מעל לשני עשורים ששי אביטל נחשב לאחד האנשים החזקים בתעשיית הבידור המקומית. סוכן הדוגמניות הכריזמטי בן ה-43 מנהל קריירה מרשימה כשתחת חסותו כמה מהשמות הבולטים והנוצצים בישראל: אסתי גינזבורג, נטע אלחמיסטר, קורל סימנוביץ' וגם הכדורגלנים מאור בוזגלו וערן זהבי.

כבר שנים מתרוצצות שמועות שלפיהן אביטל, באופן שיטתי, מנצל את כוחו ומעמדו כדי לפגוע בצעירות שחולמות להתפרסם ומטריד אותן מינית. זה אולי הסוד הגלוי ביותר בתעשייה, יש שיודעים ושותקים - אבל אמש, הסוד הזה נחשף וכמה נשים סיפרו לראשונה את מה שעשה להן לכאורה הסוכן המפורסם.

לין פאר, אם חד הורית, חלמה להיות דוגמנית. לפני שבע שנים, בתחילת שנות העשרים לחייה, פגשה את אביטל במועדון בתל אביב. "הוא ניגש אליי ואמר לי - 'את נראית מהמם ואני רואה בך עתיד'. חשבתי, איך זה קורה לי? זה שי אביטל, כל הדוגמניות המהממות אצלו. האמנתי שהוא הולך להיות הסוכן שלי. אחרי שבוע הוא התקשר ואמר שאני צריכה לעשות אודישנים ושיישלח לי מונית".

"הגעתי למלון סיטי טאוור והוא פתח לי את הדלת לדירה. שאלתי, פה אני עושה את האודישן? הוא אמר שכן והביא לי כוס יין. הוא אמר, 'את מבינה שאם בחרתי בך את צריכה להוכיח את עצמך?'. הוא הוציא קוק, הסניף שורות ואמר - 'תוכיחי את עצמך, תסניפי'. הסנפתי. הוא התחיל לאט לאט ללטף אותי ולנשק אותי. זזתי, לא הבנתי מה קורה. הוא אמר, 'את צריכה להוכיח לי שאת שווה להיות בסוכנות שלי. אני לא מקבל כל אחת'".

עדויות חמורות נחשפו כנגד הסוכן שי אביטל (צילום: מתוך "חשיפה", קשת 12)
"הוא הוציא קוקאין ואמר לי, 'תוכיחי את עצמך. תסניפי'". לין פאר | צילום: מתוך "חשיפה", קשת 12

בשלב הזה אביטל הבהיר ללין שאם היא רוצה להצליח, עליה לציית לדרישותיו. "הוא אמר לי - 'תעמדי עם הברכיים על הספה', הוריד את הריצ'רץ' והתקרב אליי לפה. הבנתי שאין דרך חזרה".

מה שהחל בערב הזה נמשך לדברי לין כמה חודשים. "הוא הפך אותי לשפחה שלו, הייתי עושה כל מה שהוא אומר. הוא היה מוריד לי את הפה בין הרגליים שלו וגורם לי לעשות את זה שעות או לשכב איתו שעות. אם הייתי אומרת לו שאני עייפה או רוצה לנוח ולהפסיק, הוא היה אומר לי - 'מה את חושבת שאת עושה? את צריכה להוכיח את עצמך'. לא הייתה לי דעה, אסור היה לי להרגיש, להפסיק או לנוח. הייתי צריכה להתעורר מתי שהוא יגיד ולבוא מתי שהוא אומר. זה הגיע לסטירות שהוא היה מביא לי לפנים, לחניקות ויריקות".

מה הוא הבטיח לך ברגעים האלה?
"הוא אמר שיהפוך אותי לדוגמנית בינלאומית. הסביר שככה נכנסים לעולם הזה, שככה העולם הזה בנוי. האמנתי לו. הייתי באופוריה - אני עם שי אביטל, לא סתם עם בן אדם שממציא דברים ואף אחד לא מכיר אותו. לא ראיתי אז את מה שאני רואה היום. היום אני מבינה כמה טיפשה ותמימה הייתי".

