אתמול התבשרנו שג'ודי ניר מוזס שלום וסילבן שלום נפרדים, אחרי 24 שנות נישואים. התגובות של כלי התקשורת לא איחרו להגיע ונעו בין מציצנות לבין שמחה לאיד. לצד תגובות רכלניות ותו לא, עלתה גם השנאה הספציפית השמורה לג'ודי ניר מוזס, שמלווה אותה מאז נכנסה לחיים הציבוריים פחות או יותר.

בטורו הקבוע ב"גלובס", כתב העיתונאי מתי גולן כי הפרידה של הזוג לא מפתיעה והוסיף שג'ודי ודאי מחפשת אחר בן זוג עם סיכויים טובים יותר לרוץ לראשות הממשלה. בפסקה נוספת שלא מופיעה באתר "גלובס" כעת, אך הועלתה לטוויטר על ידי העיתונאית סיוון קלינגבייל, גולן תוהה ביתר גסות מתי יצטרף שם נוסף לשלושת שמות המשפחה של ג'ודי, "הילדה הקטנה של נוח".


אני לא נהנית לצאת להגנתה של ג'ודי ניר מוזס. אני לא מסכימה עם דעותיה הפוליטיות או עם הדרך בה יצאה נגד הנשים שהתלוננו על הטרדה מינית מצד סילבן. למרות זאת, ההתבטאות של גולן מלאה בשנאת נשים וזלזול כה תהומי שחשוב להבהיר איך חיצי הבוז שהוא מפנה כלפי ניר מוזס, מונעים משוביניזם ותו לא ומשמשים לשמור עלינו, הנשים, "במקומנו" כבר מאות שנים.

כשמתי גולן, עיתונאי מוכר ומוערך כותב ב"גלובס", עיתון רציני לכל הדעות, שניר מוזס ודאי מחפשת אחר בן זוגה הבא ומלגלג על רשימת שמות המשפחה שלה, הוא רומז שיש משהו פסול, משהו שראוי לחשד, באישה שהייתה נשואה מספר פעמים. אישה שמתעקשת לשמור על שם משפחתה, או על שם משפחתו של בעלה המנוח שהיא חולקת עם שניים מילדיה. הבדיחה הזאת מלווה את ניר מוזס כבר רוב חייה, היא הופיעה עוד בימי ה"קומדי סטור", אז דמותה של ג'ודי לוץ אהרונוב, הכתבת ששיחק איתי שגב, התבססה בין היתר על דמותה של ניר מוזס. הבדיחה התמימה הזאת משמשת כדרך להקטין את ניר מוזס ונשים באופן כללי. הרי רבים מאנשי התקשורת והפוליטיקאים של ארצנו נשואים פעם שנייה ושלישית, הדוגמא הקלאסית היא ראש הממשלה שלנו, בנימין נתניהו, ששרה היא אשתו השלישית. אולם, למרבית הפלא, לא ראיתי את מתי גולן או אף פובליציסט אחר, משתמש בעובדה זו כנגדו, למעשה התקשורת לא מזכירה את הנושא כמעט אף פעם.

מתי גולן
לא ברור איך הטקסט הזה עבר את העורך שלו. מתי גולן | צילום: יחסי ציבור

לגברים בעין הציבורית יש יתרון עצום בהקשר הזה שלא מוזכר לעיתים קרובות – אנחנו שוכחים להם. לעיתים קרובות אנחנו אפילו לא יודעות מה מצבם המשפחתי. כראייה, ניסיתי עבור הטור לגגל במהרה את מצבו המשפחתי של מתי גולן, אך לא מצאתי שום התייחסות אליו בשום מקום. בעמוד הויקיפדיה אודותיו אין אזכור למשפחתו. לצורך השוואה, רוב הכתוב על ניר מוזס בויקיפדיה מתייחס למצבה המשפחתי. לא שגולן נזקק לויקפדיה כדי לדעת את פרטי חייה האישיים. במובן הזה הבחירה הפמיניסטית של ניר מוזס, לא לוותר על אף אחד משמות משפחתה, חוזרת להתנקם בה כי היא מסגירה ממבט ראשון מה מצבה המשפחתי ומשמשת להתעמר בה.

גולן לא רק מלגלג על כך שניר מוזס נישאה מספר פעמים, הוא טורח להקטין אותה עוד יותר ולכנותה "הילדה הקטנה של נוח", למרות שניר מוזס היא אישה בשנות החמישים לחייה. אני בספק שהוא היה מעז לכנות את נוני מוזס, "ילדו של נח". בשתי פסקאות לוקח מתי גולן אשת תקשורת, שאפשר לא לאהוב אך קשה לומר שלא הטביעה חותם כאדם עצמאי, ומצמצם אותה לכדי הגברים השונים שבהם נקשרה במהלך חייה. היא הבת של מוזס, אלמנתו של ניר ופרודתו של שלום וככזאת יש לחשוד במניעיה שכן היא ודאי מחפשת גבר נוסף להתקדם דרכו. לא ברור איך טענות שכאלו עברו את עינו החדה של העורך של גולן, או איך הוא עצמו לא הרגיש שהוא מפספס את העיקר ונדבק לתפל, אם הוא היה רואה בג'ודי אדם בפני עצמו ולא רק אסופה של שמות משפחה של גברים שונים, אולי היה חושש שתרוץ לראשות הממשלה בעצמה. חשש לגיטימי.

גודי ניר מוזס וסילבן שלום
הבת של מוזס, אלמנתו של ניר ופרודתו של שלום. ג'ודי ניר מוזס שלום וסילבן שלום | צילום: אמיר מאירי

mako תרבות בפייסבוק