אריה דרעי (צילום: AP)
אריה דרעי. "הוא אמר: 'אתם פשוט מאוד עצלנים, לא מוכשרים. מה אתה בוכה?'" | צילום: AP

ביום חמישי שודר בערוץ 10 הפרק הרביעי והאחרון בסדרת הדוקו "הפנים האמיתיות של השד העדתי", שיצר והגיש אמנון לוי. בין המרואיינים הרבים בלט יו"ר ש"ס, אריה דרעי. "לפני הבחירות, אחרי הרבה שנים שלא הייתי, עשו לי שיחות, פגישות עם מערכות של עיתונים", סיפר דרעי ללוי בפרק הסיום. "בלי הקדמות, קם אחד שם, מהבכירים ביותר, ומטיח לי בפנים: 'תשמע, מה אתם מבלבלים את המוח. אני אדבר איתך גלוי, על השולחן'. אחר כך הוא אומר: 'הרוסים באו לארץ, גרו ארבעה בדירה, עבדו ברחובות, והם הסתדרו כולם. אתם פשוט מאוד עצלנים, לא מוכשרים. מה אתה בוכה? מה אתה בא אלינו? תתקנו את עצמכם אתם. מה אתה רוצה מאיתנו?'".

דרעי לא היה מוכן להגיד למצלמה מי העיתונאי שאמר את הדברים הללו. אמנון לוי ציין בשידור כי מדובר באחד הכתבים הבכירים בישראל, וכי דבריו נאמרו בפני בכירי העיתון היומי הגדול שבו הוא עובד.

גורם שנכח במפגש המדובר של דרעי מגלה שהעיתון הגדול שבו מדובר הוא "ידיעות אחרונות" וכי העיתונאי הבכיר שתקף את דרעי הוא לא אחר מהפרשן המדיני הוותיק, שמעון שיפר. מדוע נמנע דרעי מלנקוב בשמם המפורש של העיתון ושל הפרשן שכל כך הרגיז אותו? גם בגלל שהפגישה הוגדרה מראש כפגישת רקע, לא לציטוט ולא לייחוס, וגם בגלל יחסי הקירבה המפורסמים שלו עם "ידיעות", שעליהם נכתב כאן בעבר הלא רחוק.

שמעון שיפר (צילום: חיים צח לע"מ)
שמעון שיפר. "בטח שלא אמרתי את מה שאתה מייחס לי" | צילום: חיים צח לע"מ
התקרית שהזכיר דרעי היא לא הפעם הראשונה שבה שיפר מתבטא באופן מעורר מחלוקת בהקשר עדתי. לפני תשע שנים התראיין ראש מועצת מבשרת ציון דאז, כרמי גילון, למהדורת החדשות המקומיות בכבלים, והתלונן על מרכז הקליטה של העולים האתיופיים ביישובו שמוריד את ערך הדירות. למחרת עלה גילון לשידור בקול ישראל והתנצל על דבריו. שיפר, אז תושב מבשרת ציון, עלה לשידור אחרי גילון ומחה על התנצלותו של ראש המועצה. "אין לגילון על מה להתנצל", אמר אז. "לא צריך להיות פוליטיקלי קורקט. אני רואה אותם מסתובבים בקניון, מחטטים בערימות אשפה. ליד חנויות למשקאות חריפים. לא עושים שום דבר. מלכלכים ומטנפים את הרחובות. אני מצפה מהרשויות ומהמדינה לטפל בזה".

שמעון שיפר, מה תגובתך?
"די, די, אתה מזכיר לי את כל הציטוטים המופרכים האלה של צ'יקי. אכן דיברתי אל דרעי באותה פגישה באופן קשה מאוד וחריף מאוד, אבל בטח אבל שלא אמרתי את מה שאתה מייחס לי".

אז מה כן אמרת לו?
"אני לא זוכר את הנוסח המלא, אבל זה היה בלי האינואנדו הזה של 'תלכו לעבוד'. חוץ מזה, מה שלומך? הכול בסדר?".

מעולה.
"יופי. אני שמח לשמוע ומאחל לך שנה טובה".

הודעה חשובה לקוראת הדס שטייף

ניפגש כאן מחר, באותו מקום ובאותה שעה. להתראות.

מי נגד מי - מהדורת סוף השבוע

כתבו לאביב הורביץ