רותם סלע (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
סלע. הפתעה, פריים טיים זה כיף | צילום: גיא כושי ויריב פיין

עוד לפני שנגלה מי מבין מתמודדי הכוכב הבא יטוס לייצג אותנו באירוויזיון 2015, אפשר להכריז שהמנצחת הגדולה של העונה השנייה של "הכוכב הבא" היא בכלל המגישה. מי שהתפרסמה כדוגמנית, התמחתה כעורכת דין ובהמשך גם הפכה לשחקנית מצוינת ב"אבודים באפריקה" ו"להיות איתה", הונחתה לראשונה בחייה מול קהל חי, בתפקיד שלא מגיע עם הוראות הפעלה מדויקות – והיא יוצאת ממנו עם חיוך גדול. הצופים אהבו אותה, המבקרים פרגנו לה, אסי עזר זרם איתה וסלע הצליחה להיות נינוחה וקלילה. רק אל תזכירו לה את אסתי גינזבורג.

"אסתי היא במקרה אחת החברות הכי טובות שלי, וגם אחת הבחורות הכי אינטליגנטיות, מוכשרות ויפות שיש, והצליבה שעשו לה בתקשורת היא דבר נורא מכוער", היא אומרת בכעס. "אנשים חושבים שזה פשוט להנחות תכנית בפריים טיים, שכל אחד נולד מנחה, אבל זה ממש לא ככה. אני חושבת שאסתי עשתה עבודה טובה והייתה מדהימה. היא בן אדם שכולו לב, הכי מפרגנת לי בעולם, ואני לא יכולה לשמוע את ההשמצות עליה. נמאס לי מזה שאומרים שאני יותר טובה ממנה, כי זה מכוער ומאוד קל להתבטא ככה כשאתה עם הרגליים על הספה בבית. כבר קרה שפוצצתי ראיון לרדיו בגלל זה. בכלל, למה צריך להיות רעים? איזה כיף זה לפזר קארמה טובה בעולם, תנסו את זה".

לרגע אפשר לטעות ולחשוב שסלע מדברת מתוך ניסיון אישי כואב, אלא שאחרי יותר מעשר שנים בביזנס, כבר ברור שזה לא המקרה. הבחורה הזאת היא ההגדרה המילונית ל"likable" – זו שמצליחה להיות אהובה על כולם ולגנוב את ההצגה בדרך. עובדה: אולי חשבו שסלע תהיה נערת קווים אנמית, אלא שהמון נשמה ורוח גבית העיפו אותה ישר לקדמת הבמה כמלכת הפריים טיים החדשה.  "לא חשבתי שאהנה ככה", היא אומרת, "במה זה לא המקום הטבעי שלי, לעומת אסי שעף ופורח כשיש קהל מסביב, ולקח לי זמן להבין שאני יכולה לעשות את זה, ועוד להרגיש נוח. זה היה מאוד מלחיץ בתכניות הראשונות, אבל היום אני עולה לבמה וזה מרגש אותי בצורה טובה. לא חשבתי שזה יקרה, אבל כל החוויה ממש שינתה לי את התפיסה שלי לגבי עצמי. ברור שיש לי עוד מלא מה ללמוד בכל מה שקשור להנחיה, זו רק ההתחלה ויש לי המון ביקורת על עצמי. בטח עוד יצלבו אותי על זה בעתיד, אבל האמת היא שאני אדם שלא נותן לרעשי רקע להפריע לו, כי זה חלק מהביזנס. איכשהו יצא שהתאהבתי גם בדבר הזה. הקל עלי גם שאסי היה לצדי ונסך עלי המון בטחון, אני מאוד נהנית איתו".

