לפני יותר מ-20 שנים העולם כולו עקב בדריכות אחר משפט הרצח של או.ג'יי סימפסון. המשפט של כוכב הפוטבול לשעבר שהואשם ברצח כפול של האקסית שלו וגבר איתו ניהלה קשר רומנטי, הפך באותם ימים ב-1994 לתופעה חברתית נרחבת בארה"ב. הטלוויזיה המסחרית סיקרה באובססיביות את ההתפתחויות, והמתחים הבין גזעיים ביעבעו מתחת לפני השטח לאורך כל התהליך. 

כעת מגיעה סדרה חדשה בת 10 פרקים מבית היוצר של ריאן מרפי ("אימה אמריקאית", "גלי") שמשחזרת את האירועים והאווירה הציבורית הקשה, החל מגילוי הגופות והסיקור החדשותי, דרך הניסיון של או.ג'יי לברוח בפורד ברונקו הלבנה שלו ולאיים לשים קץ לחייו ועד למשפט עצמו, שהפך בזמנו לצפיית חובה בטלוויזיה והסתיים בזיכוי מעורר מחלוקת שנותר לא פתור עד היום.

"אמריקה נגד או. ג'יי סימפסון" (משודרת בישראל בימי ב' ב-22:00 ב-yes Drama וב-yes VODׂׂ) היא העונה הראשונה של האנתולוגיה החדשה של מרפי, שכבר חודשה לעונה נוספת (שתעסוק במחדל הוריקן קת'רינה מ-2005). הסדרה, שתעקוב בכל עונה אחרי אירוע אמריקאי מכונן מהעשורים האחרונים, נחשבת כבר עכשיו לאחת הסדרות המרתקות של השנה, ופרק הפתיחה שלה זכה לנתוני צפייה גבוהים במיוחד ברשת הכבלים FX עם 12 מיליון צופים במצטבר. הסדרה זכתה לתשומת לב כבר בשלב הליהוק, אז נודע כי ג'ון טרבולטה יגלם את עורך הדין של סימפסון רוברט שפירו, דייויד שווימר מ"חברים" יגלם את הפרקליט והחבר הטוב רוברט קרדשיאן (כולל נוכחות בגדר קריצה של כל ארבעת ילדיו שהפכו לסלבז טראש בשנים האחרונות, הרבה אחרי מותו של אביהם מסרטן) וכמובן זוכה האוסקר קובה גודינג ג'וניור בתפקיד או. ג'יי סימפסון.

בראיון מיוחד המתקיים עם גודינג ג'וניור בן ה-48 לרגל עליית הסדרה החדשה, הוא מסביר כיצד הסערה שעורר המשפט הזכירה לו את הימים שקדמו לזכיה שלו באוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר לפני 19 שנים על הופעתו ב"ג'רי מגווייר". "הסערה הציבורית שיש עכשיו סביב חוסר הייצוג למועמדים שחורים באוסקר לא שונה ממה שאני חוויתי בשנה בה הייתי מועמד", הוא נזכר, "אני זוכר שהכומר אל שרפטון, שידוע כאישיות כריזמטית פוליטית בקהילה, קרא לאנשים לצאת לרחובות ולהפגין אם לא אזכה, וחשבתי לעצמי 'הולי שיט!'. לכן כשזכיתי הייתי בהלם וקפצתי על הבמה בהתלהבות, באותו מעמד שכולם זוכרים (מחייך). האמת היא שבליבי הייתי אסיר תודה על כך שחברים בקהילה לא ירגישו צורך למחות בגלל משהו שקשור בי. אני מרגיש שהייתה התקדמות מאז הזכייה שלי, מורגן פרימן זכה, האלי ברי זכתה, השאלה מה כל זה שווה אם עדיין יש תחושה של תסכול? לראיה - הנה עוד שנה של פרסי אוסקר לבנים כמו שושן צחור. ואם אני אישית אתלונן, אסומן בתור פרחח מפונק שקורא 'למה אנחנו לא זוכים?', כשלמעשה יש לי פסלון בבית. קיבלתי החלטה אישית להימנע מהדיון הזה, אבל ללא ספק יש צורך בשינוי".

