גל אוחובסקי (צילום: כוכב נולד)
אוחובסקי. יש המון הסתה | צילום: כוכב נולד

אירוע הירי אמש במרכז הקהילה ההומו לסבית בתל אביב, שבו נהרגו מדריך וחניכה מארגון הנוער הגאה בעיר, תפס את גל אוחובסקי רגע לפני שהוא עולה על המטוס בחזרה לישראל מאולימפיאדת ההומואים בקופנהגן. "זה אירוע מזעזע", הוא משתף, "הם היו אנשים צעירים ונחמדים שנרצחו רק בגלל שהם הומואים ולסביות. כל מי שהוא עדיין נאור במדינת ישראל חייב לעשות כל מה שצריך בשביל שזה לא יקרה יותר לעולם".

מה צריך לעשות?
"אני מקווה שהאנשים שמדברים לא יפה על הומואים יעצרו לרגע ויבינו מה הם עושים. לפי מה ששמעתי בתוכניות הבוקר חלקם גם עכשיו לא מבינים את הקשר בין האלימות המילולית שלהם למעשה אתמול".

דמיינת שדבר כזה יכול לקרות בתל אביב?
"לא, לא דמיינתי, אבל גם לא דמיינתי שיהיה פה רצח ראש ממשלה".

אתה רומז שגם פה הייתה הסתה לרצח?
"ישראל כיום היא מקום מאוד אלים. יש המון הסתה מהמון סוגים ומי שעומד מאחורי הדברים האלה צריך לקחת על זה אחריות".

יש מישהו שאתה מאשים?
"אני לא רוצה להפנות האשמות לאף כיוון, מי שדיבר לא יפה על הומואים ולסביות יודע שהוא דיבר לא יפה, אין צורך לעשות התחשבנויות כאלו".

אתה חושש שבעקבות המקרה בני נוער גאה יירתעו מלהצטרף לקהילה?
"צריך לעשות מאמץ להמשיך את הפעילות אך יחד עם זאת מבחינה כלכלית אנחנו לא יכולים לשכור איש ביטחון שיעמוד בכל מרכז".

הזמר עברי לידר מוסיף: "אני מזועזע שבמדינה נאורה ובלב ליבה של תל-אביב, מתרחש פיגוע מתועב. להסתה יש מחיר וחשוב לזכור את זה. אני מחזק ומשתתף בצער משפחות ההרוגים והפצועים".

אמיר פיי גוטמן: "הומופוביה זה עניין יום יומי"

אמיר פיי גוטמן וינאי (צילום: אורי אליהו)
גוטמן והחבר. לא מצפה שחרדי יקבל אותי באהבה | צילום: אורי אליהו

גם אמיר פיי גוטמן מעדיף להמתין שהמשטרה תמצא את היורה ושיותר פרטים יתבהרו. "צריך לעצור לפני שאנחנו מתלהמים כי אנחנו לא בדיוק יודעים מה קרה שם. זה יכול להיות מסיפור שנאה ועד סיפור אהבה. אנחנו חיים במדינה שבה כבר שמענו וראינו הכל".

ואם יתברר שזה באמת היה רצח מכוון נגד הקהילה?
"אז אנחנו נמצאים במצב מאוד מסוכן. הייתה לי תחושה שכבר התקדמנו. אבל הומופוביה זה עניין יום יומי. על כל בן אדם שאוהב את זה שיצאת מהארון ומחזק אותך, יש תמיד את הבן אדם שמקלל אותך ומגדף אותך. לא דיברתי על זה מעולם אבל במהלך השלוש השנים האלו, כמו שקיבלתי הרבה תמיכה ואהבה, קיבלתי גם המון שנאה וגם מכתבים עם צלבי קרס".

מי אשם במצב הזה?
"אני לא רוצה להיכנס לזה. אני לא מצפה שאף בן אדם חרדי יקבל אותי באהבה, אני רק מצפה שייתן לי לחיות כמו שאני נותן לו לחיות. אבל אתה לא צריך את עניין ההומואים בשביל לראות שחרדים משתלטים על מחוזות שלמים ולא נותנים לקהילות נוספות לחיות את החיים שלהן. ציבור שמסוגל להבעיר עיר בגלל כביש שנפתח זה ציבור בעייתי, שרובו מובל מתוך הסתה לא בריאה. אני נזהר מלהאשים ולא ממהר לקשור את זה לציבור החרדי אבל מכיוון שמתו שני אנשים והדיון הזה עולה לתוך הסערה הציבורית אז כן, יש אנשים שצריכים לחשוב פעמיים לפני שהם פותחים את הפה שלהם בפעם הבאה".

"זה נורא אירוני שהדברים האלה קורים דווקא בסמוך לתשעה באב כשמדברים על שנאת חינם. מה יותר שנאת חינם מזה?"", מוסיף לאון שניידרובסקי, "זה סוג של תזכורת לכל הקהילה ההומו-לסבית, שלא משנה כמה החברה נהייתה פתוחה ונוצרה סוג של קבלה שנראית לעין, האירוע הוכיח אתמול שאנחנו מיעוט נרדף. האמת, אני מפחד לצאת מהבית".