אם עד עתה היו אלה רק משבים קרירים של טינה שחלפו בשמיים הבהירים של אל.איי, אתמול הוכרזה באופן גלוי מלחמה. משני צדי המערכה שתי דיוות ידועות שם ורבות ממון, אחת גווינית פאלטרו והשנייה מרתה סטיוארט; הראשונה בת 42, כוכבת הוליוודית זוכת אוסקר, דקת גב ובהירת שיער, גרושתו הטרייה ונטולת הגלוטן של סולן קולדפליי, שבחרה לה ליריבה את כוהנת הלייף סטייל הגדולה של דורנו – סטיוארט בת ה-73, עבריינית מורשעת, אסירה לשעבר ומלכת הסרוג-לעצמך-צעיף-צמר-נחמד-לקראת-החורף או כך-תכין-דלעת-מעוצבת-שתהמם-את-כל-אורחי-נשף–ההאלווין-שלך.  

הגזרה החלה להתחמם לפני כשבועיים. "מרתה סטיוארט אומרת שגווינית פאלטרו צריכה לסתום את הפה", זעקו הכותרות, וסיפרו כי סטיוארט אמרה את הדברים הקשים למגזין האופנה net-a-porter בהתייחס ל-GOOP, מגזין החיים הטובים המקוון של פאלטרו. "היא כוכבת קולנוע. לו היא הייתה בטוחה במשחק שלה, היא לא הייתה מנסה להיות מרתה סטיוארט", אמרה מרתה סטיוארט. אמה של פאלטרו וידידתה של סטיוארט, השחקנית בליית דאנר, תמהה איך חברתה הייתה יכולה לומר דבר כה מכוער על בתה. אבל מרתה היא לא אחת שמתרגשת, "אני רק אמרתי את האמת", השיבה בקרירות.

האמת היא שמפתיע שאף אחד לא אמר את זה קודם. כבר כמה שנים שפאלטרו מנתבת את עצמה באופן גלוי ומעורר תמיהה לעתים אל עולם המתכונים, הבריאות והטיפים לסידור נכון של המצעים במיטה. ואם זה נראה כמו מרתה סטיוארט, הולך כמו מרתה סטיוארט ועושה קולות של מרתה סטיוארט, אין להתפלא שזה גם ירגיז בשלב מסוים את מרתה סטיוארט. ואפשר להבין גם למה: רק השבוע הטילה פאלטרו פצצה נוספת, ושדרגה את קרב החתולות ממדורי הרכילות למדורי העסקים כשהודיעה שמינתה כמנכ"לית העסק שלה את ליסה גרש, מי שהייתה עד לפני כשנה מנכ"ל החברה של סטיוארט. גרש נפרדה מסטיוארט על רקע חילוקי דעות לגבי הרחבת עסקיה, ונדמה כי בדיוק לשם כך הביאה אותה פאלטרו: להתרחב עם אתר הלייפסטייל שלה, שכרגע הוא בגדר יוזמה אינטרנטית בלבד, ולפרוץ לשווקים חדשים של פרסום ומכירות. אין ספק, כשבלונדינית יפה וצעירה ממך נושפת בעורפך, נדמה שלסטיוארט יש סיבה לתקוף.

גווינית' פאלטרו נגד מרתה סטיוארט - עם מרתה סטיוארט (צילום: Kevin Mazur, GettyImages IL)
עם הנמסיס הגדולה מרתה. מי תנצח? | צילום: Kevin Mazur, GettyImages IL

 האישה היפה והשנואה ביותר בעולם

פאלטרו, נכון להיום, היא שחקנית מוערכת אך לא פעילה במיוחד. למרבה ההפתעה, היא גם פרסונה מתועבת בארצות הברית. משום מה הציבור האמריקאי אוהב לשנוא אותה ולא מוכן לשחרר את העיסוק בה - היא מסוקרת באובססיביות על ידי כל כלי התקשורת באמריקה ובאנגליה, שם התגוררה בשנים האחרונות עם משפחתה, והאתר שלה מושמץ באופן עקבי. מצד שני, נדמה כאילו זוכרים לה כל העת את חסד נעוריה, ולא לוקחים ממנה גם את ההישג הכי גדול שלה בתור שחקנית קולנוע: פרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר בשנת 1998 על משחקה ב"שייקספיר מאוהב", כשהיא בת 26 בלבד. הדואליות הזו ביחס כלפיה באה לידי ביטוי באפריל 2013, כשבשבוע אחד נבחרה פאלטרו לאישה היפה ביותר בעולם על ידי מגזין פיפל, ובו זמנית לסלבית השנואה בעולם על ידי מגזין סטאר.