איפה הדיון הבין גזעי בנוגע לאו. ג'יי. תופס אותך?

"אני זוכר ששמעתי את המשפט 'אנו המושבעים מוצאים את אורנת'ל ג'יימס סימפסון חף מפשע' ופשוט הגבתי בקריאת שמחה, זה היה רגע של חגיגה. כששיחקתי בסרט 'החבר'ה מהשכונה' הייתה לי סצנה בה שוטר תוקע לי אקדח בפרצוף וזו סיטואציה שגם חוויתי על בשרי בתור נער בלוס אנג'לס. רקדתי ברייקדאנס והשוטרים היו נוהגים להפריע ולתחקר אותי ברחוב רק בגלל האופן בו התלבשתי, בתקופה בה כולם היו נתונים למרות גורמי האכיפה וההטרדה הבלתי פוסקת מצידם. ואני גם זוכר שצפיתי באותו מרדף מפורסם אחרי או. ג'יי. בפורד ברונקו הלבנה במבזק חדשות במהלך משחק כדורסל ששודר בטלוויזיה, כשאומרים שהוא מאיים להתאבד, וחשבתי לעצמי 'האם אני באמת עומד לצפות בשידור חי של סלבריטאי יורה לעצמו בראש?'".

בדיעבד, איך היה לגלם אותו?

"זו ללא ספק הדמות הכי מורכבת שאי פעם גילמתי. החצי שנה הזאת של הצילומים הייתה רכבת הרים מלאת אמוציות, וגם מבחינה פיזית העליתי במשקל כדי להידמות לו חיצונית. בשונה מהעבודה בקולנוע לה אני רגיל, שם מצלמים סצנות באופן אקראי ללא קשר למקום הכרונולוגי בתסריט, כאן יש עשרה פרקים שמצולמים ברצף מההתחלה עד הסוף. התחלנו בחודש מרץ בשנה שעברה כשהייתי בכושר, הייתי שזוף וחיוני, והנה כשהגענו לקו הסיום באוקטובר הייתי אדם מרוסק וגמור, שישב שעות בין כותלי בית המשפט ובמעצר. לי כבר נמאס לשבת בסט של בית המשפט, חיכיתי כבר לצאת משם. לקח לי חודש להשתחרר מהתפקיד ואני לא צוחק, אני עדיין סובל מהפרעה נפשית (צוחק)".

צל של אדם עם רוח שבורה

גודינג ג'וניור נולד בינואר 1968 ישר אל עולם הבידור למשפחה מהברונקס עם שני הורים זמרים בהרכבי סול. בגיל ארבע הם עברו לחוף המערבי, שם צמח בתרבות המקומית והיה רקדן ברייקדאנס שאף הופיע עם ליונל ריצ'י בטקס הנעילה של אולימפיאדת לוס אנג'לס ב-1984. את קריירת המשחק התחיל בתפקידי אורח קטנים בסדרות כמו "בלוז לכחולי המדים" ו"מקגייוור" ובסרטים כמו "מגלה את אמריקה" ו"בחורים טובים" מ-1992 לצד ג'ק ניקולסון וטום קרוז, עמו כיכב גם ארבע שנים לאחר מכן ב"ג'רי מגווייר" שזיכה אותו כאמור באוסקר.

אחרי הזכייה הוא שיחק בסרטים כמו "הכי טוב שיש" ו"פרל הארבור" אבל הלך ונעלם מהמסכים, עד ל-2013 אז שיחק בסרט "המשרת" של לי דניאלס. ב-2014 גם התגרש אחרי 20 שנות נישואים משרה קאפר, אם שלושת ילדיו, והיה מוכן לתפקיד משמעותי שישיב אותו לקדמת הבמה. "כשהסוכן שלי אמר לי שריאן מרפי רוצה להיפגש איתי ישר אמרתי שאני בעניין, ואז הוא מיד הוסיף 'אבל רגע, הוא רוצה שתגלם את או.ג'יי. סימפסון' ולי זה לא הפריע. אני לא שופט את הדמויות שלי". 

