מי נגד מי השבוע (עיצוב: סטודיו mako)
מי נגד מי השבוע | עיצוב: סטודיו mako

מי פינק את ביבי? לא מי שחשבתם

איזה אתר חדשות העניק השבוע רוח גבית קלה עד מתונה לבנימין נתניהו? למרבה ההפתעה (או שלא), דווקא לא האתר של שלדון. נתחיל, כרגיל, מהאמצע:

בשלישי האחרון חשף גיא פלג בפתיחת המהדורה המרכזית של "החדשות" כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כינס במלון כרמים פורום של יועצים משפטיים ופרקליטי מדינה לשעבר, ביניהם נשיאי בית המשפט בדימוס מאיר שמגר, אהרן ברק ודורית בייניש. בפגישה, על פי הדיווח, נדונה השאלה האם ראוי לפרסם זימון לשימוע לראש הממשלה עוד לפני הבחירות. כל משתתפי הפגישה סברו שכן, כולל היועץ מנדלבליט. מיד לאחר המהדורה, כך נראו הכותרות בעמודים הראשיים של mako, "וואלה!", "הארץ" ו"ישראל היום": 

מי נגד מי (צילום: מתוך מאקו)
mako. תיקי נתניהו? היועמ"ש יכריע לפני הבחירות (1) | צילום: מתוך מאקו
מי נגד מי (צילום: מתוך וואלה)
"וואלה!". תיקי נתניהו? היועמ"ש יכריע לפני הבחירות (2) | צילום: מתוך וואלה
מי נגד מי (צילום: מתוך הארץ)
אתר "הארץ". תיקי נתניהו? היועמ"ש יכריע לפני הבחירות (3) | צילום: מתוך הארץ
מי נגד מי (צילום: מתוך ישראל היום)
אתר "ישראל היום". תיקי נתניהו? היועמ"ש יכריע לפני הבחירות (4) | צילום: מתוך ישראל היום

אלא שבעוד כל ארבעת האתרים הללו נותרו עם אותה כותרת דרמטית לאורך הלילה, ב-ynet מיהרו, אחרי פחות משעתיים, להחליף את הכותרת הראשית. הנה הכותרות הראשיות של ynet באותו ערב, ב-21:00 וב-23:00:

מי נגד מי (צילום: מתוך ynet)
ynet בשעה 21:00. תיקי נתניהו? היועמ"ש מעביר הילוך | צילום: מתוך ynet
מי נגד מי (צילום: מתוך ynet)
ynet בשעה 23:00. היועמ"ש מעביר הילוך? פגיעה קשה בדמוקרטיה | צילום: מתוך ynet

מצד אחד, למה הכותרת יוצאת הדופן של ynet מעט מפתיעה? כי זהו האתר שבגלגולים קודמים של חקירות משפחת נתניהו למיניהן (שלא לדבר על מערכת הבחירות הקודמת) נקט באופן קבוע, בכותרות הראשיות, בקו הקטגורי ביותר כנגד ראש הממשלה. מצד שני, למה הכותרת הזו, היחידה שהבליטה את תגובת נתניהו נגד היועץ המשפטי לממשלה, בעצם לא צריכה להפתיע? משום שכידוע באחד התיקים המרכזיים, שבהם מנדלבליט עשוי להכריע עוד לפני הבחירות, מעורב עד צוואר לא רק ראש הממשלה, אלא גם המו"ל של קבוצת "ידיעות". המשך יבוא? בהחלט. צירוף מקרים? מוזמנים לדלג לקונספירטור.

ב-ynet נמנעו מלהגיב.