כבר יותר מ-6 שנים, מאז שהשיקה את GOOP, תוהים בתקשורת איך ולמה זה קרה לה. איך הפכה מבייב לאומית בהתהוות בסוף שנות התשעים לאחת מהשחקניות המושמצות באמריקה? ומה עומד מאחורי הפנייה החדה שלה לעולם החיים הטובים? האם מדובר בבחירה עסקית קרה ומחושבת שנובעת ממחסור בתפקידים, או שמא בנטיית לב אמיתית?

גווינית‘ פאלטרו וכריס מרטין (צילום: Charley Gallay, GettyImages IL)
מתגרשת לפי חוקי הנימוס. גווינת פאלטרו וכריס מרטין | צילום: Charley Gallay, GettyImages IL

פאלטרו נולדה בלוס אנג'לס לבמאי והמפיק היהודי ברוס פאלטרו ולשחקנית בליית דאנר, ומהר מאוד השתלבה בתעשייה המקומית. את פריצתה לתודעה בסרט "שבעה חטאים" בשנת 95' ליוותה ברומן מתוקשר עם כוכב הסרט בראד פיט, ובהמשך טיפחה זוגיות גם עם בן אפלק ששיחק לצדה ב"שייקספיר מאוהב". עם הזמן השתנה אופי הסרטים בהם השתתפה, והיא בחרה גם לא מעט תפקידים מביכים, עד שבשנים האחרונות היא מזוהה בעיקר עם סדרת סרטי "איירון מן" או עם הופעות אורח קטנות כמו למשל בסדרה "Glee". אבל בעוד היא ממשיכה לעורר סנסציות על השטיח האדום (כמו למשל השמלה חשופת הישבן שלבשה לפרימיירה של "איירון מן 3"), שמה נקשר פחות ופחות עם ליהוקים קולנועיים ויותר ויותר לדיאטות ועצות ניו אייג'יות מנג'סות.

היא הוציאה שלושה ספרי בישול, ונודעת במשטר אוכל הבריאות הקפדני והסגפני שלה, לאורו היא מגדלת גם את ילדיה, לדאגת האמריקאים חובבי הג'אנק; היא מתאמנת בקנאות אצל המאמנת הפרטית שלה, טרייסי אנדרסון, שחתומה גם על הישבן של מדונה, והיא מתמידה לדברר את אורח חייה המתוקתק כדרך הנכונה והיחידה לשמירה על הגוף ועל הנפש.

גווינית' פאלטרו (צילום: Stephen Lovekin, GettyImages IL)
סווטשירטים ב-550 דולר. מן האתר של גווינת פאלטרו | צילום: Stephen Lovekin, GettyImages IL
גווינית פאלטרו אפריל 2013 (צילום: Jason Merritt, GettyImages IL)
"ודאו שאתם לא קונים את כל הרהיטים שלכם באותה חנות, לא משנה כמה אתם אוהבים אותה". מן האתר של פאלטרו | צילום: Jason Merritt, GettyImages IL

תקופת נישואיה לסולן קולדפליי, כריס מרטין, ושני ילדיהם המשותפים, אפל ומוזס, נותרו בלתי מסוקרים מצד אחד – בני הזוג מיעטו להופיע או להצטלם יחד, והקפידו גם לשמור על פרטיותם של הילדים בכל הנוגע לאמצעי התקשורת, ומנגד שימשו את פאלטרו במיתוגה המחודש בעשור האחרון כאשת בית ומשפחה. אלא שהניסיון העיקש לקשור לעצמה תווית של גורו לייף סטייל לא התקבל יפה אצל הציבור. משהו בפאלטרו נראה מתאמץ מדי, יהיר מדי. האתר שלה, המציע מתכונים, מדריכים וכתבות בנושאי איכות חיים, התקבל כבר עם היווסדו ב-2008 בקיתונות של בוז. אמרו עליו שהוא מנותק מהמציאות, שהוא יומרני ומגוחך ואפילו מעט מעליב. פאלטרו, טענו המבקרים, היא לא יותר מאישה יפה, רזה, עשירה ומתנשאת, שמנסה להסביר לנו איך נוכל להיות יפים, רזים ומאושרים כמוה – אם רק נפנה לעצמנו על בסיס קבוע חצי יום לארוחות צהריים ארוכות עם אנשים שאנחנו אוהבים. המתכונים שלה כוללים מוצרי יוקרה מופרכים, ההמלצות שלה מיועדות לעשירים בלבד – וגם ראיונות המומחים שלה הזויים, מטרחנים ונגועים בפלצנות לא מעטה. כשהתחילו להתרוצץ שמועות לא הכי מבוססות שפאלטרו, בת לאב יהודי, החליטה גם להתגייר בקטע קבלי מעופף, ככה בשביל הכיף – היה ברור שהבחורה הופכת לדודה.

