רשות השידור (צילום: חדשות 2)
ללא אגרה | צילום: חדשות 2
האם מכשיר הטלוויזיה שלכם משמש כמסך בלבד ולא מחובר לממיר עיד"ן פלוס, או לחילופין לכבלים או ללוויין? חדשות טובות – כפי שפורסם הבוקר בדה מארקר, רשות השידור תפסיק לגבות מכם אגרה ויותר מזה – תחזיר לכם את הכסף שנגבה עד עכשיו. כמה זה יעלה לרשות השידור? עד עשרות מיליוני שקלים לשנה.

עד היום נגבתה אגרה בגלל הטיעון כי אנשים עם מסך טלוויזיה עדיין נהנים מ"פוטנציאל קליטה", אך  לא עוד. הדיון הציבורי הקשה סביב אגרת הטלוויזיה נמשך כבר שנים, אבל בשנתיים האחרונות הוא החריף מכיוון שהשידור האנלוגי הופסק, וכך מי שלא מחובר לממיר או לחברת טלוויזיה פשוט לא יכול לקלוט את השידורים. למרות זאת, הגבייה נמשכה, גם אם הוכח כי המסך משמש כמוניטור למחשב או DVD .

משרד עורכי הדין הירושלמי של יעקב ואסף פינק הגיש תביעה ייצוגית נגד רשות השידור. בית המשפט קרא לצדדים להגיע להסכמה והם עשו זאת, ועיקרה הוא שרשות השידור תחדל מגביית האגרה. "המשיבה לא תחייב באגרה ולא תגבה אגרה מבית אב או בתי עסק שמחזיקים במסך כלשהו ללא ממיר דיגיטלי, הם אינם מנויי חברות הכבלים או הלוויין ואין בידם ממיר עיד"ן פלוס או מסך שבו ממיר מובנה".

בעלי מכשיר הטלוויזיה שמשתמשים בו רק כמוניטור יורידו באתר של רשות השידור טופס המצהיר כי זו מטרתו היחידה של המסך שבבעלותם, ישלחו אותו לאגף הגבייה ויקבלו פטור למשך שנה. אם ימלאו את הטופס שלוש שנים יקבלו פטור לצמיתות. ואיך תוכלו לקבל החזר? בשביל זה תצטרכו עוד טופס וגם הצהרה מעורך דין. ההערכה היא כי בין 10,000 – 30,000 אזרחים עשויים לדרוש כספם חזרה.

עו"ד אסף פינק: "בתביעה ביקשנו שיחזירו את כספי האגרה לכל מי שגבו ממנו בשנתיים האחרונות אגרה למרות שהוא אינו מחובר לממיר. הפשרה שהתקבלה היא הודעת חדילה של גבייה פסולה של רשות השידור. זאת אומרת שהחל מיולי 2013 אדם שאינו מחובר לממיר ושיצהיר על כך יקבל קדימה פטור. החזר רטרואקטיבי יינתן רק לאנשים שפנו בעבר לרשות כדי למחות על כך או כאלה שפתחו נגדם תהליך גביה בגין אי תשלום". בנוסף מסר פינק כי ישמר לראות כיצד תובענה ייצוגית מצליחה לגרום לרשות ציבורית לבחון בשנית מדיניות ולשנות אותה לטובת הציבור. "כולי תקווה שהחלטה זו תהיה סימן לשנה של מודעות צרכנית וקידום זכויות".

 בואו לפייס שלנו