אין תמונה
שלום, חברה

9.57 בדיחות לדקה. זה מספר הפאנצ'ים שספר בלוגר אמריקני בפרק ממוצע של "רוק 30", הקומדיה המבריקה שהסתיימה בשבוע שעבר, ושפרק הסיום הכפול שלה יוקרן בשבת בישראל ב-yes. בערך בדיחה בכל עשר שניות, ואם הייתם צופים בה עכשיו במקום לקרוא את הכתבה הזו, כנראה שכבר הייתם מתגלגלים מצחוק פעמיים. המהירות של חילופי הדברים בין הדמויות והיכולת של כותבי הסדרה להפוך כל משפט לבדיחה, הן רק חלק מהסיבות שהפכו את "רוק 30" לאחת הסדרות המבריקות על המסך.

כשמדברים על "רוק 30", מדברים על טינה פיי. הקומיקאית הוותיקה, שהחלה את דרכה במועדוני האימפרוב של שיקגו, נחתה ברשת NBC ב- 1997 כתסריטאית, ומאוחר יותר גם כמבצעת בתכנית המערכונים "סאטרדיי נייט לייב". כעשור לאחר מכן היא תיצור, תכתוב ותככב כליז למון, בקומדיה המתרחשת מאחורי הקלעים של תכנית מערכונים באותה הרשת ממש. לכאורה, שום דבר חדש. למעשה, צפייה מחודשת ב"המופע של לארי סאנדרס" משנות התשעים מרגישה קצת כמו "רוק 30" על ואליום.

מה שבכל זאת ממקם את הבייבי של פיי בפסגת הקומדיה של התקופה, הוא קודם כל אסופת הכישרונות שהתאחדה לכדי הקאסט עם הכימיה הכי מתפקדת על המסך. פיי, ביחד עם אלק בולדווין, מובילים קומדיה חכמה ומתוחכמת, שלועגת ובועטת בכל מה שנקרה בדרכה, אבל עושה את זה באהבה גדולה. אם "רוק 30" הייתה דמות בסדרה, היא הייתה קנת', שהדלק שמניע אותו הוא אהבתו חסרת הפשרות למדיום הטלוויזיוני. "רוק 30" היא שיר הלל לטלוויזיה, ובימים בהם סדרות עולות לשידור במכה אחת באתרי אינטרנט, הגיע זמנה של המעריצה הכי גדולה של הקופסה השחורה בסלון לפנות את הבמה. היא הייתה סדרה על אנשים שאוהבים טלוויזיה ובשביל אנשים שאוהבים טלוויזיה, ובתור כאלו שלמדו את כל מה שהם יודעים מבהייה במסך הקטן, החלטנו להביא לכם את הדברים החשובים ביותר שלמדנו מ"רוק 30".

איך להתלבש

בפרק השישי של העונה הראשונה, ליז עוד לא מכירה את הרגליו האליטיסטיים של ג'ק, וכשהיא מגיעה אל משרדו ורואה אותו לבוש בטוקסידו, היא מניחה שהוא בדרך לאירוע יוקרתי עם חבריו הפוליטיקאים. כשהיא מגלה שהאירוע לקראתו עבדה צפוי רק בעוד כמה חודשים, היא תוהה לפשר הטוקסידו. ג'ק לא מבין את פשר התדהמה, שכן אחרי שש בערב, מה הוא, איכר?

 

איך להתמודד עם צלקות מן העבר

לאחר שטרייסי מטיח בו שהוא לא אבא שלו, ג'ק מארגן עבורו פגישה עם הפסיכיאטרית של NBC. מהר מאוד השניים מגלים שהם לא זקוקים לה, כיוון שג'ק מסוגל בעצמו לגלם את כל השדים מעברו של טרייסי, הרודפים אותו עד היום. אלק בולדווין באחת ההופעות המוצלחות שלו בכל הסדרה, מסביר שלא צריך טיפול בשביל לפתור את הבעיות שלך, מספיק חקיין אחד ממש טוב.