אסי ורותם בביצוע נדיר של "אלינור" (תמונת AVI: מתוך הכוכב הבא, שידורי קשת)
עם אסי עזר, בחזרות. הוא דווקא פורח מול קהל | תמונת AVI: מתוך הכוכב הבא, שידורי קשת

להיות אמא זה מעכב קריירה

האמת היא שזה לא פלא שסלע ממגנטת לייקים. בדרך משונה מאוד היא מצליחה להיות גם יפה בצורה בלתי רגילה, וגם לשדר פשטות של מישהי עם רגליים נטועות היטב בקרקע. היא בת 31, אימא לשתי בנות מושלמות, אן בת ה-3 ואורי בת השנה, אותן היא מגדלת עם בן זוגה המושלם לא פחות אריאל רוטר (35). תוסיפו לזה תואר ראשון במשפטים ומנהל עסקים וחוש סטייל מפותח, ותבינו למה נראה שהבחורה הזאת באמת מסוגלת לעשות הכל. כלומר, בתנאי שסבתא באה לעזור עם קצת בייביסיטר. "זה לא פשוט לתמרן בין הדברים ובאמת יש ימים נורא ארוכים, ומזלי שיש לי הורים מדהימים וכך גם ההורים של אריאל שבאמת נותנים גב", היא מפרטת את מערך הלוגיסטיקה. "היופי הוא שיש לי ימים נורא אינטנסביים לצד ימים שאין בהם כלום, ואז אני עם הבנות כל הזמן, זה כיף נורא. נראה לי שהן כבר מבינות שלפעמים אמא עובדת ולפעמים היא מאה אחוז שלהן".

הלכת על הורות בגיל צעיר יחסית לנהוג בביצה.
"אני עם אריאל מאז גיל 24, אז איכשהו זה יצא ככה".

לא פחדת שהאמהות תעצור לך את הקריירה?
"כשהלכתי על זה לא היו לי מחשבות כאלו, אבל בדיעבד אני יכולה להגיד שזה באמת לא פשוט. להיות אמא זה הדבר הכי מדהים והכי כיף שיש, אבל צריך להבין שזה גם מעכב קריירה".

זה לא נראה ככה, בשנתיים האחרונות לגמרי השתדרגת מקצועית.
"כן. טפו טפו הכל בסדר, אבל היו תקופות ארוכות שלא עבדתי וזה היה קשה. אני בן אדם שחייב לעבוד, אוהבת להיות בעשייה. עם אורי בהריון לא עבדתי מחודש רביעי. יצאתי לימי צילום פה ושם אבל לא נכנסתי לפרויקט עד שהיא הייתה בת שמונה חודשים. הנקתי ורציתי להיות בבית מחוברת לדבר".

רותם סלע (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
עפה על עצמה? רק כשיש שלושה סירים על האש | צילום: גיא כושי ויריב פיין

הבנות מסתדרות, או שהיו ניסיונות חיסול?
"היו, עדיין יש. יום אחד כשאורי רק נולדה הלכתי לשנייה לעשות פיפי או משהו והשארתי אותה על מזרון הפעילות, וכשחזרתי אן הייתה עם חיתול טטרה על הפנים שלה, קצת מנסה לחנוק אותה. בדרך כלל היא אחות נורא טובה, מחבקת אותה ומנשקת אותה. בסדר, ככה אורי תצא לא פראיירית".

מה הכי קשה לך בהורות?
"חוסר השינה. אני ישנה כלום בשבוע. כשרוצים להתחיל צילומים אני אומרת 'אין בעיה, נתחיל מתי שתרצו, גם חמש בבוקר, אני ממילא ערה בגלל הבנות'. חוץ מזה, ברור שיש את הקושי לתמרן עם שתי תינוקות בבית. לאריאל יש גם קריירה משלו, ולא קל לגדל את הילדים, לעבוד כל כך קשה ובמקביל לשמור על זוגיות מחוברת. אנחנו מצליחים, אבל זו עבודה".

יש לכם דייט נייט קבוע?
"כן, יש דייט נייט, ולמזלנו אנחנו שנינו עצמאיים שיכולים לקבוע את הלו"ז שלנו, אז אנחנו מתמרנים. אריאל הוא אבא נורא מעורב, נמצא מלא בבית, אבל החיים באמת אינטנסיביים אז אין לנו ברירה אלא לקבוע לעצמנו פגישות מסודרות רק של שנינו".

