ביום שישי שעבר העניק יאיר לפיד ראיון שער מקיף לרענן שקד במוסף "7 ימים", והכחיש שוב, כי אי פעם עישן גראס. לשאלתו של שקד "למה לא להגיד את האמת? למה לא להגיד: כן, חבר'ה, עישנתי גראס", השיב לפיד במילים הבאות (לא נגענו):  "כי כל מה שאמרת לא נכון. אני אומר את האמת: לך לגימנסיה הרצליה שבה למדתי בשנות ה-70. יש ספר מחזור שבו מתועד שהיה בן אדם אחד שהיה נגד גראס מהיום הראשון, וגם אמר לאנשים: אם תעשנו לידי, אני אגיד אתכם למשטרה. פשוט לא עשיתי את זה. אף פעם לא טענתי שאני קדוש, ויותר מזה: לא היה נגרם לי שום נזק בעולם – לא פוליטי ולא אחר – אם הייתי אומר שעישנתי. אבל לא עישנתי. כי החלטתי בגיל מאוד צעיר שאת זה אני לא רוצה, אני נגד זה. הרבה שנים שתיתי אלכוהול, הייתי נשוי פעמיים, עישנתי סיגריות וסיגרים – שזה נזק תדמיתי הרבה יותר גדול מגראס במדינת ישראל. ואני אומר לך: גראס לא עישנתי".

זו לא הפעם הראשונה וגם לא השנייה שלפיד מתנער מקשר ישיר ובלתי אמצעי לסמים קלים בעברו. קדמו לכך, בין השאר, ראיון מצולם לינון מגל באתר "וואלה!" ושאלון ב"מוסף לשבת", שניהם לפני הבחירות, שבהם הצהיר במפורש כי לא עישן מריחואנה. בעקבות ההכחשות, פרסם אורי משגב בבלוגו המומלץ באתר "הארץ", "משגב לעם", עדויות שונות של אנשים שטוענים כי גלגלו בעברם הרחוק ג'וינט בחברת לפיד הצעיר. האחרונה שבהם היא סופיה טרוטוש-ארגמן, שיממה לאחר הריאיון של לפיד ב"7 ימים" העלתה לפייסבוק סטטוס עתיר סימני קריאה ובו התריסה כלפי שר האוצר: "עישנתי איתך ג'וינט!!! אצלך בבית!!! יחד עם חבר שלך!!! בדירתך ברחוב הירקון".

אם להכחשותיו של לפיד בנוגע לשימוש בגראס אפשר עוד איכשהו לחפש בדוחק נימוק, לא ממש ברור מה היה לו דחוף לשלוח עיתונאים משועממים לחפש את ספר המחזור הרלוונטי. אז הלכנו לגימנסיה הרצליה, בהמלצתו, רק כדי להיווכח שזה מה שנכתב, מילה במילה, על בוגר כיתה י"ב 1 של מחזור ס"ט (ואחד מעורכי הספר), יאיר לפיד:

מי נגד מי ספר מחזור
מתוך ספר המחזור של יאיר לפיד. וסרט על הראש

למרבה הצער, החרוזים אינם מפרטים למען ובעד מה נאבק התיכוניסט לפיד. בספר המחזור כולו לא מוזכרות כלל, בהקשר כלשהו, מלים כמו סמים קלים ו/או גראס ו/או חשיש ו/או מריחואנה.

יועצת התקשורת של יאיר לפיד, נילי רייכמן, בניגוד להצהרת שר האוצר – אין בספר המחזור שלו שום עדות לכך שהוא התנגד לגראס.
"לא נגיב. תודה".  

כתבו לאביב הורביץ

מיהו העיתונאי האשכנזי שהעליב עיתונאית מזרחית?

מי נגד מי - המהדורה השבועית