סקופ ענק אצל המתחרים? אם ככה אז הדרמה היא פחות גדולה, ובכלל בואו לא נפריז בחשיבות האירוע

מה עושה מערכת חדשות כשמתגלה שלמתחרים יש סקופ ענק? אפשרות אחת היא למהר לקפוץ על העגלה ולהצטרף לסיפור הגדול (רצוי גם לתת קרדיט). אפשרות אחרת היא לנסות להקטין ככל הניתן את ההישג של היריבים בתקווה שנושאים אחרים יתפסו עד מהרה את סדר היום. במוצאי שבת בחרו בחדשות עשר באפשרות השנייה. הכול החל בשעה 18:36, כאשר חברת החדשות שיגרה את הפוש הבא:

מי נגד מי (צילום: צילום מסך - החדשות)
הפוש של "החדשות". התפתחות דרמטית | צילום: צילום מסך - החדשות

בחלוף 24 דקות, ב-19:00, החלה בחדשות עשר התכנית "המטה המרכזי". מיד לאחר אות הפתיחה פנתה המגישה, איילה חסון, אל הכתב הפוליטי, ספי עובדיה, שהיה בדרכו למסיבת העיתונאים של נפתלי בנט ואיילת שקד בבית סוקולוב. כך התנהלה שיחת הטלפון בין השניים (לא נגענו):

איילה חסון: "שלום לכם, שבוע טוב. אנחנו עם מבזק המטה המרכזי. תחילה למסיבת העיתונאים שצפויה בעוד שעה קלה של ראשי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד. ספי עובדיה, כתבנו הפוליטי, מה אנחנו יודעים לומר על ההודעה הצפויה של השניים?".

ספי עובדיה: "כן, מכיוונים משתנים שאני מקבל ממש בדקות האחרונות ייתכן שהדרמה היא פחות גדולה. זו לא פרידה מוחלטת מהבית היהודי, אני אומר את הדברים בזהירות. זה נשמע כמו פרידה מהאיחוד הלאומי של אורי אריאל, בניסיון להכניס עוד כוחות חילונים לתוך המפלגה. עוד 'איילת שקדיות', אם תרצי איילה, בניסיון להגדיל מאגר המצביעים של הבית היהודי מתוך הימין הרך יותר. בהחלט דבר אחד שאנחנו יכולים לומר הערב בוודאות, בנקודת הזמן הזו: בנט ושקד נפרדים מהאיחוד הלאומי, מהזרוע היותר ניצית שהרכיבה את הבית היהודי. היו לא מעט מבוכות עם התבטאויות של סמוטריץ' ואחרים. זה הולך לשם. אני לא בטוח בנקודת הזמן הזו שמדובר כרגע בדרמה יותר גדולה של פרידה או הולכים מהבית היהודי, אבל זה נשמע בוודאי אפשר לומר בשלב הזה: בנט ושקד נפרדים מהאיחוד הלאומי".

איילה חסון: "מעניין אם הם יחליפו את השם. בהחלט ספי, לא דרמה. מעניין, אבל בוא לא נפריז בחשיבות של האירוע הזה אם כך. בהחלט. תודה רבה. אתה תהיה שם, כמובן אם יש דברים נוספים אנחנו מחכים לשמוע ממך כאן אצלנו".

כעבור 18 דקות נוספות, ב-19:18, צייצו בחדשות עשר את תמצות הדיווח של עובדיה. השורה התחתונה חזרה על עצמה – לא מדובר בדרמה גדולה:

מי נגד מי (צילום: טוויטר חדשות עשר)
הציוץ של חדשות עשר. עזבו, זה בקטנה | צילום: טוויטר חדשות עשר

איך זה נגמר בסוף, כולם יודעים. בנט ושקד הודיעו כי הם עוזבים את הבית היהודי ומקימים את מפלגת "הימין החדש". התפתחות דרמטית? בהחלט. עד כדי כך, שאפילו בחדשות עשר נאלצו לבסוף להכיר בסקופ של המתחרים. "נפתח בדרמה הפוליטית של הערב הזה", אמרה אושרת קוטלר בשעה 20:00 בתכניתה "המגזין", לפני שפנתה לספי עובדיה בבית סוקולוב. גם עובדיה, מיד אחריה, נאלץ לעדכן, בסתירה לדיווחו הקודם, על "המפלגה החדשה של בנט ושקד".