קצת קשה להאמין, אבל דווקא סלע היא זו שהתחילה עם רוטר, נצר למשפחת האצולה שמנהלת את חברת קסטרו. "זה קרה בפייסבוק", היא אומרת, "היום זה לא נשמע אמין כי אנחנו זקנים, אבל כשהיינו צעירים ויפים, הפייסבוק באמת היה מקום שבו אתה סתם מדבר עם אנשים. אריאל בכלל גר אז בבוסטון, וכתבתי לו, סתם בשביל לדבר. התכתבנו קצת ואז נהיה לי חבר בארץ ונעלמתי ולא עניתי לו יותר. אחרי כמה חודשים נפגשנו בבר, ממש במקרה, ומשם זה התגלגל".

רותם סלע לסקופ (צילום: עודד קרני)
מדגמנת. זו פשוט הייתה עבודת הסטודנטים המשתלמת ביותר | צילום: עודד קרני

אני באמת אוהבת את המתמודדים

היא נולדה בקריית חיים, לאמא מורה ואבא בעל חברה לציוד רפואי ("באתי ממשפחה טובה, טפו טפו, אבל מגיל 14 עבדתי והיה לי כסף משלי"). כשהייתה בת 17 עברו לקיסריה ובגיל 20 כבר נחתה בתל אביב. בעשור וקצת שחלפו מאז היא דאגה לשמר תדמית סטרילית למדי: את הראיונות שלה היא מנהלת במיומנות לוליינית, מקפידה מאוד להישמר מפני פליטות פה שיסכנו את תדמית החרסינה. עוד הוכחה לכך שכדי לשרוד בתעשייה הזאת לא מספיק רק מטבוליזם מוצלח וחיוך יפה – צריך להישאר מחושב, מקצועני, וכל הזמן בשליטה. תפקידים טובים וקמפיינים ענקיים, כך נראה, לא נופלים מהשמיים על סתם בנות עם גנים טובים.

"פעם אמרתי בראיון שאני מרגישה שכשיש תחרות אני הולכת אחורה, שאני בכלל לא אדם של מרפקים, אבל כשאמא שלי קראה את זה היא אמרה לי שזה ממש לא נכון, שאני כן תחרותית ומאוד דוחפת את עצמי", היא אומרת. "אם תשאלי אותי, אז אני הבחורה שלוקחת צעד אחורה ונותנת לאחרים את המרכז בתוך חדר מלא אנשים, אבל יכול להיות שיש דיסוננס בין איך שאני תופסת את עצמי לבין האישיות שלי בפועל. אני רוצה להאמין שהגעתי לאן שהגעתי הרבה בזכות מזל וסוכנים טובים, אבל כנראה שיש שם גם איזושהי אמביציה. איכשהו אני עדיין תופסת את עצמי כלא כפושרית".

את האמביציה הזאת היא מזהה לדבריה גם במתמודדים הצעירים שהיא פוגשת בכוכב הבא, בעונה שתגיע לשיאה באירוע הגמר ביום שלישי הקרוב (21:00), כשהצופים יבחרו את הזוכה שייצג את ישראל באירוויזיון.

ומה דעתך על הפיינליסטים?
"אל אביה נקשרתי ממש, הילדה הזאת מרגשת אותי מאוד. כשהיא שרה את השיר המקורי שלה אני נפלתי מהרצפה, שיר כל כך טוב", היא אומרת על אביה שושני, הצעירה מגבעתיים, שכבר השתתפה באירוויזיון בתור זמרת ליווי ועכשיו עשויה להתייצב בו בתור הכוכבת.

