יש שם חדש לוירוס הקורונה: קוביד 19. זהו, ארגון הבריאות העולמי הגיע לפיצוח קריאייטיבי. הם עובדים על זה מאז התפרצות המחלה, וסוף סוף הצליחו למתג מחדש. קוביד 19. עכשיו הם יכולים להתחיל לעבוד על חיסון.

כולנו מרותקים, בדרגות כאלו ואחרות, להתפשטות נגיף הקורונה, או הקוביד 19 (למרות שזה שם שנשמע מתאים יותר לערפילית הסמוכה לשביל החלב שמגיעים ממנה שדרי רדיו מסתוריים). חלקנו גם מקפידים על הצצה יומית בעמוד "וירוס הקורונה – עדכונים ודיווחים מהשטח" שמעדכן באופן שוטף את המספר המתים, החולים והמחלימים. דרגות הפאניקה משתנות ורובנו מצליחים לשמור על קור רוח, כלומר להבין שאין תחושת ביטחון ששווה את הפדיחה של חבישת נישומית בישראל, וגם למתן את הגזענות כלפי סינים, שהפכו בשנייה מאנשי המעצמה הגדולה בעולם לשקי מחלות זוללי עטלפים. טעות אסטרטגית, בהתחשב בכך שהוירוס יעלם מתישהו אבל החבילות מאלי אקספרס ימשיכו להגיע, והן יהיו שבורות יותר, גרועות יותר ודליקות יותר.

בני הזוג עופרים על
בני הזוג עופרים על "ספינת הקורונה"

אבל ככל הנראה הסוגיה המסעירה ביותר בהתפרצות הנגיף, זאת שנשמעת בו זמנית כמו סרט אימה, דרמת בכי ופורמט הריאליטי הטוב בעולם, היא ספינת הקורונה. ספינת הקורונה היא הספינה "דיימונד פרינסס" - שם שנשמע כמו סיכום הקריירה המוזיקלית של אביבית בר זוהר - שמשייטת אל מול חופי יפן ועליה 3,700 נוסעים. 3700 אנשים ששילמו כמה אלפי דולרים על הזכות לשהות כמה ימים בגיהנום הצף והחנוק שהוא קרוז מרובה אנשים. סיטואציה שהאסוציאציות שמקושרות אליה הן אלכוהול צ'יפי, תחרות חקייני אלביס אל מול קהל מזוגג עיניים ונפילה/דחיפה מסתורית של אישה מעבר לסיפון. חוויה טראשית ברמות של תחרויות יופי לילדות באמריקה ואחת החופשות העצובות שאדם יכול לקנות בכסף. וזה עוד בלי הקורונה. אם כבר, הנגיף מוסיף קצת קיק לנופש הבייסיקי והנחות הזה.

אז מה קרה שם? לפני כשבועיים, נוסע שירד מהספינה אובחן כחולה קורונה. הספינה בדיוק עגנה אל חופי יפן, בדקו שם כמה מאות מנוסעיה וגילו שעשרה מהם נדבקו. על הספינה הוטל סגר. מאז, משרד הבריאות היפני מסרב להוריד את הנוסעים מהספינה, ומתעקש על הסגר שמבחינתם ימנע את הגעת הוירוס ליבשה. הם לחוצים גם כי הם יפנים, אבל גם כי בקיץ יפן מארחת את האולימפיאדה וזה מה שחסר להם. את המחיר ישלמו נוסעי הספינה, שהפכה בינתיים למסיבת הדבקה אחת גדולה עם מאות חולים, כי לכו תעצרו התפשטות של נגיף בחלל סגור שמונה 3,700 איש.  

נוסעים בהסגר על ספינת הקורונה
נוסעים בהסגר על ספינת הקורונה | צילום: רויטרס

אז מישהו בא ושינה את העלילה ועכשיו יש לנו את ספינת הקורונה, סוג של אקסודוס שאיש לא מוכן לקלוט לחופיו, רק בגרסת הפוראח של קרוז חמישה כוכבים. על הספינה, כמו שאתם כבר יודעים כי אחרת בכלל לא הייתם שומעים עליה, יש גם 15 ישראלים שכולנו עוקבים בנשימה עצורה אחר בדיקת החום היומית שלהם. אלוהים אדירים, איך יש ישראלים בכל דבר? זאת ספינת תענוגות (ביטוי נוראי) ביפן, איך הגענו גם לשם?

הישראלים על ספינת הקורונה צפויים כרגע להשתחרר ברביעי הקרוב, עם סיום תקופת הבידוד. לא נעשו מאמצים עצומים לשחרר אותם מוקדם יותר, ולא ברור למה, הם הרי ישראלים והם לא עשו שום דבר רע, איך לא הפכו שולחנות כדי להחזיר אותם הביתה, לבידוד רפואי בישראל? למה הם לא הפכו ל"נוסעים של כולנו", "הצפים של כולנו", "החיידקים של כולנו"?

עדנה בן שבת נצורה ב
עדנה בן שבת נצורה ב"ספינת הקורונה" | צילום: החדשות 12

 בסדרה המעולה "יורשים", הוטבעו ראשי התיבות NRPI. No real person involved. באופן מעניין, גם שם זה היה קשור לספינות תענוגות, ולמיתות מסתוריות עליהן שלא ממש נחקרו עד הסוף. למה? כי NRPI, הם לא חשובים מספיק, "בני אדם אמיתיים לא מעורבים". יכול להיות שגם הישראלים על ספינת הקורונה לא היו חשובים מספיק, מעניינים מספיק, מרעישים מספיק ובפרופיל גבוה מספיק כדי שמישהו ידאג להם מלבד משפחותיהם? ואולי זה לא רק זה. אולי עם כל הביקורת על יפן ועל כמה לא אתי ההסגר הרפואי הימי הזה, גם ישראל פשוט מעדיפה להקריב אותם מאשר להתמודד עם הנגיף בשטחה. להמתין בשקט לסיום תקופת הדגירה, להדבקה כללית של נוסעי הספינה והפיכת הדיימונד פרינסס לאוניית רפאים שמשייטת לנצח בסמוך לחופי יפן.