מי נגד מי (צילום: צילום מסך - ערוץ עשר)
ספי עובדיה ב"המגזין". פרישה, חצי פרישה | צילום: צילום מסך - ערוץ עשר

ספי עובדיה, תרצה להגיב?

"הייתי בטוח שתשאל אותי על ידיעת יעלון-גנץ שפורסמה לראשונה בחדשות עשר, ופתחה למחרת את מהדורת המתחרים. סופ"ש נפלא, הורביץ".

סקופ ענק אצל המתחרים? נפרסם אותו למחרת בהבלטה ונטען שאנחנו בעצם היינו ראשונים

בניגוד לחדשות עשר, שניסו לגמד את הפרסום הראשון של היריבים, "ידיעות אחרונות" נקט אסטרטגיה שונה, אם כי מוכרת. עיקרה: ניסיון לא בלתי פתטי להשתלטות עוינת על הסקופ של "החדשות", תוך ניצול העובדה שבעל הסקופ, הכתב הפוליטי של חברת החדשות, עמית סגל, מפרסם גם טור שבועי ב"מוסף לשבת". בראשון האחרון, למחרת הדרמה הפוליטית, התגאה "ידיעות" ב"פרסום ראשון" של הסקופ לא פחות מארבע פעמים: גם בהפניית השער, גם בכותרת הגג לאייטם בעמודים הפנימיים, גם בכיתוב תמונה וגם באותיות הקטנות בתוך האייטם.

מי נגד מי (צילום: מתוך ידיעות אחרונות)
"ידיעות" טופח לעצמו על השכם (1). פרסמנו ראשונים | צילום: מתוך ידיעות אחרונות
מי נגד מי (צילום: מתוך ידיעות אחרונות)
"ידיעות" טופח לעצמו על השכם (2). אנחנו היינו קודם | צילום: מתוך ידיעות אחרונות
מי נגד מי (צילום: מתוך ידיעות אחרונות)
"ידיעות" טופח לעצמו על השכם (3). הסקופ היה שלנו | צילום: מתוך ידיעות אחרונות
מי נגד מי (צילום: מתוך ידיעות אחרונות)
"ידיעות" טופח לעצמו על השכם (4). אם עדיין לא הבנתם | צילום: מתוך ידיעות אחרונות

האם באמת הסקופ הזה שייך בעצם ל"ידיעות" ולא לחברת החדשות? לא ממש, שלא לומר: ממש לא.

"לו הייתי בנט הייתי שוקל ברצינות רבה פרישה לטובת מפלגה חדשה", פירשן סגל בטורו מ-14 בדצמבר, שבו נופפו השבוע ב"ידיעות" כהוכחה ל"פרסום הראשון". "הסיבה שבנט ושקד מהרהרים מן הסתם (ואם לא – אז צריכים להרהר) באפשרות הזו היא שהדתיים-לאומיים הם בוחרים היברידיים: מצביעים לבנט אבל תומכים בנתניהו". בהמשך אותו טור הוסיף סגל כי "לפני שכבשו (סליחה, שחררו) את הבית היהודי, בנט ושקד בחנו ריצה ברשימה עצמאית, דתית-חילונית. האם הרעיון הזה קם לתחייה?". לסיכום: טור פרשני, שאמנם בדיעבד מתברר כי חזה במידת מה את הנולד, אך עם הרבה סימני שאלה ומעט סימני קריאה. בטח לא "פרסום ראשון" של הסקופ, כפי שמעידות הכותרות המאוד לא חד משמעיות בבוקר אותו יום שישי בעמוד הראשון של "ידיעות" וב"מוסף לשבת":

מי נגד מי (צילום: מתוך ידיעות אחרונות)
"ידיעות אחרונות", 14.12.2018. לא סקופ ולא נעליים | צילום: מתוך ידיעות אחרונות

ב"ידיעות אחרונות" נמנעו מלהגיב.

