלכוהול מוקדם ומהר מדי, וסביר להניח שגם להוריו תהיה פחות שליטה עליו שכן כבר מגיל צעיר הוא מתנהל כעצמאי בשטח וכמותג בפני עצמו.

את מיילי סיירוס, פעם הילדונת המתוקה של כוכב הקאנטרי בילי ריי סיירוס שחבשה פיאה בלונדינית כהאנה מונטנה ועשור פלוס אחרי רכבה עירומה על כדור ברזל ונשבעה אמונים לוויד, כבר הצלחתם להדחיק או שהטראומה מהלשון מלקקת הפטישים גרמה לכם לעשות טוורקינג בארון חשוך? סיירוס כנראה עשתה משהו נכון בכל זאת בהתנהלות שלה לאורך השנים, שכן כיום היא שווה סכום מטורף של כ-160 מיליון דולר. גם צמד הצאצאים של וויל סמית וג'יידה פינקט, ג'יידן בן ה-18 ווילו בת ה-15, הם דוגמא לטינאייג'רים שהם לגמרי גרסאות מיני מי של מבוגרים ולא מהסוג האחראי. הוא כבר שווה לפי השמועות לא פחות מ- 8 מיליון דולרים והיא לא מפגרת הרבה מאחוריו עם הון עצמי של 4 מיליון דולרים, לא רע עבור מי שעוד לא חגגה אפילו את הסוויט סיקסטין שלה. בגילם הצעיר, הם כבר למודי ראיונות עם ציטוטים מביכים על כוחות על טבעיים, עולמות מקבילים וגבולות מגדריים נזילים, מנהלים אורח חיים שלגמרי לא תואם את זה של המקבילים שלהם לשנתון, מככבים בקמפיינים יוקרתיים (היא לשאנל, הוא לליין הנשים של לואי ויטון) מראים נוכחות באירועים שאמורים להיות סגורים בפניהם לפחות עד שייחשבו כחוקיים בעיני המדינה ונהנים מהחופש לעשות כמעט ככל העולה על רוחם, הודות לחינוך החופשי וחסר הגבולות כמעט של הוריהם. למעשה, הם מתבטאים בצורה כל כך אקסצנטרית שהיינו צריכים להכין לכם קוויז בנושא.


גם לילי רוז דפ בת ה-17, בתם הבכורה של ג'וני דפ וונסה פארדי, היא כבר ישות עצמאית בגילה הצעיר עם הון מצטבר עד כה של כמיליון דולר מעבודות משחק וקמפיינים, וכך גם קאיה גרבר בת ה-14, בתה של סינדי קרופורד, שהצטלמה לקמפיין היוקרתי הראשון שלה לורסאצ'ה כשהייתה רק בת 10. 

כשהחברות שלהן עסוקות בלהיות מין גירלז בתיכון, לתכנן מה ילבשו לנשף האביב הקרוב או איך יצליחו לנשק את הקפטן של נבחרת ההוקי, דפ וגרבר כבר נמצאות חמש רמות מעל למשובות הנעורים הפשוטות האלו. הן עסוקות בבחירה באיזה קמפיין יוקרתי חדש יככבו, מה ילבשו לשטיח האדום בפרמיירה לסרט שסביר להניח שבכלל אסור להן אפילו לצפות בו מפאת גילן ואיך יתמודדו עם הצהובונים שיבקרו כל חצ'קון סורר. בגילן הצעיר הן אולי עוד זקוקות לאישור של ההורים שלהן כדי לצאת לטיול שנתי או לעשות קעקוע, אבל הן כבר יודעות לחתום את השם שלהן לגמרי לבד על הצ'קים ששוקלים יותר מהן בדרך לעוד כמה מאות אלפי דולרים שירפדו את חשבון הבנק שלהן.

