מרגלית צנעני

מרגול מביאה קצת נשמה42945 (תמונת AVI: וידאו אין צלם, כוכב נולד 6)
מרגלית צנעני. "קטונתי מלהסביר" | תמונת AVI: וידאו אין צלם, כוכב נולד 6
"זה בום על קולי, חבל מאוד.  הוא היה זמר ורקדן שקטונתי מלהסביר - פנומן, ייצור עתיר כישרונות ופורץ דרך. הוא היה הזמר השחור הראשון ששידר קליפ ב-MTV - אף זמר שחור לא הצליח לחדור למיינסטרים אל ליבת הפופ הלבנה לפניו. בכלל, הוא מלך הקליפים, דרכו התחילו להגיד 'ראית את הקליפ של מייקל ג'קסון?' ולא אמרו 'שמעת את השיר החדש שלו?'. מייקל ג'קסון סלל את הדרך בתחום של קבלת השחורים לקונצנזוס של הוויה האמריקאית, שהייתה ברובה שמרנית וגזענית ביותר.יש אפילו אנשים שאומרים שברק אובמה היום נשיא, ולו רק קמצוץ קטן - בגללו".

מה הכי תזכרי ממנו?
"את בילי ג'ין, ולו רק בגלל העיבוד המהמם שלו עם גיטרת הבס, שם שומעים את הסול מיוזיק השחור, נשמה שחורה. גם ב- "Black or White" הגיטרה עושה משהו פשוט - אבל אלוהי וגאוני".

אורנה דץ

"אני אוהבת את מייקל ג'קסון בכל התקופות, הוא אמן גדול בעיניי. אני הכי אוהבת את הבלדות שלו ואני חושבת שהוא שר מדהים. אהבתי גם מאוד את השירה שלו כשהוא היה ילד".

איך תזכרי אותו?
"כבנאדם שעשה דברים בגדול אבל בסוף מת לבד. הוא תמיד היה סוג של ליצן עצוב כזה. אה, וגם את הלילה שהוא התקשר אליי ואמר: 'אורנה, את נהדרת'".

פנינה רוזנבלום

"אהבתי אותו מאוד, ובוודאי שזה העציב אותי. הוא היה זמר ענק, רקדן על ואיש מאוד מוכשר ובאמת שחבל. חבל שהם מסיימים את החיים שלהם בצורה הזו".

נאור ציון

"האמת? קמתי בבוקר שישי, נכנסתי לאינטרנט וראיתי שמייקל ג'קסון מת וזה ביאס אותי. בסופו של דבר גדלנו באייטיז, ובכל ערבי הכיתה היינו רוקדים את הריקודים שלו לצלילי השירים שלו. בכלל, אני לא אוהב שאייקונים מתים באמצע החיים, גם אם זה מייקל ג'קסון, שדי הביא את זה על עצמו. וזה גם בא עם פארה פוסט, שזה גם ביאס".

שיר מסוים שלו שאהבת במיוחד?
"הדואט שלו עם פול מקרטני ועוד הרבה שירים. אני לא מעריץ, אבל אוהב את המוזיקה שלו".

צופית גרנט

"עצב גדול, מאוד רציתי להיות בהופעה שלו ועשיתי נסיונות גם להשיג כרטיסים. בדיוק פגשתי מישהו באנגליה שאמר לי שאם כרטיסים אז רק לשתי ההופעות האלה, כי אחר כך אין סיכוי יותר והוא לא יחזיק מעמד".

מה תזכרי ממנו?
הקליפים שלו היו מדהימים, ותמיד היתה לי המון חמלה על חוסר היכולת להתמודד עם התהילה הזאת וכל מה שהוא הגיע אליו. ריחמתי עליו, הוא נראה לי בן אדם טוב שניצלו אותו. דווקא הילדות שלו זה משהו שאני נורא זוכרת - את ה'ג'קסונים', כשהוא היה שחור יפה תואר כזה, והקליפ הנורא מפורסם שלו עם הריקודים המטורפים האלה ועם הערפדים. הוא היה גאון בעיני, אומן אמיתי".

עינב בובליל

אין תמונה
בובליל. השתרוואלה בגללו
"האמת שהייתי בעיקר בהלם כשהודיעו לי ביום שישי. זה לא נתפס, אבל אלה החיים. כשהייתי קטנה הייתי חולה עליו, היו לי פוסטרים שלו והיו לי מכנסי שרוואל לבנים עם הפרצוף שלו מצויר עליהם בשחור, והייתי הולכת עם זה כל הזמן".

קובי פרץ

"יש שני אומני פופ בעולם שהם מעל כולם - מייקל ג'קסון מהגברים ומדונה מהנשים, ולכן זה עצוב. הוא אחד הזמרים הבולטים שגדלתי עליהם באופן אישי. הוא לא היה רק זמר, הוא היה סמל, פרפורמר ברמה עולמית שהשאיר חותם בעולם".

אתה מעריץ שלו?
"כילד הייתי מעריץ שלו, היו לי את כל התקליטים. האמת שאפילו חשבתי לנסוע לאחת ההופעות המתוכננות שלו בלונדון, אבל קרה מה שקרה. אתמול הופעתי בקיסריה וחשבתי עליו בזמן ההופעה - זה עוד לא קרה לי. יש לאחרונה גל פטירות בעולם של גיבורי תרבות וזה קשה".