האב, הבן ורוח הסקופ

למרות שעמית סגל חשף ראשון את הצעד הדרמטי של בנט ושקד, מתברר שהוא לא היה העיתונאי היחיד במשפחת סגל שידע על כך מבעוד מועד: בשני האחרון גילה עקיבא וייס, הכתב לענייני חרדים ודתות של "כאן", כי בניגוד להצהרותיו, ח"כ בצלאל סמוטריץ' השתתף ביום חמישי בדיון הסודי של בנט ושקד עם הרב דרוקמן והרב מלמד, ואפילו הביע בפורום הסגור תמיכה בפרישתם של השניים מהבית היהודי. מי שעוד נטלו חלק בפגישה, הוסיף וייס, הם העורכים הראשיים של כלי התקשורת המזוהים עם הציונות הדתית: חגי סגל ("מקור ראשון"), עמנואל שילה ("בשבע") ועוזי ברוך (ערוץ 7).

בתום אותו הדיון סוכמה הפרישה. למחרת, בשישי, למרות הסקופ הענק שהיה בידיו של סגל האב, לא פורסמה בעיתונו "מקור ראשון" ולו מילה אחת (שלא לדבר על כותרת ראשית) על הטלטלה הפוליטית העומדת להתרחש. שבת המלכה ירדה על עם ישראל (כולל על משפחת סגל). במוצ"ש, שעה קלה לאחר ההבדלה, פוצץ הבן עמית את הסיפור. בשלישי האחרון, יום אחרי הפרסום ב"כאן", העלה חגי סגל את הציוץ הבא:

מי נגד מי (צילום: טוויטר חגי סגל)
הציוץ של חגי סגל. הסקופ נגנז | צילום: טוויטר חגי סגל

חגי סגל, יכול להיות שאתה בעצם היית הגרון העמוק?      

"אביב הורביץ, יכול להיות שאתה בעצם מקשקש שטויות?".

טראמפ נסוג מסוריה? זה אסון לישראל ו/או ממש טוב בשבילה

נחתום במגויסת הטריה למפלגה החדשה של בנט ושקד: האם החלטתו של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, להוציא את הכוחות האמריקאים מסוריה היא אסון לישראל או מתנה לישראל? תלוי את מי שואלים: את העיתונאית קרולין גליק, או את העיתונאית קרולין גליק. מבולבלים? גם אנחנו.

ביום שבו צייץ טראמפ את החלטתו, צייצה גליק בתגובה (באנגלית): "זה אסון. דונלד טראמפ מעניק ניצחון גדול לאיראן, רוסיה וטורקיה ומסכן את ישראל, הכורדים וירדן":

מי נגד מי (צילום: טוויטר קרוליין גליק)
קרולין גליק מצייצת (1). נסיגת טראמפ? אוי ואבוי לנו | צילום: טוויטר קרוליין גליק

אלא שלמחרת בבוקר ריטווטה גליק את הציוץ הקודם שלה, והוסיפה לו ציוץ נוסף, שבו לקחה צעד אחד אחורה: "אבל אם ישראל יודעת איך למנף את זה, זו תוכל למעשה להיות מתנה. למידע נוסף, המשיכו לעקוב אחרי הטורים שלי שיפורסמו מחר":

מי נגד מי (צילום: טוויטר קרוליין גליק)
קרולין גליק מצייצת (2). נסיגת טראמפ? דווקא לא רע בשבילנו | צילום: טוויטר קרוליין גליק

בחלוף 14 שעות, לאחר חצות, שיתפה גליק מאמר שפרסמה באתר הימני "ברייטברט" (שבבחירות האחרונות בארה"ב תמך באדיקות במועמד דונלד טראמפ), והוסיפה את הציוץ: "הנה ניתוח ה-360 מעלות שלי על החלטתו של טראמפ לנטוש את סוריה":

מי נגד מי (צילום: טוויטר קרוליין גליק)
קרולין גליק מצייצת (3). נסיגת טראמפ? קבלו ניתוח מקיף | צילום: טוויטר קרוליין גליק

המהפך הושלם באותו יום אחר הצהריים, כאשר גליק שיתפה מאמר שפרסמה ב"מעריב" ושנשא את הכותרת: "ההחלטה של טראמפ לצאת מסוריה נכונה וטובה לישראל", והוסיפה לו את הציוץ הבא (הפעם בעברית):

