כמו בהוליווד, גם בישראל כל יום מביא איתו בשורה לגבי עוד הטרדה מינית, והיום מדובר באחד מאנשי הטלוויזיה הבולטים בישראל. עיתון "ידיעות אחרונות" חשף הבוקר (ג') שורת עדויות על הטרדה מינית לכאורה מצד עורך הטלוויזיה הבכיר רועי סטריקובסקי. מהעדויות שנאספו מצד נשים שעבדו תחתיו בתכניות אותן ניהל, עולה תמונה של התנהלות יוצאת דופן מול הנשים, שהגיעה גם להטרדה מינית לכאורה, ואף לאלימות פיזית וחניקות על פי חלק מהעדויות.

לפי העדויות שנחשפו עד כה (העדויות המלאות יובאו בגיליון "7 לילות" ביום ו' הקרוב), סטריקובסקי נהג להעיר הערות מיניות לעובדות בתכניותיו, נגע בהן בצורה לא הולמת, ולפי אחת העדויות אף נהג לחנוק אותן. עובדת לשעבר בתכנית שניהל סיפרה לעיתון: "הסביבה של העבודה איתו תמיד מינית. הוא היה אומר לי: הגעת עם מבט של 'הזדיינת עם בעלך', 'את נראית מחפשת', זה דברים שכבר הופכים לנורמה כשאת עובדת איתו. זו הייתה הרגשה נוראית".

אישה נוספת סיפרה כי "הרבה בחורות שעבדו איתו זכו להודעות וואטסאפ באמצע הלילה. הוא כתב, 'מה את עושה ערה?', 'עם מי את?'. לפעמים בארבע בבוקר תקבלי הודעה, 'עם מי את מזדיינת?'. הוא נותן לך בלילה התקלות עבודה מוזרות - צריך לעשות משהו עכשיו. ואז פולש ל'טוב, מחר תבואי מגולחת', או 'תבואי עם חוטיני אדום' ו'חכי לי בריש'".

עדויות נוספות שפורסמו ב"ידיעות אחרונות" מבהירות שלא מדובר היה רק בדיבורים, וכי ההטרדה הייתה גולשת למקומות פיזיים: "הוא יכול גם לעבור ולתת לך כאפה בישבן. ויש הרבה מאוד נגיעות - ברגליים, בירכיים, הרבה תפיסות מכאיבות. כמות מגע לא סבירה ליחסים עם הבוס שלך". אישה נוספת סיפרה על מנהג מטריד אף יותר: "אם יש משהו שרועי אוהב זה לחנוק. הוא חנק אותי כמה וכמה פעמים. רועי הוא בנאדם שאוהב להכאיב. יש בנות שמסתובבות עם סימנים כחולים בכל הגוף".

סטריקובסקי חתום בין השאר על "הדוגמניות", כמה עונות של "הישרדות", וכעת הוא עורך את "מהפכה במטבח" של השף אסף גרניט. הנשים שדיברו עם העיתון סיפרו כי הצלחתו המקצועית ומעמדו הבכיר מנעו מהן להתלונן נגדו: "בגופי הטלוויזיה מעריצים אותו. את שואלת את עצמך, 'את מי יחליפו, אותו שעושה 35 אחוזי רייטינג, או אותי - תחקירנית עלובה".

רועי סטריקובסקי מסר בתגובה: "צר לי אבל איני יכול לזהות את המקרים המתוארים בכתבה כפי שהועברו להתייחסותי ומה גם שלא הוזכרו בהם שמות ועל כן אני לא יכול להתייחס אליהם באופן רציני. ככל שמדובר על סגנון ההומור שלי ודרך דיבורי, אשר כפי שהוזכר על ידכם נתפס אף על ידי האחרים כלגיטימי בנסיבות מסוימות, וכפי שאף צוין על ידי הנשים שנטען שדיברתם איתן מגיע ממקום חברי, הרי שאני מצטער על כך שמישהי נפגעה ממנו והיום במחשבה שניה אני סבור שלא היה במקום. חשבתי והיום אני מבין כי טעות היא, שבאווירה הקיימת בהפקות השונות שהיא מאד קרובה, חברית ומשוחררת מגינונים הסגנון הוא משעשע, אבל הוא ודאי לא נועד לפגוע באיש. על דבר אחד לא ניתן להתווכח, מה שהיה בתחום ההפקות - לא יהיה שוב. חשוב לי לומר בכנות גמורה, שאם מישהי מצאה עצמה נפגעת מהדרך שבה דיברתי או התנהגתי – אני מתנצל על כך מעומק ליבי".

