בסך הכול חיפשתי איך להעביר את הזמן ביום כיפור, איזה משהו לראות בטלוויזיה להפיג את השעמום. והרי ה-VOD לא עובד. כאילו שזה מפריע למישהו מה אדם שלא שומר את החג עושה בתוך ביתו, כאילו שיושב אדם במחלקה הטכנית ומזין במו ידיו את ההזמנות שלך היישר לממיר. העיקר שאין כפייה. לעזאזל, אפילו בבית הכנסת משאירים את המזגן דולק לפני החג לרווחת המתפללים, למה אי אפשר להשאיר את השירות פתוח לטובת מי שרוצה?

בצר לי התחלתי לזפזפ בין הערוצים במספרים שאף אחד לא מגיע אליהם בכוונה תחילה, ואז קלטתי את דגל ישראל מוצב אחר כבוד בערוץ דייסטאר (72 בהוט, 110 ביס) ולא יכולתי שלא להישאב פנימה.

עומד המנכ"ל ומייסד הערוץ, הכומר והמטיף הנוצרי-אוונגליסטי מרקוס לאמב, לצדו אשתו המפונפנת והמאופרת במידה, ג'ואני, ומדברים על קדושת הארץ. כעבור מספר שניות העניין מתבהר: אנחנו נמצאים בעיצומו של משדר מיוחד, במסגרתו מוצעות למכירה פיסות קרקע של ארץ ישראל עבור הציבור האוונגליסטי.

דייסטאר יום כיפור (צילום: צילום מסך)
כמו בערוץ הקניות | צילום: צילום מסך
לאמב מחזיק בידיו שטר-מכר אמיתי, עליו מצוינות קואורדינטות מדויקות של הנכס האמור, והוא קורא לקהילתו להיות הבעלים החוקיים של חלק מארץ הקודש תמורת 1,200 דולר החתיכה (עד 4 שטרי מכר לאדם). מדובר בשטח נדל"ן סמלי, בגודל 30 סמ"ר, "מספיק כדי לעמוד עליו" כדברי לאמב, שממוקם אי שם בגליל, בין נצרת לכינרת. רכישה של חלקה מארץ ישראל, ממשיך לאמב, תעיד על האהבה לעם היהודי ועל שותפות הגורל איתו (האוונגליסטים מאמינים שיש לשמור ולשמר אותנו, שכן אנו נביא את הגאולה ויישוב ישראל יגרום לביאת המשיח, הלוא הוא ישו. עפ"י אחד מראשי האוונגליסטים, ישו אמר בספר יוחנן: "הישועה היא מאת היהודים". כלומר, ללא התרומה היהודית, הנצרות לא תהיה. זה הוא אמר).

בכלל, ערוץ דייסטאר, לפי אתר האינטרנט שלו, "מחויב לתמיכה במדינת ישראל ובעם ישראל". לפני שמונה שנים החליטו בהוט להוריד אותו משידור עקב טענות על תכניו המטיפים להמרה לנצרות, וככל הנראה גם לחצים מצד מי שהיה שר התקשורת באותה תקופה, אריאל אטיאס מש"ס. אלא שנציגי הערוץ עתרו לבג"ץ, שחייב את החברה להחזיר את אותו לאוויר.

אי אפשר להתעלם מלאמב, שיותר מהכול מזכיר את המטיף מהשיר של ג'נסיס, "ישו מכיר אותי", וגם הוא טוען להתגלויות אלוהיות. הוא נוטף כריזמה והשואו שלו מהפנט. הקהל באולפן בוהה בו בעיני עגל מעריצות, בולע בשקיקה כל הברה שיוצאת לו מהפה. ניכר שיש לו כוח מאגי על מאמיניו.


בהמשך השידור הבלתי ייאמן הזה מטיף אחר בעל לוק דומה לזה של לאמב, קורא לציבור המבוגר יותר לקנות את שטר המכר כדי שיהיה להם מה להוריש לילדים ולנכדים. "תוכלו לעמוד שם ולהגיד להם: 'זה שלנו'", הוא נשמע כמו מוכרן בערוץ הקניות. כן ילדים, יום אחד כל המטר הזה יהיה שלכם.

צריך לומר, מכירת חלקות קרקע ארצישראליות היא לא המצאה של לאמב. פט בון, הזמר שהפך למטיף, הציע כבר לפני שנתיים פיסות מהארץ למכירה. הוא השיק אז את פרויקט "חלום ארץ הקודש" ואף כתב שיר שנקרא "הארץ הזו היא שלי".

דייסטאר יום כיפור (צילום: צילום מסך)
זה או אתם או הערבים | צילום: צילום מסך
אבל רגע, למי באמת שייך השטח הזה? האם מדובר באדמה פרטית? באדמות מדינה? האם מישהו כאן יודע שחלקים מישראל נמכרים לאזרחים זרים כאילו היה מדובר בפיסה מהירח שנמכרת באינטרנט? האירוע ההזוי הזה גם זוכה לשיתוף פעולה מיהודים ישראלים שמשתתפים בשידור מירושלים, למשל מנכ"ל הג'רוזלם פוסט לשעבר, משה בר צבי, שמעודד את הנוצרים לבצע את העסקה.

ואז מציג לאמב את אחת הסיבות למשדר: לדבריו, קצב הגידול של האוכלוסייה הערבית בישראל גדול פי 4 מזו של היהודית (לא ברור על מה הוא מבסס את המידע, אבל נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה טוענים אחרת), ויש מוסלמים קיצונים שבכספי הנפט מתכוונים לרכוש שטחים מארץ ישראל ובעתיד ליישב שם את האוכלוסייה הערבית שתשלוט כאן. מה יש להגיד, מישהו פה חסיד של מדיניות הפחדה מבית מדרשו של בנימין נתניהו. והרי לכם: רכשו 30 סמ"ר גליליים והצילו את ישראל ואת העולם.

דייסטאר יום כיפור (צילום: צילום מסך)
לשירת התקווה הקהל מתבקש לעמוד | צילום: צילום מסך
לסיום יש גם חלק אמנותי: לאמב נותן את הבמה למקהלת גוספל, ורגע לפני שהם פוצחים בשיר הלל לה', נגנית כינור מבצעת קטע אינסטרומנטלי של – לא תאמינו – "התקווה". מיהרתי לעמוד כמובן, ומיד הרמתי את הטלפון כדי לרכוש את פיסת הקרקע הנחשקת הזו. יום כיפור או לא יום כיפור, מדובר בפיקוח נפש.