מי נגד מי (צילום: טוויטר קרוליין גליק)
קרולין גליק מצייצת (4). נסיגת טראמפ? נכונה וטובה לישראל | צילום: טוויטר קרוליין גליק

בין לבין הספיקה גליק למחוק את הציוץ הראשוני שלה (ר' לעיל) על כך שנסיגת טראמפ מסוריה היא "אסון". למרבה המזל יואב רבינוביץ' המעולה, הראשון שזיהה את המהפך, הספיק לצלם ולצייץ.

קרולין גליק, תרצי להגיב?

"במבט ראשון, ההחלטה של הנשיא טראמפ להסיג את הכוחות האמריקנים מסוריה בעייתית ואף מפחידה. על כן, תגובתי הראשונה שיקפה את פני הדברים. אולם, כבר כעבור מספר דקות, הבנתי כי יש פנים לכאן ולכאן לסוגיה וכפי שציינת, פרסמתי עוד ציוץ ששיקף את הבנתי כי ישראל תוכל למנף את הנסיגה לטובתה. למחרת, בחנתי את התמונה הרחבה, על האינטרסים של כל אחד מהגורמים הבוחשים בסוריה, והגעתי למסקנה כי הסיכויים העולים מההחלטה האמריקנית גוברים על הסיכונים. את אלה וגם את אלה פירטתי בטורים שלי גם ב'ברייטברט' וגם ב'מעריב' (אגב, את כותרתו של 'מעריב', אשר איננה משקפת את מהותו של מאמרי לא ניסחתי). משונה לי ההתנפלות שלך ושל לא מעט מבקרים עליי, שכן אני סבורה כי לציבור הישראלי מגיע דיון מעמיק וענייני של הזירה הביטחונית-מדינית הסבוכה שלנו. האם אתה מעדיף שכל ניתוח יהיה על בסיס תחושות בטן ולא על בסיס ניתוחים עניינים המבוססים על המציאות כפי שהיא? אני לא".

הציטוט מול המציאות (1): שלוש הנקודות בכיס, או שלא

הציטוט: "ועכשיו הניצחון של מנצ'סטר סיטי מובטח, משום שהנתונים העונה מדברים על זה שב-14 מ-17 מחזורי הליגה עד עכשיו, בכל פעם שסיטי כבשה במחצית הראשונה היא סיימה את המשחק עם ניצחון. בשלושה משחקים סיטי לא הצליחה לכבוש במחצית הראשונה, ובשלושתם היא לא ניצחה. אז הנה אחת-אפס, ופפ יכול להיות רגוע. שלוש הנקודות בכיס" (שדר ערוץ ספורט 2 של צ'רלטון, רמי וייץ, לאחר הגול הראשון של מנצ'סטר סיטי, בדקה ה-27, במשחק מול קריסטל פאלאס שהתקיים במוצ"ש שעבר).

המציאות: המשחק הסתיים בהפסד מפתיע של מנצ'סטר סיטי לקריסטל פאלאס בתוצאה 3:2.

רמי וייץ, תרצה להגיב?

"וואו!! שתי נקודות לאתר mako!! ושלוש נקודות לאביב הורביץ!! זוהי לבטח פסגת הקריירה העיתונאית שלכם!! אמליץ עליכם לפרס פוליצר, או אפילו להדליק משואה ביום העצמאות!!".

הציטוט מול המציאות (2): תחקיר עומק

הציטוט: בסוף השבוע פרסמו איילה אור אל ואנה בורד ריאיון שער במוסף "7 לילות" עם השחקנית מיטל דוהן, בת הזוג של אל פאצ'ינו. בין השאר הופיעה בו הפיסקה הבאה (שימו לב לשורה הממורקרת):

מי נגד מי (צילום: מתוך ידיעות אחרונות)
הפיסקה מ"7 לילות". באנו לגחך | צילום: מתוך ידיעות אחרונות

המציאות: ראשית, שמו של המפיק הוא בן ברנהולץ (ולא ברנהולד). שנית, הנה פרטיו ב-IMDB (שמצא בקלילות אדר מירום המעולה):

מי נגד מי (צילום: צילום מסך - IMDB)
המידע ב-IMDB. ויצאנו טיפ טיפה מגוחכים | צילום: צילום מסך - IMDB

רוחות של שינוי

אמרת שהגשם ישטוף את הדמעות, אבל במקום זה הטלפון צילצל. על הקו היה הקונספירטור.