נדב?
"אני מודה שלגביו האסימון נפל לי בשלב מאוחר יחסית, אסי זיהה את הפוטנציאל מהשלבים הראשונים ולי לקח יותר זמן, אבל נדב מביא איתו סוג של גרוב שבאמת לא נתקלים בו יותר מדי. הוא נולד לבמה", היא אומרת על נדב גדג', ילד הפלא הכריזמטי.

ושרי?
"בניגוד לנדב, כששרי הגיעה לאודישן הראשון שלה, היה לי ברור מאוד ישר על ההתחלה שהיא משהו מיוחד. היא מביאה את האינטרפרטציה שלה לכל שיר שהיא מבצעת", היא אומרת על שרי נחמיאס, הרוקרית מתל אביב.

ולא נשכח את הראסטות.
"אני מאוהבת בהם. תמיד היתה לי פינה חמה בלב לרגאיי, והם עושים רגאיי פשוט מעולה. תמיד מפתיע אותי איך הם מסוגלים לקחת שיר שאין לו שום נגיעה לרגאיי ולשיר אותו ברגאיי כאילו הוא תמיד היה בקצב הזה. הביצוע שלהם ל'נתתי לה את חיי' של כוורת היה ביצוע מושלם", היא אומרת על איקי לוי והראסטה היברו מן, הלהקה היחידה שהגיעה לשלב המכובד הזה.

סלע הכירה אותם כשעוד היו רק פרחי ריאליטי מבוישים, והנה הם כבר נאבקים על הזכות לייצג את ישראל באירוויזיון שחוגג השנה 60 במשדר גרנדיוזי במיוחד, מול קהל של 170 מיליון בני אדם. "אני באמת אוהבת את המתמודדים האלה - אנשים שאתה עובר איתם תהליך, מכיר את המשפחות שלהם, חבר'ה שנכנסים לך לנשמה. מדהים בעיני שהזוכה של העונה הולך לאירוויזיון, זה פרס מטורף שלא היה כמותו. תחשבי איזה תנופה זה לקריירה, לצאת מ'הכוכב הבא' היישר לבמה הכי גדולה בעולם, זה מטורף. הם עוד ילדים בתחילת הקריירה שלהם, ומקפיצים אותם ישר לליגה של הגדולים".

רותם סלע (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
המלצה לחיים: תהיו נחמדים | צילום: גיא כושי ויריב פיין

סלע דווקא התקדמה לאט לאט בדרך למעלה, שלא לומר בזיגזג: היא דיגמנה להוניגמן ולוצ'י ולנעלי מרקו וגו אנדר, ובמקביל הספיקה להפוך לכתבת שטח של גיא פינס, לנשור משיעורי משחק אצל משה איבגי, להחליט שהיא הולכת על לימודי מנהל עסקים ומשפטים, להופיע ב"החברים של נאור" ובעונה האחרונה של "הבורר" וגם להתמחות במשרד עורכי דין. עכשיו, כך נראה, החיפוש העצמי נגמר והיא מוכנה לקרוא לעצמה סופסוף "שחקנית". "לדוגמנות הגעתי בגיל מאוד צעיר, אבל בהתחלה בכלל לא אהבתי את זה", היא אומרת, "רק כשהתחלתי ללמוד הבנתי שזו העבודה המהנה והמתגמלת ביותר עבור סטודנטית".

היה לך חשוב להראות לעולם שאת קודם כל אינטליגנטית ורק אז יפה?
"לא רציתי להראות כלום לאף אחד. הלכתי ללמוד משפטים ומנהל עסקים כי לא ידעתי מה אני רוצה לעשות וזאת הייתה האופציה הכי ריאלית למשהו שלא יסגור אותי לשום כיוון, תואר כללי שגם מעניק ידע לחיים. רק במהלך ההתמחות שלי, כשהצטלמתי ל'אבודים באפריקה', נפל לי האסימון שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים – לשחק. הפעם הראשונה שהבנתי מה אני רוצה לעשות כשאהיה גדולה".