איך זה נגמר?
"אחרי שלושה חודשים הוא הביא אותי לבית של מישהו ואמר שהוא השותף שלו. אחרי חצי שעה הוא יצא מהדירה ואמר לי, 'תשתמשי בכישורים הנשיים שלך, תוכיחי את עצמך'. כשהוא הלך נכנסתי לחרדה מטורפת. למה אתה עושה את זה? אל תעביר אותי הלאה כמו חבילה עוברת. בכיתי וביקשתי שיזמין לי מונית".

עדויות חמורות נחשפו כנגד הסוכן שי אביטל (צילום: מתוך "חשיפה", קשת 12)
"הוא החזיק אותי בזווית כזאת שלא יכולתי להילחם. הרגשתי משותקת". ויקטוריה | צילום: מתוך "חשיפה", קשת 12

"הוא הוריד את המכנסיים, הצמיד את הראש שלי אליו ולא שיחרר עד שסיים"

ויקטוריה הייתה דוגמנית צעירה בת 20 כשפגשה את אביטל במסיבה בתל אביב. הערב הסתיים כשהוא פוגע בה מינית לכאורה בתא השירותים במועדון. "שי נכנס ותפס לי את היד. אמרתי לו, 'עזוב אותי, אל תיגע בי'. הוא לא הקשיב ונישק אותי סליזי, עם רוק מגעיל שגרם לי לרצות להקיא", תיארה ויקטוריה. "הוא החזיק אותי בצוואר ומשך לי בשיער, בזווית כזאת שלא יכולתי להילחם. הרגשתי משותקת".

ויקטוריה הגישה תלונה במשטרה נגד אביטל ואדם נוסף שלטענתה פגע בה מינית באותו אירוע. השניים נעצרו ושוחררו והתיק נגדם נסגר מחוסר ראיות. "האירוע הזה הרס לי את החיים. אישה לא אמורה לעבור את זה", העידה.

שני (שם בדוי), בת 23, הכירה את אביטל כשהייתה תלמידת תיכון, בת 16 וחצי בלבד. לדבריה, הוא פנה אליה בפייסבוק והזמין אותה לפגישה בסוכנות הדוגמנות שלו דאז, "עלית מודלס ישראל". בפגישה טען כי יהפוך אותה לכוכבת גדולה והזמין אותה לאירוע השקה במתחם התחנה בתל אביב. באירוע שני פגשה ידוענים רבים.

"ישבנו במעגל עם אנשים. מולי ישב איציק זוהר ששאל אותי, 'את לא צעירה מדי בשביל להיות פה?'. לא הבנתי כל כך למה הוא מתכוון", הודתה שני, "שי הציע שנתקדם לעוד איזה משהו. הוא היה הסמכות שמעליי, אז אמרתי לו - אוקיי, בוא נלך. הגענו לבורסה ברמת גן, למשהו שהוא בין בית מלון למלון דירות".

עדויות חמורות נחשפו כנגד הסוכן שי אביטל (צילום: מתוך "חשיפה", קשת 12)
"הוא אמר לי לשבת על הספה ולהרגיש בנוח - וקם לנשק אותי". אילוסטרציה | צילום: מתוך "חשיפה", קשת 12

באיזה שלב הבנת מה הוא מתכנן?
"הייתי ילדה, לא הכרתי את הדברים האלה. לא היה לי עד אז בן זוג רציני, לא הבנתי בבנים. בדירה שלו הייתה טלוויזיה ענקית וספה גדולה. הוא אמר לי לשבת על הספה ולהרגיש בנוח. הוא שם סרט בטלוויזיה ברקע ובאיזשהו שלב קם לנשק אותי. הוא נעמד על הברכיים שלו, הוריד את המכנסיים עד לחצי הברך, תפס את הראש שלי והצמיד אותי אליו. הוא החליט 'להראות' לי איך עושים את זה, אמר לי - 'תתמודדי'. הייתי משותקת, לא ידעתי מה הוא יעשה לי. הוא גדול ממני, הוא יכול לפגוע בי ולתקוף אותי אם לא אעשה את מה שהוא אומר. עד שהוא גמר הוא לא שיחרר את הראש שלי".

