"הנסיך ויליאם ורעייתו קייט יביאו בקרוב יורש עצר נוסף לעולם, אח או אחות קטנים לנסיך ג'ורג'", בישר השבוע בית המלוכה הבריטי, ולבריטים שוב עלה לחץ הדם, גם אם קצת פחות. אחר כך הלכו לדוד הארי לשמוע מה לו יש להגיד על זה. "אלה חדשות משמחות מאוד. אני לא יכול לחכות לראות את אחי סובל שוב", עקץ. "אם יהיה לנו מזל, וזאת תהייה בת, אני חושב שהוא יסבול אפילו יותר". המראיין התקיל אותו ואמר, "עם התרחבות המשפחה, סיכוייך להפוך למלך קטנים", אבל הארי לא התבלבל וענה, "מעולה!"

הנסיך הארי וקפטן וויילס

בעוד ימים ספורים יחגוג הנסיך הארי את יום הולדתו השלושים. הוא יקבל במתנה ירושה ששכבה בבנק הרבה שנים: 10 מיליון פאונד שהותירה אחריה אמו. הרבה מלכים בהיסטוריה לא נולדו בכורים, חלקם היו מוכנים להרוג בשביל הכתר הנחשק. כשתורו לכתר של הארי ירד מהרביעי לחמישי הוא דווקא הרגיש הקלה. "אני בהחלט מרגיש נוח יותר כקפטן (המקבילה לסרן) וויילס מאשר כנסיך הארי", הוא אמר בראיון בעקבות פרסום תמונות בהן הוא נראה עירום, שיכור ומחבק מאחור בחורה עירומה בלאס וגאס. "זאת דוגמה קלאסית לכך שאני כנראה יותר מדי איש צבא ולא מספיק נסיך".

הארי ודיאנה - עם דיאנה (צילום: ap)
גדל בצלו של אחיו. דיאנה וצ'רלס עוזבים את בית החולים עם הארי, 1984 | צילום: ap
התמונות שדלפו מערב הסטריפ-ביליארד ההוא לא היו השערורייה היחידה בכיכוב קפטן וויילס. בגיל 17 הודה הנסיך שהוא מעשן גראס ושותה אלכוהול, ואביו אישפז אותו במוסד גמילה ליום אחד כאקט חינוכי. בגיל 20 נאלץ להתנצל על תלבושת הנאצי שלבש למסיבת תחפושות פרטית; בגיל 24 נאלץ לחזור בו פומבית על שכינה קצין פקיסטני במחלקתו בכינוי הגזעני "הפאקי הקטן שלנו". גם על בנות הזוג המתחלפות תדיר שלו היה לכולם מה להגיד.

אז מה נסגר עם הארי? לאן נעלם כל החינוך המלכותי הבריטי והמאופק שקיבל? התשובה במילה אחת: דיאנה. ספר חדש שיצא השבוע בבריטניה, "הנסיך הארי: אח, חייל, בן", מאת העיתונאית פני ג'ונר, מסביר שהכל באשמת ההורים. או במקרה של משפחת המלוכה, בעיקר באשמת אמו - הנסיכה דיאנה.

ליידי די האהובה והיפהפייה כל כך הייתה, על פי ג'נר, אם אובססיבית ולעיתים קרובות מעורערת בנפשה; עוד הרבה לפני שאיבד את אמו בתאונה טרגית הארי סבל מחסך אמהי עמוק. היא מציגה אנקדוטה קטנה אך משמעותית כדי להמחיש זאת: בשנת 1993, כשהרומנים של הוריהם היו מרוחים על כל שערי הצהובונים, וויליאם והארי, שהיו אז בני 8 ו-10, נסעו לחופשה בקורנוול עם חבריהם הטובים, הבנים וואן סטרובאנזיי והוריהם. באותה חופשה, היא מספרת, הארי דרך על סרטן קטן, חתך את רגלו והחל לבכות. "הילד הקטן והמסכן סבל מכאבים. רגלו שתתה דם ומי המלח גרמו לפצע לשרוף. בהיעדר אמו, אביו או מטפלת, קצין המשטרה שהיה אחראי על ביטחונו של הנסיך, גרהאם קראקר, לקח את העניינים לידיים. 'הארי, תתאפס על עצמך ותפסיק להתבכיין', אמר בגסות, 'זאת רק שריטה'". אותה אפיזודה קצרה ולא כל כך חשובה כשלעצמה היא בעיניי ג'ונר דוגמה טובה לילדות של הארי, שנותר ללא נחמה אימהית מרגיעה". לדברי ג'ונר, לא רק שלא שדיאנה לא הייתה שם לצדו של בנה כשנפצע, היא גם ציפתה שהילד הקטן יתמוך בה בעת המצבים הנפשיים הקיצוניים שסבלה מהם. חלק פורסמו בעיתונים; אחרים ג'נר מפרסמת ראשונה בספר שלה.