לילי רוז דפ
הספיקה להפוך לדוגמנית מצליחה ולהיחשף כביסקסואלית והכול לפני שמלאו לה 18. לילי רוז עם ג'וני דפ

קאיה גרבר
אמרתי נבקר את אימא בעבודה, אמרו לי קפצי לתמונה על השער של ווג. קאיה גרבר וסינדי קרופורד

ומה תגידו על קנדל וקיילי ג'נר, האחיות הצעירות של קים קרדשיאן, והבנות של הלוחשת לריאליטי קריס ג'נר? אם האחיות הגדולות שלהן קורטני, קים וקלואי עוד נולדו למציאות שהייתה רק זו של חיי שמנת ושמפניה כבנות תפנוקים למשפחה עתירת ממון, הרי שקנדל וקיילי הוטבלו לתהילת מצלמות כמעט מיומן הראשון. הן גדלו לתוך מציאות שבה כל צעד שלהן מתוסרט ומצולם, אפילו חיבוק מאמא או שברון לב ראשון.

איזו ברירה הייתן להן חוץ מלהתאים את עצמן לפסיפס המשפחתי ולהפוך כבר כטינאייג'ריות לעטינים מוצלחים במיוחד של פרת הריאליטי החולבת שאמן גידלה? כשהחברות שלה מרחו ליפגלוס, קיילי כבר הזריקה פילרים לשפתיים. כשהן הצטלמו לסלפי עם פילטר סנאפצ'ט טיפשי של כלב, היא כבר התפשטה מול המצלמות וניהלה רומן לא חוקי כקטינה עם ראפר פושע ופרוע.

בגיל 18 ו-20 קיילי וקנדל הן כבר לגמרי מכונה כלכלית משומנת, עם הון עצמי של כעשרה מיליון דולר כל אחת, הון שכמובן צפוי להכפיל ואף לשלש את עצמו בשנים הקרובות עם התפתחות הקריירה והעסקים הנלווים שלהן, הכוללים כמובן את אימפריית הביוטי של קיילי, ליין האופנה של השתיים וכמובן קריירת הדוגמנות המצליחה של קנדל.

בעוד הן מתחזקות אימפריות של ביוטי וריאליטי כמו נשות עסקים מבוגרות מהן ורוכשות מכוניות ואחוזות פאר  (שתיהן התפנקו לאחרונה ברכישת אחוזה חדשה תמורת סכום שעלה על 6 מיליון דולר), בנות גילן מטפחות חובות ענק בהלוואות סטודנטים ללימודים בקולג' ויעבדו שנים ארוכות ומייגעות בניסיון להגיע לאיזה מאזן כלכלי שיאפשר להן לחיות בנוחות יחסית. זה כמו שני עולמות על קווים מקבילים שיחלפו האחד על פני השני אך לעולם לא ייפגשו: בראשון יצעדו בעקבי מנולו בלניק ובשמלות קוטור ובשני בנעלי קרוקס ובשרוואל מהוה.

נו, ומה איתנו?

בעוד שבהוליווד מדובר בקומונת ריץ' קידס בגודל מיני מדינה של ממש כבר, אצלנו בארץ הכל עוד כמו מנות גורמה במסעדת שף: קטנות, מנקרות עיניים וסגורות למיוחסים בלבד. אין לנו מחסור ב"ילדים של" שנולדו לתוך חיי תפנוקים, אבל מלבד בר רפאלי (שהיא כידוע דור שני לציפי לוין, נערת זוהר מצליחה בפני עצמה לפני כמה עשורים) המתחזקת את עצמה כמותג כלכלי מצליח כבר מנעוריה, קשה נכון להיום להצביע על ילדי סלבס נוספים שהמשיכו את המורשת והצליחו להשתדרג מהסטטוס של "רק עוד שלוחה של הוריהם" לישות כלכלית מצליחה ומותג בפני עצמו. אלו החדשות הרעות.

בר רפאלי (צילום: אלירן אביטל)
דור שני לאימפרייה והשלישי בדרך. ציפי ובר רפאלי | צילום: אלירן אביטל

החדשות הטובות (בערך) הן שכמו כל דבר שאנחנו מנכסים מאמריקה, לוקח לנו זמן אבל אנחנו מדביקים את הפער במהירות. רובם אומנם עוד לא יכולים להוות תחרות של ממש לסורי קרוז, בלו אייבי, נורת' ווסט או לילי רוז דפ, קאיה גרבר והיילי בולדווין בשכבת הגיל המבוגרת מעט יותר, אבל גם פה בארץ מתפתחת לה לאט אך בבטחה אצולת ילדי סלבס.

