פבלו רוזנברג ומירי לוי בהופעת ליאור סושרד (צילום: עודד קרני)
פבלו ומירי. התוכניות השתנו | צילום: עודד קרני

השריפה הגדולה בכרמל הצמידה את כל עם ישראל למסכי הטלוויזיה בסוף השבוע האחרון, כששאר הנושאים שהיו על סדר היום נדחקו הצידה.

הופעות בוטלו, שידורי הטלוויזיה שונו ואירועים יח"צניים אליהם הולכים כוכבי הביצה מדי סוף שבוע נדחו. כולם צפו בדאגה בכוחות הכיבוי שמנסים להשתלט על הלהבות, אך היו כאלה שהלהבות בערו אצלם סמוך לבית.

שלום אסייג, יליד טירת הכרמל, היה בקשר רציף עם המשפחה שהייתה דרוכה לרגע בו תיאלץ להתפנות מהבית. "הם סיפרו לי שכל הנוף הירוק הוא כרגע שחור ונוראי וזה קשה לשמוע", מספר אסייג, "מדובר באסון גדול וכמעט בלתי נתפס ונקווה רק שיצלחו להשתלט על זה כמה שיותר מהר. אני שולח תנחומים למשפחות הפצועים ומשתתף בצערם של משפחות ההרוגים".

לפבלו רוזנברג ומירי לוי יש משפחה וחברים רבים בחיפה, אצלם גם היו צריכים לבלות את סוף השבוע הקרוב. "היינו אמורים לנסוע בסופ"ש לחיפה אבל אז קרה הדבר הנוראי הזה ושינה את הכול. אתמול באו להתארח אצלנו החברים ובמקרה הצורך ביתנו פתוח ויגיעו עוד. לא צריך להיות חיפאי בשביל לומר שמדובר במקרה קשה ומחריד והלב נחמץ לראות את התוצאות הטרגיות של מה שקורה בכרמל. ליבנו עם התושבים וכמובן עם משפחות הפצועים וההרוגים".

שי אראל, בעל מסעדה בכניסה לטירת הכרמל ותושב קריית ביאליק, היה עסוק במהלך סוף השבוע בלהאכיל את כוחות הכיבוי והמשטרה. "ביום שישי סגרנו את המסעדה בגלל האירועים ואתמול פתחנו מחדש ואירחנו המון שוטרים וכוחות הצלה שבאו לאכול אצלנו".

"התחושה קשה מאוד. המשפחה שלי היא מקריית ביאליק ולמזלנו האש לא הגיעה לשם. בתור תושב האזור זה כואב מאוד ואין לי מילה אחרת לתאר את זה. אני מכיר המון מהאנשים שנפגעו כולל את ניצב אהובה תומר שאני מתפלל לשלומה. זה מחזיר אותנו לימים של מלחמת לבנון השנייה וזה נורא קשה. חלק מהמלצרים ומנהל המסעדה שלי שהם מחיפה באו להתארח אצלי בקריית ביאליק וכרגע אנחנו מתפללים שהדבר הזה יסתיים כבר".

טל אנגלנדר - אירוע אבארט     (צילום: אלעד דיין)
אנגלנדר. מחמם את הלב לראות את המתנדבים | צילום: אלעד דיין

תושב חיפה, טל אנגלנדר, הגיע במהלך סוף השבוע למשפחתו בשכונת דניה בחיפה, שחלק מבתיה פונו בעקבות השריפה. "המשפחה שלי בתחושת חוסר וודאות כי כל רגע אומרים להם שמפנים ובסוף עוד לא מפנים וזה קשה נורא. זה באמת אסון לאומי ואני משתתף בצער המשפחות".

"חבל על כל עשרות אלפי החורש הטבעי ובעלי החיים שנפגעו בגלל השריפה הזו. דבר אחד מעודד לראות זה את ההירתמות של כל עם ישראל שמבקשים לעזור ולארח משפחות ולבוא לסייע לכוחות ההצלה. אני עצמי קיבלתי גם המון פניות מחברים וחברים מ'הישרדות' שמחפשים להתנדב ולעזור וזה מחמם את הלב לראות".

"זה נורא קשה לראות את הנזקים ולשמוע על חיי אדם שקופחו ועל כל הטבע והחיות שנפגעו בגלל שריפה, בייחוד שאפשר היה למנוע אותה או לצמצם אותה בצורה ניכרת", אומר דודי מליץ, תושב טבעון.

"היו רגעים שרצו לפנות את המשפחה שלי אבל כרגע זה עוד לא קרה. איפה שלא אזרוק אבן אני מכיר אנשים שהשריפה פגעה בהם וזה מאוד קשה. הצענו לארח אנשים אצלי בתל אביב ומדהים לראות כמה היענות של אנשים שפותחים את ביתם ומציעים לארח יותר ממה שאנשים צריכים להתארח".

דודי מליץ - אירוע תנו לחיות לחיות (צילום: אלעד דיין)
מליץ. בקשר רציף עם המשפחה | צילום: אלעד דיין

>> אלקנה ביטון: "איבדתי שני חברים בשריפה"