גם ב"אבודים באפריקה" וגם ב"להיות איתה" של אסי עזר יש הומור עצמי בדמויות שאת מגלמת.
"נראה לי שאני בחורה שלא לוקחת את עצמה יותר מדי ברצינות, גם לא את החיים או את מה שאומרים עלי,  אז איכשהו זה בא לידי ביטוי בתפקידים שלי".

מתי הבנת שאת חכמה?
"מי אמר שאני חכמה?".

נו, תעשי לי טובה.
"אף פעם לא חשבתי על עצמי בתור מישהי מאוד חכמה. מה שכן, מעולם גם לא היה בי את הרצון להוכיח שאני דווקא כן חכמה. יש בנות כאלו, במיוחד דוגמניות, אבל אני לא כזאת. זה נראה לי כזה תיק על החיים, לנסות להוכיח לכולם שיש לך מוח".

אין תמונה
עם אריאל והבנות. מזל שהסבתא עוזרת

מה אנחנו עושים כל החיים, אם לא לנסות להוכיח כל מיני דברים על עצמנו?
"כן, החיים זה מסע כבד, ולכן בואו נוריד ממנו לפחות תיק אחד. אני רותם, ואף פעם לא היה לי דחף להוכיח לאנשים שאני חכמה".

את מרגישה לפעמים שלא מעריכים אותך בגלל הדוגמנות?
"לא, אבל אני כן מרגישה שכשאני עושה דברים שמצליחים אז אני שומעת מאנשים 'וואו, איזו הפתעה'. וזה קצת מחרפן אותי. למה ציפיתם בדיוק?".

שתהיי יפה ושתוקה?
"זה קבעון מחשבתי נמוך מאוד".

תשמעי, קשה  לעכל בן אדם שנראה כך, מדבר כך וגם מצליח כך.
"כנראה שאת צודקת. זה כבר לא מעצבן אותי כי אני יודעת שאם אנשים לא מצפים ממני, אז גם נורא קל לי להפתיע. לפעמים זה פלוס. חבל שאנשים כל כך מקובעים".

מתי את בעצמך עפה על רותם סלע?
"אני לא עפה על עצמי הרבה, לא כמו שהייתי רוצה. במטבח, כשאני מבשלת, אני בתעופה. אני לא איזה בשלנית גדולה, וכשאני מצליחה להעמיד איזה שלושה סירים ואריאל מבסוט ממני רצח - אז אני עפה על עצמי. גם כשאני מצליחה לעשות שני אימונים בשבוע, כי שלושה לא יוצא לי לעשות אף פעם. אה, וגם כשאני סוף סוף פוגשת חברות".

הכוכב הבא 2 - רביעיית הגמר (צילום: רונן אקרמן)
הפיינליסטים של הכוכב הבא. מי ימריא לאירוויזיון? | צילום: רונן אקרמן

הכי קל להשתלח במפורסמים

החברות עליהן מדברת סלע הן שם דבר בביצה המקומית: חבורה קטנה ומגובשת הכוללת בין היתר את יעל גולדמן, גל גדות ומיה דגן. יחד הן יוצאות לחופשות פוטוגניות, פוקדות תצוגות אופנה ומגדלות דור המשך תל אביבי למהדרין: "אני צמחונית ומאוד משתדלת להיות רוב היום טבעונית, וגם הילדות שותות חלב שקדים כי זה יותר בריא. כרגע אני לא רוצה שהן יהיו שונות משאר הילדים בגן, אבל כשהן יגיעו לגיל שאפשר יהיה להסביר להן מה זה טבעונות נעשה זאת והן יחליטו בעצמן. גם אני אוכלת רוב הזמן שוקולד מריר אבל לפעמים נוגעת בשוקולד חלב".