מישל וריצ'ארד ראידמן של ניקול (הנורת' וסיינט ווסט שלנו אם תרצו) שמתחזקים בגילם הפעוט חשבונות אינסטגרם עם עשרות אלפי עוקבים וחיים כמו בני מלוכה קטנים, יאן הקטן של רוסלנה ואייל גולן שיגדל בוודאות להיות נסיך או לפחות טייקון וכמובן וללא צל של ספק, העוברית לבית עזרא-רפאלי, שתקפוץ ראש ישר מחדר הלידה לאיזה קמפיין יוקרתי כמתבקש מדור שלישי לאיט גירלז לוהטות.

��

A photo posted by Richard Israel Raidman Cherney (@richardraidman) on

דבש הכל דבש?

האם העובדה שסורי קרוז נעלה עקבים והתאפרה כבר בגיל 4 או שקים קרדשיאן מבזבזת סכום של 500 דולר מדי שבוע על צוות טיפוח עבור נורת' ווסט שרק חגגה שלוש, באמת יותר מזיקה והרסנית לנפשה הרכה של נזר בריאתה של אמה המיוחסת, מהאמא המשקיענית והמגזימנית האנונימית שתשכור צדפת ענק לבת מצווש של הבת שלה? האם הילדים של הסלבס ייגדלו בהכרח להיות מפונקים, אנוכיים, פרועים או מתוסבכים יותר מילדים שגדלו במשפחה "נורמלית" עם משכנתא, צפרדעים של זבל בגינה במקום בריכה ומושב של כבוד אצל דוקטור שקשוקה במקום במסעדת מישלן?

אין תמונה
למה להשתעבד לתכתיבי יופי בלתי הגיוניים בגיל 20 כשאפשר בגיל 3? סורי קרוז


קחו לדוגמא את בתה הבכורה של מדונה, לורדס (19). למרות שהיא בת לאחת הזמרות העשירות ביותר בביצה עם הון מוערך של כ-800 מיליון דולר, מתחזקת עמה ליין אופנה מצליח (Material Girl) ואפילו מככבת בקמפיינים משלה (דוגמת קמפיין הבושם של סטלה מקרטני) היא ידועה כמי שמעדיפה לנהל אורח חיים נורמלי ככל האפשר עבור נערה בגילה, לומדת בקולג' ואפילו בחרה לא לוותר על חווית המעונות לטובת דירת יוקרה שהיא יכולה להרשות לעצמה בקלות.

אין ספק שהמרירות שלנו תהפוך למתוקה יותר אם נבחר לנחם את עצמנו בעובדה שלמרות שלפעמים נדמה לנו שהחיים של ילדי הסלבס הם תותים ושלנו מזכירים יותר אבולוציה של בננה – דבש עם נגיעות של רקוב, זה לא באמת ככה. כן, סטטיסטית אם תיקחו עשרה ילדי סלבס מובילים, סביר להניח שתשעה מהם ישכחו בשלב מסויים בין הגנון לסיום התיכון ללבוש תחתונים, יצטלמו בעירום, יעשה צ'ק אין לפחות פעם אחת בתחנת המשטרה ויזינו את הקיבה שלהם לא רק במאכלי יוקרה אלא גם בכמויות של סמים ואלכוהול, אבל זה לא אומר שהם כאלה רק או בהכרח בגלל שנולדו עם שם משפחה מסוים.

אין תמונה
אם אפשר לסמוך על מישהי שתהיה שונה מכולם זו על בתה של מדונה, לורדס

אז בפעם הבאה שתמצאו את עצמכם מקישים בעקבים על שביל האבנים הצהובות בחלומות שלכם, ממלמלים אין מקום כמו הבית ומוסיפים בלב ככתובת את האחוזה של משפחת קרדשיאן או את את האי הפרטי של ג'וני דפ, תעשו לעצמכם טובה ותסגרו עם המלאך של ווייז עסקה כמו באמא מחליפה - אחרי שבוע אתם חוזרים להיות סינדרלה. בסוף הרי היא זו שזכתה בנסיך ובסוף הטוב והיא התחילה את הדרך עם סמרטוט ביד אחת ומפתח לכרכרה מדלעת בשנייה.

mako סלבס בפייסבוקבטוויטר ובאינסטגרם