איך להגיע לראש מצעד הפזמונים הישראלי

"רוק 30" ידעה רגעים מוזיקליים בלתי נשכחים, אבל רק אחד מהם הגיע למקום הרביעי בבלגיה ולמקום הראשון בישראל. "מאפין טופ" הוא המנון העצמה נשית ברוחה של ג'נה מארוני: אף אחד לא לגמרי מבין אותו, אבל כולם פשוט מתים עליו.

איך לחגוג בר מצווה

ככה. אנשי זאב, טרייסי ג'ורדן, וספק-מחווה ספק-גניבה בוטה ממייקל ג'קסון. יש לך עוד מה ללמוד, עמית הר שלג!

איך להתחמק מחובות אזרחיות

זוכרים את החייל שהגיע לקב"ן עם קופסת מלאה בנמלים והסביר שאלו החברים שלו? אז הוא סתם לוזר. הדרך הכי טובה להתחמק מחובותיך האזרחיות היא כמובן להתחפש לדמות מ"מלחמת הכוכבים" ולבלבל את מי שאחראי עליך באותו היום. אז בפעם הבאה שחבר יאיים עליכם עם המלשינון של מס הכנסה, תסבירו לו בעדינות שהולוגרמות לא משלמות מסים.

איך לשפוט בריאליטי

תדע כל אם אמריקנית שמסרה את גורל ילדיה בידי שופטי הריאליטי הראויים לכך, ואין ראויה יותר מג'נה מארוני. כשועלת קרבות מנוסה (למרות שהיא רק בת 29), ג'נה יודעת שכדי להפוך למם היא חייבת להמציא קאצ' פרייז ולחזור אחריו בכל תכנית של שעשועון השירה America's Kidz Got Singing. לא עברתם? לכו קפצו בחזרה לתוך אמא ש'כם.

איך לחיות כמו טרייסי

מערכת היחסים הכי פחות צפויה ב"רוק 30" היא זו הנרקמת בין טרייסי, הכוכב המטורלל של "מופע הבנות", לבין קנת', נער השליחויות הנאמן של התכנית. טרייסי לוקח את קנת' תחת חסותו, ובעוד הוא שולח אותו לסידורים משונים ומשימות בלתי אפשריות, הוא נשבע להיות המנטור שלו. העצה הכי טובה שלו הייתה לחיות כל שבוע כאילו הוא שבוע הכריש, או בקיצור, כאילו הוא השבוע הכי טוב בחיים שלך. וזו עצה שכל אחד יכול ללמוד ממנה, בייחוד אתם שם, שחיים כל שבוע כאילו הוא שבוע הקולנוע הקרואטי בסינמטק.

איך לחיות חיי נישואין מאושרים וארוכים

עצה נוספת ולא פחות חשובה שהעניק טרייסי לקנת', הוא איך לשמר מערכת יחסים. רגע לפני שקנת' קופץ על אופניו ומדווש אל חנות התכשיטים הקרובה לקראת יום הנישואין של טרייסי ואשתו אנג'י, מזכיר לו טרייסי את הסוד שחלק עמו בעבר. קנת' לא מתבלבל, ויורה: "תקשיב, תקנה מתנות, ותחזק את הואגינוש". עצה שלעולם לא תשמש את קנת', אבל עשויה להיות שימושית עבור רבים אחרים.

איך להתמודד עם היפים

מהבדיחות המוצלחות והזכורות של הסדרה, כו שפיי בעצמה מציינת בספרה Bossypants כאחד מרגעי הכתיבה הגדולים של "רוק 30". ליז פוגשת באלילת נעוריה רוזמרי הווארד (קארי פישר), אך פגישה בין הווארד ובין ג'ק במשרדי NBC מובילה לפיטוריה של למון. לאחר ביקור בדירתה של רוזמרי, ליז מבינה שהיא לא מעוניינת בחיים אותם חיה הדמות אותה העריצה כל כך, ומבקשת מג'ק לחזור לעבודה. הוא, בתמורה, נותן לה את פיסת החכמה הכי חשובה שהיא תקבל במהלך הסדרה: פגשת היפי? אל תלכי איתו לעוד מקום.

איך לחיות נכון

פשוט עשו כל מה שאופרה אומרת. זה הצליח לליז, זה הצליח לטינה, יצליח גם לכם. 

רוק 30 טינה פיי
אמת