אין תמונה
אנחנו שוקלים להציע תחרות דומה לסטודנטיות באוניברסיטת תל אביב

זו אינה הדמות הציבורית הראשונה שאתה מגלם. ב-2003 גילמת את ד"ר בן קרסון, הנוירוכירורג שמתמודד כעת לנשיאות בפריימריז במפלגה הרפובליקנית. 

"כששמעתי על ההישגים של קרסון ועל הניתוח מעורר ההערכה בו הפריד בין תאומים סיאמיים, לא יכולתי שלא להתפעל מהבן אדם", הוא מספר ומיד מוסיף עקיצה, "אלא שאז יצא לי לפגוש אותו במציאות (מחייך). או יותר נכון למדתי כבר להכיר את הטיפוס מהעימותים הרפובליקניים הרבים. אבל אני לא רוצה לדבר על פוליטיקה, רק להסביר שאני לא מוצא לנכון בתור שחקן להיכנס יותר מידי למוח של האדם האמיתי אותו אני מגלם כי אז אני חשוף למניפולציה שמשפיעה עליי בצורה לא נכונה. לכן אני מתעסק בעבודה שלי ולא מגבש דעה על האיש ברמה האישית". 

האם רעיון להיפגש עם או. ג'יי. עלה על הפרק?

"לא וגם לא רציתי להיפגש איתו במצבו הנוכחי בבית הסוהר (סימפסון מרצה מאז 2008 מאסר בגין שוד וניסיון חטיפה וצפוי לעמוד בפעם הבאה מול ועדת השחרורים ב-2017 - ד"כ) כי מהיכרותי עם קרובים שישבו בכלא, הוא במצב מאוד קשה עכשיו, והוא כנראה צל של אדם עם רוח שבורה. אם המפיקים היו רוצים לעשות סדרת המשך, אז אהיה מוכן להיפגש איתו לטובת מחקר נוסף. אחרי שעשיתי את 'החברה מהשכונה' כל סלב שחור רצה לפגוש אותי ואחד מהם היה גם או.ג'יי. אז כבר פגשתי אותו, בתקופה שעוד היה רק אגדת פוטבול".

כיצד למדת את הדמות?

"קיבלתי קטעי וידאו ישנים של או.ג'יי. בטח מהמשפט כשהכל צולם, ולפני כל סצנה ששיחזרנו צפיתי בו כדי ללכוד את הדמות באופן שישרת את עבודתי כשחקן, כאשר מצד אחד הוא ססגוני וכריזמטי אבל מצד שני גם מתאפיין באגואיסטיות. צילמנו הרבה מהסצנות כשאני מקבל שני סוגים של הנחיות מהבמאי, פעם אחת לגלם אותו כשהוא אשם ופעם אחרת כשהוא מתוסכל כי לא הוא עשה את זה אלא למשל בנו או משהו כזה, כדי שאחוש את הסיטואציה הטעונה מכיוון שונה". 

נשמע כמו חוויה קשה ומטלטלת. מה היה הכי כיף בעבודה על הסדרה? 

"לשחק עם ג'ון טרבולטה. הוא הפרטנר שהכי אהבתי לעבוד לצידו בכל שנות הקריירה שלי. הוא אדם נפלא ותמיד הוא היה משתף אותי בסיפורים, כמו למשל על החברות הקרובה שהייתה לו עם מייקל ג'קסון. יום אחד מייקל צלצל אליו לספר שהוא כתב עבורו שיר, אבל לקח איזה חודשיים עד שהסתדר להם ליזום פגישה. בסוף מייקל הזמין אותו לאולפן וסיפר שהוא כבר הקליט את השיר בעצמו ואמר 'בוא תאזין, קוראים לזה "You Wanna Be Startin' Somethin". שמעתי את הסיפור הזה והשתגעתי. זה פנומנלי!".

"אמריקה נגד או. ג'יי סימפסון", משודרת בימי שני, בשעה 22:00 בערוץ yes Drama וב-yesVOD