במשך כשלושה חודשים נרשם שקט יחסי במלחמת הציוצים המרה שהכריז עו"ד רוני שוקן, בנו של מו"ל "הארץ", עמוס שוקן, על אתר "העין השביעית". מי יודע, אולי תרמו לכך תחקירים איכותיים שפורסמו בתקופה האחרונה באתר, תחת הנהגתו המשובחת של עורך "הארץ" לשעבר, חנוך מרמרי.

רוני שוקן
רוני שוקן. "הניחוש שלך טוב כמו שלי"
בשבוע שעבר תמה הפסקת האש. זה קרה יומיים לאחר שדוד אברהם חשף ב"וואלה ברנז'ה" כי קמפיין תוכן שיווקי בשווי מאות אלפי שקלים של משרד הרווחה, בראשות מאיר כהן מ"יש עתיד", צפוי לעלות בקרוב ב"ידיעות אחרונות". בכתבה, תחת הכותרת "מדוע מעבירים שרי לפיד מאות אלפי שקלים ל'ידיעות אחרונות'", הוזכרה גם החשיפה של אתר "העין השביעית" כחודש לפני כן, לפיה משרד החינוך בראשות שי פירון מ"יש עתיד" העביר מיליון שקלים לקבוצת "ידיעות" לטובת קידום מיזם "מחנכים מסביב לשעון".

ביום שלישי שעבר חזר שוקן לחבוט ב"העין השביעית". הנושא הפעם: מדוע האתר אינו עוסק בקשר המסחרי בין משרדי שרי מפלגת "יש עתיד" ל"ידיעות אחרונות". באותו יום ממש מתחה ענת באלינט באתר ביקורת חריפה על גיליון של "ממון" שנעשה כולו בשיתוף פעולה עם בנק הפועלים. שוקן החליט לאתגר את העוקבים שלו בחידה, וצייץ: "מישהו רוצה לנחש למה 'העין השביעית' מטפלת בתוכן השיווקי של 'הפועלים' ב'ידיעות אחרונות', אבל נמנעת מלעסוק בתוכן השיווקי המפחיד יותר של 'יש עתיד' ב'ידיעות'?".

כעבור חמש דקות העלה כתב "העין השביעית", איתמר ב"ז, קישור לכתבה באתר שחשפה את העסקה בין משרד החינוך ל"ידיעות", וצייץ כי "ב'העין השביעית' נחשף הנדבך הראשון של התופעה". עד מהרה ספג ב"ז משוקן את הציוץ המצליף הבא: "'הנדבך הראשון', כלומר עיסוק במשרד החינוך בלבד. מרגע שזה הפך לתופעה שמקיפה את כל 'יש עתיד' נפסק הטיפול ואין אזכור של יאיר לפיד עצמו". לשאלת כתבת "הארץ", מיה סלע, האם גם "העין השביעית" חברים של יאיר, צייץ שוקן: "למיטב ידיעתי כן. איתמר, יכול לעזור לנו בעניין? יש חברויות רלוונטיות לסוגיה שהעליתי?".

חנוך מרמרי (צילום: עידו קינן)
חנוך מרמרי. "לפיד בענייניו ואני בענייניי" | צילום: עידו קינן
ב"ז לא השיב יותר לציוציו של שוקן. כעבור 20 דקות חגג שוקן את ניצחונו כשצייץ לאומה: "למקרה שאתם לא עוקבים אחרי איתמר ב"ז, אתם מוזמנים להיכנס להתכתבות שלי איתו ולראות את חוסר האינטגריטי של 'העין השביעית' מלמעלה עד למטה". בהמשך, כשסגן עורך "דה מרקר", רותם שטרקמן, החמיא לכתבה של באלינט, צייץ לו שוקן: "אבל על שיתוף הפעולה המסוכן הרבה יותר בין המפלגה של לפיד לעיתון שלו, אף מילה אצל הצדקנים מ'העין השביעית'. ששששש". שטרקמן תהה למה, ושוקן צייץ בתשובה: "הניחוש שלך למה 'העין השביעית' מסקרת בסלקטיביות תוכן שיווקי ב'ידיעות' טוב כמו שלי. אולי בגלל חברויות. איתמר ב"ז מתחבא איפשהו".

לאיזה חברויות בדיוק התכוון שוקן? ולאן נעלם איתמר ב"ז? שוקן סירב להסביר וב"ז נמנע מלהגיב. חבל, אבל לא נורא. בשביל זה אנחנו כאן. מתברר שבראיון שהעניק במאי 2007 יאיר לפיד לעיתונאי אבי לן, ושפורסם בירחון "עולם האישה" הגדיר לפיד עצמו את חנוך מרמרי כ"חבר שלי". ראיה תומכת אפשר למצוא באייטם מ"גלובס" על כך שלפיד החליט לבטל את המנוי שלו על "הארץ", בעקבות ביטול המנוי חינם שניתן לעורך הראשי לשעבר מרמרי.

מרמרי, האם אתה הוא החבר של יאיר לפיד שעליו רומז רוני שוקן בטוויטר?
"תשאל את רוני שוקן".

אתה ויאיר לפיד חברים?
"כן, אני חבר של יאיר לפיד הרבה שנים ואני אהיה חבר שלו הרבה שנים, והוא בענייניו ואני בענייניי".

ומה תגובתך להשערה של רוני שוקן שאולי אתם מסקרים בסלקטיביות תוכן שיווקי בגלל חברויות?
"אני מציע לך לא לפנות אליי בתגובה בעניין הזה, אלא שמי שהעלה השערות ינמק אותן".

עורך "העין השביעית", שוקי טאוסיג, מסר בתגובה: "הטענה של רוני שוקן שקרית. מערכת 'העין השביעית' פועלת בחופש מוחלט. על יאיר לפיד נמתחה ונמתחת ביקורת עניינית לפני ואחרי כהונתו של מרמרי כעורך הראשי. גם לקשר מעורר השאלות בין 'ידיעות אחרונות' למפלגת 'יש עתיד' ניתן ביטוי ב'העין השביעית' דבריו של רוני שוקן מצוצים מן האצבע, ומקורם שלהם עצמם בנקמנות אישית".

רוני שוקן בחר שלא להגיב.

 למה יצא בנו של עמוס עוז נגד ידיעות אחרונות?

מי נגד מי - מהדורת סוף השבוע

כתבו לאביב הורביץ