בערב הסילבסטר נחשפנו לחדשות מרגשות באינסטגרם של אדל בספלוב: תמונת בטן הריונית שעליה כתוב "coming soon" עלתה לאוויר והפכה, תוך שעות ספורות, לאייטם במדורי הרכילות. אגב, הלוקיישן שמתויג בתמונה הוא המסעדה של בן זוגה, כי למה לא לקדם עסק בזמן שאת מכריזה על הידיעה הכי מרגשת בחיים שלך.

View this post on Instagram

2-0-1-9  we are waiting for you  #תודהלשםעלהמתנה ✋✋✋✋✋

A post shared by Adel Abed Bespalov (@adelbespalov) on

החלק המעניין כאן הוא שזו לא הפעם הראשונה שבה נחשף הריונה של אדל בספלוב – סלב מדרג בינוני שאנחנו מחבבים וטורחים לדרוש בשלומו פה ושם. הידיעה על ההריון עלתה כאן, בערוץ הסלבס של mako ממש לא מזמן. האייטם התבסס, כמו כל עבודה עיתונאית ורכילאית, על מקור מהימן, הצלבה וגם פדיחה של אדל – סטורי שהעלתה לאינסטגרם ונמחק זמן לא רב לאחר מכן, שבו היא מצולמת לצד תוספי תזונה להריון בשם "תשעה חודשים". אדל הכחישה את הידיעה ולאחר מכן גם שלחה גם מכתב התראה לפני תביעה ל-mako על כך שפרסמו את הידיעה.

נתחיל בזה שעושה רושם שהמידע כן היה נכון בסוף, אז נאחל לאדל הריון קל ובריא ונעים. נוסיף גם שמפורסמות רבות מכחישות ידיעות על הריון, וזה לגיטימי לחלוטין. הריון זו תקופה רגישה, לעתים יש סיבוכים או, חלילה, סיכונים, זו גם הסיבה שכתבי רכילות בודקים ביתר זהירות מידע כזה לפני העלאתו (בסוד אפשר לספר כאן שגם היו מקרים שבהם מושא רכילות הריון זו או אחרת התקשרה לכתבת שלנו והסבירה לה שמדובר בסיטואציה רגישה או בעייתית, ואייטמים לא עלו).

אבל המקרה של אדל הוא אחר. היא חלק מגל של מפורסמים שנהנים לככב במדורי הרכילות, מאוד מעוניינים בכך וחלקם גם יעלבו כשהם לא מוזכרים בו, אבל את המידע האמיתי על עצמם ישחררו בזמן ובמקום שמתאימים להם, כלומר באינסטגרם. ראינו את זה עם אופירה אסייג והגירושים, וגם עם בר רפאלי וההריון (שפורסם גם הוא בסילבסטר). זה חלק מהשינוי העמוק שעובר על עולם הרכילות בשנים האחרונות, זה שבגללו אין צורך יותר בצלמי פפראצי – תמונות האינסטגרם שהמפורסמים מעלים בעצמם מעניינות ואינטימיות יותר מכל אחד שיארוב ליודה לוי שלוש שעות מאחורי פח.

גם את הידיעות ה"גדולות" הם מעדיפים לפרסם לבד – בין אם זו טבעת עם "היא אמרה לי כן", תמונה ראשונה של תינוק או תמונה בשמלת כלה. כלומר, הם הפכו לכתבי הרכילות של עצמם, רק אחרי שהם מפרסמים את המידע האתרים מעלים אותו לציבור הרחב (כלומר, הציבור הרחב שלא עוקב אחרי האינסטגרם שלהם). אחרי זה, אגב, הם גם יעלו צילום מסך מהידיעה באתר הרכילות או בעיתון. כלומר הם יעלו תמונה באינסטגרם שלהם, של אייטם רכילות עליהם, מכלי תקשורת שלקח אותו מראש מהאינסטגרם שלהם. 

המצב הזה עדיף עבורם, זה ברור. הוא מאפשר להם שליטה במידע. בר רפאלי תעלה תמונת "היי אני בהריון! #בייבי #ניו_לייף #סופרפארם" אבל לא תמונת "היי הפרקליטות מתכוונת להעמיד אותי לדין על העלמת מס! #כלא #צווארוןלבן #חגמישי_שמח". הרכילות הופכת לצינור יחסי ציבור עבור המפורסם, למרות שזהו לא תפקידה. אז כן, אפשר לנחור בבוז ולומר "תפקידה של הרכילות, מי ישמע". אבל גם אם אתם מפקפקים בחשיבותה של הרכילות (כדאי לכם לקרוא קצת יובל נוח הררי), היא עדיין עיתונות וככזאת היא מחויבת לכלים עיתונאיים כמו מקורות ואמינות.

View this post on Instagram

2016 is going to be like..  Happy & Healthy New Year !

A post shared by Bar Refaeli (@barrefaeli) on

בכל הכלים האלו השתמשו כדי לפרסם את האייטם על ההריון של אדל. הבעיה – זה לא התאים לה. היא רצתה תמונה בסילבסטר מהמסעדה של בן זוגה, לא שמישהו יגלה על ההריון שלה ויעלה אותו כאילו זו זכותו העיתונאית. אבל העניין הוא כזה – אתם מפורסמים שרוצים לשמור בסוד מידע על חייכם? תסתירו אותו כמו שצריך. זה עבד יפה לאופירה ולבר. אם אתם גם סלבס, גם לא זהירים בסטוריז וגם יש לכם חברים חארות, אל תתפלאו שדברים מסוימים כמו הריון או חתונה או גירושים, מתפרסמים. ערוץ הסלבס הוא לא לקט האינסטגרם שלכם.

להיות מפורסם שמשתף פעולה עם מדורי הרכילות ורוצה להופיע בהם קבוע, אבל גם לא מוכן שיעלו משהו שהוא לא פרסם בעצמו לפני כן, זה קצת לאחוז במקל בשני קצותיו. או, במונחים של אדל, לרקוד על כל ההשקות. זה לא עובד. כי אפשר לנסות לשלוט במידע, במקרה של ערוצי הרכילות בהחלט מצליחים לאלף את הדרכים שבהן הוא עובר, אבל לא עד הסוף. כשאנחנו ניתקל במידע אמין, נכון ומעניין, שעומד במגבלות חוקיות ואתיות - אנחנו נעלה אותו, זה מה שערוץ רכילות מעניין עושה. וזה גם חלק מלהיות מפורסם, ומה שכל סלב עם כתב רכילות בספיד דייל מגלה בסוף -  כל מפורסם שהתבאס על אייטם במדור רכילות, התבאס הרבה יותר כשהוא הפסיק להיכנס למדור הרכילות.