וכשזה הסתיים?
"הוא העלה את התחתונים והמכנסיים, סגר את החגורה שלו והמשכנו לראות את הסרט כאילו לא קרה כלום. למרות הגיל, כן נפלה בי ההבנה שמשהו לא בסדר אם אני כל כך מבולבלת. בחיים לא סיפרתי להורים שלי. אין אמא שהייתה רוצה לקום בבוקר ולשמוע שקרה דבר כזה לבת שלה. רק בתיכון הבנתי מה קרה ועיכלתי שזאת הייתה תקיפה מינית".

ואיך הרגשת?
"זה ממש אכל אותי מבפנים, כאילו אני עשיתי משהו לא בסדר. למה לא אמרת לא? למה באת והיית בסיטואציה? האשמתי את עצמי שזה היה יכול לקרות אחרת".

עדויות חמורות נחשפו כנגד הסוכן שי אביטל (צילום: מתוך "חשיפה", קשת 12)
"פתאום, משום מקום, הוא עלה עליי. קפאתי במקום". אילוסטרציה | צילום: מתוך "חשיפה", קשת 12

"באתי לאמא שלי ואמרתי - אמא, אני חושבת שעברתי אונס"

נופר (שם בדוי) פגשה את אביטל לראשונה כשהייתה בת 14. הוא פנה אליה בפייסבוק והציג את עצמו כסוכן של אסתי גינזבורג. "הוא הבטיח עולמות, 'אני אוציא אותך מהפריפריה'. אמר שאם אני רוצה לצאת ממעגל העוני, אז זה רק הוא. התרגשתי, זה הרגיש כאילו זה סיפור סינדרלה", הודתה.

למרות ההבטחות הגדולות, קריירת הדוגמנות לא התרוממה. כשסיימה את שירותה הצבאי, הקשר בין נופר לאביטל ניצת שוב: "הוא הציע לי לעבור לתל אביב, אמר שיסדר לי דירה ועבודה במסעדה כמארחת. אמר, 'תהיי קרובה לאודישנים וסוף סוף תעשי את הכסף הגדול. אהפוך אותך לכוכבת'".

אחרי פגישה מקצועית עם אביטל, נופר נלקחה לבית הוריו באשדוד: "הוא הציג אותי בפני ההורים שלו והם קיבלו אותי בברכה. שאלתי אותו מה ההורים שלו חושבים שאני, חברה? הוא אמר שהם רגילים מאוד כי הוא תמיד מביא לשם בנות. כשהגיע השלב שצריך לישון אמרתי לו, אני לא הולכת לישון איתך באותה מיטה. הוא אמר, 'ממה יש לך לדאוג? את מכירה אותי שבע שנים. שאני אעשה לך משהו?'".

"שכבתי בפינה אחת של המיטה והוא באחרת. צפינו בטלוויזיה, ההורים שלו עדיין היו ערים והדלת פתוחה. משום מקום, הוא הפך אותי על הבטן, עלה עליי, הזיז לי את המכנסון ובכוח ניסה להיכנס. עד היום אני זוכרת את הכאב שהיה לי. הייתי בתולה. קפאתי במקום, הייתי כמו אבן. הוא נישק אותי באוזן, דחפתי אותו ממני והוא עזב".

מה קרה בבוקר שלמחרת?
"קמתי והוא החזיר אותי לתל אביב. ישבתי בכיסא לידו והוא הכניס את כף היד שלו למפשעה שלי. הוצאתי את כף היד ואמרתי, זה לא נעים לי. הוא הכניס עוד הפעם, ובפעם השנייה שהוצאתי ואמרתי לו שזה לא נעים לי ושלא יעשה את זה, הוא אמר - 'את אישה קרה, את צריכה ללמוד להיות חמה אחרת לא תשיגי כלום בחיים'. אני זוכרת שבאתי לאמא שלי ואמרתי לה - אמא, אני חושבת שעברתי אונס".

שלוש שנים חלפו מאז אותו ערב ונופר עדיין מנסה להשתקם. היא מלווה באנשי מקצוע שמסייעים לה לטענתה להתגבר על הכאב: "היום אני מבינה שזו טראומה. הרבה שנים הדחקתי את הסיפור הזה והאשמתי את עצמי. פחדתי להתלונן, כי ידעתי שעם הכסף שיש לו בשנייה הוא שורף אותי. אנשים יכולים להגיד, 'היא הביאה את זה על עצמה. מה היא חשבה שיקרה כשהיא באה לבית של ההורים שלו בלילה?'. אנשים נוהגים לשפוט ולהאשים את הקורבן. היום אני יודעת שאני לא אשמה".