"אז אוטוטו בחירות, אה?", הוא צהל.

"למה אתה כל כך שמח?", השתוממתי. "במה כל כך שונה מערכת הבחירות הנוכחית מזו שקדמה לה?".

"שונה מאוד, הורביץ. מאוד מאוד שונה", המתיק הקונספירטור. "להזכיר לך את הכותרות הראשיות שהופיעו ב-ynet ערב הבחירות הקודמות?".

"אני זוכר משהו במעומעם", אמרתי.

"שמרתי את חלקן, ומיד תוכל לרענן את זיכרונך", הכריז הקונספירטור. "הנה, שולח:". 

מי נגד מי (צילום: מתוך ynet)
ynet לפני הבחירות הקודמות (1). נתניהו? זנח את החלשים | צילום: מתוך ynet
מי נגד מי (צילום: מתוך ynet)
ynet לפני הבחירות הקודמות (2). נתניהו? איבד את הבושה | צילום: מתוך ynet
מי נגד מי (צילום: מתוך ynet)
ynet לפני הבחירות הקודמות (3). נתניהו? מפלג את העם | צילום: מתוך ynet

"קיבלת, הורביץ?", וידא הקונספירטור. "ואני מזכיר לך איך ריבוי הכותרות השליליות הוליד בזמנו את בדיחת הרשת הבאה:".

מי נגד מי (צילום: מתוך ynet)
בדיחת רשת מימי בחירות 2015. נתניהו? שרף לי שטר של מאתיים | צילום: מתוך ynet

"זוכר הכול", אישרתי. "אבל כבר עברו מאז כמעט ארבע שנים. לא כל כך הבנתי למה אתה טורח לשלוח את התמונות הישנות האלה מחדש".

"מה יש כאן לא להבין?", התפלא הקונספירטור. "שים לב, לעומת זאת, לכותרות הראשיות האלה של ynet, שעלו בשבוע שעבר, ביומיים שאחרי ההכרזה על בחירות 2019:".

מי נגד מי (צילום: מתוך ynet)
ynet השבוע (1). נתניהו? לא הושפע מהחקירות | צילום: מתוך ynet
מי נגד מי (צילום: מתוך ynet)
ynet השבוע (2). נתניהו? אין מריבות איתו | צילום: מתוך ynet
מי נגד מי (צילום: מתוך ynet)
ynet השבוע (3). נתניהו? שומר על הקווים האדומים | צילום: מתוך ynet

"נו, הורביץ? מה אתה אומר?", חקר הקונספירטור. "רק אני חש כאן רוחות של שינוי, או חלילה גם אתה?".

"גם אני", אישרתי. "אתה אפילו מוזמן לעיין בראש הטור ולהיווכח בעצמך".

"עד כאן, הורביץ", נחרד הקונספירטור וניתק.

ואם כבר נתקים, זה המקום להזכיר שהטור שזה עתה סיימתם לקרוא מתפרסם באתר mako מבית "קשת", ש"קשת" מצויה בתחרות עסקית מתמשכת עם קבוצת "ידיעות אחרונות", ש"קשת" מתחרה בשעות הפנאי גם ב"רשת", בערוץ 10 ובערוץ 20, ש-makoמתחרה באתר "וואלה!" ושהח"מ משלים הכנסה ברצועת הבוקר של "קשת".

לטור הקודם: האם יונתן רושפלד לקה בתסמונת מסוכנת?

כתבו לאביב הורביץ: aviv.hurvitz@mako.co.il