מערכת הבחירות הקרובה בישראל עומדת להיות גורלית במיוחד. עננת כתבי האישום המרחפת מעל ראשו של בנימין נתניהו, בשילוב עם עלייתו של גוש המרכז בדמות מפלגת כחול לבן ודחיקת מפלגות השמאל אל גבול אחוז החסימה, מסמנים את הבשלתו של מהפך ביחסי הכוחות על הזירה הפוליטית של המגרש המדיני במדינה הדמוקרטית הלא היא ישראל. אך בצד כל התהליכים המורכבים הללו, אסור לשכוח גורם כבד משקל במיוחד, אשר עלול לטרוף את כל הקלפים: העובדה שלפני יומיים בא אליי שולחן מדבר בחלום ואמר לי שהכי כדאי להצביע כחלון.

אין לזלזל בחשיבותו של גורם מכריע כגון זה. לא מדובר בסתם שולחן, השולחן שדיבר אליי בחלום היה רציני ביותר. בתחילת החלום הוא היה שולחן רגיל, ואכלתי עליו סנדוויץ' שעשוי מאשתי. אולם כשסיימתי לאכול והתכוונתי לפרוש את כנפיי ולעוף משם, פנה אליי לפתע השולחן ואמר "גידי, חייבים להצביע כחלון, נינט היא גלידה", ובאותו רגע התעוררתי. עד לאותו רגע התנגדתי להתנהלותו של כחלון והרביתי לתקוף את משנתו הכלכלית, אולם לא ניתן היה להתכחש לדבריו הנחרצים של השולחן בחלום. השולחן נשמע נבון, סמכותי וניכר שהוא יודע על מה הוא מדבר, גם אם חלק קטן מדבריו אינו תואם בכל מאת האחוזים את המציאות בשטח (הזמרת נינט, למשל, הינה בת אנוש).

נתניהו (צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ, חדשות)
בנימין נתניהו. עליו השולחן בחלום לא אמר לי כלום. מקריות? | צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ, חדשות

ללא ספק, העובדה ששולחן אמר לי בחלום שחייבים להצביע כחלון משנה את כללי המשחק. אמנם הפופולריות של כחלון בירידה על פי הסקרים, אולם יש לקחת בחשבון כי רוב הציבור אינו מודע לעובדה שהשולחן שהופיע לי בחלום אמר לי שחייבים להצביע כחלון, כך שסקרים אלה אינם מעודכנים. רבים גם מבקרים את טיפולו של כחלון בגירעון התקציבי ומביעים חשש שלא יצלח בהתנהלותו גם בעתיד, אך מדובר בבורות בלבד: הרי אם השולחן בחלומי אמר שחייבים להצביע כחלון, משמע שכחלון דווקא ייטיב עם הכלכלה הישראלית, ולא יזיק לה. ואם כך הדבר, איך ייתכן שהוא דווקא יגדיל את הגירעון? הרי זה מגוחך.

יש להביט נכחה בעובדות: אף שולחן אחר בחלום שלי לא אמר לי שום דבר על אף פוליטיקאי אחר מעולם. זוהי עובדה פשוטה. אם היה לו משהו להגיד, אין ספק שכבר היה אומר מזמן, אולם הוא בחר להגיד לי להצביע דווקא לכחלון. גם זו עובדה. מערכת הבחירות הזאת צריכה להיות מבוססת על עובדות, לא על אמוציות. ועל פי דבריו של השולחן בחלום שלי, כחלון הוא הסיכוי הכי טוב של מדינת ישראל לעתיד טוב יותר.

יריביו הפוליטיים של כחלון עשוייים להתכחש לעובדה זו, ואין תימה על כך, אולם ההשלכות מחלחלות כבר עכשיו למציאות שלנו. עוד ועוד אזרחים בישראל, בעיקר כאלה שהם שכנים שלי בבניין, נחשפים לאמירתו הברורה של השולחן בחלומי ומבינים שהשינוי כבר כאן, והם רוצים להיות חלק ממנו. טוב יעשו שאר המתמודדים בבחירות אם יפנימו עובדה זו, במקום לעצום עיניים אל מול המתרחש בשטח. אלא אם כן רהיט נוסף יגיד לי אחרת בחלום, משה כחלון הוא התקווה שלנו כרגע.

גידי אליאש / פרשן פוליטי