עדויות חמורות נחשפו כנגד הסוכן שי אביטל (צילום: מתוך "חשיפה", קשת 12)
"אם במשטרה יוכיחו שעשיתי משהו לא בסדר, אתנצל ואשלם את המחיר". שי אביטל | צילום: מתוך "חשיפה", קשת 12

"כל מי שיש לה טענה נגדי, מוזמנת לתחנת המשטרה"

בעימות בין חיים אתגר לאביטל, הכחיש האחרון את כל המיוחס שלו וטען כי לא היו דברים מעולם. "למה הן לא הלכו למשטרה? שילכו למשטרה, שיתלוננו", אמר אביטל, "תשובות אתן אך ורק בתחנת המשטרה. יש לי עדות שלכם מראיינים נערת ליווי ומנסים להפליל אותי דרכה. אשמח לקחת אחריות, אבל בתחנת המשטרה".

"אני 20 שנה במקצוע ומעולם לא עשיתי אחוז ממה שאתה טוען. זאת קנאות, צרות עין של המתחרים. מקנאים בי. כמה פעמים הייתי 'על הגריל' ולא מצאו שום דבר. אם תוכיח לי את הטענות, תאמין לי שאוריד את הראש. תביא אותן לתחנת המשטרה ואני אוכיח לך הכל. כל מי שיש לה טענה נגדי, מוזמנת לתחנת המשטרה. שמה מתבררים תלונות, לא בטלוויזיה. אם במשטרה יוכיחו שעשיתי משהו לא בסדר, אתנצל ואשלם את המחיר".

תגובת עו"ד ששי גז בשם שי אביטל:
הכתבה מנסה לצייר לציבור בישראל תמונה שרחוקה שנות אור מן המציאות.
ביקשנו להגיע לאולפן ולשטוח את טענותינו בגיבוי ראיות וסורבנו.
כך לא מתנהל תחקיר אמיתי וזוהי למעשה כתבה מגמתית שמהווה לינץ' ציבורי.
מרבית התלונות אנונימיות, ללא פנים, וללא עיגון בזמן מדויק או מקום ואין למרשי כל יכולת להבין על מי מדובר.
מרשי יצא דובר אמת בבדיקת פוליגרף כי מעולם לא ניצל את מעמדו או דרש הטבות מיניות בתמורה לקידום מקצועי.
במדינת ישראל חקירה על עבירות מין מתבצעת אך ורק במשטרה בחקירה מקיפה, שבוחנת את כלל הפרטים, את כלל הגרסאות ושוללת אינטרסים ומניעים זרים.
מי שמכריע מי הוא עבריין מין במדינת ישראל הוא בית המשפט בלבד.
במקרה היחיד בכתבה שהובא לפתחו של בית המשפט, מרשי הוא זה שתבע את הדוגמנית והיא בתגובה הגישה נגדו תביעה נגדית, שגם עליה הוא ערער.
הניסיון לייצר תמונה של תלונות רבות כדי להשחיר את פני מרשי אינו הוגן כלפיו וכלפי הציבור.
לא די בכך שהתלונות חסרות פנים וללא ראיות אובייקטיביות, העדויות הושמעו ככזה ראה וקדש.
ללא שאלות עומק וללא חקירה נגדית, שבודקת מה היה הגורם שהביא אותן להעיד כעת, מדוע לא הוגשו תלונות במשטרה, האם מעורבת סוכנות מתחרה או כל גורם אחר בפרשה והאם אין כאן ניסיון הפוך של ניצול מעמד מרשי, ועוד.
כתבות חלקיות ומגמתיות מסוג זה, עושות באבחה אחת נזק דורסני ובלתי הפיך לאדם שבמשך 22 שנה עמל קשה לפרנסתו ולהגיע למעמדו.
מרשי הוא רווק, המכבד נשים, והוא מעולם לא ערבב בין חייו האישיים לבין עסקיו.