הארי ודיאנה - עם דיאנה בשנת 1991  (צילום: David Cannon, GettyImages IL)
לא משתגע כבר מלך להיות. דיאנה והארי, 1991 | צילום: David Cannon, GettyImages IL
הארי ודיאנה - עם דיאנה (צילום: ap)
יותר אחות גדולה מאמא. דיאנה והארי בחופשה | צילום: ap
הארי ודיאנה - עם הנסיך צ'ארלס (צילום: צילום מסך)
דומים? לא דומים? הארי בילדותו עם צ'רלס | צילום: צילום מסך
"בניגוד למה שנהגה דיאנה לחשוב, שום קמפיין הכפשה לא התנהל נגדה לאחר שהיא וצ'רלס נפרדו. ההפך הוא הנכון:  צ'רלס נתן לצוות שלו הוראות מפורשות להימנע מלומר משהו רע על הנסיכה", היא כותבת ומציינת ש"למרות זאת, דיאנה מצידה זיהתה קונספירציות בכל מקום ושיגרה הודעות אנונימיות, מעצבנות ולפעמים אף מאיימות לאנשים רבים, הכוללים אפילו את מזכירה האישי, פטריק ג'פסון, וטיגי לאג-בורק, שהועסקה על ידי צ'רלס לשמור על הילדים לאחר הפרידה". באחד הסיפורים המפתיעים והביזאריים בביוגרפיה טוענת ג'ונר כי דיאנה נהגה להתקשר לקמילה באמצע הלילה, בעת שקמילה שהתה לבדה, ולאיים עליה: "'שלחתי מישהו להרוג אותך. הם בחוץ בגינה. תסתכלי מהחלון".

יפה מדי בשביל להיות ווינדזור

המצב הנפשי המעורער של דיאנה החל עוד הרבה לפני הפרידה של הזוג. בשיחות עם כותב הביוגרפיה שלה, אנדרו מורטון, סיפרה ליידי די שמחלת הבולימיה שסבלה ממנה החלה כשבוע לאחר הצעת הנישואים של צ'רלס, ועמה הגיעו גם מצבי הרוח. מאוחר יותר, עם לידתו של וויליאם, סבלה גם מדיכאון שלאחר הלידה.

"היא הייתה משוכנעת שחבריו של צ'רלס רוקמים נגדה מזימות ולא רצתה שאף אחד שקשור לחייו הקודמים יתקרב אליהם, אפילו לא הכלב שלו", אומרת ג'ונר בספר, "היא אף פיטרה את המטפלת האהובה על הבנים, ברברה ברנס. למרבה הצער, דיאנה ראתה במטפלת – שהיא עצמה קיבלה לעבודה – כאיום". היא עצמה, ממשיכה ג'ונר, סבלה מחסך אימהי אחרי שאמה עזבה את הבית לטובת גבר אחר ונעלמה לכמה שנים, ולכן לא ידעה כיצד להיות אמא. "היא התנהגה יותר כאחותם של וויליאם והארי".