 עם תצוגת אמהות נוצצת כל כך, פלא שהורים בסביבתה של סלע מצאו את ההזדמנות הראשונה להסתער עליה? זה קרה באוקטובר האחרון, כשהתפרסם כי שתי בנותיה של הכוכבת רשומות לגן מסובסד של ויצו במרכז תל אביב, למרות שזה מציע מספר מקומות מוגבל, המיועד על פניו למשפחות מוגבלות כלכלית. סלע נצלבה ברשתות החברתיות על ידי הורים זועמים וגם מדורי הרכילות לא ויתרו על האייטם הלוהט: "זה לא היה נעים, אבל אני ממש לא מתכוונת לפתוח את זה", היא מגיבה, "יש קלות בלתי נסבלת שבה אפשר לתקוף אנשים מבלי לדעת שום דבר לגבי הפרטים האמיתיים של הסיפור. אני יודעת מה קרה שם, ואני לא רוצה להיכנס לזה. מקרה קלאסי של אנשים שלא מכירים את העובדות ומשתלחים כי זה הדבר הקל ביותר, להשתלח במפורסם".

הרבה מדברים לאחרונה על הצד האפל של הפרסום. "להיות איתה" נגעה בזה, וגם "איש חשוב מאוד".
"אני חושבת שבכל דבר חיים, לא משנה מה אתה עושה, יש רגעים כיפיים יותר ורגעים קשים. מה לעשות, בחיים גם לנו יש בעיות. אני לא רואה איך זה שאתה מפורסם או עשיר גורם לצדדים האפלים להיות יותר אפלים".

רותם סלע (צילום: גיא כושי ויריב פיין)
מתעוררת מוקדם, ממש מוקדם | צילום: גיא כושי ויריב פיין

נכון, אבל לאנשים שנמצאים תחת הזרקור קצת יותר קשה להתמוטט.
"לא בטוח. בואי ניקח רואת חשבון שעובדת במשרד גדול והתגרשה מבעלה בין לילה ויש לה למחרת מצגת מול 50 אנשים, או מורה שיש לה 40 י"בניקים להעביר להם שיעור. גם זה קשה, גם הן לא יכולות להתמוטט".

תגידי, קורה בכלל שאת מתמודדת עם כישלונות?
"ברור. רק לאחרונה היה תפקיד בסרט שמאוד רציתי ולא קבלתי. באתי אחרי לילה ללא שינה ועשיתי אודישן רע, התבאסתי על עצמי רצח, והחלטתי להתקשר לבמאי ולבקש עוד הזדמנות. הוא הסכים, באתי שוב ועדיין לא קיבלתי את התפקיד. ברור שהתבאסתי, אבל אני לוקחת דברים בפרופורציה. הרבה פעמים אני רוצה תפקיד ואני לא האדם המתאים".

את רואה את עצמך דבקה במשחק, יש לך בכלל נפש של שחקנית?
"ישבתי לפני כמה זמן עם אלבר אלבז לארוחת צהריים והוא אמר לי שאנשי העסקים הטובים ביותר הם אלו שיש להם נפש של אמנים, והאמנים הטובים ביותר הם אלו שיש להם נפש של אנשי עסקים. אני חושבת שאני כזאת: מצד אחד אדם שלו ורגוע ומצד שני אני עושה בחירות מאוד מושכלות בקריירה. אולי אין לי יעד מוגדר שאותו אני רוצה להשיג תוך עשר שנים, אבל אני בוחנת דברים כל הזמן. היו יוצרים מוערכים שלא לקחתי תפקידים אצלם כי חשבתי שהוא לא מאתגר מספיק בשבילי".

יש דברים שעשית בקריירה ואת מתחרטת עליהם?
"יש לי נטייה לשכוח דברים שלא אהבתי, אז לא קופץ לי".

תמונות חושפניות ל"בלייזר", למשל?
"האמת, אין לי בעיה איתן. אני מאמינה שאתה צריך לעשות דברים בשביל להגיע ליעד, הכל זה חלק מהדרך. אם היום טוב לי ואני מבסוטית כנראה שאין על מה להצטער. זו אנרגיה מיותרת".

איפור :אסף בבו, שיער: גיא טקו, סטיילינג: ראובן כהן. בגדים: דיזל

לכל כתבות המגזין