מטעם "רשת" נמסר בתגובה: "ניסיונות של חברות תקשורת אחרות להסיט את האש מעצמן, מעובדיהן וממה שקורה בביתן ובמשרדן למקומות אחרים הינה התנהלות נלוזה ובזויה ו'רשת' רואה זאת בחומרה. אולם, 'רשת' רואה בחומרה גדולה אף יותר את נושא ההטרדות המיניות".

"מעולם לא הגיע מידע או תלונה, באופן רשמי או אחר למשרדי רשת או למי מאנשיה באשר להטרדה מינית בעניינו של רועי סטריקובסקי, בכל צורה ואופן, שכן במידה והיה מגיעה אחת שכזו, הרי שהייתה ונחקרת ומטופלת במלוא החומרה. רק בשנה החולפת החליטה 'רשת' לבטל את שידורה של הסדרה "האזרח איבגי" בהובלתו של משה איבגי, לאחר שהושקעו בה מיליוני שקלים, וזאת בעקבות טענות על עברות לכאורה של הטרדות מיניות מצד השחקן. וזאת על אף שנכון למועד זה לא הוגש כנגד השחקן כתב אישום בנוגע לעבירות מסוג זה".

"ל'רשת' אין ולא תהיה סובלנות לשום סוג של הטרדה מינית כזו או אחרת. 'רשת' פועלת ותפעל במלוא החומרה ובמלוא האחריות בכדי להעניק לכל עובדותיה ועובדיה ביטחון מלא במקום עבודתם. כאמור, הטענות שמועלות בכתבה אינן מוכרות ל'רשת' ומעולם לא הגיע תלונה ולו הקטנה ביותר, בין אם אנונימית או מרומזת לבין אם רשמית באשר להתנהלות סטריקובסקי כעורך הראשי של 'הישרדות' (בעונה הראשונה שבה שודרה ב'רשת'), בעניין זה. יחד עם זאת, במידה ויובאו ל'רשת' פניות בנושא היא תבדוק אותן ותמצה את התהליכים עד תום".  

מטעם ערוץ 10 נמסר בתגובה: "רועי סטריקובסקי לא היה עובד בערוץ עשר. הוא עבד בחברת ההפקה וכמפתח תוכניות לערוץ עשר. במשך תקופת ההתקשרות שלנו עם חברת ההפקה לא שמענו תלונה על התנהלותו של סטריקובסקי. זה שנים לסטריקובסקי אין קשר לתוכניות המופקות בעבור ערוץ עשר. אילו היינו שומעים תלונה כזאת היינו מטפלים בה מיד ובצורה המשפטית הקשה ביותר".

מטעם חברת "אבוט המאירי" נמסר: "חברת אבוט המאירי תקשורת היא חברה שחרטה על דגלה הוקעה של התנהגות פסולה ואסורה, לרבות התנהלות ו/או התנהגות באופן כמפורט בכתבה. ככל שמר סטריקובסקי פעל ו/או התנהג באופן מטריד מינית ו/או בוטה והנוגד את החוק הרי שחברת אבוט המאירי תקשורת ומנהליה ו/או בעלי תפקיד ו/או עמיתים בה מעולם לא ידעו על כך ולא היו מודעים לכך. יצוין, כי לפי חוק בחברת אבוט המאירי תקשורת קיימת מזה שנים רבות אחראית למניעת הטרדה מינית אשר אמונה על קבלה ובירור תלונות מסוג זה ובמשך הזמן בה מר סטריקובסקי סיפק שירותים כפרילנס לחברה מעולם לא הגיעה כל תלונה כאמור כנגד מר סטריקובסקי, לא בכתב ולא בע"פ וברור כי לו הייתה מתקבלת כזו תלונה ו/או באם מי מטעם החברה היה יודע על התנהלות ו/או התנהגות מסוג פסול זה, הרי כי הייתה פועלת ללא דיחוי אל מול מר סטריקובסקי ובהתאם לכל דין". 

mako תרבות בפייסבוק