הארי ודיאנה - עם אביו ואישתו 2014  (צילום: WPA Pool, GettyImages IL)
קצין וג'נטלמן. הארי מודל 2014 עם צ'רלס וקמילה | צילום: WPA Pool, GettyImages IL
הארי ודיאנה - קמילה טורלו
מזכירה את קייט. החברה הנוכחית, קמילה ת'ורלו
באמצע שנות התשעים, אחרי שנים של ריבים תכופים בין קירותיו של ארמון קנסינגטון, פנה כל אחד מהם לקשרים מחוץ לנישואים. צ'רלס עם קמילה, דיאנה עם כמה מאהבים בזה אחר זה. אחד המקרים המביכים ביותר התרחש כשהנסיכה התאהבה בסוחר האמנות, אוליבר הואר, וניהלה איתו רומן. "כשהואר ניסה לצנן את היחסים ביניהם דיאנה החלה לעשות שיחות אנונימיות לבית שבו התגורר, עד שאשתו התקשרה למשטרה", היא כותבת. בדיקת המשטרה, למרבה המבוכה, העלתה שהשיחה המטרידות מגיעות מהארמון.

לפי ג'ונר, "דיאנה לא ניסתה להסתיר את הרומנים שלה או את רגשותיה מילדיה". היא מתארת כיצד נכנסו לחייהם של וויליאם והארי גברים כמו איש הצבא ג'יימס יואיט וקפטן נבחרת הרוגבי לשעבר וויל קרלינג. יואיט, לפי פרסומים בתקשורת הבריטית, היה מושא הערצתו של הארי, הפך למודל לחיקוי עבורו והצית בו את הרצון להפוך לאיש צבא. "הוא נהג לשבת ולצפות איתם בטלוויזיה, לשחק איתם בכדור בדשא, להילחם איתם מלחמת כריות לפני השינה, לקרוא להם סיפורים וללמד אותם לרכוב על סוסי פוני", היא כותבת. הוא הוצב בעיראק במהלך מלחמת המפרץ, ו"דיאנה נהגה לצפות בחדשות בחרדה, מחשש שייהרג – בזמן שהארי, עדיין לא בן שבע, נהג להתגנב לספה לצידה ולנחם אותה, אבל אין ספק שהוא גם היה מבולבל". כשדיאנה ניתקה את הקשר עם יואיט הארי התקשה להתמודד. בשנת 1994, אחרי שדיאנה וצ'רלס נפרדו, אך עדיין לא התגרשו באופן רשמי, פורסם הספר "הנסיכה מאוהבת". יואיט שימש מקור עיקרי לספר וחשף את היחסים בניהם לפרטי פרטים. הדמיון האדיר של הארי ליואיט הג'ינג'י, העלו השערות לפיהן הארי הוא בכלל בנו של יואיט; השמועות היו רווחות כל כך, עד שלפי ה"דיילי מירור" נאלץ צ'רלס לערוך להארי שיחה ולהסביר לו שהן אינן נכונות. ב-2002 שחרר גם יואיט עצמו הצהרה כי השמועה שקרית. בשנת 2003 השיג עיתון "ניוז אוף דה וורלד" שיערה מראשו של הנסיך ושלח אותה לבדיקת די.אן.אי, שהעלתה שיואיט באמת אינו אביו.

הנסיך הארי (צילום: Getty Images, GettyImages IL)
חברות מתחלפות. הארי ואקסית | צילום: Getty Images, GettyImages IL
הנסיך הארי (צילום: Mike Marsland, GettyImages IL)
חינוך בריטי מעולה. הארי | צילום: Mike Marsland, GettyImages IL
הנסיך הארי (צילום: WPA Pool, GettyImages IL)
כזאת אני צריך. הארי | צילום: WPA Pool, GettyImages IL
ב-1995 דיאנה נתנה ראיון אינטימי ומפתיע ובו פרשה הנסיכה האהובה את חיי המשפחה ואת הזוגיות המתפרקת שלה בפני אנגליה והעולם כולו, כשמדי פעם היא מוחה דמעה מעיניה. בריאיון דיברה דיאנה בפתיחות על הבולמיה שסבלה ממנה, הדיכאון שלאחר לידת וויליאם, הבדידות בארמון וניסיונותיה לפגוע בעצמה. על הקשר של צ'רלס עם קמילה הוסיפה כי "היינו שלושה אנשים בתוך הקשר הזה, כך שזה היה קצת יותר מדי צפוף".

