בית המשפט אישר השבוע כי ציפי רפאלי תחל לרצות את עונשה בכלא נווה תרצה מיד לאחר ראש השנה. יממה לקראת כניסתה של אחת הנשים הכי מפורסמות בישראל למאסר, מקורבים מספרים לראשונה ל-mako על הימים המתוחים לאחר גזר הדין.כזכור, רפאלי (65) ובתה בר הורשעו בהעלמות מס של 34 מיליון שקלים. על פי הסדר הטיעון יוטל קנס כספי על כל אחת מהן בסכום של 2.5 מיליון שקל בנוסף לשמונה מיליון שקל שכבר שולמו לקופת המדינה. כמו כן, בר תרצה תשעה חודשי מאסר בעבודות שירות.

"ציפי בוכה כל הזמן", מספרים אותם מקורבים. "היא בלחץ גדול. אנחנו מכירים אותה המון שנים ורגילים לראות אותה שמחה, מבלה אתנו במועדונים, יוצאת איתנו. בחודשים האחרונים היא כמעט לא יצאה מהבית", הם חושפים, "אם זה בגלל החשש לחלות בקורונה כי היא בקבוצת סיכון וסובלת ממחלה בלב ואם זה כדי לא לתת לצלמי הפפראצי לתפוס אותה ברגעים קשים שלה. היא סובלת מאוד. זו לא ציפי שהכרנו. המזל הגדול שהתמיכה והחיזוקים שלנו ושל אנשים אחרים מחזקים אותה מאוד לקראת המאסר".

"ציפי מתארת לנו פחד מאסירות מסוכנות או רוצחות שיפגעו בה", מתארים המקורבים לרפאלי את הדברים שהיא אמרה להם בשבוע האחרון. "היא בחיים לא הייתה בכלא ויש לה המון חששות. היא אומרת שהיא ממש פוחדת על החיים שלה. לא פחות גרוע זה שהיא לחוצה מהקורונה, היא מלאה בפחדים".

ציפי רפאלי (צילום: החדשות 12, החדשות12)
"היא מקווה שהיא תצא מהכלא בריאה בגוף ובנפש" | צילום: החדשות 12, החדשות12

רפאלי כבר הכינה תיק גדול לכלא והיא לא יכולה לקחת מה שהיא רוצה. יש בידיה טופס שמציין את הפריטים המותרים להכניס לכלא. כמה ספרי קריאה, בגדים, שני זוגות נעליים, משחת שיניים, מברשת ומסרק. בשמים וקרמים, נכון לעכשיו, מחוץ לתחום.

"היא למעשה כבר הייתה מוכנה נפשית להיכנס לכלא לפני כמה חודשים, אבל היה עיכוב בחתימה על ההסדר", מספר ל-mako מקורב נוסף. "ציפי רק מתפללת לסיים את הכלא בריאה בנפשה ובגופה. הרבה אנשים מתקשרים אליה, כאלה שהיא עזרה להם בחיים במשך שנים רבות מתקשרים אליה לחזק אותה או שולחים לה הודעות באינסטגרם. גם המון סלבס וחברות קרובות כותבות לה הודעות תמיכה. זו אכן התקופה הכי קשה בחייה. מעבר לפחד מפגיעה מצד אסירות, הידיעה שצלמים יתעדו אותה נכנסת לכלא קשה לה. היא יודעת שהתמונות יפורסמו בכל מקום בארץ ובעולם ויראו אותה בכל אתר אינטרנט וערוצי טלוויזיה". 

"ציפי היא העוגן של המשפחה. ראש המשפחה אפשר לקרוא לה. היא קשורה לנכדות שלה מאוד וכל השנים היא ניהלה את כל העניינים והיא פוחדת שיהיה קשה לילדיה להסתדר בלעדיה", ציינו המקורבים, "היא כל הזמן אומרת 'מי ידאג להם? מי יטפל בנכדות?'. כולם חושבים שציפי כל כך חזקה, אבל היא מאוד שברירית. המשפט הזה וכל מה שהיה מסביב במשך שנים גמרו עליה. פגעו בה מאוד נפשית. היא עברה גיהינום".

בכל הנוגע לבני המשפחה וילדיה של ציפי, בסביבתה מציינים כי הם לחוצים לא פחות ממנה מכניסתה של האם והסבתא לכלא. "בר והיא בקשר חזק מאוד. הן מנהלות המון שיחות. בר לקחה קשה מאוד את זה שאמה נכנסת לכלא. עבורה זו טראומה קשה מאוד", הסביר מקורב למשפחה.

למרות שעברה הכנה לכלא, רפאלי התנגדה לשוחח עם קצינים לשעבר או בהווה שמשרתים בשב"ס או עם אסירות שרצו להכין אותה לקראת החיים בכלא. "בגדול מארי פיזם (מי שהורשעה ברצח בתה, רוז ז"ל, ונדונה למאסר עולם) היא אחת האסירות השולטות בכלא", סיפרה ל-mako אסירה שהשתחררה לאחרונה מהכלא בו תהיה ציפי, "יש למארי המון כוח שהיא צברה במהלך השנים ואסירות מקשיבות לה. ציפי, כמו כל אסירה חדשה, תצטרך להסתדר איתה, אם היא לא רוצה להיות מנודה או מוחרמת. קח למשל את פרסיליה קשתי. היא הייתה חייבת את ההגנה של מארי ואסירות אחרות כדי לעבור התקופה הראשונה שהיא הכי קשה לאסירה נורמטיבית בכלא נשים שנחשב לגרוע ביותר בתנאים בישראל".

בשירות בתי הסוהר נערכים לקליטתה של רפאלי. בשעה עשר בבוקר בדיוק היא אמורה להיות בכניסה לכלא הנשים נווה תרצה. בגלל התפשטות נגיף הקורונה, בני משפחתה יוכלו לבקר אותה מבעד למחיצת זכוכית אחת לחודש והיא לא תוכל לצאת לחופשות כמו שאר האסירים, נכון לעכשיו, מחשש שהיא תידבק בנגיף ותדביק אסירות אחרות בכלא.

"אין היערכות או דריכות מיוחדת לקליטתה של ציפי רפאלי בכלא", מסבירים גורמים בשב"ס. "נכון שהיא שונה משאר האסירות בגלל שהיא דמות מוכרת מאוד, לכן בשבועות הראשונים תהיה השגחה והקפדה של הצוות לבדוק שהיא מתאקלמת בכלא ללא שום תקלות". למרות זאת, לדברי אותם גורמים, העובדה שציפי רפאלי מוכרת לא תזכה אותה בהנחות או בהטבות שונות משאר האסירות. "המטרה שלנו היא לגרום לה להתאקלם מהר מאוד בכלא. בגלל שהיא לא עבריינית וזה מאסר ראשון שלה, אנו נעקוב אחר כל מה שקורה סביבה ונדאג לשלומה וביטחונה".

זה רשמי: ציפי רפאלי בדרך לכלא (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
תרצה עבודות שירות. בר וציפי רפאלי | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12