המדורים הכלכליים מעריכים כי לאתר יש כיום כ-150 אלף מנויים, רובם נשים במעמד סוציו אקונומי גבוה. למרות הביקורות הקטלניות, גופ ממשיך לפעול ולבעוט כבר מעל שש שנים, ולפי החדשות על מינויה של גרש הוא רק עומד להתרחב. ההערכות הן כי פאלטרו מעוניינת לחדור גם לעולם המכירות אונליין, ולהפוך את גופ למותג אופנה של ממש תוך שיתוף פעולה עם מעצבים כמו סטלה מקרטני ואחרים. האם זו תכנית ההתעשרות של פאלטרו, שעסקיה בעולם הקולנוע הולכים ומצטמצמים?

טיימליין גווינית פאלטרו (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
פאלטרו זוכה באוסקר ב-1999 | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

אפשר גם לחשוב שפאלטרו באמת מאמינה בדרך שלה, והיא לא רק אשת עסקים ממולחת שרוכבת על גל הניו אייג'. הכותרת הראשית של גיליון אוקטובר של גופ היא "סמוך על תחושת הבטן שלך", ומי שיבקש ללמוד איך להתחבר לאינטואיציה ולתת אמון בקרביים שלו יאלץ לקרוא ראיון ארוך ומשעמם במיוחד עם ההילרית והמדיום ג'יל ויליארד, שמתהדרת בין היתר ביכולת לראות אנשים מתים או לדעת מתי ירד גשם. לאחת מהשאלות משיבה המתקשרת כי למרות שאנשים רק רוצים שהיא תאמר להם מה עומד לקרות, היא לא רואה זאת כתפקיד שלה. "אני יכולה לדעת מה הולך לקרות", היא לא מצטנעת, "אבל בכל זאת הם צריכים להגיע לתשובות בכוחות עצמם. בחיים יש גם גורל, אבל בעיקר יש דלתות מסתובבות".

דווקא הגירושים המתוקשרים מכריס מרטין באפריל האחרון לא הצליחו לסדוק את דמותה חסרת הדופי של פאלטרו, אבל היא גם לא זכתה לחיבוק חם ואמפטי מהתקשורת באמריקה. אולי זה בגלל שמאז ה"פרידה המודעת", כמו שקראו לה בהודעה הפומבית שפרסמו, מקפידים פאלטרו ומרטין לייחצן יחסים מצוינים. רק הבוקר פורסם כי הרוקר המזדקן רוכש דירה באל.איי בשכנות לגרושתו, במטרה לראות את ילדיהם על בסיס יומיומי. שמועות על בגידות שנפוצו סביב הפרידה דעכו בינתיים – ואפילו הזוגיות החדשה של מרטין עם זוכת האוסקר הצעירה ג'ניפר לורנס קיבלה, כך נטען, את אישורה הרשמי של האקסית הטובה ביותר בעולם. בראיון שהעניק לרדיו לאחר הגירושים האשים מרטין את עצמו בפרידה, ופאלטרו נותרה, לעת עתה, האישה המושלמת – שיודעת גם איך להיפרד כמו שצריך.

אין תמונה
"כיוון שעונת העגבניות מסתיימת, הנה כמה דרכים לכבוש עגבניות". מן האתר של גווינת פאלטרו
אין תמונה
"חיפשתי השראה לשינוי תפריט חג ההודיה שלי". מן האתר של גווינת פאלטרו

האם הבחירה בנתיב החדש מעידה בהכרח על קץ הקריירה הקולנועית של פאלטרו? קשה לומר. "שייקספיר מאוהב", לדעת רבים, היה השיא המקצועי שלה. מבקרים משערים כי היא מכעיסה את הציבור בבחירות שלה, שציפה לראות ממנה עוד שייקסיפירים מאוהבים – וקיבל שלוש קומדיות גרועות וסרטים המבוססים על קומיקס. אבל בראיונות איתה מקפידה השחקנית להסביר שהיא הורידה הילוך באופן מודע לחלוטין, אך ורק בגלל הילדים. "כשנולדו לי הילדים הכל השתנה", אמרה, "אני אוהבת את העבודה שלי, אבל התמרון בין אימהות לקריירה הפך למסובך. אני לא אעשה תפקיד ראשי אם המחיר הוא לא לראות את הילדים שלי".

יכול להיות שבסופו של דבר, ממש כמו אחת האדם, פאלטרו מנסה בסך הכל למצוא את הדרך לשילוב בין חיי משפחה לקריירה? הרי מה יותר מושלם, במצבה, מלהפוך משחקנית שלא מציעים לה יותר מדי תפקידים ליזמית לייפסטייל חטובה? עבודה מהבית, מותגי יוקרה, בישול ושיחות משעממות עם מדיומים – בגיל 42, עם שני ילדים, בטן שטוחה ופסלון אוסקר עם המדף, נשמע שלהיות מרתה סטיוארט הבאה זו לא תכנית כל כך רעה._OBJ

 לכל כתבות המגזין