בוא נעמוד באור ולא בצל של וויליאם

"הארי הוא תוצר של הבית השבור ההוא וכל מה ששמע וראה במהלך ילדותו", קובעת ג'ונר. ובכל זאת, מאז כל אותן שערוריות, הארי התבגר. גם כשנסע בגיל 18 להקים ארגון צדקה באפריקה היה ברור שהנסיך הצעיר מרגיש הכי בנוח כשהוא כמה שיותר רחוק מהארמון. מאז הוא מצא את מקומו כאיש צבא. בגיל 20 הארי הצטרף לכוח הסיור של גדוד "Blues and Royals" וקיבל עונשים בקורס קצינים כמו כולם. הוא נאבק כדי ללחום עם הגדוד שלו בעיראק ללא הצלחה, אבל שירת בסופו של יום באפגניסטן. לאחר שסיים קורס טייס והפך לטייס אפאצ'י, חזר בשנית ללחום במעוז הטאליבן וגילה את הכישרון שלו. "הצבא נמצא אצלי בעדיפות ראשונה", אמר בראיון בעקבות שערוריית התמונות מלאס . "שם אני אחד מהחבר'ה, אני לא מקבל יחס שונה".

הארי ודיאנה - בטור דה פראנס 2014  (צילום: WPA Pool, GettyImages IL)
נמצא ג'ינג'י נאה. הארי בטור דה פראנס | צילום: WPA Pool, GettyImages IL
הארי ודיאנה - עוזב את הקולג' ב-2003  (צילום: Ian Waldie, GettyImages IL)
הבוגר. הארי בסיום הקולג' ב-2003 | צילום: Ian Waldie, GettyImages IL
דיוויד מאנר, שגריר בריטניה בארה"ב ששימש כיועצם של הנסיכים, אמר לג'ונר כי הצבא שינה את הארי. "הייתה הנחה כללית שהארי חי בצלו של אחיו ושאחיו מוכשר יותר ממנו, בעל יותר יכולות ואקדמי יותר מאחיו. הגילוי הזה, שהוא אחד האנשים הטובים ביותר בדורו בתחום מאתגר מאוד (טייס במטוסי קרב) הוא קו פרשת מים. אם אתה פתאום מגלה שאתה מאוד טוב במשהו זה משנה את האופן שבו אתה רואה את עצמך ואת העולם. להערכתי זה השפיע על האופן שבו הוא תופש את עצמו, כמו גם על מה שעשה בהמשך חייו".

בימים אלה חזר הארי מהשטח ללונדון ולקח על עצמו את ארגון אירועי הספורט "אינוויקטוס" לנכי צבא בריטניה. מאז סנסציית התמונות בלאס וגאס נראה שהוא קצת נרגע. הוא התחיל לצאת לאחרונה עם בחורה בעלת תדמית רצינית מזו של חברותיו הקודמות - קמילה ת'ורלו (25), מנהלת פרויקטים במלכ"ר בשם "Halo Trsust", מיס אדינבורו לשעבר, ובחורה שמזכירה באופן כללי את קייט מידלטון.

_OBJמאז שג'ורג' נולד והארי הפך לדוד, גם הנסיך הפרוע שבניהם הוריד הילוך ומבלה פחות בברים ובמסיבות. היא מצטטת חבר לדבריה של המשפחה המספר כי "הארי אוהב את הקטע הביתי החדש של אחיו. אני חושב שהוא רואה מה יוצא לו מזה". האם התקופה הפרועה של הארי עומדת להיגמר? נקווה שבקרוב הוא יוכיח שלא. אחרי הכל, כולם רק מחכים לשערורייה הבאה. 

עוד 30 דברים שלא ידעתם על הנסיך הארי

לכל כתבות המגזין