גדי סוקניק

"ראיתי כבר צער גדול יותר מימי, אם כי כל אדם ששואף לטוב ועובר מן העולם כואב הלב עליו".

איך תזכור אותו?
"כילד הקטן מחמישיית ג'קסון שבערבות הימים התברר שהוא פשוט עבר התעללות. נשאר הפלא - הלך הילד. הלב כואב לא על מייקל ג'קסון, אלא על הילד הזה שהלך לנוורלנד, לשום מקום. באופן כללי, הפופ של מייקל ג'קסון לא השאיר את חותמו עליי. אני כן זוכר את יכולת הריקוד המופלאה שלו".

אפרת אברמוב

"מייקל ג'קסון מת? אני לא בטוחה שדודו טופז לא עשה את זה. אני עצובה, אבל אני גם שמחה בשביל כל אותם ילדים שקיבלו את התיקון שלהם".

מה תזכרי ממנו?
"שאם השתזפתי יותר מידי במכונה, תמיד אפשר להלבין בחזרה".

קליפ מסוים שעשה לך את זה?
"ללא ספק בילי ג'ין. יש לי ריקוד מעולה לצליליו, שתמיד אחריו מישהו מסיע אותי הביתה מהמסיבה ולא מדבר איתי שבועיים".

גיא לובלצ'יק

גיא לובלצ'יק, גיוס לצה"ל, בקו"ם (צילום: עודד קרני)
גיא לובלצ'יק. מייקל הטמיע בו מסרים | צילום: עודד קרני
כמה אתה עצוב מ-1 עד 10?
"3. כששמעתי זה העציב אותי, כי הוא חלק מהילדות שלי. הוא אמן אחד בדורו, וגם אם הפרשיות קצת האפילו על כל העסק - אדם הוא חף מפשע עד שלא הוכחה אשמתו. תמיד תישאר לנו מורשת השירים שלו".

איזה שיר שלו הכי השפיע עלייך?
"Black and white זה השיר שלימד אותי שכולם שווים. הוא מטיף לסובלנות ולא לגזענות. המסר היה חזק וזה נטמע בי עד היום".

מה הכי תזכור ממנו?
"את פרשת הפדופיליה ההזויה".

עמרי רונן

"כמו החיים שלו, גם מותו היה צריך להיגמר בצורה הזויה. זה סוף של עידן בכל כך הרבה מובנים סמליים: איש הפופ הזה, שמכר הכי הרבה אלבומים בעולם, הלך בתקופה שהאלבומים הפכו להיות חסרי משמעות. מגיע למייקל הריספקט שיזכרו אותו בזכות הדברים שהוא עשה באזור של מוזיקה שאף אחד לא מתקרב אליה, ולא כל ההתדרדרות שמסביב".

מה הכי תזכור ממנו?
"ראיתי את "Thriller" כשהייתי מאוד קטן ולא יכולתי לישון בלילה. אחר כך היו לי סיוטים".

דנה ספקטור

"אני עצובה כמו שאני קוראת שמישהו מבנגלדש מת. כשהייתי ילדה והייתי רואה אותו עם המכנסיים המאוד צהובים עם הפאייטים, עושה תנועות עם האגן כאילו הוא עושה סקס עם כבשה, זה הביך אותי ואני קצת מצטערת שהוא קלקל לי את תפיסת המיניות".

מה תזכרי מהאיש?
"נורא אהבתי את "The way you make me feel". אני אוהבת קליפים של חבורת גברים שחורים שהולכים אחרי דוגמנית בלילה,והיא נראית כל כך מבוהלת. כל הקליפ זה 'כמה אני אוהב אותך', 'כמה את מהממת', והיא אשכרה מפחדת, ועוד שנייה זה נראה כמו אונס קבוצתי".

עודד מנשה

אין תמונה
עודד מנשה. קם והלך לעבודה כרגיל
"אני עצוב, אבל אני לא באבל. הייתי הרבה יותר עצוב שסבתא שלי נפטרה. זה בן אדם שהרבה זמן התנדנד -  אין לו אף, אין לו אוזן, אין לו עין. הוא מהקלאסיקה של הקלאסיקה, המוות שלו הוא כמו של אלביס פרסלי, אבל לא הייתי עצוב. קמתי בבוקר, הלכתי לעבודה כרגיל".

מה הכי תזכור ממנו?
"לפני הרבה שנים שרתי את הגרסה העברית של "Heal the world" אותה תירגמה בסרגליק ז"ל, ורצתי עם זה הרבה שנים בהופעות של ערוץ הילדים. זה הלך ככה:
בוא שלום/ אנא בוא היום
נושיט בפשטות יד חמה של ידידות
אנא, בוא אלינו/ נאמץ אורך אל ליבנו
ונשיר יחדיו המנון לשלום".

5 ימים עם מייקל ג'קסון - טור אישי 

האם העולם יראה את הלוויה? 

גם גוגל קרס בפני ג'קסון

נגנזה סצנה על ג'קסון מתוך הסרט "ברונו"

הקרב על הילדים החל - מי יגדל אותם?

מדונה: "אני לא יכולה להפסיק לבכות". עולם הבידור נפרד מג'קסון

החבר הטוב אורי גלר, מתקשה להאמין

הקאמבק שלא יהיה 

המוות הפתאומי - כל הספקולציות 

עלייתו ונפילתו של מלך הפופ: הרגעים הגדולים

מייקל ג'קסון הלך לעולמו: כל הפרטים