אחת המסורות האהובות על רבים מאיתנו היא עונת תשדירי הבחירות, שמביאה לנו מדי ארבע שנים (או פחות) רגעי הזיה ומופרכות בלתי נשכחים. אך למרות שהתשדירים סיפקו לאורך השנים רגעי קאלט מלבבים, קשה להתווכח עם הדעה הרווחת שהם איבדו מהרלוונטיות שלהם בעולם התקשורת העכשווי, בו שולטות הרשתות החברתיות ופרסום דיגיטלי.

הוועדה הציבורית לבחינת חוק הבחירות, בראשות נשיאת בית המשפט העליון בדימוס דורית ביניש, מונתה לפני שנתיים כדי לעדכן את תקנות הפיקוח על תעמולת הבחירות, ואתמול (ג') הגישה את המלצותיה לנשיא המדינה ראובן ריבלין, בהן: צמצום דרסטי של תשדירי הבחירות המסורתיים וביטול האיסור על רכישה בכסף של פרסומות בחירות ברדיו ובטלוויזיה.

לפי המלצת הוועדה, תשדירי הבחירות יוגבלו לשני שידורים בלבד, שבוע ושבועיים לפני הבחירות, וכל רשימה תקבל ארבע דקות בלבד להציג את מסריה לציבור בטלוויזיה וברדיו. יחד עם צמצום השידורים המסורתיים, הוועדה המליצה לבטל את האיסור על תעמולת בחירות ל-60 יום לפני הבחירות, ולאפשר רכישה כספית של פרסומות בחירות בטלוויזיה וברדיו, שיופרדו משאר הפרסומות על ידי אות מיוחד. 

המלצות נוספות של הוועדה כוללות החלת חוק תעמולת הבחירות גם על האינטרנט והרשתות החברתיות, אי התערבות בתכני תעמולת הבחירות פרט למקרים קיצוניים, והחלפת האיסורים הפליליים בעיצומים כספיים גבוהים. בנוסף, המליצו חבריה על קביעה מפורשת בחוק האוסרת על תעמולה גזענית או מסיתה לאלימות, ועל ביטול האיסור על שימוש בכלי טיס ושיט, נשיאת לפידים ושימוש בזרקורים.

הנשיא ריבלין בירך על הדו"ח והביע תמיכה בהמלצות הוועדה, שמונתה לפני כשנתיים וחבריה היו פרופסורית סוזי נבון, פרופסורית קרין נהון, והשרים לשעבר אופיר פינס-פז, דן מרידור ויצחק לוי.

mako תרבות בפייסבוק